Bogaty pakiet wozów wsparcia i amunicji czołgowej dla polskich Abramsów

1 sierpnia 2021, 09:39
187631-N-MNM19-142
M88 Hercules i M1 Abrams - zdjęcie poglądowe. Fot. Departament Obrony USA
Reklama

Zapowiedziany w ostatnim czasie przed rząd zakup amerykańskich czołgów podstawowych M1A2SEPv3 Abrams dla Wojska Polskiego nie będzie dotyczył tylko samych wspomnianych czołgów. Oprócz nich pozyskana ma zostać cała rodzina specjalistycznych wozów wsparcia oraz szeroka gama amunicji czołgowej kal. 120 mm.

Jak informuje w odpowiedzi dla redakcji Defence24.pl rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON mjr Krzysztof Płatek "w ramach prowadzonego postępowania dotyczącego pozyskania 250 czołgów M1A2 SEP v.3 ABRAMS strona polska planuje pozyskać ponadto następujące pojazdy towarzyszące: wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules, mosty towarzyszące M1074 Joint Assault Bridge, a także wozy dowodzenia M577 (oparte na platformie M113) i wozy ewakuacji medycznej M113A4 AMEV (oparte na platformie M113), natomiast nie jest planowane pozyskanie amerykańskich zestawów niskopodwoziowych do transportu czołgów".

Oznacza to, że wraz z najnowszymi Abramsami pozyskane mają być aż cztery typy wozów wsparcia eksploatowanych przez U.S. Army, które są dedykowane dla tych czołgów. Pierwszym z nich jest M88A2 HERCULES (Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lift System), czyli najnowsza wersja wozu zabezpieczenia technicznego bazującego na podwoziu czołgu M60. Drugim z nich jest most czołgowy M1074 JABS (Joint Assault Bridge System), który bazuje jednak na podwoziu M1 Abrams. Oba te pojazdy odpowiednio pozwolą na kompleksowe wsparcie eksploatacyjne oraz pokonywanie przeszkód terenowych polskim Abramsom na polu walki.

image
Reklama

Ostatnie dwa wymienione modele pojazdów to odpowiednio wóz dowodzenia M577 CPC (Command Post Carrier) oraz ewakuacji medycznej M113A4 AMEV (Armored Medical Evacuation Vehicle). Oba bazują na podwoziu legendarnego amerykańskiego gąsienicowego transportera opancerzonego M113. Co warte podkreślenia pierwszy z nich został już pozyskany przez SZ RP wraz z niemieckimi Leopardami 2 i znajduje się od wielu lat w służbie liniowej. Pozostałe trzy typy pojazdów będą z kolei zupełnie nowym sprzętem oraz kolejnym ich modelem znajdującym się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. Obecnie nie są znane dokładne liczby przewidzianych do pozyskania wraz z Abramsami wymienionych typów wozów.

Ponadto "przewidywany do pozyskania zapas amunicji obejmuje amunicję bojową, tj. 120 mm naboje z pociskiem podkalibrowym oraz 120 mm naboje z pociskiem odłamkowo-burzącym, a także amunicję ćwiczebną, tj. 120 mm naboje ćwiczebne z pociskiem podkalibrowym oraz 120 mm naboje wielozadaniowe przeciwpancerne ćwiczebne". Oznacza to, że polskie Abramsy otrzymają pełną gamę amunicji czołgowej kal. 120 mm przeznaczonej dla tej konstrukcji. Nie są znane nadal rodzaje i liczba każdej z wymienionych typów amunicji, która ma zostać pozyskana na potrzeby SZ RP.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 711
Reklama
Dalej patrzący
piątek, 6 sierpnia 2021, 10:41

AIS - podziwiam logikę "inaczej" - czyli jak wychodzi, że M1074 JABS są na krawędzi nośności M1A2 SEP V.3 - to proponujesz "chrapy", a jak wychodzi, że tak samo można obsłużyć Leo 2 - to jakby nigdy nic wracasz do M1074 JABS. W przypadku wzrostu energii kinetycznej - liczonej procentowo, robisz wielki wywód z matematyki i fizyki w tonie szyderczym mojej rzekomej nieznajomości podstaw fizyki i matematyki - totalnie się ośmieszając - bo człon stały "1/2" w liczniku i mianowniku dzielenia się redukuje - i nie ma żadnego znaczenia. Gratuluję! Dalej brak merytorycznych odpowiedzi na pytanie: co z naszymi Leo 2? Bo przy modernizacji w Polsce [ale z wiodącym udziałem HDW, Obrumu, Cegielskiego, PCO, Mesko, Centrum Silników Wojskowych itd] wszystkich A4/A5 do A7V+, mielibyśmy scertyfikowane jednostki bojowe Keo 2 A7V+ dużo szybciej, niż Abamsów SEP V.3 - dla których wszystko trzeba budować od podstaw i certyfikować od poziomu wyszkolenia załogi [co potrwa 2 lata], a potem kolejne szczeble certyfikacji - do poziomu brygady czy dywizji. Czyli w stanie gotowości bojowej Leo 2 A&V+ byłyby dużo szybciej [i taniej] - niż Abramsy SEP V.3 - w dodatku z dużo gorszą L44. Dlatego Brytyjczycy zdecydowali o modernizacji Challangera 2 do "trójki" - z wysokociśnieniową armatą L55A1 - i pod właśnie przetestowaną amunicję DM73. C do dronizacji - widać Turcy nie wiedzą o trudnościach w dronizacji - i dlatego w swej naiwności dali łupnia rosyjskiemu sprzętowi w Syrii, Libii i Karabachu. Proszę do nich wystosować stanowcze żądanie, aby się nie kompromitowali i porzucili rozwój dronów. Czyli nie tylko TB2, ale następne generacje, już oblatane - Aksangur i Akinci - a już zupełna bezczelnością Turków jest budowanie odrzutowego drona bojowego stealth TISU/MIUS - i to jeszcze z Ukraińcami. A u nas w WP wiedzą przecież lepiej, że dronizacja "to nie to" - dzięki takim ekspertom jak ty. Swoją drogą - dalej niezmiennie zadaję proste pytanie - a co z zakupem M88A2? - skoro nawet nowsze M88A3 nie radzą sobie z ewakuacją SEP V.3? Oraz co z twoimi naukowymi wywodami nt rzekomego nikłego wzrostu przyrostu przebijalności L55A1 z nową amunicją do starej L44 [w Leo 2 PL - i w M1A2 SEP V.3]? Czy 20% przyrost przebijalności to rzecz marginalna? Jeszcze raz polecam [dla znających angielski] artykuł do "wygooglowania" : "New 120 mm gun and ammunition; a 20% performance increase in the coming years". Przypomnę, że wg badań poprzedni DM63A1 z poprzednią armatą L55 ma przebijalność 800 mm RHA. Oczywiście można się odwołać do amunicji amerykańskiej - tyle, że co szkodzi ją użyć w nowej L55A1? To jeden standard NATO. To właśnie nowa L55A1, a nie stara L44 - powinna być zakupiona jako licencja produkcyjna przez HSW - zgadza się? Czy znowu jakie piramidalne "niemożliwości" w stylu "nie było, nie ma i nie potrzeba"? - które Brytowie, nie wiedzieć czemu, przeskoczyli - mimo, że mieli trudniej bo wymieniali swoją gwintowaną 120 mm?

A Leo na to
środa, 4 sierpnia 2021, 18:42

Faktycznie. Najważniejszym elementem wyposażenia jest dźwig aby wyciągnąć turbinę gazową i włożyć silnik MTU, który jest w Leopardach. Zajmuje to Ok 15-20 min i to jest największe udogodnienie

S.
czwartek, 5 sierpnia 2021, 20:01

A po co zwiększać znacznie masę Abramsa i pogarszać jego elastyczność?

AlS
środa, 4 sierpnia 2021, 14:58

Cóż za zaszczyt, Dyżurny Strateg Kraju zaszczycił mnie specjalnym wpisem. Dziękuję i czuję się lekko zażenowany. Nie z powodu wzmiankowanego uprzednio zaszczytu, ale wiedzą pana „niepatrzącego pod nogi” w dziedzinie fizyki. Poczułem się jak centurion z filmu „Żywot Briana”, który nakrył główną postać, piszącą na murze anty- rzymskie hasło i i pozostając niewzruszony na treść wypowiedzi, wzburzył się popełnionymi w pisowni błędami. Otóż Szanowny Panie, znakomicie wyliczył Pan pierwiastki kwadratowe, tutaj chapeau bas. Ale żeby z tych pierwiastków wyliczyć energię kinetyczną w dżulach, trzeba jeszcze je przemnożyć przez połowę masy, wyrażonej w kilogramach. Uwaga, podaję wzór na Energię Kinetyczną: Ke1/2m x V 2. Z taką niesamowitą wiedzą w kwestii fizyki jak Pańska, nie dziwię się już skąd przychodzą Panu pomysły, żeby wszystko spiąć w domenach, zdronizować i powiesić na balonach pociski Piorun. Pan sobie po prostu nie zdaje sprawy, że takie środowisko, jako silnie zależne od łączności radiowej, będzie bardzo podatne na atak w dziedzinie elektromagnetycznej. To właśnie stoi na przeszkodzie urzeczywistnienia tej wizji, nawet w krajach o niebo bardziej zaawansowanych technologicznie niż Polska. PS. Pańskim towarzyszem to mogę być, ale co najwyżej podróży, jeśli akurat wykupi sobie Pan bilet w tym samym samolocie lub pociągu. Do organizacji używających tego tytułu miałem zaszczyt nigdy nie należeć i nie planuję takiego postępku w całej reszcie mojego życia.

Dalej patrzący
środa, 4 sierpnia 2021, 08:23

Tow AIS próbuje wmówić, że różnica w energii kinetycznej 120 mm to 6%. Policzmy 1750/1670 i do kwadratu - to 9,81% więcej energii kinetycznej. Tyle, że to dla starej armaty L55 stosowanej w Leo 2A6. Nowa armata L55A1 [do Leo 2A7V+] ma wyższe ciśnienie - a i nowa, właśnie testowana amunicja DM73 zrobi swoje. Stąd łączny przyrost energii kinetycznej pociskow podkalibrowych o 20%. Polecam artykuł: "New 120 mm gun and ammunition; a 20% performance increase in the coming years" do wyszukania w internecie. Dlatego właśnie Brytyjczycy zdecydowali się na modernizację Challanger 2 do Challanger 3 - której sercem jest nowa L55A i przejście do nowej amunicji. Dlatego właśnie wszystkie polskie 247 Leo 2 A4/A5 winny zostać zmodernizowane do standardu A7V+. Pewnie - to by oznaczało ca 8 mld złotych - ale nie 23 mld zł. I modernizacja nie zmieniłaby zasadniczo już całej wdrożonej pracy w bazę obsługową, wyszkolenie załóg - więc mielibyśmy te Leo 2 PL A7V+ dużo szybciej "combat ready" i to w ramach dywizji - a z Abramsami wszystko zaczniemy od początku - począwszy od szkolenia załóg, tworzenia całej infrastruktury obsługowej, aż po uzyskanie gotowości kolejno batalionów, brygad i dywizji. Czyli taktyczno-operacyjna gotowość jednostek Abramsów zostanie uzyskana dużo później [a podobno Abramsy to w ramach pilnej potrzeby operacyjnej i stąd uzasadnienie zakupu spoza budżetu MON]. Co do zestawów do przeprawiania po dnie dla Abramsów jako remedium na graniczną zakupywanych do Abramsow wytrzymałość mostów szturmowych M1074 - przyjmijmy na wiarę, że tylko 2 rzeki mają zanurzenie Abramsa powyżej 2 m i proponowany zastępczy zestaw z "chrapami"dla Abramsów jest OK - w takim razie po co w ogóle zakup mostów M1074? Tym bardziej, że Leo 2 też mają zestawy do przeprawy po dnie. A na to, że wg raportu Behlera dla amerykańskiego departamentu obrony nawet najnowsze M88A3 Hercules nie zapewniają ewakuacji M1A2 SEP V.3 - a co dopiero starsze M88A2, które chcemy kupić z Abramsami - tow AIS w ogóle się nie odniósł. Osobiście byłbym za zakupem kolejnej partii Krabów - ale z amunicją precyzyjną dalekiego zasiegu [nie tylko nasz Szczerbiec - ale najlepiej licencje produkcyjne i rozwój Vulcano-Dardo o zasięgu 80+ km z funkcja plot/prak - bo po to ta amunicja została pierwotnie stworzona - plus amunicję strumieniową Nammo o zasięgu 130+ km, oraz hipersoniczną BAE HVP - przetestowaną do zwalczania plot/prak w zeszłym roku na M109A6 - i program się rozwija - nie tylko w ramach US Army i US MC, ale także zastępuje dwa "stowarzyszone" programy USAF - czy amunicję kppanc Bonus]. Bo decyduje wiekszy zasięg i amunicja precyzyjna - i to kalibru 155 mm. Czyli proponowałbym 6 mld zł za kolejne 5 dywizjonów Krabów [z korzyścią dla przemysłu - i przy opanowanym systemie szkolno-logistycznym, co daje kolejne bonusy dla polskiego przemysłu w całym cyklu życia produktu, plus kolejne 6 mld zł za amunicję precyzyjną. A za pozostałe 11 mld zł - drony rozpoznawczo/uderzeniowe i system C5ISR/EW - dla spięcia sieciocentrycznego real-time i Krabów i ich amunicji precyzyjnej. Zakup Abramsów to przykrycie klęski modernizacji Leo 2 - zresztą w "bieda-standardzie". Co by oznaczało - przy aneksowaniu umowy na wszystkie Leo 2 do standardu Leo 2 PL A7V+ ca 8 mld złotych więcej na modernizację realną i zabezpieczoną w zasobach i zdolnościach i technologii - a nie wg zasady Bumaru [i MONu]: "jakoś to będzie, byle kontrakt podpisać". Bo nikt jakoś nie zada prostego pytania - a co z naszymi Leo 2? Bo oddawanie tuzina rocznie [w konfiguracji "bieda-PL"] to żadne rozwiązanie - a zwykła niegospodarność, nie mówiąc o sprawach stricte militarnych i zdolnościach WP w strefie zgniotu - czy o korzyściach nowych kompetencji high-tech.

AlS
środa, 4 sierpnia 2021, 18:50

Co do meandrów, a właściwie mielizn Pańskiej wiedzy na tematy fizyki wypowiedziałem się wcześniej, tutaj odpowiem na resztę kwestii. Przypominam że negocjacje w sprawie modernizacji Leopardów podjęto jeszcze za PO, zaś PiS podpisał w 2015 już gotowy kontrakt. Polecam zapoznać się z jego kalendarium. Jedną z wcześniej rozważanych opcji była modernizacja do wersji A7. KMW postawiła jednak zaporowe warunki, z jednym całkowicie nie do przyjęcia, nawet dla panów z PO, którym było utrzymanie zmodernizowanych wozów całkowicie w niemieckiej sieci serwisowej. To oznaczałoby nie tylko potężne koszty generowane w czasie życia sprzętu- pomnożone przez ilość wozów, ale też brak suwerenności ich używania. W takim scenariuszu nawet Poznań straciłby kontrakt na serwis. Dlatego zdecydowano się na ofertę RLS, która zawierała pełną polonizację. To, że A7 byłyby „szybciej” to już z Pańskiej strony czysta spekulacja. Modernizacja niespełna 200 szt własnych, niemieckich A6 do A7+ ma zająć KMW ponad 4 lata. A mówimy tu o wozach dużo nowszych i w znacznie lepszym stanie technicznym . Teraz ja pospekuluję - wiadomo że KMW wykonuje obecnie duży kontakt na wozy opancerzone Boxer. Z doświadczenia w pracy w przemyśle wiem, że fabryki nie są z gumy. Tyle - nie ma i nie było żadnego tematu pt polski Leopard 2A7. Co do gotowości bojowej jednostek, to cytowany tutaj generał stwierdził wyraźnie- czołgiści wyszkoleni w taktyce i ostrzelani na ćwiczeniach potrzebują zaledwie kilku miesięcy na na dostosowanie się do nowych wozów. Co do wozów ewakuacji jestem zdania, że Polska powinna je tylko wyleasingować z opcją zwrotu i w tym czasie stworzyć własne, powstałe przez połączenie WZT-4 (na bazie Pt-91) z podwoziem Leoparda 2A4. Po co zakup mostów? Po to, że przygotowanie do brodzenia trwa godziny, zaś rozłożenie mostu JABSb- minuty. Dyskusję na temat działa skwituję krótko- bierzemy to co jest i to co jest najlepsze dziś, a nie za 5 lat. Przed IIWŚ też planowaliśmy PZL-62 o osiągach lepszych od ówczesnego Spitfire i miał być dostępny „już” w 1942 r. Na temat opierania obrony kraju wyłącznie o artylerię pisałem poniżej. Dalekosiężny pocisk 155 mm o masie 8 kg, z czego sporo musi poświęcić dla gazogeneratora, nie wygra z naprowadzanym precyzyjnie pociskiem rakietowym kalibru 300 mm i o masie głowicy, bagatela - 30 razy większej! Nie wygramy samą artylerią, zwłaszcza że już pojawiają się skuteczne bronie C-RAM, a pocisk artyleryjski, który trzeba wystrzelić z armaty i poddać panującym przy tym naprężeniom nigdy nie będzie stealth, aby uniknąć wykrycia. Jestem jak najbardziej za popieraniem produkcji w kraju, ale zważywszy na wieloletnie zaniechania, połączone z bardzo długim czasem wdrożenia tak zaawansowanych technologicznie projektów, nie jest możliwe uzyskanie w ten sposób wystarczającego potencjału obronnego w perspektywie kolejnych lat. Więc póki co, musimy go odbudowywać idąc na zakupy za granicą.

kanonier
piątek, 6 sierpnia 2021, 11:59

btw...nie masa pocisku decyduje o jego skuteczności a precyzja umieszczenia go w celu (o czym powinien wiedzieć, pożal się boże,hmm...ekspert?)

ZED
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:05

A ile tych wozów wsparcia, symulatorów i amunicji... ?? Bo jak dla mnie wychodzi to chol...nie drogo.

Pjoter
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:50

Plany plany plany a juz wyslali zapytanie ?

Ralf_S
środa, 4 sierpnia 2021, 18:09

Wysłali - dokładnie w dniu ogłoszenia zakupu przez Ministra ON poszedł LOR do Amerykańskiego rządu... Dla nieobeznanych: Amerykański rząd jeszcze się nad tym nie pochylił. A i wcale nie musi wyrazić zgody na sprzedaż Abramsów. Lub może wyrazić zgodę na ich sprzedaż po wycofaniu z US Army :]

Martin Silenus
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:35

To znaczy, że amunicji do Abramsów też nie będziemy produkować? Fantastycznie. A paliwo też tylko od Amerykanów? Pełen podziw.

wert
środa, 4 sierpnia 2021, 18:54

zgadza się, takiej amunicji NIE będziemy produkować. Będziemy mieli NAJNOWOCZEŚNIEJSZĄ: podkalibrową i programowalną. Jak na razie NIKT poza jankesami nie robi o takich parametrach, niemce dopiero nad podobną pracują i planują!!!! ją wprowadzić ok 2026 roku. Planują, zobaczymy jak im pójdzie. Ta jankeska DZIŚ przebije T-14 gdybyś nie wiedział. To was w Olgino tak boli? Technologie krytyczne a do takich zalicza się nowoczesna amunicja jest ściśle pilnowana przez WSZYSTKICH producentów. Zobacz co niemce nam oferowali. Sam sobie nie zrobisz to możesz tylko kupić albo strzelać badziewiem

mc.
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:25

Naprawdę takie głupoty opowiadają na wschodzie ?! Amunicją 120mm jest produkowana w Mesku (zakupiona amunicją dotyczy "podkalibrowej"). Paliwo ? Wedle życzenia - nafta lotnicza, diesel, itd.

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:07

I etanol - też łyknie ich turbina. :) W razie problemów z dostawami węglowodorów do PL - maszyny będa mogły działać na biopaliwach.

mc.
środa, 4 sierpnia 2021, 10:50

Zgadza się. W Polsce mamy 50 gorzelni.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 4 sierpnia 2021, 08:31

Tak na marginesie. Diesel też pojedzie bez węglowodorów. Paliwo produkować można łatwiej niż etanol. Dlatego nie bardzo rozumiem dzisiejsze wariactwo, że diesle są be.

Urko
środa, 4 sierpnia 2021, 23:33

Bo nie wolno dopuścić, by ludzie sobie wlewali do baku w samochodzie co im się podoba. Np. olej opałowy albo taki do smażenia... ;)

vfvv
wtorek, 3 sierpnia 2021, 07:44

Tylko po co te M113?

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:08

Ty serio pytasz? o.O Są niezbędne i pozwalają odholować maszynę lub pomóc w jej szybkiej naprawie.

LOL
środa, 11 sierpnia 2021, 21:11

xD Kolejny "ekspert"

mick8791
wtorek, 3 sierpnia 2021, 16:41

M113 ma odholować Abramsa? Ty tak serio? Kolego M113 waży ok 11 ton, Abrams 67 ton...

Pioyr
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 20:59

Strona polska "planuje".... Czy tu trzeba coś więcej? Planowaliśmy już np. Orkę. Planujemy pozyskać już coś 15 lat tak skomplikowany sprzet jak.... granatnik ppanc. Planujemy pozyskać, och nie, właśnie ujawniono, nie, nie będzie PEGAZA. Bo planowanie Pegaza kompletnie nie wypaliło. Planowaliśmy też kiedyś jakiegoś Kruka, który najpierw zamienił się w Kondora, ale tego też już nie planujemy bo zaczęliśmy planować.... Perkoza!!! W PLANOWANIU planów, to MON osiągnął mistrzostwo świata i okolic. Teraz pan Płatek ogłasza że.... PLANUJEMY??????

Yyy?
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:07

Przecież to była szybka akcja. Taka sama, jak przy F-35. Zero gadania i nikomu do niczego nie potrzebnej debaty.

wert
środa, 4 sierpnia 2021, 22:57

temat Abramsa wszedł na ostro po wizycie w Korei i ofercie Koreańczyków która była zwykłym dla nas policzkiem. Znarowieni Krabem chcieli POwtórki z "rozrywki". Mieliśmy kupić ich 112 K-2 mocno nie przystających do naszych potrzeb. Następnie mieliśmy zapłacić za przekonstruowanie kolejnych dekli już do naszych warunków, następnie mieliśmy MONTOWAĆ (ich ważniejsze podzespoły) u nas w K-2PL, następnie za odpowiednią cenę mieliśmy negocjować polonizację. Prawa, decyzje cały czas koreańskie. Nawet nie zrobili demonstratora technologii K-2PL, ograniczyli się do plastikowej makietki i komputerowych grafik. Potraktowali nas jak bantustan do czego daliśmy im wcześniej powody. Dla ciekawskich: było parę szans na eksport Kraba, skończyło się na wspólnym koreańsko-niemieckim NIE, choć sami się pożarli o kontrakt K-9 dla ZEA, tam niemcy zablokowali Koreańczyków powerpackiem. Wracając do K-2, nasi oficerowie którzy byli w Korei z Andrzejczakiem po zapoznaniu się z nim stwierdzili że otrzymamy czołg niewiele lepszy od A5 z opcją produkcji dopiero po 2030. Takie podejście spaliło (i SŁUSZNIE) temat K-2PL i przekierowanie się na Abramsa który od początku był marzeniem wojskowych w przeciwieństwie do URM-u lobbującego za K-2. Zdecydował głos wiadomo kogo. Koreańczycy gdy się dowiedzieli o Abramsie gwałtownie zmienili ofertę na dużo lepszą ale było za późno. I znowu SŁUSZNIE. Następnym razem może się zastanowią. K-2PL nie ma i już nie będzie. Zobaczymy jak to wpłynie na wspólną atomówkę. O ile niemce oczywiście POzwolą

OPTY(k)
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 12:18

Dzięki za uświadamienie! Miałem, jak chyba wszyscy, duże oczekiwania co do Koreańczyków. Ale prawda, po K9 mogli nas lekceważyć, choć to była ustawka MONu, i gruby przekręt. Ale skąd takie info?

środa, 4 sierpnia 2021, 22:03

Jeszcze nie "była". Jest dopiero "planowana".

say69mat
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:24

Projekt Abrams dla Polski, może być o tyle racjonalnym projektem polityki obronnej, o ile jest formą kompensacji rządu USA za NS2. Jeżeli jest patentem 'zkapelusza' gestora ON, to może pozostać - jedynie - w sferze niezrealizowanych projektów polityki obronnej Rządu RP.

Jesteś monotonny i nudny do wymiotowania w sam raz
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 23:29

Odszczekasz, jak podpiszą? Wiem że nie, będziesz płakał że "jeszcze nie dostarczyli, nie liczy się!"

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:37

Ile lat pan Błaszczak jest ministrem MON i obiecuje nam AU? Gdyby nie były minister Macierewicz, byśmy do dziś dnia nie wiedzieli jakie problemy są z zakupami w MON i że trzeba całe IU, część nawet regionalnej logistyki WP, jakieś komórki planowania w sztabie WP i etc wymienić na jedno AU. Gdyby pan Macierewicz nie został usunięty z MON to mielibyśmy pierwszą reformę tego systemu i to jeszcze w tym roku w którym on odszedł z MON. Pan Antonii Macierewicz, na prawdę jest wielce oddanym polskim patriotą, choć wielu patriotyzm nie jest w smak, to z takim właśnie ministrem nawet oni w Polsce winni czuć się bezpieczniej. Może nadchodzące wybory do Sejmu zmotywują pana Błaszczaka w końcu do przeprowadzenia jakiejś choćby powierzchownej pierwszej reformy w tym zakresie? Osobiście straciłem tutaj nadzieję coś z rok temu. My planować sobie jednak możemy. W fantazji oczywiście. Nikt nam nie zabroni, nie? Szkoda tylko Polski. Co zrobić jednak. Nie?

gnago
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:10

w uczciwym kraju maciora miałaby lata temu pluton egzekucyjny za listę agentów zdradzonych jego decyzją

OPTY(k)
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 12:28

W Moskwie? Na bank! Tylko przesadziłeś z tym "uczciwym krajem"

AlS
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 18:49

Kwestia "niemożności" pokonywania przez Abramsa przeszkód wodnych na tym forum upadła, po tym jak wyżej podpisany i jeszcze kilka innych osób, wrzuciło link do filmiku, pokazującego desantowanie M1A1 z barki desantowej przy pomocy zestawu chrap, zwanego Deep Water Fording Kit. Z użyciem tego zestawu może pokonywać po dnie przeszkody wodne do głębokości 2m. To wystarcza do pokonania praktycznie wszystkich polskich rzek, poza dwoma głównymi, uprzednio rozpoznanymi brodami. Teraz z kolei grupa zadaniowców przyczepiła się do armaty L44, podnosząc jak rzekomo bardzo jest do tyłu za L55. Tymczasem w tym przypadku jest to bardziej problem amunicji niż długości lufy, a konkretnie stopnia zaawansowania ładunku miotającego. Amerykańska M256 L44 nadaje pociskom z rodziny M829 z penetratorem DU prędkość wylotową 1,680 m/s. Pocisk z penetratorem wolframowym KEW-A2 firmy General Dynamics, z ładunkiem miotającym JA-2 ma prędkość wylotową 1700 m/s. Jak to się ma do L55? Maksymalna prędkość wylotowa armaty Rh 120 L55 to 1750 m/s - niespełna 3% więcej. W energii kinetycznej, przy masie penetratora równej 7,5 kg, różnica przedstawia się następująco: L44: 10,8 MJ, L55: 11.5 MJ, czyli 6% energii na korzyść L55. Przy tak niewielkiej różnicy bardziej liczy się celność armaty, stopień zaawansowania technologicznego samego penetratora, oraz odległość oddania strzału.

OPTY(k)
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 12:40

Racja! Dodam, że decydujące w walce są parametry całej elektroniki, zwłaszcza odległość wykrycia celu, gdzie "głupie" 500m przewagi może być decydujące! Teraz przynajmniej wiadomo czemu kupiliśmy licencję na L44! (Niemcy chyba plują sobie w brodę!) Coś to wszystko zbyt piękne, jak na naszą rzeczywistość, bo wyjątkowo przemyślane i szybkie.

JP
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:55

Jak słusznie zauważyłeś wszystko zależy od amunicji i ładunku miotającego, więc weź pod uwagę że L55 ma jeszcze rezerwy i do niej jest cały czas opracowywana ulepszona amunicja a L44 wyczerpała już swoje możliwości.

rydwan
wtorek, 3 sierpnia 2021, 18:59

zapomniałeś chyba ż L 55 po strzale ma takie drgania że nie można przez chwilę strzelać i sami niemcy nie wiedzą co z tym fantem zrobić !!!

LOL
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:12

ALE - amerykańska L44 też była ulepszana. Nie na długość, ale na wytrzymałość na ciśnienie. Ostatecznie to nie kaliber czy długość armaty ma znaczenie a to jaką Ek ma penetrator. Oraz z czego jest wykonany i jak penetruje. Niemcy olali rozwój amunicji bo woleli się bawić działkiem :p

AlS
wtorek, 3 sierpnia 2021, 14:39

Na T14, T90 i T72B3 wystarcza z zapasem. Więc jest czas na opracowanie nowego wozu z nową armatą.

gnago
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:11

Ech ta nadzieja . dziś kupujesz na jutro nie na dziś

Komentator
wtorek, 3 sierpnia 2021, 07:12

Oj spało się na fizyce. Przy takiej samej masie pocisku, wzrost prędkości o trzy procent powoduje wzrost energii kinetycznej o dziewięć procent. Energia kinetyczna rośnie wraz z kwadratem prędkości. Ile to jest trzy do kwadratu?

OPTY(k)
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 12:44

Słabo! AIS ci wyliczył ostateczne wartości Ek dla pocisków i porównał. Więc nie mieszaj.

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:12

Ale masa inna...

AlS
wtorek, 3 sierpnia 2021, 14:55

Xenon ci już napisał, teraz podam ci pełny wzór Ek 1/2 x m x V2 (do kwadratu, edytor nie uwzględnia znaku potęgi). 7,5:2 3,75. 1700 do potęgi drugiej to 2.89 mln, czyli po pomnożeniu przez 3,75 wynikiem jest 10,8 mln, a więc megadżuli. A teraz podnieś sobie do drugiej potęgi 1750 i pomnóż, bo mi już się nie chce - policzyłem wcześniej. PS. Spało się nie tylko na fizyce, zwłaszcza lubiłem spać na inżynierii mechanicznej, bo wykładowca miał wyjątkowy talent usypiający. Ale zaliczałem przedmiot na cztery, co jest dowodem, że przez sen też wiedza wchodzi do głowy. Może więc się wyśpij.

Xenon
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:47

Oj spało się na matematyce... 1,03 do kwadratu to 1,0609

Qrak
wtorek, 3 sierpnia 2021, 06:50

Hej ale wiesz że kupujemy m1a2, zestawu chrap się w nich nie stosowało. Zapewne ktoś kiedyś coś kombinował ale US Army ich nie używała. Czołg m1a1 jest obecnie wycofywany że stanu USMC. Możliwe że gdyby poprosić to może ktoś by zaoferował system. Jestem jednak przekonany że prosić to nasz rząd to sobie o to tylko może...

LMed
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:39

No cóż. Obrona Częstochowy z tymi chrapami. W sumie dwa metry głębokości brodzenia, to poniżej górnych włazów. Czyli można ich nie zamykać nawet. Ale jak się zaleje wnętrze, to turbina kaput. Dlatego pogodziłbym się, że to jednak wada Abramsa i zainwestował w mosty (amerykańskie oczywiście bo najłatwiej i sprawdzone). Warto też porównać jak rzeki po dnie (np. Odrę, głębokość więcej niż 5 metrów) pokonują Leo i dać sobie spokój z chrapami Abramsa cudownymi.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 4 sierpnia 2021, 08:42

Znajdź jak T-80 (nomen omen turbinowe) forsowały rzekę. Całe czołgi przejeżdżały pod wodą. Widać było tylko dwie długaśne rury. Nad tymi czołgami kręciły się łódki. Ciekawe czemu? Może dlatego, bo taka przeprawa to nie zalicza się do najlepszych pomysłów pod słońcem?

gnago
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:12

standardowy wymiar regulowanej Odry to 4 m

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:15

Ogólnie to brodzenie po dnie czołgiem - jest słabym pomysłem. OK, jest to 'atut' ale raczej jako 'ostatnia deska ratunku' podczas ucieczki. Podczas tego manewru pojazd jest bezbronny, porusza się powoli i po prostu aż się prosi o ostrzał... NIE jest to szybki i łatwy manewr. Za to szybkie może być pospieszne usypanie brodu na rzece by przejechać po spłyceniu jej.

LMed
środa, 4 sierpnia 2021, 06:42

Pewien stary wyjadacz tutaj twierdzi, że do tego spłycania rzeki sprawdza się faszyna. Coś słyszałeś?

AlS
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:13

Z tą Odrą to pojechałeś ostro. No cóż, z twoim nickiem pewnie nie tylko z odrą, ale innymi dolegliwościami jesteś na bieżąco. Otóż jeśli te Abramsy będą musiały forsować Odrę, to albo w drodze na Berlin z bratnią armią, po zmianie sojuszu, albo równie dobrze można je będzie zostawić po prawej stronie rzeki i przepłynąć ją wpław.

LMed
wtorek, 3 sierpnia 2021, 20:14

Z tym postem pojechałeś ostro. Namawiałem do obejrzenia materiału o forsowaniu Odry po dnie przez polskie Leo A4. Dużo tego w sieci. Nabierzesz dystansu do możliwości Abramsa z chrapami w tym zakresie.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 4 sierpnia 2021, 08:51

Tylko bzdurą jest twierdzenie, że Abrams nie może jeździć pod wodą, bo ma turbinę. T-80 też mają turbiny. Mimo tego od dawna przejeżdżają rzeki po dnie z zalanymi dachami.

LMed
środa, 4 sierpnia 2021, 13:49

Nie może, bo istniejące wyposażenie ogranicza głębokość brodzenia do 2m. Dlaczego nie 5m można zapytać? Przecież to tylko kwestia wydłużenia "instrumentów". Konstruktor nie przewidział takiej możliwości (tak myślę) ze względu na rosnące gwałtownie wraz z głębokością wody ryzyko przecieków i zalania wnętrza ( a tam ta turbina nieszczęsna) i zatrzymania wozu na amen pod wodą (i teraz co z ludźmi). Potem wyciągnąć Abramsa z tej wody też nie bardzo jest czym (WZT'y słabiutkie jak cholera). Porównywanie Abramsa do T-80 nie bardzo ma sens. Inne standardy ochrony ludzi. Abrams w zamyśle brodzi na głębokości umożliwiającej ewakuację ludzi przez górne dekle, a Rosjanie dopuszczają nawet pokonywanie rzeki po dnie czołgiem wyposażonym tylko w cienką rurę doprowadzającą powietrze do silnika, bez rury umożliwiającej ewakuację załogi ( przy głębokości brodzenia chyba więcej niż 5m). Inne światy, inna "kultura" kolego.

wert
czwartek, 5 sierpnia 2021, 18:20

dokładnie tak inne światy inna kultura. Jankesi wiedzą ile kosztuje wyszkolenie załogi u sowietów i jeszcze niedawno u nas "ludiej mnogo". Słyszałeś ile się potopiło mimo świczeń w warunkach zabezpieczonej przeprawy. W czasie W będzie trochę inaczej. Szkoda ludzi. Dziwne u Ciebie to lekceważenie. Straty wkalkulowane, czy to z powodu wybuchu amo w kadłubie czy to w wypadku na przeprawie? Odejście od dna to zwykłą pragmatyka i bilans zysków i strat. Sam jeszcze niedawno byłem przeciwnikiem turbiny i Abramsa w ogóle ale kalkulacja zysków i strat jednoznacznie przemawia dzisiaj za Abramsem. Nawet mimo ostatecznego zakopania naszej "czołgówki" Zbyt dużo sami zniszczyliśmy zbyt dużo czasu zmarnowaliśmy

Piotr ze Szwecji
czwartek, 5 sierpnia 2021, 08:37

2 rzeczy. Samo-nadmuchiwana kamizelka i maska tlenowa. Nakładasz na twarz maskę tlenową. Wpierw wypełnia się wnętrze pojazdu wodą, a potem wypływa się przez właz. Jeśli ostrzał nie grozi albo nie umiesz pływać to pociągasz za sznurek przy kamizelce. Niedługo po tym pływasz na wodzie. Tam jest tylko problem jeśli wypływasz za szybko na powierzchnię z większych głębokości. To można też przećwiczyć, by ludzie w panikę nie wpadali.

Puknij się w czoło. Shotgunem
czwartek, 5 sierpnia 2021, 18:05

To mają być czołgiści czy płetwonurkowie?

Piotr ze Szwecji
czwartek, 5 sierpnia 2021, 22:36

To nie ja nalegałem na pływalność Rosomaków i Borsuków, czy forsowanie rzek przez czołgi po dnie. Moja opcja jasna: Korpus Inżynieryjny głupcy! Polscy czołgiści dostają i mają dostać uzbrojenie amfibijne i jeżdżące po dnach rzek, to się z łaski swojej nauczą podstaw ewakuacji spod wody. Sprzęt ewakuacyjny można kupić tanio, bez pośrednictwa spekulantów jak to będzie podczas wojny. Póki co jeszcze nie strzelają więc jest czas na szkolenia też. No, ale jeśli każdy polski czołgista to samozwany samobójca, to się równie może już dziś pukać w czoło shotgunem. Nic nie stoi na przeszkodzie! Może w miejsce tych samobójców przyjdą żołnierze, którzy biorą swoje i rodaków życie na poważnie.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 4 sierpnia 2021, 14:45

Zgadza się. Ogranicza go długość rur. Jest tak dlatego, bo Amerykanie uważają, że jazda całkowicie zalanym czołgiem po dnie rzeki jest nie najlepszym pomysłem. Rosjanie nie liczą się z ludźmi tak, jak oni. Kiedy ruskie czołgi jechały po dnie, to na górze kręciły się łódki. Dobrze wiedzieli jak może się skończyć taka zabawa.

AlS
wtorek, 3 sierpnia 2021, 23:59

No dobra, łopatologicznie - Abramsy mają bronić prawego brzegu Wisły. Jak nie obronią, mają się wycofać na południe, a nie przeprawiać. Takie jest zadanie 18 Dywizji, stąd ma w składzie jednostki górskie. Atakujący będą musieli tą jednostkę ścigać, bo stworzy zagrożenie na ich lewej flance, jak sforsują Wisłę. W regionie nie ma rzek, których by się nie dało przekroczyć - przy normalnym ich stanie - brodami o głębokości 1,5 metra. W czasie I WŚ cały niemiecki korpus przekroczył Narew brodem powyżej Pułtuska. Podobnie jest z Bugiem, a później aż do Sanu nie ma tam żadnej większej przeszkody wodnej.

LMed
środa, 4 sierpnia 2021, 12:18

Czyli łopatologicznie podsumowując Abramsy nie potrzebują chrap właściwie, a gdyby chodziło o Berlin to są one nieprzydatne. Ale to dobrze, bo to takie erzac wyposażenie tylko, a remont turbiny jakby co to koszt... góra kasy wiadomo.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 4 sierpnia 2021, 13:47

Remont diesla to też do cholery kasy. Przebiegi między naprawcze zmodernizowanych turbin w Abramsach są mniej więcej takie same jak w MTU.

LMed
środa, 4 sierpnia 2021, 15:26

Sprawdż sobie koszt remontu kapitalnego turbiny Abramsa ( po zalaniu to pewne) i wymagany reżim technologiczny tegoż. Zalanie diesla to małe Miki przy tym.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 4 sierpnia 2021, 19:38

Piszesz jakby podczas takiej przeprawy szlag miał trafić turbiny co najmniej w 1/4 czołgów. A to bzdura jest.

LMed
czwartek, 5 sierpnia 2021, 11:02

Zupełnie nie ! Piszę, że porównywanie kosztów remontu kapitalnego zalanej turbiny z kosztami naprawy zalanego diesla to niemądre jest. Swoją drogą doceniam zaangażowanie kolegi w obronę "dobrego imienia" tej turbiny wrednej.

wert
czwartek, 5 sierpnia 2021, 17:47

turbina może i jest wredna ale daje załodze1.5 tony dodatkowego pancerza. Dlatego np Abrams ma mniej pkt krytycznych od Leo. Mi to wystarczy a nowy system filtracji powietrza w SEPv3 eliminuje dużo dotychczasowych wad tego napędu. Weź jeszcze pod uwagę że jej moc to 2000KM ograniczone elektronicznie do 1500KM. Z MTU jak wyciągniesz jeszcze 100Km będzie dobrze. Na zalanie po prostu załoga musi uważać. Wystarczy. Jeszcze jedno: z jakiej odległości słyszałeś Leo? A z jakiej Abramsa? Leo ma przyjemny ton a przy Abramsie raczej nie postoisz. Wada czy zaleta?

LMed
piątek, 6 sierpnia 2021, 13:05

Oczywista zaleta. Będą budzić lęk u nieprzyjaciela niczym husarskie skrzydła.

wert
piątek, 6 sierpnia 2021, 14:36

nie rozumiesz. Tony niskie diesla Leo niosą się daleko, tony wysokie turbiny Abramsa szybko cichną. Kłania się rozpoznanie dźwiękowe.

LMed
piątek, 6 sierpnia 2021, 17:38

No cóż. Możliwe.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:53

Różnica długości lufy pomiędzy L44 i L55 wynika z różnych podejść Europejczyków i Amerykanów. Dłuższa lufa niesie dalej, lecz wprowadza problem drgania lufy. Amerykanie więc postanowili lufę L44 zrobić z bardziej trwałego materiału i po prostu użyć o wiele bardziej silne miotanego pocisku, który oczywiście też niesie dalej. HSW na pewno mając tylko niemiecką licencję na L44 i L55, nie będzie w stanie skopiować amerykańskiej wersji L44, a amerykańskie pociski rozerwą niemiecką lufę L44. To jest coś co podkreślałem w komentarzu pod pierwszym artykułem, kiedy tylko dano informację o zakupie Abramsów. Zakup amerykańskiego przepisu na stal do lufy L44 jest konieczny dla HSW. Zakup przepisu na silniejsze pociski amerykańskie do czołgów dla Mesko też. Raz, kiedy mamy te przepisy, możemy zrobić to na co Amerykanów nie było stać. Użyć je w naszych własnych rozwiązaniach do L55 w ramach programu Wilk. Nagle Polska będzie posiadała najpotężniejsze 120 mm czołgowe działo na całym świecie, któremu nawet 130 mm niemieckie działo nie podskoczy. Oczywiście w połączeniu z "silniejszą" amerykańską amunicją czołgową. Tutaj jest okazja 1000 lecia dla naszego programu Wilk, która wynikła z rozbieżności pomiędzy USA i Europą. Tylko, czy mamy w Polsce inteligentnych Polaków, którzy ubiją to przy offsecie tego zakupu? To można byłoby zrobić. Lufy i amunicja to 2 rzeczy, które będą się zużywać w trakcie użytkowania. Trzeba byłoby je móc produkować w Polsce.

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:17

Ciekawy pomysł. MESKO już od kilku lat pracuje nad 120mm amunicją i pierwsze testy były obiecujące.

AlS
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:02

Nie tylko drgania. Dłuższa lufa to także dłuższe ramię siły, a więc większy moment obrotowy. Napęd wieży musi więc wytrzymać większe obciążenia, co wpływa na jego precyzję.

mc.
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:37

Jak sam napisałeś - lufa z bardziej trwałego materiału. Czyli problemem jest tylko kwestia kupienia odpowiednich odlewek, bo tych HSW nie produkuje (kupują we Francji)

Manolo
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:45

a jaki zasięg ma rzeczony abrams w błocie? Oczywiście doświadczenia DWS podpowiadają, że można nas zaatakować tylko w upalne lato, ale dobrze wiedzieć...

LOL
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:17

Taki sam jak Leo2? Obie maszyny mają podobne masy i nacisk na podłoże.

CB
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:36

Chwila moment, chrapy? To do wersji Marines, a to nie ta sama wersja.

AlS
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:03

Wszystkie M1 mają wyprowadzenie spalin i chwyt powietrza w tym samym miejscu. Wersja nie ma znaczenia.

bc
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:28

Amerykanie opracowywali swoją L55 ale dali sobie spokój bo nie daje ona jakiś rewelacji. L55 potrafi być mniej celna niż L44 w dodatku jest cięższa. Poza tym Amerykańskie rdzenie w amunicji są grubsze i lepiej skonstruowane niż Niemieckie.

kapusta
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:05

jednym słowem Abramsy będą niczym husaria przeprawiać się przez rzeki wyłącznie brodami i mostami - i tak oto historia znów powtarza się jako parodia

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:19

A widziałeś kiedyś manewr brodzenia po dnie czołgu - który wy stawiacie jako priorytet? To niebezpieczny i ryzykowny manewr. Bardzo powolny.

LMed
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:04

No ale teoretycznie ta armata z dłuższą lufą powinna być celniejsza. Możę dysponujesz danymi porównawczymi?

kh bj
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:10

I tak i nie. Nawet coś takiego jak lufa nie jest idealnie sztywne.

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:22

@LMed - dłuższa lufa - więcej drgań. To kilkaset kilogramów metalu, który po strzale będzie drgał. Łatwo i szybko tego nie ustabilizujesz by znów móc wycelować w cel oddalony o ponad 1km.

LMed
wtorek, 3 sierpnia 2021, 17:18

Z pełnym szacunkiem, tak sobie piszesz te frazesy, a oni od jakichś 150 lat siedzą w temacie po uszy z niezłymi efektami najczęściej.

jednakowoż
środa, 4 sierpnia 2021, 10:43

Mogą sobie siedzieć w temacie ale lufa to kawałek rury. Praw fizyki się nie oszuka aczkolwiek są kraje w których prawa fizyki nie obowiązują :) na przykład Rosja

hydraulik
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:40

Teoria. Do tej teorii trzeba praktyki. Coś co dłuższe bardziej lubi się giąć. Rur najlepiej nawet wykonanych też to dotyczy.

LMed
wtorek, 3 sierpnia 2021, 06:44

No to co, Niemcy lubią dłuższe lufy ze względów wizualnych?

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:21

@LMed - raczej ze względu na swoją irracjonalną uranofobię :P Bo przecież DU to toksyczny jest (tak jak każdy metal ciężki... np: wolfram jako węglik wolframu też zdrowy nie jest xD). Chcieli podnieść siłę ognia. Pierwsza myśl - armata. USA odpuściło temat gdy zobaczyli, że taniej, szybciej i prościej opracować amunicję.

LMed
wtorek, 3 sierpnia 2021, 17:05

Kolego, brak pragmatyzmu Niemców to kategoria pobożnych życzeń pozostających w tyle niestety tylko.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 4 sierpnia 2021, 10:46

Patrząc na to, co wyrabiają od pewnego czasu, wcale bym o nich tego nie powiedział.

AlS
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:06

Tak, długość ma znaczenie! Ale na poważnie, to Jankesi są bardziej zaawansowani w ładunkach miotających. Na tej chemii bazuje nie tylko produkcja pocisków artyleryjskich i czołgowych, ale technologie rakietowe i kosmiczne.

Nowy
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 16:59

Lepsze najnowsze loepardy

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:26

Widać, że jestes nowy. NIE były by lepsze. Leo2 są gorsze od Abramsów pod prawie każdym względem. Poczytaj, posłuchaj na YT opisów konstrukcji, autorstwa ludzi piszących artykuły do Nowej techniki wojskowej. leo2A7 waży tyle co abrams, siłę ognia ma taką samą co abrams, żywotnośc silnika w godzina praktycznie taka sama. Za to jest kluczowa różnica: Abrams ma lepiej rozplanowane rozmieszczenie komponentów oraz lepsze opancerzenie. I kilka bardzo ważnych fajnych bajerów - zwłaszcza zasobniki z amunicją. Leo2A7 ma największa zaletę w postaci... tego, że może powoli brodzić po dnie...

Arturo
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:32

Które nie są produkowane i dostawy najwcześniej 2027 rok, a ten sprzęt już w 2022. No faktycznie lepiej

Manolo
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:47

czy nam się spieszy? Przewidujemy jakiś problem z realizacją budżetów w najbliższych latach?

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:23

Tak, bo za niedługo większość T-72 będzie uziemiona z powodu braku części, których się już nie produkuje.

mc.
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:26

Przewidujemy problem z Rosją.

Grzes
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:17

Tak śpieszy

kapusta
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:08

Abramsy też "nie są produkowane". I coś czuję że w 2022 r. to zobaczymy dwa czołgi dostarczone na paradę z okazji 11.XI oraz kilkadziesiąt wspaniałych M113 w wersji medycznej.

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:27

Są produkowane do dziś. Fabryki mają kilka linii produkcyjnych.

Czol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 16:58

Lepsze dla nas byłyby najnowsze lepoaprdy

Box123
środa, 4 sierpnia 2021, 00:48

Żadnego długofalowego uzależniania naszych sił zbrojnych od niemiec i to jeszcze za cenę pompowania gigantycznych pieniędzy w niemiecką gospodarkę. Niektórzy ludzie wypisują rzeczy jakby byli zupełnie pozbawieni wiedzy albo wyobraźni

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:36

@Czol - Nieprawda. Powielasz bzdury różnych kanapowych ekspertów-januszy. Po pierwsze - i tak trzeba będzie rozbudowac mocno logistykę pod nowe maszyny - bez względu czy to Leo2 czy Abrams. Po drugie - obie maszyny są ciężkie i mają wysokie zużycie paliwa. Abrams od czasu gdy zaczęto stosować APU - nie żre już tyle paliwa co kiedyś. Po trzecie - WSZYSTKIE argumenty za wyborem Leo2 są na zasadzie 'ciut taniej będzie je wprowadzić do służby'. No sorry ale IMHO - to g...any argument, bo życie żołnierzy, życie i zdrowie doświadczonej załogi - jest dużo ważniejsze niż jakieś 'optymalizacje kosztów'. Maszyna maszynie nie równa. Zatem skoro i tak trzeba będzie przeszkolić ludzi do nowej maszyny (stare załogi Teciaków), zrobić logistykę pod nowe maszyny (leo2A7 nie są w pełni kompatybilne z Leo2A4/5/PL) - to po co znowu wybierać gorszą maszynę? Tu i teraz jest dobry moment na przesiadkę na inne maszyny.

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:01

Gdyby były dostępne. A że ich nie ma to bajki opowiadaj dzieciom.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:13

Gdy były dostępne też nie. Po pierwsze ustępują Abramsowi w tej konkretnej wersji. Po drugie patrz na źródło pochodzenia.

Bren
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:04

obawiam się, że dostawa Abramsów także nie nastąpi już jutro ;)

LMed
wtorek, 3 sierpnia 2021, 06:33

No tak. To że ich nie ma to bajki. A te z pustyni z cofniętymi resursami lepsze i już.

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:32

@LMed - nie, nie są lepsze. Leo2A4/5/PL tak samo nadają się na współczesne pole walki jak T-72 - są to stare lub odświeżone stare modele. Dopiero wersje ponad 64-65 tonowe Leo2 mają jako-tako przyzwoity pancerz. Ale mimo podobnej do Abramsa masy - to Abrams ma lepszy pancerz. A siła ognia taka sama, at the end of the day - Leo2 jest gorszą konstrukcją. Plus - obecnie jest czas pokoju. Jeśli ma być w historii 3RP jakiś okres gdzie jest dobry czas na przezbrojenie się na inny, lepszy sprzęt - to jest on TERAZ.

LMed
wtorek, 3 sierpnia 2021, 20:27

Fajnie się dyskutuje. Leo to odswieżone stare modele a Abramsy nówki nieśmigane ściągnięte z pustyni. Jedziesz dalej? Ja wysiadam.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 4 sierpnia 2021, 10:52

Ma rację. Leo2A5 zaczyna trącić myszką a Leo2PL, co by o nich nie powiedzieć to nie są czołgi zbudowane od nowa na podstawie starych blach.

asdf
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:53

wegrzy swoje zamowione w zeszlym roku 48 sztuk 2a7 otrzymaja dopiero za 5 lat

LMed
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:14

Dopiero? To z naszego punktu widzenia tylko (potrzebujemy na wczoraj wiadomo). Pewnie mają więcej czasu. Uzgodnili termin i tyle. W międzyczasie szkolą się na A4 , tworzą infrastrukturę,.. Możliwości produkcyjne potencjalnie są dużo większe. Chyba nie masz wątpliwości. Ale nie ma tematu przecież. Bo te z pustyni lepsze są i już.

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:39

Nie wiadomo czy z pustyni czy fabryki. To są tak czy siak - są to szkielety tylko, do których wszystko będzie montowane - a będzie to najnowsza technologia.

lol
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:29

@LMed - mylisz się. Węgrzy zamówili kilka A4 by na nich robić certyfikacje, szkolenia etc. Możliwości produkcyjne Leo2 są mizerne w porównaniu do Abramsów. Łańcuch zaopatrzenia z globalnego punktu widzenia - też taki skromny jakiś.

asdf
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:03

tak, sa lepsze bo beda za 2 lata dostarczone juz w calosci.

LMed
środa, 4 sierpnia 2021, 06:24

Sprawdz sobie do kiedy będą. Termin taki jak u Węgrów. Po co produkujesz te bajki?

Chyżwar dawniej Marek
środa, 4 sierpnia 2021, 21:02

Mijasz się z prawdą. Termin nie jest jak u Węgrów. Oni od daty złożenia zamówienia, do dnia otrzymania ostatniego z 44 zamówionych czołgów muszą czekać aż sześć lat.

wert
środa, 4 sierpnia 2021, 20:31

to może doprecyzuj kiedy Węgrzy kupili, ILE i CO za ile?

LMed
czwartek, 5 sierpnia 2021, 11:26

Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów proces pozyskania Abramsów ma się zakończyć w grudniu 2026 (czyli czas realizacji jak u Węgrów). Gdybyśmy brali te Abramsy prosto z pustyni to pewnie dotarłyby w przyszłym roku. Ale jak trzeba między innymi cofnąć resursy to już pięć i pól roku trwać musi. Trochę niedobrze, bo czołgi potrzebujemy na przedwczoraj, jak wielokrotnie pisał Szanowny. Czy Rosjanie i inni poczekają na te Abramsy???

Anders
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:35

M88A2 wóz zabezpieczenia technicznego bazującego na podwoziu czołgu M60. To znowu nowy czolg

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:01

I jak zwykle płacz sierotek po Leo2 :P Są jak sierotki po Grippenach. Co od 20 lat prawie płaczą, że wybrano F-16 xD Kanapowi eksperci.

LMed
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:09

Czyli wybór F-16 był POprawny w sumie?

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:15

POsldowany w sumie. POprawne było wzięcie wylatanych Migów-29 z Luftwaffe kosztem okrojenia zamówienia na F-16.

LMed
środa, 4 sierpnia 2021, 06:26

Kolejny bajkopisarz.

nbxdkjnsaz
środa, 4 sierpnia 2021, 14:01

Zakup F-16 przez SLD jest faktem. Wzięcie 23 Migów z Luftwaffe za Buzka jest faktem. Ministrem Obrony Narodowej wiadomo kto był. To spowodowało zmniejszenie ilości zamawianych F-16, które później kupiło SLD.

Kłopotek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 00:52

Oczywiście,że tak, co udowodniono w 2009 r kiedy na ćwiczeniach ze Szwedami nasze F16 złoiły solidnie skórę Gripenom. Po prostu F16 w tej wersji ma lepszy radar niż Gripen w wersji C

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:54

Tak. Był to dobry wybór. Tak jak zakup Rosomaków. Zawsze ujadano. ZAWSZE. Zwłaszcza gdy zakupu/inwestycji dokonywano za PiS.

mc.
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:47

F-16 został kupiony przez rząd SLD. Kupiono "platformę uzbrojenia" a nie samolot z którym trzeba zintegrować uzbrojenie (Gripen). W ramach pomocy i współpracy uzyskano dużą ilość elementów szkoleniowych. W ramach szkolenia pilotów uzyskaliśmy dotację na szkolenie pilotów w USA. Szwedzi nie byli w stanie nic takiego zaoferować.

kapusta
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:13

A Czeskie albo Węgierskie Gripeny to kto pilotuje i w co są uzbrojone? I jeszcze napisz jak tam offset - co nasz przemysł lotniczy (czy jakikolwiek inny) zyskał dzięki miliardom które popłynęły za ocean? Niestety nie potrafimy uczyć się na błędach.

mc.
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:39

Sprawdź kiedy zintegrowano uzbrojenie w czeskich Gripenach.

gnago
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:14

A wojnę Polska czy Czechy toczyły ? Nie, to inwestycja w F16 była chybionym zakupem

Chyżwar dawniej Marek
środa, 4 sierpnia 2021, 10:58

Najbardziej chybionym zakupem w tym czasie byłby właśnie Gripen.

Robin Masters
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:38

Polski F 16 nie ma radaru AESA ani Polska nie ma AWACS (mogla miec swoj bo takie system robi Izrael i moznabylo kupic. NIestey nikt na takim poziomie nie mysli) nie ma morzliwosci produkcji ani czesci ani rakiet, i jest do niczego. Polska mogla kupic licencje na Gripen, Radwar mogl zbudowac Polski radar AESA do tego. Polski przemysl lotniczy stworzylby dziesiatki tysiecy miejsc pracy. Polska mialby 500 Gripenow swojej produkcji, swoje rakiety, i to daloby nam wielka przewage w czsie konfliktu. Tak F16 to byl wspanilay wybor. Taki sam wspanialy jakim bedzie Abrams. Zakupy czysto polityczne ktore faktycznie dzialaja przeciwko interesom strategicznym Polski.

Triko
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:40

Polska tez nie kodów źródłowych do f 16 a proponował taki zakup izrael aby wspólnie takie kody pozyskać . Ale zakup w tym trybie abramsow to katastrofa .

gnago
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:15

spoko Turcja ma i przy sensownych negocjacjach odstąpi

zamiast bredzić mów jak było
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:01

Wtedy, kiedy kupowaliśmy F-16 nie było możliwości nabyć radaru AESA. Gripen też go nie miał. Gripen bazuje na amerykańskich częściach, więc na jedno wychodzi, tyle, że F-16 jest lepszy. Polska nie miałaby 500 Gripenów własnej produkcji, bo są drogie mimo, że gorsze od F-16. Nawet Francuzów nie stać na taką ilość samolotów wielozadaniowych, mimo, że produkowali i produkują je we własnym zakresie.

Armia Krajowa
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:49

Nasze F-16 można podnieść do F-16V z radarem AESA. AWACS jest NATOWSKI.

ryba
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:49

ale po co jak takie jakie sa są wystarczajace na dzisiejsze pole walki ? Wystarczy je utrzymywać sprawne i skupiać sie na F 35 ,zwiekszeniu ich liczby do 100 ew nabycie F 16V .

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:51

Taaaa... Bajka jak z K2PL :P

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:38

K2PL to nie była żadna bajka. K2 to koreański czołg znany doskonale tamtejszym inżynierom, który ma nowocześniejsze rozwiązania od Leoparda czy Abramsa. Jego wadą jest słabsze opancerzenie. Ci sami inżynierowie zrobili podstawie K21 ciężkiego BWP, który konkuruje z Niemcami w Australii. Z cięższą wersją czołgu, którą miał być K2PL poradzili by sobie równie dobrze. Niestety taki czołg to nie jest diabełek, który wyskakuje z pudełka. Trzeba go przeprojektować, wykonać w metalu i przetestować. Później zbudować fabrykę od podstaw. A to trwa.

GUSTAF
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:53

Amerykanie oprócz pakietu Abrams podobno dorzucili nam gratis około 56 sztuk wozów bojowych M50 Ontos , podobno nasza 18 żelazna ma je dostać ..

Autor
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:52

no to Amerykanom zostaną tylko 241 Ontosy. ;-) Dobre

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:36

Oby były to pociski z rdzeniami z DU :) No i widać zaczęto uczyć się na błędach - pierwsze zakupy Leo2 - to była amatorka - zakup samych wozów, a potem zdziwienie, że trzeba dokupić całą masę sprzętu i już nie za przysłowiowe 1 euro :P

Nodi
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:18

Tym razem wszystko wygląda tak jakby miała być wojna. Wszystko na już, drony bojowe, czołgi, jakby wróg stał u bram

gnago
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:16

Bez sensownej p.lotki to jak dowodzenie SG we wrześniu 1939

Manolo
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:42

jeszcze javeliny i himars Ciekawe czy NIK to tłumaczenie łyknie?

PanTarej
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:43

Pardon, a Amerykanie o tym wiedzą? :)

JP
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:51

Wiedzą. Wiedzą też że Abrams jest bez perspektyw i mają wóz nowej generacji w opracowaniu, dlatego muszą upchnąć gdzieś szrot i przy okazji pozyskać trochę kasy żeby dołożyć do swojego nowego sprzętu.

wert
środa, 4 sierpnia 2021, 20:25

SEPv4 ma mieć kosmetyczne zmiany typu lepsze systemy wewnętrzne np gaśniczy. SEPv5 ma w planach odchudzenie poprzez lżejszą bezzałogową wieżę w automacie. Zasobniki amunicyjne mają już praktycznie opracowane, potrafią same rotować amunicją aby skrócić czas ładowania

Ciekawy
środa, 4 sierpnia 2021, 11:01

I dlatego planują sobie następną wersję Abramsa?

Darek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:42

Wiedzą i marna ironia z twojej strony bo sami złożyli ofertę na Abramsy.

QVX
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:28

Ichni dyplomata mówił, że tak.

Patry
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:41

tytuł artykułu powinien brzmieć następująco - Kolejny segment uzbrojenia i wyposażenia armii który może być produkowany w Polsce zakupiony z "półki" od usa - łapówka czy sabotaż na naszym przemyśle...

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:37

Co niby może być produkowane w PL? Nawet silników i masy części zamiennych do T-72 w PL się nie produkowało nigdy i nie produkuje się dziś. Polski przemysł póki co produkuje haubice, artylerie, kołowe BWP, a za niedługo BWP gąsienicowe. I to jest zakupywane przez MON.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:47

Silniki do T-72 się produkowało od dawna. Udało się je nawet całkiem nieźle podkręcić. Dzięki PO nie możemy już ich produkować. Ci mili panowie tak samo załatwili cywilny pion HSW, który kombinował z silnikami na licencji Harvestera, czyli dzisiejszego Navistara. Według tych panów silniki do polskiego sprzętu miały być gotowcami pochodzącymi od Niemców.

satzujinken
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:50

Skoro się nie projektuje i nie wdraża, kolejne rządy to są w kategoriach danej RP grupy przestępcze ... Goryl, Loara, BWP 2000, Skorpion, jak się samemu siebie nie szanuje to czego oczekiwać ...

Emmu
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 23:22

Dokładnie tak

Patry
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:41

poza nowoczesną amunicją której produkcja jest piętą achillesową sektora amunicyjnego ( dlaczego nie próbować pozyskać licencji ... ?) WZT, mosty czołgowe, wozy dowodzenia i ewakuacji medycznej można wyprodukować u nas ( oczywiście wymagałoby to dużego wysiłku organizacyjno-technicznego z naszej strony i importu niektórych elementów np. silników ... ale po co produkować cokolwiek w kraju jak można kupić z półki za granicą ( no i oczywiście odbiór takiego sprzętu i dogadanie szczegółów trzeba spędzić na "pięciogwiazdkowym poligonie " a nie na śląskich czy wielkopolskich piachach ... a jak któś mówi że nie mamy czasu ... to gdzie byli do tego czasu ... i od czego są nasi fachowcy i znafcy od zamówień

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:54

No jak to co robili ci co olewali przez cały czas obronność? 'Zaciskali pasa' bo kryzys xD A gdyby inwestowano wtedy w rodzime uzbrojenie (by jako tako załatać problemy armii) - to sama gospodarka by zyskała. Ale to byli niewolnicy doktryn-religii zwanej 'neoliberalną ekonomią', która do dziś nie ogarnia, że tylko garstka krajów na świecie ma wolny rynek, a cała reszta łączy rynek, gospodarkę i siłę militarno-polityczną do osiągania wieloletnich korzyści w przyszłości.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:53

Z tym się zgadzam oczywiście.

ruski krawiec
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:15

Tytuł artykułu powinien brzmieć następująco - Ten zakup jest znacznie lepszy od poprzednich zakupów dokonanych w Niemczech, ponieważ tym razem kupujemy nowe czołgi z nowoczesną amunicją, zapleczem i serwisem.

Blade
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:59

Nie nowe czołgi, tylko zmodernizowane do najnowszej wersji.

Arturo
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:40

Pierwsze słyszę, żeby armia USA sprzedawała swoje czołgi po modernizacji. Te czołgi są kupowane jako nowe od producenta, a nie odkupowane tak jak było to w przypadku Leoparda 2A4

Arek Zegarek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:09

To będą nowe czołgi z fabryki, a nie jakieś używane wieloletnie, więc są to NOWE czołgi oparte na poprzednich wersjach Abramsa.

Wojciech
środa, 4 sierpnia 2021, 20:52

Nowe, prosto z pustyni.

mic
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:24

Abramsów już nie produkuja od jakiegoś czasu tak jak leo2

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:55

Fabrycznie to nowe maszyny. I o tym czy maszyna jest nowoczesna, nowa decyduje przede wszystkim to, co służy do walki, a nie szkielet stalowy będący jedynie nośnikiem tego wszystkiego.

mccp
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:16

Nie ma jeszcze czegoś takiego jak polskie abramsy. Na razie dwóch polityków wyraziło chęć zakupu, ale żadna umowa nie została podpisana.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:16

Co ty nie powiesz? https://www.defence24.pl/abramsy-oficjalnie-proponowane-polsce

mccp
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:40

Serio, umiesz czytać a nie wiesz jak wygląda procedura zakupu fms i podpisania umowy? Wiesz kto w ogóle musi teraz się zgodzić na to, aby w ogóle zacząć faktycznie negocjować w sprawie zakupu i jakiej sytuacji jest nasz kraj, którego prezydent nie został zaproszony do białego domu? Poza czytaniem trzeba umieć myśleć. O polskich ambramsach będzie można mówić, jak podpiszą umowę zakupu w ramach fms, a nie teraz.

Mniej niż 10 sekund
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 23:39

Podaj choć jeden przykład, gdzie LoR z Polski został odrzucony. Czekam

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:04

Jak sądzisz, że proponowali bez świadomości, że dostaną zgodę, to jesteś cholernie naiwny.

Telek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 09:36

Kolego, ta ekipa i jeden z tych polityków nie takie rzeczy obiecywali i nadal obiecują, wcale nie byłoby wielkiego zdziwienia. No chyab, ze podpisali umowe na to, ze dostana zgode... z jakims lobbysta ;)

Chyżwar dawniej Marek
środa, 4 sierpnia 2021, 11:05

Tylko, że tutaj rozmawiamy o Amerykanach, którzy już za Bidena sami wyszli z tą propozycją.

Ralf_S
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:58

Jeszcze LOR-u do Bidena nie wysłali, a już chwalą się co kupią. Może warto spytać, czy potencjalny sprzedający jest zainteresowany transakcją? Z drugiej strony świetni ci nasi negocjatorzy: najpierw mówią co kupią, a potem na kolanach walczą o każdego centa rabatu. Ale negocjatorzy z drugiej strony walą cenę +50% do podstawowej i zaczynają "negocjacje" - i tak frajer kupi... Obniżą o 25%, a kupujący będzie się chwalił, jak to się dobrze targował. W komunizmie przynajmniej w towarze dało się rozliczyć. A tu tylko w obcej walucie.

Antyburak
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:18

Następny kanapowy polityk-negocjator. Może trzeba gimbazie wyjaśnić, że prawdziwą politykę robi się po cichu ? Publika dowiaduje się ostatnia i tylko w ramach jakiś ochłapów informacyjnych.Tylko "totalni" naiwniacy wierzą, że dopiero teraz zakup M1A2 będzie uzgadniany i negocjowany. Żenua.

LMed
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:59

No cóż, wszystko na opak i do profesjonalizmu daleko.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:55

A może prawdziwy LOR wysłali dawno temu? A sprawa jest już ugadana?

LMed
wtorek, 3 sierpnia 2021, 06:41

No cóż. Też bym chciał, żeby było normalnie.

wert
środa, 4 sierpnia 2021, 20:14

już. Uwierzę

Mixi
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 23:24

Może tak być

321
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:29

A kupujemy i mosty drogowe które będą miały odpowiednią nośność dla tych czołgów ? :)

Pan Pikolo
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:20

Dlatego będą stacjonować na wschód od Wisły. Z pozostałymi rzekami dadzą sobie radę.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:40

Bez urazy ale co ty bredzisz? Infrastrukturę w PL trzeba było już dawno zacząć modernizować i to nie jest argument, że każdy rząd miał na to wywalone. No i skoro 65-66 tonowy Abrams za ciężki to... KAŻDY INNY NOWOCZESNY CZOŁG BĘDZIE ZA CIĘŻKI. Nowe wersje Leo2 czy Leclerki - lekkie nie są i masę mają jak Abrams. A lżejsze wersje Leo2 - czyli Leo2A4 i Leo2A5 - to przestarzałe modele, które nie nadają się na nowoczesne pole walki.

na nic twoje banialuki
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:17

Amerykanie chcą sprzedać. My chcemy kupić.

olo
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 05:19

Ładnie i pęknie Abrams a do osłony przeciw lotniczej ZSU-23-4MP Biała przecież to nie nadążny za czołgami już nie nadąża za leo masakra

Elew
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 23:26

Stare zaniedbane OPL może się bardzo zemścić a winni nie ponieśli kary za to

Hermenegilda
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:14

a kiedy wreszcie przetarg na śmigłowce szturmowe?!!! nie mniej istotny i z jakiegoś nieznanego powodu skutecznie odwlekany w bliżej nieznaną przyszłość

Box123
środa, 4 sierpnia 2021, 00:54

Śmigłowce bojowe są jedna z ostatnich potrzeb jeśli w ogóle jeszcze jest sens je kupować. A jeśli mają kosztować prawie tyle co f35 to chyba wybór jest prosty. Zanim nie będziemy mieli zakontraktowanych przynajmniej 80 f35, spolonizowanych czołgów, opl i 160 spolonizowanych homarow nikomu nie powinno nawet przyjść do głowy kupowanie smiglowcow. A jeśli już będziemy takie chcieli kupić to powinniśmy je robić w kooperacji np z Włochami. Kupowanie apachy za dziesiątki miliardów nie ma sensu

Extern
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:18

To nie jest bardzo priorytetowy zakup. I nie warto wydawać na ten cel jakiś większych pieniędzy, Śmigłowce szturmowe dzisiaj przydadzą się co najwyżej jedynie w konfliktach poniżej progu gorącej wojny. W razie dużej W, po prostu sobie za dużo nie polatają w środowisku wysoko nasyconym OPL (patrz Afganistan, Donbas, G. Karabach). Można kupić natomiast kilka na potrzeby operacji specjalnych lub zrewitalizować na te cele z tuzin co lepszych MI-24. Będą służyły do gaszenia prób jakiś akcji w wojnie hybrydowej.

Hermenegilda
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:10

a kiedy wreszcie przetarg na śmigłowce bojowe!!!

Dalej patrzący
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:33

Jest problem - po pierwsze nasza infrastruktura jest zweryfikowana na przewóz czołgów do 63 t max. Po drugie - wg raportu gen Behlera amerykańskiego Departamentu Obrony ze styczna br. - nawet najnowszy M88A3 Hercules nie jest w stanie ewakuować M1A2 SEP V.3 [a co dopiero starsze M88A2] , zaś mosty M1074 JABS mogą przeprawiać M1A2 SEP v.3 dosłownie w górnej granicy dopuszczalnej masy - bez dodatków. Co w warunkach bojowych na 100% oznacza w praktyce przeprawy czołgiem przeciążonym , z wszelkim wyposażeniem i modyfikacjami, które na pewno dojdą [choćby przynajmniej nowa lufa 120mm/L555A1 czy lepsza 130 mm - oraz oczywiście cięższy układ stabilizacji, oporopowrotników itd]. Oczywiście - można już dalej nie modernizować ani wyposażenia Abramsa - i zatrzymać się w jego rozwoju o ze starą lufą L44 - ale byłby to najlepszy prezent dla Rosji - a bezsens użycia Abramsów, które by nie dorównywały nawet obecnym Leo 2A7V+ - jest chyba oczywisty Jeszcze uwaga - Trophy HV testowano na kppanc o prędkości ca 200 m/s - jak rodzina Spike - dla tych prędkości są skuteczne. Ale już nie było żadnych potwierdzonych testów zwalczania np. Brimstone 2/3 o prędkości 450 m/s. A co dopiero powiedzieć o pozahoryzontalnych rosyjskich Wichr-1 o prędkości 600 m/s? Proponowałbym najpierw testy Trophy HV z kppanc przynajmniej dla parametrów rosyjskich najnowszych kppanc [ a najlepiej - z pewną nadmiarowością na przyszłe wersje oszacowane na min. 10 lat do przodu] - a dopiero kupować Trophy HV po potwierdzeniu ich skuteczności. Ciekawe, czy Pan Minister choć chwile o takich ww "drobiazgach" pomyślał - najpierw jednoznacznie pozytywne TESTY i sprawdzenie - a potem dopiero zakup - i to PO negocjacjach. Przypomnę, że Grekom USA najpierw prezentowały za darmo [po kosztach transportu] 400 starszych Abramsów, gdzie Grecy odmówili wzięcia tych Abramsów po policzeniu kosztów eksploatacji, a teraz Grecy dostają Bradleye, oczywiście po kosztach za transport i "grekizację" do tamtejszych wymagań.

we
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:21

No to jest ciężki przypadek stek mitów i manipulacji. Ale po kolei. Główna infrastruktura w Polsce to jest przynajmniej MLC90. Herkules A3 został zaprojektowany z nowym napędem włącznie pod SepV3 w konfiguracji bojowej, mosty szturmowe są pod MLC95. Tego typu raporty jak wspomniany są niczym innym jak rywalizacją z innymi rodzajami sił zbrojnych o pieniądze z Kongresu. Amerykańska wersja armaty Rh120 jest systemowo lepsza i skuteczniejsza od Niemieckiej wersji z lufą L55, sami Niemcy twierdzą że to była ślepa uliczka. Jeśli pojawią się armaty kalibru 130mm+ to będą dla nich zaprojektowane całkowicie nowe wieże o mniejszej masie z automatem ładowania ale to są lata 30. Systemy aktywnej obrony to jest ostatnia linia obrony, służą do przeciwdziałania uzbrojeniu piechoty typu granatniki i rosyjske ppk salcos. Amunicji z armat ani ciężkich ppk typu Hellfire i jego klony to nie wyłapie bo nie do tego to zostało zaprojektowane, od zwalczania śmigłowców są wojska przeciwlotnicze. Grekom to czołgi są potrzebne jak nam lotniskowce.

Kasander
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:23

L taka L siaka... A ty wiesz , że podobno rozmiar nie ma znaczenia ? Liczy się wnętrze a nie długość lufy.

Rocco
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:01

Jestem załamany, że w tym poście nie ma wzmianki o A2/AD Kaliningradu. Rozczarowałeś mnie serio

Dalej patrzący
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:44

Oczywiście - przepraszam najmocniej tow. Rocco - 400 Krabów z APR Vulcano-Dardo, Nammo i BAE HVP - zlikwiduje cały Obwód Kaliningradzki z jego wszystkimi aktywami bojowymi na czele z A2/AD - w jakieś 8 minut ognia. W tym radary - polecam https://www.defence24.pl/szesciu-chetnych-na-przeciwradiolokacyjna-amunicje-do-krabow Więcej - te Kraby same sobie zapewnią podstawowy operacyjny skuteczny parasol prak i plot. W tym C-RAM - jeżeli dostaną przykrycie przez LM MHTK. Kwestia, by najpierw w ramach przewagi naszej C5ISR/EW oślepić i ogłuszyć wrogie widzenie i łączność - a samemu zyskać rozpoznanie/pozycjonowanie real-time. Zresztą - to samo tyczy podstawy operacyjnej i zaplecza aktywów Armii Czerwonej, w tym 1 Armii Pancernej Gwardii, która będzie nam grozić z Białorusi - po nieuchronnym anschlussie. Strategicznie potrzebujemy całokrajowej saturacyjnej A2/AD Tarczy i miecza Polski z kompleksem C5ISR/EW spinającym real-time wszystkie domeny w jeden synergiczny organizm - i zapewniający w strefie zgniotu i przewagi rosyjskich A2/AD [zapewniających zdecydowana przewagę strategiczną i operacyjno-taktyczną i multiplikację skuteczności reszcie sił zbrojnych FR] , że WP w OGÓLE będzie w stanie skutecznie operować. Izrael już to podpatrzył - i IDF od 2018 buduje całokrajową sieciocentryczną A2/AD Izraela - spinająca wszystkie domeny. Czyli - jak to określił dowodca IDF: "największy program militarny w historii Izraela". Tak samo promowanie przeze mnie Kraba od 2016 jako ciężkiej armaty plot/prak z APR Vulcano-Dardo [oczywiście wyśmiewane jako "absurd"] - zostało pięknie zmałpowane przez Amerykanów na M109A6 z BAE HVP. Tylko u nas mądrują się trolle - i kanapowi specjaliści. A MON, IU i inne instytucje - chronią interesy lobby starych rodzajów SZ WP.

LOL
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:50

Eeee? Ale wiesz, że to co napisałeś to bzdury? Długość armaty nie jest najważniejsza. Ważniejsze CZYM strzela. Łatwiej, taniej i szybciej opracować pocisk, który nawet z L44 będzie miał dużą prędkość wylotową i Ek, niż bawić się z długą lufą. To Leo2A7V ledwie dorównuje Abramsom, a nie na odwrót. USA ma też pociski bez DU, które z armaty L44 mają osiągi takie same jak pociski z L55. Nie używają ich z banalnej przyczyny - DU to odpad, tani jak barszcz, więc jego ładują do amunicji. Piszesz o mostach... Ale wiesz, że nowe Leo2 też po nich nie przejadą? No i inwestycje w infrastrukturę - to będzie kasa dla polskich firm i pozwoli ożywić regiony na prowincji i wschodzie po pandemii. A w przyszłości przyciągną inwestorów, którzy będą płacić lepiej niż januszexy. Przykład Grecji jest zły - to kraj wyspiarski. To kraj, którego priorytetem jest, była i będzie MARYNARKA i lotnictwo. A nie wojska lądowe.

emi
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:10

K2 PL to min. 7 lat, T72 i M to Mauch ze spojlerem, zachęcamy do obsadzania w godzinie W, Abram z półki x2 zamówienie i produkcja własna amunicji. A podstawą to broń rakietowa średniego i dalekiego zasięgu z każdym typem głowicy i doktryna o bezwarunkowym odwecie pełnym zasobem w przypadku agresji. Wojny obronne i powstania prosimy ćwiczyć na własnych rodzinach w innych krajach. To gorzej niż błąd, to zbrodnia.

andys
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:44

Powiedzmy sobie szczerze - ponieważ zakup Abramsów spotkał sie z umiarkowanym zachwytem w Polsce , to teraz pojawią sie artykuly, informacje, plotki itd pokazujace jaki wspaniały interes robimy.

Rain Harper
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:56

Prasa powiedzmy "europejska" będzie nas wychowywać do zakupów za miedzą, co z tego że na gorszych warunkach... Ale spoko znajdzie się na nich Obajtek :D

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:56

Bo ci lamentujący to zwykle totalni laicy, co powołują się na info sprzed 20+ lat.

dn.bh
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:19

Pisz za siebie.

Ja
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:53

Wręcz przeciwnie. Każde wzmocnione "tego kraju" powoduje wysyp "ekspertów" którzy udowadniają jak wielki to błąd.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:57

Nawet podobno pierwsze Rosomaki były obrzucane błotem gdy je zakupiono.

asdf
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:36

dalej sa co przeklada sie w zagranicznych zamowieniach na nie. o ile orginalna Patria znajduje nabywcow tak plywajacym-aeromobilnym Rosomakiem nikt sie nie interesuje. Rosomaki do Afganistanu musialy byc dodatkowo dopancerzone do dzialan ze slabo uzbrojonymi talibami a co bedzie jak przyjdzie im stanac naprzeciw regularnej armii? bedzie durszlak jak wtedy na poligonie przed misja w Afganistanie.

Yyy?
czwartek, 5 sierpnia 2021, 10:40

Nie pisz bzdur człowieku. Idą do Patrii, bo jest właścicielem praw do tego pojazdu i mogą od niej uzyskać od niej więcej korzyści niż od nas.

królewiec
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:14

polecam podcast Tank Talk o K2 i Abramsach zwłaszcza część 2 .Jeśli prowadzący mają rzetelnych informatorów to propozycja koreańska była niepoważna , niemieckiej nie ma , inne i tak jeżdżą na niemieckich silnikach . Natomiast jak już pakujemy się w Abramsy to perspektywicznie jako czołg wszystkich batalionów pancernych , z zapewnieniem serwisu ,remontów ew. włączeniem jakiś fabryk w łańcuch dostaw . Być może z polonizacją jakiś elementów np . łączności czy otoczenia technicznego .

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:08

Silniki są podstawą. Opanowanie produkcji i rozwoju silników wymaga przemysłu. Niestety od 1918 roku Polską rządzą non-stop nieokrzesani barbarzyńcy neoliberalizmu i przemysłu nie rozwijają. Wyjątkiem to socjaliści z RP2 i komuniści z PRL, którzy wybudowali COP. Ten motoryzacyjny przemysł w Polsce 2021 jest nie nasz, lecz cudzoziemski spadochroniarz dojący okazję niskich płac w Polsce i przysparzający pułapkę niskiego rozwoju gospodarczego. Polska nie korzysta z ich technologii w swoim rozwoju. Tylko spróbuj wytłumaczyć liberałowi, że kapitał ma barwy narodowe. A na być może, to wiesz, są grzyby w lesie.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:57

W PL nie było nawet fabryk silników do T-72. Więc trzeba by to od zera budować takie zdolności produkcyjne. I to potrwa 10-20 lat. Więc tu i teraz jesteśmy skazani na zakupy z półki bo wiele lat zaniedbywano temat.

asdf
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:18

byly jeszcze niedawno PZL Wola Zakłady Mechaniczne im. Marcelego Nowotki i tam produkowano silniki wysokoprezne min do T72, S1000 do PT91, dlatego gadanie o jakims polskim czolgu jest juz mrzonka chcemy budowac czolg tylko nie mamy armat, silnika ani przekladni, zwykly skladak z zza granicznych czesci.

wert
środa, 4 sierpnia 2021, 20:14

co z tego że były? Były i się zmyły i to nie ONI tylko MY zrobiliśmy. Każdy swoją kartą wyborczą. Przyczyna-skutek

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:18

W RP2 i w PRL produkowaliśmy polskie silniki do okrętów. W RP2 i w PRL produkowaliśmy silniki do czołgów, włącznie z T72M. W RP2 produkowaliśmy nasze własne silniki do samolotów. Od zera budować nie zabiera długo. RP3 jest przemysłowo zaorane. To tylko kwestia kasy, miejsca pod fabrykę i ludzi, którzy się tym zajmą. Postawić fabrykę i kupić narzędzia/roboty to około 2-3 lat. Edukacja inżyniera trwa trochę dłużej, lecz 10-20 lat to albo problem z wiecznymi studentami, albo ktoś nie zatrzyma się chwilę i nie zastanowi na poważnie tylko plecie jakieś głupoty, które gdzieś zasłyszał i niezbyt rozumie ich znaczenia.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:50

Były. Zarówno do T-72, jak i w HSW. W przypadku HSW to silniki od dzisiejszego Navistara. Ktoś, kto opylił cywilny pion HSW Chińczykom powinien produkować niemiecki ekologiczny prąd pod biczem, zapięty do kieratu.

gnago
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:20

łagodnyś doopą z rodziną u Niemca odzyskiwać finanse na budowe nowej fabryki

Odyn SB
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:24

To kłamstwo. Nie znasz za grosz historii tej branży.

In165489
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:04

Polska zbrojeniówka w pewnych kwestiach jest dawno z lat nie ma nowego parku maszynowego do tworzenia nowych czołgów znając nasza zbrojeniówkę będzie to trwało latami Abramsy maja swoie uznanie w wielu wojnach na świecie żaden rząd nie kupił tyle co zrobił obecny tak samo w gospodarce jak i w wojsku a wy dalej narzekacie ze złe ze mało a może to amoze tamto jesteśmy Narodem który nigdy nie jest zadowolony z niczego potrafimy tylko krytykować a nawet Turcja nas bije na łeb jak chce kiedy chce i jak chce

cm.
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:59

A mógłbyś pisać po polsku, bo aż oczy krwawią jak się czyta te twoje wypociny. Chyba że nie potrafisz :>

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:10

To nie wina Zbrojeniówki, że rząd nie inwestuje ani w nią, ani w rozwój polskiego przemysłu. Próbowałeś takiemu liberałowi tłumaczyć na przykładzie niemieckiej fabryki samochodów w Polsce, że kapitał ma barwy narodowe?

Felek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:52

Kolego, pomyłka. Rząd nic specjalnego nie zrobił w tej sprawie. Wysłanie listu intencyjnego o chęci zakupu to nie jest jakaś tytaniczna robota, której nie mógłby wykonać przeciętny urzędnik gminny. Rząd nie potrafi nawet ogarnąć sensownej i szybkiej produkcji maseczek na czasy pandemii. Rzeczona inwestycja zakończyła się fiaskiem i stratą publicznych pieniędzy. Nie mówiąc już o tym, że to nie rząd kupuje tylko MY WSZYSCY kupujemy, bo to są publiczne pieniądze przeznaczane na cel zbrojeniowy. Tyle tylko, że decyzja jest ich, czy słuszna czy nie to już w demokracji nie ma znaczenia. To są nasze pieniądze, zabrane nam zgodnie z prawem jako podatek na wydatki publiczne. Pieniędzy rządowych czy partyjnych praktycznie nie ma, poza dotacją partyjną przeznaczaną najczęściej na kampanie i działalność biur poselskich. Rząd jest tylko wybraną grupą, która w teorii jest specjalistą od organizowania wszystkiego. W praktyce, ich działania pozostawiam swojej własnej ocenie i ją przemilczę. A co do krytyki, jeśli jesteś osobą publiczną licz się ze wzmożoną krytyką. Tym bardziej wtedy gdy do czynienia mamy z polityką decyzyjną na szczeblu państwowym. Oczywista sprawa, że ludzie są niezadowoleni i mają powody by być niezadowoleni. Oglądasz chyba inne doniesienia medialno-prasowe, skoro stwierdzasz, że obecny rząd jak żaden inny, nie zrobił tyle w gospodarce. Co to w ogóle za określenie? Tyle czyli ile? Czego? Jak? Statystyka pokazuje co innego, inflacja pokazuje co innego, szalejące ceny dóbr i produktów pokazują co innego. Rząd ten jak żaden inny uczynił bardzo wiele dla gospodarki, upadające zaufanie sprawiło, że ludzie nie chcą się szczepić, przymus lockdownu zachwiał setkami firm, dzięki czemu w nowym roku podatkowym ogłoszą upadłość i przestaną te podatki płacić. Sukces rządu? To miałeś na myśli mówiąc "żaden rząd nie kupił tyle co zrobił obecny tak samo w gospodarce"

Jato
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:54

To, czy polska zbrojeniówka będzie w stanie samodzielnie budować czołgi, nie zależy od tej zbrojeniówki, lecz od polityków, tych samych, którzy kupują teraz amerykańskie Abramsy. Co ten rząd zrobił w gospodarce ? Zbudował promy dla PŻB, a może wyprodukował milion elektrycznych samochodów, lub rozpoczął zapowiadaną od wielu lat budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego ? Teraz inflacja szybuje na poziomie 5%, a są obawy, że poszybuje wyżej, więc ja bym się tak nie zachwycał tym rządem. Ale porównanie do Turcji bardzo na miejscu, tam też jest coraz mniej demokracji.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:59

Inflacja jest na poziomie 3-4% rdr. Masz nieaktualne dane.

Telek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 09:53

Kolego, mylisz sie, poczytaj najpierw o inflacji w poszczególnych branżach, inflacji średniej, ewolucji inflacji w czasie. Powielanie tekstów z tak zwanych "mediów" nic nie wnosi.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:25

Turcja nie buduje wojska z porcelany. Straty w broni, Turcy zastąpią własną produkcją wojenną, a my? Widzisz gdzieś FMS zakup w Turcji nawet na F-35? Produkcję części do F-35 mają. Turcy to nie dzikie osły. W komentarzach na Defence24 od całych 3 lat ciągłe narzekanie na ministra Błaszczaka niekorzystne dla Polski zakupy FMS bez produkcyjnych offsetów uzbrojenia do Zbrojeniówki, lecz cenzor Defence24 wycina je w pień. Ludzie zapominają, że Turcy nie są lubiani ani przez inne kraje NATO ani przez USA i zwalczani często ostro przez lewicę jak i prawicę. Nic co dotyka Polskę czy Węgry. Mimo to Turcy potrafią dorwać marchewkę. MON z każdym zakupem FMS daje Polsce srogie baty i żadnej marchewki. Ludzie od 3 lat modlą się głośno by do MON wrócił szanowny pan Antonii Macierewicz. Menadżerowie PGZ z nadania PiS ciągle zaś siedzą okrakiem nad propozycją czysto wojskowej produkcji. WZL nr 2 był na drodze rozwoju HSW i co PiS zrobił? Wywalił kompetentnego menadżera. 250 Abramsów nie uratuje Polski przed dzikim zaoraniem jej obrony przez partię rządzącą pana Kaczyńskiego, co się dzieje odkąd ministrem MON nie jest pan Antonii Macierewicz.

Niestety
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:58

Nie zdążą z tymi czołgami przed zawieruchą. Zobaczcie co się szykuję,wojna USA z Chinami.

LMed
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:05

Może zdążą. Przecież mają być w przyszłym roku. Jak ten LOR dotrze to Amerykanie uruchomią dostawy natychmiast, myślę sobie..

JSM
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:29

A co nas obchodzi wojna USA z Chinami?

asdf
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:38

to ze rosjanie moze beda chcieli wykorzystac sytuacje gdy USA beda zajete gdzie indziej

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:22

Jak najbardziej obchodzi. A to dlatego, bo jeśli taka wojna będzie, to g... rozleje się po całym świecie.

Extern
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:57

Ekonomicznie oberwą wszyscy na pewno, choćby przez zerwanie łańcuchów dostaw. Jednak główne pytanie to gdzie sięgną działania zbrojne. Dla nas najważniejsza kwestia, to po której stronie opowiedzą się Niemcy i Rosja, a tego ciągle jeszcze nie wiadomo. Dopóki to nie będzie ustalone to i nic poważnego się nie zacznie. Przed takimi akcjami zawsze następuje rozstawienie pionków na szachownicy.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:16

Oczywiście masz rację. Może ułożyć się nawet tak dziwnie, że Abramsy, o których tu mowa razem z innymi Abramsami i Leopardami będą wożone przez ruskich kolejarzy do tej części Rosji, gdzie turbiny w Abramsach i T-80 sprawują się najlepiej.

Kasander
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:37

To teraz trochę już pojechałeś po bandzie...

Chyżwar dawniej Marek
środa, 4 sierpnia 2021, 14:04

Niekoniecznie. Pod koniec 39r. nikt by nie uwierzył w wojnę pomiędzy Sowietami a III Rzeszą.

uibf
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:52

wojna USA z Chinami będzie atomowa niedługo po rozpoczęciu konwencjonalnej, a potem....nieważne bo już nic nie będzie

Extern
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:03

Wątpię, sprawy musiały by się bardzo wymknąć spod kontroli. W tej nadchodzącej wojnie chodzi jedynie o kontrolowane posiłowanie się na rękę, aby ustalić kto będzie na jakiś czas tym "najsilniejszym w barze", więc to nie będzie egzystencjalna wojna o wszystko, bo ani USA nie zamierzają zdobyć Chin ani tym bardziej Chiny USA.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:18

USA może i nie chcą zdobywać. Ale bez wątpienia mają chrapkę na kilka innych rzeczy, których nie powinni dostać.

JAck
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:47

Amerykańce chcą zabezpieczyć europę na "wszelki wypadek".

Piotr ze Szwecji
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:28

Zdążą. Szykuje się, lecz nie tak prędko. Za 7/8 lat dopiero. Nie musi też skończyć się wojną. Może też coś się wydarzyć i w ogóle konfrontacji Chiny-USA nie będzie.

Czesiu 112
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:57

No to wyobraźmy sobie potencjalny konflikt z Rosją. Pierwsze minuty ostrzał baz lotniczych przez Iskandery, śmiercze i rakiety samosterujące, pozbawione skutecznej i obrony przeciwlotniczej już po pierwszej fali ataków notują 50-60% strat w sprzęcie. Polacy podrywają pozostałe 25-30 sprawnych samolotów f16 i f35, po krótkiej walce powietrznej udaje im się zestrzelić kilkanaście rosyjskich su 35 tracąc kilka sztuk, wracają do bazy ale nie mają gdzie lądować, zniszczone pasy lotniskowe uniemożliwiają lądowanie samolotom kolejne kilkanaście samolotów zostaje wyłączonych z użytku. Efekt w ciągu pierwszych dwóch dni przestaje istnieć polskie lotnictwo. W tym czasie Rosjanie intensywnie ostrzeliwują z powietrza i za pośrednictwem artylerii rakietowej polskie jednostki wojskowej. Polacy próbują kontratakować i niszczą kilkadziesiąt czołgów i stanowiska dowodzenia z pomocą artylerii rakietowej, niestety kończy im się eksportowana amerykańska amunicja. Polacy rzucają do walki abramsy i leopordy niszcząc bez trudu kolejne kilkadziesiąt czołgów rosyjskich. Rosjanie wycofują się i wysyłają ka52 i mi28 . Rakiety ataka i wichr uszkadzają część czołgów część rakiet zostaje zniszczona przez trophy, Polacy pra dalej, wydaje się że zaczynają wygrywać, wtedy nadlatują su 34 ze swoim bombami kab 250l i rakietami. Atakują i po dwóch godzinach 150 porozrywanych wraków abramsow i leopardów właśnie kończy żywot. Wojna skończona jest piąty dzień walk

Kasander
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:42

Hmm...geniusz ! Że też nikt z naszych o tym nie pomyślał ! Ciemnota w tej Polsce straszna. Towarzyszu, zapraszamy do Sztabu Generalnego WP. Zostań naszym Wodzem ! A, sorry.To już było. I nie będzie więcej.

gnago
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:24

Spoko na razie to jankesi ruskim cele dla głowic atomowych wskazują jak i drogi typu przesmyk suwalski

Jaa
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:06

Zacznie się od zdarzenia, które uziemi samoloty na lotniskach. Potem będą pożary lasów, zatrute zbiorniki wody pitnej, awarie sieci energetycznej i panika w mediach społecznościowych o nowym wirusie. W wynajętych wcześniej na słupa, komercyjnie bazach w okolicach lotnisk zaparkują po cichu cywilne tiry z zamaskowaną aparaturą radarową i przenośnymi zestawami p-lot. Od tego czasu nie będziemy mogli używać lotnictwa. Jednocześnie nasilą się sztucznie podsycane społeczne protesty i blokady dróg, prowokacyjne ataki na kościoły, akty wandalizmu na cmentarzach i terroru w komunikacji miejskiej. Ludzie utracą zaufanie do władzy, mediów i służb mundurowych. Wtedy zacznie się wojna...

Falcon
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:31

Nic się niebój, jesteśmy w NATO a NATO w powietrzu bije Rosję na głowę te ich wyrzutnie nie postrzelają długo. Poza tym za chwilę będzie Patriot i Narew w tym roku też będzie podpisana

zenon
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:51

te czołgi nie mają trophy

65ge
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:37

Iwanie czeslawowiczu....ciut się zapomniałeś. Zapomniałeś o rozpoznaniu, przygotowaniu do konfliktu. Zapomniałeś o dolnej warstwie oplot. Te Poprady,osy , szyłki i białe i gromy zrobiłyby swoje. Wcale te kamowy by tak łatwo nie miały. Owszem, lotniska można wyeliminować, ale akurat obrona plot najniższego szczebla działa głównie pasywnie. I nie jest tak łatwo ją wyeliminować.

Tomasz
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:41

Tak a świnie latają 5 dni wojny mała Gruzja slabo uzbrojona z tylko SU25 I jakoś ani Rosjanie nie zniszczyli im nie tylko armii ale i lotnictwa nawet przez tydzien do ich stolicy nie doszli nie przeceniaj ich od lat nie potrafią zmusić Ukrainy żeby wycofała się ze swoich pozycji w Donbasie kompromitacja w Syrii

ktos
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:51

Juz na samym poczatku robisz blad... w czasie wojny zadne jednostki nie sa w swoich bazach tylko gdzies rozstawione w polu. Po drugie zakladasz ze Polska walczy sama. Jezeli tak by bylo nie ma znaczenia strategia bo wiadomo ze przegra z Rosja i tu nie ma co dyskutowac. Tak samo jak z Polska przegrala by Slowacja. Po prostu mniejszy kraj z mniajsza iloscia ludnosci. Natomiast juz zanim wybuchnie wojna w Polsce pojawi sie lotnictwo NATO. Nasze samoloty beda rozsrodkowane na wielu lotniskach (wyobraz sobie ze taki F-16 potrafi tez wyladowac z lotniska komercyjnego). W lasach beda staly tez wojska innych panstw. Wiec nie bedzie to tak wygladalo jak opisujesz. Dodam jeszcze ze te SU-24 co tak by zaoraly nasze wojska musialyby leciec nisko skoro planowaly uzyc niekierowanych bomb. W takim przypadku obawiam sie ze by nie dolecialy bo zostalyby zestrzelone przez pioruny albo gromy.

gnago
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:25

To rozsądne założenie patrząc na sojusze Polski w ciągu ostatnich kilku wieków

Kot
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:42

Pomijając udział NATO to by to tak wyglądało. Ale z nimi to już co innego. Starczy żeby USA ruszyło swoje samoloty z GB i Niemiec i rosyjskie suchoje już tak nie polatają.

Extern
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:12

Pomija ale niestety akurat słusznie. Z prostej przyczyny, jeśli Rosja będzie miała pewność że NATO całą swoją mocą stanie po naszej stronie to na pewno nas nie zaatakuje. To jest przecież podstawa całej polityki Rosji aby nie sprowokować wojny z całym NATO. Nawet te nasze ćwiczenie sztabowe Zima-20 zakładało że walczymy sami, bo tylko taka wojna pomiędzy Polską a Rosją ma szanse zaistnieć w realu. W skrócie, Rosja uderzy na nas dopiero wtedy gdy będziemy bez sojuszników, ku czemu niestety powoli zmierza.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 16:02

Jakich sojuszników? Masz na myśli Niemcy, na smyczy gazowej Putina? USA wiedzą jak to działa i mimo spin z PiS - nie porzucą Polski. Biden może się co najwyżej fochać na PiS i Dudę. Oni mają demokrację od 100-200 lat i wiedzą, że każdy rząd kiedyś się zmieni.

Rain Harper
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:48

Tymczasem w realu: organizacja Lekarze Bez Granic przekazała rosyjskim wojskowym lokalizacje szpitali aby zapobiec przypadkowemu bombardowaniu. W kolejnych tygodniach lotnictwo Federacji Rosyjskiej odnotowało największe sukcesy, pracowicie bombardując niekierowanymi I kierowanymi bombami podane lokalizacje... przemianowane w moskiewskim sztabie na "obozy terrorystów".

jpl
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:55

A co z NS2 i NS??? - tak sobie gaz będzie płynąć???? Obwód Kaliningradzki??? opłaca się stracić taki lotniskowiec???? Stać na to kulejącą Rosję? Nawet za cenę ataku taktycznymi ładunkami nuklearnymi??? Nie sądzę.

Mg
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:33

Amerykańska amunicja jest importowana a nie eksportowana . Wyobraź sobie , jak ruskim kończy się trzeciego dnia papier toaletowy i walonki - nie ma jak dalej atakować , mamy remis ;)

Darek S.
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:09

Nie wydaje mi się, aby tak długo to trwało. Nasi dzielni żołnierze szybciej się rozpierzchną, stwierdzą, brak łączności itp.

Jahiramać
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:01

Leć juz się poddać na granicę z obwodem kaliningradzkim .

tomek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:24

polska jest w nato wiec dodam ze miejsca wystrzelenia rosyjskich rakiet i lotniska zostana zniszczone w ciagu kilku godzin przez autonomiczne niewykrywalne drony np;X-47B i bron taktyczna i ruskie sie wycofaja a putinek niby zachoruje ze strachu tak jak bylo jak amerykanie im wybili 600 najemnikuw haha w syrii

Felix
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:29

Nikt nam z NATO nie pomoże. Nie bądź naiwny jak Powstańcy w Warszawie oczekujący pomocy Londynu. Ucz się na błędach.

Extern
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:16

Na obecną chwilę jeszcze pomogą. Jednak Rosja usilnie stara się rozwodnić solidarność NATO i co jakiś czas testuje jaki jest obecny jej status. Tak więc zobaczymy co będzie w przyszłości. W interesie Polski jest aby NATO i współpraca transatlantycka trwała jak najdłużej.

tomek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:29

;Amerykanie zatrzymali rosyjski atak w Syrii. Zginęło wielu żołnierzy Grupy Wagnera ;i tyle w temacie rusku

tomek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:27

Rosyjscy najemnicy giną w amerykańskim ataku? google

Martin
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:44

Wielka szkoda, że ​​rodzimy przemysł nie jest zaangażowany w akwizycję.

zdrugiejstrony
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:36

Po co wóz ewakuacji medycznej M113A4 AMEV ? polskich nie ma ? Z wozu dowodzenia wypruć aparaturę i zamontować na polskim podwoziu.

aaa
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:30

może lepiej nie. czołgi mają być dostarczone w 3 lata, a przy udziale naszej zbrojeniówki zrobiloby sie z tego 10 lat, a za 10 lat to czołgi te moga byc juz do niczego nie potrzebne, bo wszyscy będziemy mówić po rusku (za wyjątkiem tych na zachód od Wisły, bo ci po niemiecku).

Jaki rodzimy przemysł?
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:40

No doskonały przemysł który nie radzi sobie kompletnie z modernizacja leopardów do standardu 2PL ani z jeszcze prostsza modernizacją T-72,

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:59

Niestety ale wieloletnie olewanie rodzimego Bumaru taki dał efekt. W latach '90 mieli ambitne projekty modernizacji dogłębnej T-72. Oczywiście uwalono je.

Driver25
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 23:43

Dokładnie tak było. Widać że mieliśmy wybitnie antypolskie elity które dbały abyśmy nie urośli w siłę i nie byli zbyt niezależni jako państwo

ile będziemy jeszcze "dedykować"?
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:23

W języku polskim od dawna gdy coś jest dla czegoś przeznaczone, wystarcza tam owo słowo - "przeznaczone"; niepotrzebne jest więc wtedy "dedykowanie" czegoś, bo akurat to słowo ma inną specyfikę w naszej składni.

mf303
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 02:18

Za ten komentarz zapraszam na obiad czyli po polsku lancz.:)

Gts
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:54

Drodzy pisowcy, rzuce wam taki tekst. Po co nam polski czolg, produkowany w Polsce np na licencji w wersji K2PL, jak sa amerykanskie. znacie to? Sami grzaliscie temat za PO w stylu "po co nam lotnisko jak jest w Berlinie". Pis wlasnie zaoral zaklady zbrojeniowe, ktore mogly dzieki wspolpracy z Korea wybic sie, a wy ja glupki sie cieszycie.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 16:09

A kiedy by był K2PL? Nawet nie seryjnie produkowany ale prototyp? Za 10-15 lat.

Driver25
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 23:49

Do 4-5 lat maksymalnie pod warunkiem niezwłocznego zmodernizowania i rozbudowy Bumaru i WZM oraz H. Cegielski wraz z inwestycjami także w HSW i PCO. Kolejne lata to budowa seryjna. Ważne też by było szkolenie i kompletacja kadr oraz porządny nadzór nad tym programem. Silna wola polityczna może zapewnić rozwój a na razie jest jak jest...

asdf
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:07

to niestety 5 lat to za pozno

Falcon
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:35

Bardzo chybione porównanie. Lotnisko możemy mieć więc powinniśmy je zbudować a K2PL nie możemy mieć szybciej niż za 10 lat a potrzebujemy teraz, więc kupujemy to co jest jedyne do pozyskania na teraz. Wcale nie trzeba być tzw pisowcem żeby to zrozumieć, wystarczy włączyć logiczne myślenie a nie powielać lewicową propagandę z TVN.

Krzysztof
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:39

K2PL to nie są nawet na papierze! Od papieru do produkcji i nasycenia jednostek potrzeba z 10 -15 lat! Tyle to trwa. Patrz program Kraba dla przykładu, którego prototyp zaprezentowano w 2001 roku! Wojna zaś może być już za 2do 5 lat.

Ppp
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:20

Nic dodać, nic ująć. Brawo.

Xyz
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:08

Obejrzyj sobie podcast tank talk o k2 i abramsach na YT. Oferta na K2PL była bardzo słaba, wszyscy powielacie bzdury… po za tym ten czołg istnieje tylko na rysunkach, chociaż co do tego nie jestem pewny…

aaa
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:23

zakłady zbrojeniowe są zajęte realizacja kontraktów , ktore to zajma im jeszcze kilka lat, poniewaz sie nie wyrabiaja z tymi prostymi zleceniami (a co dopiero byłoby przy budowie nowego czołgu). oczywiście pozostaje pytanie co potem, ale to już nieco odrębna kwestia dalszych działań , bo jest co robic np. dalsze remonty i modernizacje Leo2 A5 i PT91 - a to kolejne lata pracy dla zbrojeniówki. Nie byłoby nic gorszego w obecnej sytuacji, niż powielanie błędów jakie popełniono w IIRP, tj. inwestowano w zbrojeniówkę, a o armii, która nie dostawała nowego sprzętu, zapomniano.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:29

Nie zapomniano. Po prostu nie było gdzie kupić za bardzo, żeby były na czas.

asdf
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:10

juz istniejace zaklady zbrojeniowe pracowaly na pol gwizdka a pieniadze szly na budowe COP

Chyżwar dawniej Marek
środa, 4 sierpnia 2021, 14:07

Bo wszyscy z Adolfem Hitlerem włącznie aż do początku 39 roku przewidywali, że wojna wybuchnie dopiero za kilka lat.

Alti
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 23:50

No właśnie

Vesper
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:15

Drogi POwcu...co zrobi K2wobec T 90 czy Armaty?nic......więc zastanów się co piszesz.Wiem że rudy szkop wam każe szczekać ale róbcie to z głową

Enter
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 23:50

100%racja

QVX
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:33

I jedni i drudzy zaorali. Tyle tylko, że PIS coś tam kupuje, a PO do wyborów olewała wszystko.

taka sobie prawda
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:10

Tylko ile trzeba by czekać na ten "polski" czołg, 10-20 lat? Czołgi są nam niestety potrzebne "na już". A nasz przemysł na razie ma problem z modernizacją posiadanych leopardów

Trol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:47

Nie rozumiem gdzie ty tu rosyjski kolego widzisz pisowców. Dobrych polskich czołgów nie było nie ma i ciężko wymagać żeby były. Nasze zakłady zbrojeniowe cały czas mogą się wykazywać i robić coś co sprzedadzą za granicę. Nie muszą to być czołgi. Ale lepiej czekać wyciągnięta ręką po jałmużnę. Takie zakłady sam bym zaorał i to z premedytacją.

Box123
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:37

Niestety sytuacja nie wygląda tak jak się wydawało. Sam długo pisałem, że powinni podpisać kontrakt z Koreą i krytykowałem ten rząd mimo, że go popieram za abramsy. Jednak wszystko wskazuje na to że oferta Korei była bardzo zla, żeby nie powiedzieć niepoważna. Dopiero jak porozumienie z USA było na finishu to koreanczycy się obudzili i złożyli w miarę normalną ofertę. Więc porównywanie tej sytuacji do bezmyślnej wypowiedzi Trzaskowskiego, który skrytykował by wszystko co pochodzi od pisu nie ma uzasadnienia

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:02

Mam tak samo. Lepiej mieć Abramsy niż Leo2A7. Ostatecznie to załoga jest najcenniejsza, a nie to, że 'już mamy Leo2 więc trzaba ich wincyj'. Teraz jest pokój. Wojna nam nie grozi bo jest mało prawdopodobna. TERAZ jest najlepszy czas na to by przesiadać się na inny typ maszyn.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 20:15

Myślisz jak w 38r. Wtedy także uważano, że wojna nam przez czas jakiś jeszcze nie zagrozi, bo wszystko wskazywało na to, że jest mało prawdopodobna. Jeśli chodzi o wartość Abramsów mam identyczne zdanie jak ty. Ale zamiast skreślać posiadane Leopardy cieszył bym się, gdyby modernizacja czwórek do PL nie ślimaczyła się tak, jak się ślimaczy.

Eter
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:02

Co ma abrams dla jednej dywizji do programu wilk? Więcej czytaj a mniej pisz. Nikogo nie interesuje co i kogo grzało.

Soli
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:54

Pomysł kooperacji z Koreańczykami w teorii dobry, proponuję jednak poszukać wstępnych warunków jakie postawili Koreańczycy, a także obliczyć czas wejścia K2 na linię ( następnie K2PL). Pomijam realne możliwości produkcyjne dziadów z Bumaru.

Rain Harper
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:43

Zakłady zaorano kupując używane Leopardy w 2003.

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:06

Wy peowcy zawsze strzelacie kulą w płot i macie problemy z prostą logiką. Czołg na licencji to co najmniej 10 lat prac, vide - Turcja i ich czołg na licencji K2 czyli Altay. 8 lat już go przygotowują, a jeszcze nie ruszyli z produkcją seryjną. Tymczasem niebezpiecznie robi się już teraz, a my po rozbiórce A4 do modernizacji, zostaliśmy z kilkoma batalionami czołgów nadających się do walki. Abrams to rozwiązanie doraźne, dające nam czas na przygotowanie czegoś w kraju. To wasi zaorywali zakłady zbrojeniowe i nie tylko. Nie piszę o samym PO, ale długiej linii tego samego podejścia do gospodarki, datującego się od czasów ich protoplasty, czyli KLD. PS. Nie jestem pisowc

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:48

Jakby polski przemysł nie działa, ma problem z modernizacją leopardów oraz t72 która jest prostsza

clash
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:56

Sa przecieki ze Korea cos nie bardzo chciala wspolpracowac i dlatego padlo na Abramsy. I kto tu jest teraz glupkiem?

Vixa
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:42

Które to zakłady?

SoldierEx
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:17

Albo zostawicie TVN w spokoju, i będą czołgi, albo pójdziecie na rympał z administracją Bidena, i nie będzie czołgów. To oczywiste. Ameryki się nie stawia w gronie nieprzyjaciół, a tak wyglada "Lex TVN".

Mike Texas, USA
wtorek, 3 sierpnia 2021, 03:38

W USA rządzi wojskowy kompleks przemysłowy. Taki dziadzio Biden nic nie ma do gadania i musi się dostosować i wykonywać zadania. Nie masz pojęcia kto naprawdę rządzi w USA.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:03

Ale ta ustawa i tak nie przejdzie bo Senatem rządzi opozycja :D Więc to takie robienie spiny dla podbicia oglądalności.

Vesper
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:16

I tu się mylisz..jeden lewacko rowerowy Biden przegra z biznesem

QVX
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:38

Przecież wszystko jest ustalone od dawna i teraz to tylko gierki. TVN zostaje przy właścicielu z USA (niekoniecznie Discovery a np. Disney), który zrobi czystkę - np. Kieli poleci za mobbing i "elytaryzm" (te jej teksty przy aferze ze szczepieniami). I po sprawie.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:41

Na tego Disneya już jest cichy płacz.

mat
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:50

Czy rząd Polski mówi Amerykanom co ma robić ich Prezydent ?

Box123
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:43

Dlatego PiS powinien wycofać tą idotyczna ustawę i skopiować prawo z Francji - obcy kapitał max 20% bez dzielenia na unie, stany itd. A jak ktoś miałby jakieś ale to odsyłać go do Paryża. Nie jest normalna rzeczą, że media które są jednym z głównych czynników kształtowania sytuacji politycznej może posiadać obce państwo, a już szczególnie nie wyobrazalne jest to aby w przypadku Polski takim państwem były Niemcy. Francja bez powodu nie wprowadziła takich przepisów. Zrobiła to wyciągając wnioski z tego, jak Niemcy wykupiły cała ich prasę przed drugą wojną światową i wykorzystały do siania swojej propagandy i zniechęcania francozow do walki

ofnd
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:05

f35 też nie będzie, vide przypadek Turcji

ddewa
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:42

chciałbyś ale nic z tego

AMF
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:43

M88A2 Hercules czyli 6 (!) i to mocno zabytkowe podwozie czołgowe w WP. 4 z 6 importowane i 2 kompletnie nierozwojowe. M113 stare podwozie gdy mamy kilka własnej produkcji do wyboru. No i fajnie, że wprowadzamy wóz pamiętający Wietnam a nie ma kasy na przejściowy BWP.

Falcon
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:38

Co to ma za znaczenie co on tam psmiera? To tylko wóz wsparcia.

AMF
wtorek, 3 sierpnia 2021, 00:45

To tylko dodatkowy komplet części tylko do tego wozu, to tylko stanowisko kierowcy w którym nikt inny się intuicyjnie nie odnajdzie, to samo z znajomością typowych usterek i ich błyskawicznej naprawy.

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:01

Czysta racja, mosty tez o nośności dla czołgów wersji max v2 ta "nasza" przed wjazdem na most musi być odciążana . Olewanie borsuka i możliwości wersji specjalistycznej dowodzenia czy ewakuacji medycznej

Zenek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:16

Zakup czołgów + sprzęt wsparcia + amunicja - ok !!! Tylko powinniśmy iść w wymiane wszystkich czołgów t72 i pt i zakupić 500 sztuk. Zabrakło tylko decyzji i jak . Tak samo było z f16 (tak dziś nie było by zadnego radzieckiego samolotu)- I to do dziś pokutuje...

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:05

Hajsu brakło. Sorry ale jeśli przez 2 dekady olewano czołgi i teraz się okazuje, że połowa maszyn na papierze - w realu nie jest w stanie jeździć - to się robi nieciekawie.

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:04

po co tak ostrożnie, dorzuć dla marynarki pełną grupę lotniskowcową z pełną paleta samolotów pokładowych . Cztery tuziny baterii patriot do brony kraju. Tylko drogi księgowy, ludzi braknie i forsy brak . Dowiedź się ilu z pilotów przeszkolonych na F 16 przy zakupie pozostaje w służbie

średnia hawajska dla każdego
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:41

Jeśli o mnie chodzi, to wziąłbym i tysiąc, bo to dobra i sprawdzona maszyna a nasza zbrojeniówka zwyczajnie jest o dekady za nimi - Amerykanami. Nie wiem tylko, jak to się przełoży na budżet i rosnący deficyt. " Kuchnia się sama wyżywi..." jak to mówił sławny onegdaj kabaret, ale nie wiem co ze zwykłymi obywatelami... No nic, poczekamy i zobaczymy, czy był to dobry ruch, wszak Ameryka ma pewne plany względem Chin a ruskie nie śpią...

