Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak: Pierwsze Abramsy w Wojsku Polskim już w przyszłym roku

Fot. st.szer. Wojciech Król/CO MON
Fot. st.szer. Wojciech Król/CO MON

Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem: „Wszystko wskazuje na to, że pierwsze czołgi Abrams już w przyszłym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego”.

Jak informuje MON, szef resortu przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych na zaproszenie sekretarza obrony USA Lloyda J. Austina. Obaj ministrowie omówili najważniejsze kwestie polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Rozmowy dotyczyły także pogłębiania interoperacyjności wojsk, amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz zakupów zbrojeniowych.

Rozmowa miała charakter konkretny. Rozmawialiśmy o współpracy, o zacieśnianiu relacji polsko-amerykańskich, o wyposażeniu Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Mogę powiedzieć, że z punktu widzenia sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych wyposażenie Wojska Polskiego w czołgi Abrams jest jak najbardziej zasadne, gdyż buduje interoperacyjność między siłami amerykańskimi i polskimi. Jeszcze pod koniec tego miesiąca sekretarz Wojsk Lądowych USA przyleci do Polski. Będziemy omawiać szczegóły. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze czołgi Abrams już w przyszłym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego

szef MON Mariusz Błaszczak 

Minister Błaszczak przedstawił również szczegółowe informacje dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Przedstawiłem naszą ocenę ataku hybrydowego, który ma miejsce na polskiej granicy, a zatem na granicy Unii Europejskiej. Przedstawiłem także ocenę dotyczącą bezpieczeństwa naszej części wschodniej flanki NATO. (...) Atak na Polskę, atak hybrydowy na Polskę jest prowadzony przez władzę sąsiedniego państwa. Świadczą o tym dowody przedstawiane opinii publicznej. Wykorzystywani są ludzie, którzy chcą poprawić swój byt materialny, którzy zachęcani są do tego - idąc do Europy, do Unii Europejskiej, bo przecież celem podróży jest Zachód Europy - żeby forsować granicę polsko-białoruską. Moje stanowisko zostało przyjęte ze zrozumieniem.

szef MON Mariusz Błaszczak

Szef MON Mariusz Błaszczak mówił również w trakcie konferencji prasowej o rozwoju zdolności obronnych Polski, ale i przeglądzie globalnej postawy obronnej USA (Global Posture Review). - Podczas rozmowy mówiłem o budowaniu zdolności obronnych Polski. Mówiłem o tym, że przeznaczamy duże sumy na obronność, dlatego, że uważamy to za warunek konieczny dla rozwoju Polski. Postrzegamy bezpieczeństwo w skali Polski i sąsiadów - państw członkowskich NATO (…) Rozmawialiśmy również na temat Global Posture Review. Informacja na ten temat będzie przedstawiona przez sekretarza obrony. Nie jestem upoważniony do prezentacji szczegółów, ale bardzo ciekawe wnioski wypływają z analiz, które zostały przedstawione i przeprowadzone w Pentagonie - powiedział minister.

image
Minister Błaszczak podczas spotkania z senator Tammy Duckworth. Fot. st. szer. Wojciech Król/CO MON

Minister Błaszczak zaprosił też sekretarza Austina do Polski. Szef MON spotkał się również z senator Tammy Duckworth. Wśród poruszonych tematów znalazły się zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa i współpraca żołnierzy Wojska Polskiego z Gwardią Narodową stanu Illinois.

W lipcu 2021 roku strona polska złożyła wniosek do Stanów Zjednoczonych o pozyskanie w trybie FMS 250 czołgów M1A2 SEP v3 Abrams wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, amunicją podkalibrową i odłamkowo-burzącą (bojową i ćwiczebną) oraz wozami towarzyszącymi. W skład tych ostatnich, jak informował Defence24.pl rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek, mają wejść wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules, mosty towarzyszące M1074 Joint Assault Bridge, a także wozy dowodzenia M577 (oparte na platformie M113) i wozy ewakuacji medycznej M113A4 AMEV (oparte na platformie M113).

Czołgi mają wejść na uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, w tym 1. Brygady Pancernej z Wesołej uzbrojonej obecnie w przeniesione kilka lat temu z Żagania Leopardy 2A5 i 2A4 modernizowane do standardu 2PL oraz 19. Brygady Zmechanizowanej wykorzystującej T-72. Finansowanie ma zostać zapewnione spoza budżetu MON uchwałą Rady Ministrów na kwotę 23,3 mld zł, ta suma obejmuje też np. rozbudowę infrastruktury. Jeżeli zapowiedź MON co do przyszłorocznego terminu dostaw czołgów zostanie zrealizowana, to będzie to oznaczało szybkie procedowanie zakupów, w ścisłej współpracy ze stroną amerykańską i z prawdopodobnie uwzględnieniem możliwości, jakie daje wykorzystanie cyklu zamówień U.S. Army.

Niezależnie od zakupu Abramsów przygotowywany jest program przyszłościowego czołgu Wilk, który ma w pełni zastąpić T-72 i PT-91. Zakłada się, że Wilk zostanie zrealizowany ze znacznym udziałem krajowego przemysłu obronnego. W trakcie konferencji Defence24 DAY na prezentacji Inspektoratu Wojsk Lądowych DG RSZ którą przedstawił płk Tomasz Gdak, w kontekście programu czołgu nowej generacji Wilk pojawiła się liczba 120, obok innych dotyczących posiadanych lub planowanych do pozyskania wozów bojowych, takich jak na przykład Leopardy 2 (w tym wozy w wersji 2A5 przewidziane do modernizacji do wersji 2A7PL), czy przyszłe Abramsy i Borsuki.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama