Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak: "w pierwszej kolejności okręty podwodne"

Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że resort przystąpi do kolejnych – po podpisaniu umowy na zestawy Patriot – negocjacji związanych z programami modernizacyjnymi. „Przystępujemy do kolejnych negocjacji – w pierwszej kolejności okręty podwodne” – stwierdził.

W TVP szef MON zapowiedział też, że po podpisaniu umowy na zestawy obrony powietrznej Patriot będą prowadzone rozmowy o kolejnych zakupach, a rząd nie rezygnuje z żadnego z kluczowych programów modernizacyjnych. W pierwszej kolejności wymienił zakup okrętów podwodnych. Minister zaznaczył, że trzy kraje są zainteresowane przedstawieniem Polsce swoich ofert dotyczących okrętów podwodnych.

Program Orka, bo o nim mowa, zakłada pozyskanie co najmniej trzech nowych okrętów podwodnych, uzbrojonych między innymi w pociski manewrujące woda-ziemia, stanowiące element systemu odstraszania. Pod uwagę brane są trzy propozycje: francuska z okrętem Scorpene, niemiecka (we współpracy z Norwegią) z okrętem typu 212 CD, oraz szwedzka z okrętem A26.

Czytaj też: Kierunki rozwoju Sił Zbrojnych zaakceptowane. Nowy PMT kluczowy dla modernizacji [KOMENTARZ]

Minister odniósł się też do przyjęcia przez Radę Ministrów uchwały w sprawie „Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026”. Stanowią one podstawę do wypracowania przez struktury MON i Sił Zbrojnych dalszych dokumentów planistycznych na nową perspektywę – programu rozwoju Sił Zbrojnych a następnie Planu Modernizacji Technicznej. PMT wyznaczy założenia finansowania i harmonogram pozyskiwania sprzętu, umożliwi też zaciąganie zobowiązań na okres do 2026 roku.

Mój zespół doprowadził do tego, że zostały przyjęte przez Radę Ministrów dokumenty, które stanowią podstawę do tego, aby można było rozpocząć proces wyposażenia Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Przystępujemy do kolejnych negocjacji – w pierwszej kolejności okręty podwodne

Szef MON Mariusz Błaszczak

Błaszczak powiedział także, że na proces modernizacji sił zbrojnych wpływa też to, "że została uspokojona sytuacja w relacji między MON a Pałacem Prezydenckim". Przypomniał przy tym, że prezydent Andrzej Duda przyjął ostanie wnioski o nominacje generalskie, a resort obrony i BBN wspólnie opracowały projekt zmian w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

Mówiąc o bezpieczeństwie Polski minister Błaszczak zaznaczył, że Wojsko Polskie musi być liczniejsze i musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale także istotne są  w tym zakresie relacje w ramach NATO i relacje z USA, które Polska cały czas wzmacnia.

MON/PAP/Defence24.pl

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.