Infernoav
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:36

Zabrakło pieniędzy, a nie decyzji. 250 sztuk będzie kosztowało nas ponad 20 miliardów złotych. 500 to w sumie ponad 40iliardow. Tyle ma kosztować program Narew tak nam niezbędny.

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:34

nie jojcz. forsa idzie spoza budżetu MON

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:06

Ale i tak to obciążenie dla budżetu. Kolejne kilkaset Abramsów pewnie zamówią za jakiś czas gdy inne inwestycje, pilniejsze, będą wykonane. Ja bym tak zrobił.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:22

Tylko, że wtedy większy sens miałaby kolejna generacja.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 16:12

Która to generacja dopiero będzie raczkować. O ile programy DE-FR itp nie posypią się, jak to zawsze jest z projektami z DE. USA będą Abramsy do 2050 wykorzystywać. Po 2030 - możliwe, że będzie Abrams z bezzałogową wieżą.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 20:18

Abrams z bezzałogową wieżą już dawno był. Na dzień dzisiejszy to kolejna generacja. Tyle, że polegała na kompletnej przebudowie czołgu.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:25

Zanim będzie nas stać? Żartujesz?

Olender
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:32

Najgłupszy zakup od lat... zniszczy naszą logistykę

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:09

@Olender - jaką 'naszą logistykę'? Masz na myśli skromne zaplecze dla ledwie 240 Leo2? Weź mnie nie rozśmieszaj. Logistyka ma dziś i tak masę pracy przez to, że jest kilka rodzai T-72, które nie są ze sobą kompatybilne (różne części). Zastąpienie choć części T-72 Abramsami ułatwi im pracę. Nawet zakup Leo2A7 by wymagał budowy nowej logustyki bo części od A7 nie są kompatybilne z A4/A5/PL. Więc skoro tak - to lepiej całkowicie się przesiąść na lepsze maszyny, jakimi są Abramsy. Życie załogi jest ważniejsze niż to, że Grażynki i Halinki za biurkiem w logistyce będą musiały ruszyć tyłki do roboty.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:32

Logistyka potrzebuje tego szoku Abramsów i F-35, bo jest przestarzała. Najwyższy czas zainwestować w NOWĄ logistykę! Na tych starociach logistycznych daleko ani WP ani Polska nie pociągną.

Mennonita
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:25

Olender! To prawda, ten zakup zniszczy logistykę sowiecką w RP...

Patry
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:31

... a rozbuduje amerykańską (calową) pasującą do Polski jak siodło do krowy ...

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:06

Może cię to zdziwi ale... Jest możliwość zakupu systemów z systemem metrycznym :P

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:53

A myslisz ze jaka maja F-16?? I jakos problemów nie ma.

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:05

? utrudnia najwyżej przy odpowiednich zapasach magazynowych

Jarek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:41

Zmiana kacapskich samolotów na F-16 jakoś nie zniszczyła

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:08

? Porównaj sobie czasy remontów sowieckich z f 16. My z naszymi latamy do USA zamiast do bliższej Turcji. Przepłacamy biorąc jankeskie części, zamiast oryginalne pochodzenia tureckiego. A czas naprawy remontu miesiace, zamiast dni

Adam
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:18

Najlepszy bo nie mamy logistyki do Leopardów

niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:15

I przemysl.

RJCHK
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:18

Bzdura. Będzie lepiej niż z Leo.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:10

Dokładnie. Bo od razu kupują CAŁY pakiet. Symulatory, szkolenia, zapas ammo, części, wozy dowodzenia, wzt i budowa centrum serwisowego w PL.

Qaz
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:49

Na razie to jest wysłany LoR do amerykanow biorąc pod uwagę obecne relacje z nową administracją to na odpowiedź długo poczekamy

Wernitz
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:21

Pytanie co jak nie wypali. Inna sprawa że 23,3miliardy to dużo.

han_
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:56

To jest maksymalna cena

Wojciech
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:38

Dokładnie tak. Wynajdują miliony powodów dla których lepiej kupić sprzęt z USA niż wyprodukować go w Polsce.

Weź pigulke
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:27

Nawet Niemcy na tą chwilę nie są zdolne by wyprodukować czolg a co dopiero Polska. Ogarnij się.

Han_
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:58

Nawet Niemiec nie stać na wyprodukowanie nowego czołgu

Kot
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:51

Gdyby była możliwość zrobić nowoczesny czołg w Polsce to był by już dawno zrobiony.

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:49

Ale polski przemysł nie działa, została tam dana duża kasa na modernizacje leopardów i t72 i efekty są dramatyczne

JOK3R
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:58

Weź i wyprodukuj w Polsce nowoczesny czołg. Podpowiedzieć Ci? Nie da się obecnie tego zrobić, natomiast potrzeby są bardzo duże.

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:10

Bzdura przy zapewnieniu takiego strumienia forsy jak do abramsów czołg składak możliwy jest w przeciągu roku i to z budową całych nowych wydziałów Łabędów. Ale dorównujący jeśli nie przewyższający Abramsa

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:55

Taak, za niecałe 6 mld usd zbudujesz od podstaw czołg IV gen?:)) Gnago czytasz w ogóle te brednei co piszesz?

andys
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:45

Czołgi beda robione w Europie i znaczny wkład bedzie miała Polska.

JSM
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:36

Oby jak najdłużej. Może przyjdzie rewolucja i zmiecie ten cały styropian.

Lit
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:44

No, tak,- rewolucja to jest to!! Jak uczy historia rewolucja to czas kanalii

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:11

no ostatnia przeciągnęła sie na ostatnie trzy dekady i męty cały czas szaleją

RJCHK
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:20

Jeśli przyjdzie rewolucja to tylko z Bramy Smoleńskiej i zmiecie baaardzo wielu z nas...

Dalej patrzący
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:41

Pomijam, że zakup Abramsów to pomyłka - zamiast np. 400 Krabów [produkowanych we wspólnym konsorcjum HSW z Cegielskim - i pod nadzorem - także z Bumarem] - bez porównania cenniejszych bojowo - zwłaszcza z APR dalekiego zasięgu. Także marginalizowanie polskiego przemysłu. Mając 520 Krabów w linii - mających też amunicję prak/plot [Vulcano-Dardo czy BAE HVP] - mielibyśmy "z głowy" i kwestię obrony plot/prak wojsk - i remedium precyzyjnych "długich rąk" na przewagę lotnictwa czy wojsk lądowych FR. A z amunicją strumieniową Nammo o zasięgu 130+ km - mielibyśmy "z głowy" Obwód Kaliningradzki i jego A2/AD. Tak samo - do zrolowania podstawę operacyjną Armii Czerwonej {1 Armii Pancernej Gwardii] na Białorusi.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:14

TOWARZYSZU 'Dalej patrzący'! A jak chcecie opancerzyć Kraby czy założyć na nie Trophy lub pancerz reaktywny? Bo zasięg 30-40 km ostrzału niby dużo. Ale to kilkadziesiąt minut jazdy na 'URRRRAAA' dywizji pancernych Rosji :P To co proponujesz to opcja 'Glass cannon'. Kraby muszą być chronione przed bezpośrednim starciem z innymi maszynami na mniejszym dystansie. I to zadanie może wykonać TYLKO czołg.

komandor ppor
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:02

Brednie Krab to SAH a Abrams to czołg więc takie porównanie to jak porównanie roweru do motocykla podobieństwa kończa sie na dwóch kołach

Dalej patrzący
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:09

Totalne brednie towarzyszu "komandor por" - bo liczy się precyzyjna pozahotyzontalna projekcja siły - a nie ogień bezpośredni, bo ten ostatni to ostateczność. I pokaż mi czołg odporny na ogień 155 mm. Nawet jak nie zniszczy - to zlikwiduje całą zewnętrzną bogatą "choinkę" aktywnych i pasywnych sensorów, celowników, pozycjonerów itd - i czołg stanie się nieoperacyjny. Najgłupsze, co może być, to dopuścić wrogie czołgi na odległość strzału bezpośredniego. Jeden Krab czy Kryl z APR dalekiego zasięgu i pozycjonowaniem sieciocentrycznym wybije "długimi precyzyjnymi rękami" daleko spoza horyzontu w kwadrans batalion czołgów FR - zanim te w ogóle znajdą się w umownej strefie frontowej. To jak pojedynek lotniskowca z pancernikiem w 1945 - gra jest do jednej bramki.

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:13

A jak wysoko abramsik lufę zadrze? Zatem niestety brednie sam sadzisz. Bohaterze zza klawiatury. A straty w załogach Krabów przy kompetentnym dowodzeniu zerowe

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:01

Taak, to czemu u was w Rosji tyle czołgów macie?:)0 A artylerie w porównaniu do zachodniej fatalna?:)

AlS
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:43

Niedoceniony w MON-ie geniuszu strategii, wszystko to pięknie wymyśliłeś, zapominasz tylko o takim "drobiazgu" jak ogień kontr-bateryjny. Rosjanie są nafaszerowani różnymi systemami rakietowymi MLRS, o zasięgach do 120 km, a radary artyleryjskie też mają. Strzelisz kilkoma pociskami Nammo, o masie 8 kg, zawierającymi 4 kg ładunku wybuchowego, a oni ci odpowiedzą serią rakiet 9М542 z Tornado, o masie głowicy 250 km. To tak jakbyś mając 170 cm wzrostu chciał wejść na ring z Tysonem Fury. Zniszczy cię nie tylko siłą ciosu, ale zasięgiem ramion. Baterię własnej artylerii ukryjesz na stanowisku ogniowym tylko do momentu oddania ognia, w parę sekund później będziesz mieć lecące w swoją stronę pociski ognia kontr-bateryjnego. Nie twierdzę, że artyleria mimo to nie ma sensu, ale jeśli ma działać, to tylko w "sieciocentrycznym i multisensorycznym"środowisku, z różnymi uzupełniającymi się rodzajami broni. Podstawą jest lotnictwo, zwłaszcza stealth, umożliwiające "postawienie" multispektralnego sensora obserwacji pola walki na samej rubieży obronnej i wywiad SIGINT/ELINT na kilkaset km wgłąb terytorium przeciwnika. Wtedy możesz na wykrytą baterię spuścić stado dronów bojowych, obrzucić bombami szybującymi, albo wystrzelić własne rakiety dalekiego zasięgu. Same drony obserwacyjne dają obraz tylko wąskiego wycinka pola walki, z racji pozostawania nisko nad ziemią i niewielkiej prędkości. Samolot, operujący z wysoką prędkością poddźwiękową i najeżony sensorami jak F35, daje obraz szeroki na kilkaset km w czasie jednego przelotu. Oprócz tego, na dalekiej rubieży dobrze mieć samolot SIGINT, mający możliwość pasywnej obserwacji z kilkuset km, taki jak np. Boeing 737 AEW&C. Do tego własne środki ECM/WRE - wersje rozwojowe systemów Breń/Przebiśnieg/Kaktus. Wtedy możesz powalczyć. Ale wkraczającego przeciwnika - piechoty, zmechu i sił pancernych, nie pokonasz Krabami. Możesz ich osłabić, ale nie wyeliminujesz rozśrodkowanych oddziałów. Wtedy musisz użyć czołgów.

Bolek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:43

100/100

Dalej patrzący
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:02

Niedoceniany geniuszu Olgino - po to właśnie Polska musi zbudować sieciocentryczną całokrajowa A2/AD Tarczę i Miecz Polski - której C5ISR wepnie wszystkie sensory- efektory-nosiciele w jedną połączoną nadrzędną domenę sterowaną real-time - i której kompleks EW oślepi i ogłuszy rosyjskie systemy w strefie buforowej już w czasie pokoju. Cały czas podkreślam - musi być całokrajową kontrola i przewaga [także w strefie buforowej] naszego widzenia i słyszenia i naszej komunikacji - przy oślepieniu i ogłuszeniu rosyjskich systemów. Już w czasie pokoju. Wojna już się toczy - tylko, że niekinetycznie - i trzeba być konsekwentnym do końca. By w razie konfliktu kinetycznego - mieć absolutna przewagę na starcie. Co spowoduje skuteczność odstraszania przed agresja - bo Kreml w fazie planowania zrezygnuje z agresji - jako nieopłacalnej i niewykonalnej. Możemy mieć dużo lepsze C5ISR/EW - o generację - jeżeli zakupimy odpowiednie transfery technologiczne. My jesteśmy bez sankcji - a Rosja jest pod sankcjami - i najgorsze są dla Kremla sankcje na zakup technologii - i to jest nasza szansa. Odpuść sobie tow. AIS bombastyczne porównania dla przedszkolaków. Zresztą - nie tylko A2/AD Tarcza i Miecz Polski mogą zapewnić szczelny parasol przed napadem lotniczo-rakietowym. Same Kraby po wyposażeniu w amunicję półaktywną Vulcano-Dardo - będą ciężkimi armatami prak/plot o zasięgu 80+ km. Czyli 3 razy dalej, niż Narew [bo ta jest planowana na zasięg 25 km]. Zresztą - zastosowanie plot/prak już wypróbowali Amerykanie w zeszłym roku latem na poligonie White Sands z amunicją BAE HVP dla M-109A6. I wiem bezpośrednio, że posłużyli się moim pomysłem z Krabami i APR Vulcano-Dardo plot/prak - co promowałem od 2017. Także tutaj na d24.

krzysiek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:23

100/100

niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:46

Skąd wypuścisz F-35

ACAN
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:26

Nie ma się co podniecać i Kraby i Abramsy i f35 są potrzebne ale bez spięcia tego w system bez odpowiedniego rozpoznania i środków WRE to wszystko w łeb bierze i tyle w temacie

///
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:25

mniej uzyw3aj sigint-elint i innych słów gazetowych a bardziej mniej importowego slangu .. po prostu import sprzetu wojskowego to głupota..nikt jeszcze nie wygrał wojny importowanym sprzetem...a tylko swoim.. własnym który nie jest znany wrogowi a i aliantom.. kumasz ???

Infernoav
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:38

Nie w parę sekund tylko w minutę lub dwie. W minutę Krab odda serie kilku pocisków i się natychmiast wycofuje na inną pozycję.

AlS
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:53

Jeżeli bateria jest w gotowości, oddanie ognia zajmie jej kilka sekund po dostaniu namiaru pozycji artylerii przeciwnika. Radary takie jak Zoopark ustalą jej pozycję po wykryciu salwy z odległości ok 30 km. Strzał na 100 km oznacza, że stanie się tak po około półtorej minuty. Czyli jednostka ma około 3 minut na opuszczenie stanowiska po oddaniu strzału, zanim salwa kontr-bateryjna trafi w jej pozycje. To dużo i niedużo czasu, wszystko zależy od środków obserwacji do dyspozycji przeciwnika. Ale nawet mając ograniczone możliwości, to znając pozycję baterii, przeciwnik może ją przyszpilić, np. niszcząc drogi w promieniu kilku kilometrów. A wtedy dopiero dokładnie przeszukać teren, np za pomocą dronów. Sama artyleria, bez innych środków walki, będzie niestety skazana na zagładę. Wybuch 250-kilogramowej głowicy BM30 niszczy wszystko w promieniu kilkudziesięciu metrów, a jedna salwa to dziesiątki takich pocisków.

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:09

Ile tych pocisków wystrzeli i jaką będą miały siłę rażenia? Myślisz, że Rosjanom trudno będzie ustalić aktualną pozycję raz wykrytej baterii?

niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:14

Ciekawe jak sobie Abramsy poradzą z Mlrs.

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:03

Na pewno lepiej niż T72

Kazik :)
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:10

Ooooo to mi się podoba - dalekie rozpoznanie!!!! tak ze 4 szt. CASA C295 AEW&C z możliwość zamontowania podwieszanego systemu SAR/ISAR do obserwacji obiektów lądowych/morskich jak np. EL/M-2022, bo Boeing 737 AEW&C za drogi + drony rozpoznawcze tak ze 20 szt mogą być tureckie Akinci skoro kupiliśmy Bayrkatar TB-2.

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:04

No popatrz tyle ze Rosja ma akurat cos do zwalczania takich maszyn i tu akurat MiG-31 spisałby sie doskonale

Kazik :)
środa, 4 sierpnia 2021, 22:07

Najpierw trzeba coś wykryć (1) potem się zbliżyć na odległość strzału skutecznego (2) (hipersoniczne "cuda" też latają długo!!!!!!! - przypominam lot ppk Spike LR na odległość 4 km to aż!!!!! 26 sekund - popatrz na zegarek jak to długo!!!!!!) a potem skutecznie strzelić (3) czyli trafić a nie być wymanewrowanym/zakłóconym/wywabikowanym - trzy kroki - aż trzy odwieczna faza walki lotniczej. A co jak mnie wykryją na odległości 350 -400 km? Otrzeźwiej człowieku!!!!! Po drugiej stronie są ludzie!!!!!!! nie wydumana AI!!!!!! wiodąca do stawu!!!!!!

Peryskop
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:08

No i słusznie , dlatego Polska powinna natychmiast zrezygnować z jakiegokolwiek myślenia o dalekim rozpoznaniu bo przecież Rosja ma MIG-31. Nie wierzę , że to napisał Davien bo dawno takiej głupoty nie czytałem.

ck,hbnm,
czwartek, 5 sierpnia 2021, 10:48

Jasne, że nie on. To ten troll podpisujący się nickami osób, które szkodzą jego mocodawcom.

tomek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:04

kraby w czasie wojny hybrydowej sa bezurzyteczne bo zielone ludziki je zniszcza a abramsy maja najpoterzniejszy panerz przedni na swiecie wie zamienia opanowane punkty z ruskimi w nawoz pozdrawiam oligo

Robin Masters
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:22

Zobacz co sie dzialo z Saudyjskimi Abramsami w wojnie hybrydowej.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:17

Masz na myśli Saudyjczyków, którzy totalnie spartaczyli taktykę? :P Lepiej zobacz jak kończyły Leo2 Tureckie w starciu z rebeliantami bez wyszkolenia wojskowego :D Właśnie dzięki opancerzeniu - straty saudyjczyków były zadziwiająco niskie.

Kłopotek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:55

Kraby do obrony przeciwlotniczej? Ha Ha Ha...Co ja czytam. Zamiast czołgów....ech ....

Lübow
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:20

Są już koncepcje OPL z pociskami dwustopniowywmi wystrzeliwanymi z haubic. Pora być na bieżąco

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:17

Od koncepcji to gotowego systemu mija 10-20 lat. PS. są też koncepcje artylerii z działami elektromagnetycznymi...

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:30

Otóż niekoniecznie. M109A7 przy pomocy HVP nie tak dawno skasował latający cel. To samo przy pomocy tego rodzaju amunicji robiono także na okrętach.

ubawiony
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:15

swietne wiadomosci slychac trolli wycie znakomicie , a o amunicje sie nie martwcie abramsy moga strzelac kazda amunicja natowska a to wystarczy na kazdy onucowy czolg

gegroza
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:47

niszczenie polskiego przemysłu trwa w najlepsze. Dokładnie odwrotnie niż twierdzi rząd

pomz
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:10

Polski przemysl? "polski przemysł" to robotnik za 2800 zł brutto...

Jarek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:43

Polski przemysł to meble, sok z jabłek i gęsina a nie zdolności do budowy czołgów

Darek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:27

Niszczenie przemysłu? Jakiego budowy lokomotyw? Bo taki jest za to budowy czołgów nie ma, wobec tego jak można niszczyć cos czego brak?!

AMF
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:50

Takiego, że HSW ma w ofercie kilka podwozi gąsienicowych o rożnym zaawansowaniu i nowoczesności a my kupujemy M113 pamiętające Wietnam. Zaś wozy inżynieryjne to akurat coś co OBRUM/Bumar ogarnia, ba to jedyne zawansowane maszyny jakie PGZ eksportuje. PS: a Lokomotywy produkujemy w Polsce i to dobre, co za zbieg okoliczności, że kolejne rządy niszczą kolej a absurdalnie za wszelką cenę i na kredyt pompują motoryzację, gdy (poza wojskowym niszowym Jelczem) Polskich firm samochodowych praktycznie nie ma.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:18

A licencje? HSW póki co będzie obłożone pilniejszymi zamówieniami - zastąpieniem BWP-1. Więc sorry.

Jerry
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:24

AMF wydaje mi się, że akurat obecny Rząd dla kolei robi bardzo dużo.

AMF
środa, 4 sierpnia 2021, 22:51

Wydaje Ci się, jest mniej źle niż było ale i tak panuje zapaść. Lista długa i lepiej nie będzie skoro w tym roku ZERO nowych inwestycji, za to na drogi jakby worek bez dna mieli.

Trol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:56

Jaw niech się zajmą borsukiem, bo myślę że ich siły na to żeby wyprodukować szybko setki sztuk i tak są małe.

Darek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:23

Pewnie dla tego ze od kilkunastu lat w Polskiej armii sa juz M 113 to raz a dwa dla kilkunastu czy kilkudziesięciu sztuk nikt nie będzie wdrażał nowego typu uzbrojenia. Lata to by trwało.

AMF
wtorek, 3 sierpnia 2021, 01:03

Tak, zgermanizowane do Leo - ile sztuk? Ile droższe są w utrzymaniu od rodzimych wozów? Czyli każdy czołg ma mieć własną wersję wozów stanowiących zaplecze to wtedy wszystko będzie sprawniej!? No i jeszcze osobne dla Kraba, może i Himars powinien mieć osobne WZT sztuk jedna bo Hardun be?

Wojciech
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:39

Właśnie o to w końcu chodzi tak samo Niemcom jak i Rosjanom czy Amerykanom. Polska przeszkadza wszystkim.

pugh
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:19

Wozy medyczne i dowodzenia to byśmy sobie mogli spokojnie podarować (no chyba że Rośki droższe) ale co do sensowności samego zakupu nie mam uwag.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:28

Niezupełnie. Te wozy dowodzenie i medyczne powinny być na gąsienicach. Jak chciałbyś krajowy to prędzej LPG.

Gts
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:48

I dlatego pozyskujemy taki leciwy sprzet jak woz na bazie Pattona albo M113? Jaja.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:20

o.O dziwi cię to? Sprawdzona technologia, zdolna do przenoszenia dużej masy. NIE biorąca udziału w walce. Więc może być i tak się robi na całym świecie, że podwozia starszych czołgów służą do wsparcia nowych konstrukcji.

Rain Harper
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:32

Z Leopardami przyszły wozy inżynieryjne na podwoziu Leo 1, też z lat 60. Ale jaja..

Jerry
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:26

Ale jak dostałeś w pakiecie to o co chodzi?

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:42

Kupujemy na bazie leciwego czołgu, bo nie mają innego wozu ewakuacyjnego, który jest w stanie ciągnąć Abramsa. My też nie mamy. O LPG także można rzec, że jest "leciwy". Początek swój wiedzie od MT-LB. Mimo tego to użyteczne podwozie.

Wojciech
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:40

A ja mam zasadnicze i to nie uwagi a zarzuty. Ten zakup to sabotaż polskiej gospodarki. Za mniejsze sprawy stawiano przed plutonem.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:08

Drogi Wojciechu, gdyby ktoś na 38r. załatwił nam 250 S-35 i 500 AMC-35 dałbym mu Order Orła Białego. Ba, nawet za 500 AMC-35 bym mu go dał.

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:05

I wojna skończyłaby się tak samo bo Niemcy mieli zwyczajnei za duza przewagę

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:38

750 czołgowych czołgów, (bo nie o R-35, czy o H-35) tu mówimy "odrobinę" zmieniłoby sytuację. Zwłaszcza, gdyby ten sam pan wyczarował odpowiednią ilość myśliwców na czas.

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:17

I byłoby jak z urem. Brak wyszkolenia. nie w strzelaniu , a taktyce użycia. No chyba że niemcy uznawaliby czysta grę i zatrzymywali akcję jak polscy czołgiści sygnalizowaliby przerwy dla opanowania sprzętu

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:58

Dlatego piszę o 38 roku. Niemiaszki też nie miały zbyt dużo czasu do ogarnięcia czechosłowackiego sprzętu. Mimo wszystko dali radę to zrobić.

Monkey
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:31

@Chyżwar dawniej Marek: Serio piszesz? AMC 35 to graty. Lepiej było dozbroić nasze TK 3 i TKS w 20 mm działka.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:56

AMC-35 nie były gratami. Jedyny zarzut jaki mi chodzi po głowie to stosunkowo wysoka paliwożerność. Wyprodukowano ich mało i robiono to byle jak, bo fabryce nie zależało na jakości z powodu małej skali produkcji. Na dodatek część tych pojazdów była montowana gdzie indziej. Dlatego właśnie i przez brak wyszkolonych załóg te czołgi nie miały szansy się wykazać. Poza tym proszę nie porównuj byle jak opancerzonej tankietki z działkiem 20 milimetrów z przyzwoicie jak na tamte czasy opancerzonym czołgiem lekkim posiadającym przeciwpancerne działo o kalibrze 47 mm. Na dodatek był to pojazd posiadający dwuosobową wieżę, co we francuskich czołgach było ewenementem. Brian Terence White pisze wprost, że Francuzi mając te właśnie czołgi mogliby obrócić losy wojny, bo były dobrze pomyślane do wojny manewrowej.

niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:35

W ZSRR.

Rain Harper
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:20

No, u Wojciecha w domu.

bc
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:26

Mogły by być spokojnie na LPG z HSW jak w DMO Krab. Ale panie ile to papierów jakieś zakupy trzeba robić a tak cyk z półeczki kilka zdań w LOR i gotowe. Po co komu Polskie pojazdy jak są Amerykańskie.

Alaris
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:19

Nie moglibyśmy sobie podarować. Rośki się nie nadają bo są kołowe, a nie miesza się kół z gąskami. Moglibyśmy sobie darować gdyby w 2/3 lata dostępne były borsuki w tych wersjach ale obecnie skupiają się na wersji bojowej, więc na WD i WEM trzeba będzie poczekać dłużej.

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:18

ee specjalistyczne w kwartał można opanować

luka
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:12

Droższe to pewnie nie, ale na kołach a na kołach wszędzie nie dojedziesz.

AlS
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:51

Wozy muszą być gąsienicowe, więc Rosomak odpada. Niemniej uważam, że lepiej wozy na bazie M113 i M60 byłoby wyleasingować, albo zapewnić opcję ich odkupienia przez producenta. W momencie startu Borsuka będziemy mieć dużo lepsze wozy rodzimej produkcji. Natomiast wozy wsparcia technicznego lepiej zbudować na bazie posiadanych kadłubów A4, tak jak to robią Finowie. W tym celu można byłoby wybrać kilka kadłubów, które z powodu stanu technicznego najmniej rokują w kwestii modernizacji i w oparciu o technologię z WZT-4 przebudować do standardu podobnego do Bergepanzer Büffel.

tenebris
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:26

M1 to konstrukcja ponad 40 letnia(nawet 50 letnia biorac pod uwage kiedy zaczeto opracowywanie tego czolgu), obecnie juz bez wiekszych perspektyw i mozliwosci rozwoju. M113 i M60 to juz w ogole no comment. I placimy za to grube miliardy bez zadnej korzysci dla przemyslu i rozwoju technologi. A najsmieszniejsze jest to, ze nie mamy sensownej opl(i nie nie bedziemy za szybko miec), ktora caly ten zlom mogla by choc troche od atakow z powietrza chronic. Caly ten zakup jest wymuszony przez jankesow i kompletnie bez sensu ale fanboje beda sie pienic i upierac, ze juz na teraz potrzebujemy(co jest bzdura) i musi byc koniecznie jankeskie i nie nie da sie nic w Polsce zrobic samodzielnie(wbrew faktom).

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:08

AiS w momencie startu Borsuka będzie do wymiany od groma BWP-1 wiec zapomnij o czyms innym niz wozy bojowe. A co do kolejnego pomysłu to po kiego wydawac kupe kasy na przeróbke kilku le02 jak tu masz gotowe wozy zabezpieczenia technicznego do tego dostosowane do M1A2. I WZT-4 ci nie zrobi tak skomplikowanej przeróbki, zapłacisz za nia Niemcom.

abram
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:28

10/10

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:19

nie nie będzie . W tej masie zmieścisz te kilkanaście wersji specjalistycznych do opracowania w kwartał

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:07

No w kwartał licząc w latach to moze.

BUBA
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:18

Wozy medyczne i dowodzenia to byśmy sobie mogli spokojnie podarować - jak kupujesz samochod to najlepiej z calym pakietem bo choc troche drogo to i tak z czasem eksploatacji wychodzi taniej. Bo tak na prosty sposob caly tort jest tanszy od tega w kawalkach.

Antytroll
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:09

A najbardziej zatroskane ruskie trolle:)) nie martwcie się, wsio budiet wpariadkie

niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:20

Szczególnie trolle Ci co by widzieli wzt HerculesyA3.... Ciekaw jestem czym kryptoputtinista Antytroll będzie wyciągał zakopane Abramsy

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:08

Heculesem biedny ruski trollu, herculesem:)

logistyk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:10

Najbardziej zatroskani są tacy którzy chcą by nasz przemysł pancerny rozwijał się . To jest jednak niemożliwe.

Rain Harper
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:37

Rozwijał jak do tej pory. W czułych niemieckich objęciach. Z niewypowiedzianym embargo na transfer technologii młodszych niż lat 40.

Anty
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:08

Oby ten zakup nigdy nie doszedł do skutku. Mam nadzieję, że to tylko mrzonki polityków. Powinniśmy podpisać umowę z Koreą Pd, która daje nam duży offset.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 16:34

Eeee... Nie. Oferta Korei była słaba od początku i dopiero gdy doszły ich słuchy o ofercie USA - ogarnęli się.

Michallo 73
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:12

Obejrzyj sobie szczegółową analizę "Co dalej z K2PL" na Projekt kampania i przestań powielać puste hasła

Wojciech
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:41

Nie offset a zdolności produkcyjne.

Alarm
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:50

A za ile lat zobaczymy te K2PL????

JSM
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:42

Jakie to ma znaczenie. Po wycofaniu sieę Amerykanów od tygodnia jesteśmy w strefie wpływów Niemiec i Rosjanie nas na pewno nie zaatakują.

Tja
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:23

Dokladnie tak jest i USmany tylko po to do Polski sie wepchali(i zadyme na UKJR zrobili), zeby Niemcy i Rosja nie podzielili sie strefa wplywow i organizowaly spokojnie wizje EU od Lizbony po Wladywostok! Straszenie jakas wojna(napascia ze strony Rosji) jest tak dziecinne i zalosne, ze trzeba byc nie wiem jak niesamodzielnym, zeby to w ogole lykac! Niemcy maja wplywy do granicy Polski z Bialorusia i Ukraina plus oczywiscie kraje Baltyckie. Dalej na poludnie Slowacja, Rumunia a Rosja wszystko co lezy od tego na wchod. USmanom sie to nie podoba i zrobili majdan, weszli do PL(tak latwo i tak naiwnych politykierow wszelakiej opcji politycznej - to nigdzie by nie znalezli!) i pokrzyzowali plany GER-RUS. Nie zmienia to faktu, ze "napasc" Rosji na Polske jest tak samo prawdopodobna, jak napasc Polski na USA!

Adam
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:20

Kluczowe bo potrzebujemy czołgi na już a nie za 20 lat jak proponuje Korea

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:09

Kolejny bajkopisarz, ale co się dziwic:)

AlS
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:38

Tia, offset polega na tym, że my wam damy technologię, a wy przeróbcie nasz 6-osiowy czołg na 7-osiowy, ale prawa do konstrukcji będzie mieć wciąż Hyundai Rotem i wykorzysta do opracowania K3. Nikt ci nie da nic za darmo. Oczywiście, można siąść do stołu i negocjować, ale fakty są takie, że docelowego wozu nie ma nawet na papierze. Turkom opracowanie własnego wozu na bazie K2 zajmuje już 8 lat, a czołg istnieje dopiero w kilku prototypach. Porównaj sobie wielkość tureckiego przemysłu obronnego z polskim, a będziesz miał odpowiedź ile to zajmie w naszych warunkach.

AMF
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:22

Altaya głównie spowalnia silnik. Polska ma firmę o światowym (bez przesady) poziomie w dużych napędach elektrycznych, no ale co by to było gdybyśmy śmieli w czymś wyprzedzić zachód...

Rain Harper
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:38

Skrzynia biegów, nie silnik.

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:10

Altay nie ma silnika, pomerdało ci się z K2.

wert
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:31

dalej możemy podpisać ale dziś na znacznie lepszych warunkach. Koreańczycy wiedzieli przy Krabie że nie mamy alternatywy dlatego ponad 1/4 wartości kontraktu wypływa do Korei. To nie jest dobry wujek, to jest twardy biznesmen, w Krabie dostaliśmy dobry ale całkiem niszowy produkt TYLKO na nasz rynek. Niszowy oznacza NIESPRZEDAWALNY poza Polską

AMF
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:27

Za to naszym argumentem było wejście na rynek UE. Co stoi na przeszkodzie by Finowie zwłaszcza w wypadku ograniczenia produkcji w Korei podwozia kupili u nas?

wert
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:29

na najbardziej konkurencyjny rynek na którym NIGDY nie istnieliśmy? Uważasz że niemcy puszczą Kraba mając swojego PzH-2000. Czysta fantastyka. Podobnie Korea

AMF
wtorek, 3 sierpnia 2021, 01:07

Jakoś Finowie przed ujednoliceniem dali rade wybrać polskie podwozie pod OPL. K9 ma 3 europejskich użytkowników, PzH nie ma monopolu i nie ma nawet pomysłów na inne wykorzystanie tego podwozia.

wert
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:33

K-9 Koreańczycy chcieli sprzedać do ZEA. usłyszeli krótkie NEIN

AMF
środa, 4 sierpnia 2021, 22:48

Usłyszeli od rządu czy MTU? Poza tym nie są w UE, próba ograniczenia sprzedaży (czyli konkurencyjności) wewnątrz UE skończyłaby się niezłą inbą, mogą tylko kombinować z spowalnianiem.

Polish blues
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:23

Pewnie, że nie dojdzie. Spokojna głowa. Rząd RP zachowuje się w tej chwili jak wróg USA. Czy sprzedaje się własną najlepszą broń wrogom? Tak samo nie dojdzie do skutku zakup F-35 i systemu Patriot. Nawet Federacja Rosyjska nic nam nie sprzeda.

tenebris
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:15

Chyba raczej jak toudi-podnozek sie zachowuja...

Rocco
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:21

Waszyngton to nie Bruksela- nie stać was, żeby tam POlecieć na skargę przynajmniej raz w tygodniu, więc sprzedadzą ;) Poza tym Pentagon i Kongres to nie Biden, a Trump nadal trzęsie partią republikańską

Miś Łuszczatek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:40

Rocco chłopie....ty wróć do swojego biznesu, który znasz najlepiej, a nie zajmuj się polityką. Ok?

abram
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:31

Czyli?, może co merytorycznie

Strzelec
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:16

Widze, ze mamy fachowca od polityki i gospodarki miedzynarodowej. Amerykanie sa przede wszystkim pragmatyczni. Jedna reka moga nas karcic w zakresie TVN a druga beda chetnie podpisywac sprzedaz broni za grube miliardy, i doskonale zdaja sobie sprawe z tego, ze jakies drobne animozje na dluzsza mete nie beda miec wplywu na nasze stosunki, bo potrzebuja nas tak samo jak i my ich, no chyba, ze chca oddac Europe i miec za plecami niepilnowana Rosje i Ue sniaca coraz smielej o wlasnej armii i panstwie federacyjnym. Ja rozumiem, ze u was pod trzepakiem wszystko jest proste, ale swiat dziala troche inaczej.

odfn
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:45

to tylko twoje wyobrażenia i myślenie życzeniowe. Liczą się fakty i interesy. Jeśli interesem USA (długofalowym) będzie opuszczenie PL to to zrobią w trymiga. Inna sprawa, że na Chiny mają niedobór czołgów jak i F35 więc może się okazać, że nie przekażą nam bo będą potrzebne na cito w Azji. Mam nadzieję, że polskie władze kiedyś się obudzą z tego samego snu, w którym ty przebywasz. Aczkolwiek wątpie bo to wymaga krytycznego myślenia, a nie życzeniowego.

krzysziek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:42

Jakim "interesem długofalowym będzię opuszczenie flanki wschodniej', Tu są fakty i interesy, tu tworzy się bazy sprzętu, wcześn ej takim przyczółkiem były Niemcy, Chyba zatrzymałeś się w fazie zimnej wojny.

lol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:07

Zatrzymał się na etapie wojny... secesyjnej.

Murf fanem Polski
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:02

"Rząd RP zachowuje się w tej chwili jak wróg Stanów Zjednoczonych". W jakim wszechświecie tak jest?

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:11

W jego wyimaginowanym świecie.

Awokado
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:01

Dojdzie ,dojdzie i nic na to nie POradzisz :)

Klopo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:58

Spokojna twoja rozczochrana....dojdzie, czy ci się to podoba, czy nie

logistyk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:11

Dokładnie tak!

Gosc
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:40

Gdyby sie uprzec to Bradley tez jest wozem wsparcia w liczbie 130sztuk. Przy tej cenie...

luka
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:14

Weź nawet nie podsuwaj takich pomysłów - Borsuk, chyba jedyny program, który idzie bez większych przeszkód i zgodnie z harmonogramem a oni gotowi by go pewnie uwalić jakby kupili Bradleye.

AMF
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:31

Wręcz przeciwnie - doświadczenia z Bradleyem (czy jakimkolwiek innym zachodnim BWP) pozwoliły by dopracować Borsuka. Kwestia by było to odpowiednio tanie. Poza tym wyprodukowanie kilkuset Borsuków to będą lata albo dziesięciolecia - w tym czasie dalej zajechane BWP-1 ciasne, nieodporne i z fikcyjnym uzbrojeniem.

v.j,bko;
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:56

Się dopracowuje i bez tego.

Rain Harper
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:29

Założy się LZSSW-30

Kamil
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:36

Od LOR do zakupu jeszcze długa droga. Mam nadzieję, że ktoś uderzy się w pierś i jednak postawią na Leo 2A7. Chodzi tutaj o kwestie logistyki i pomimo tego, że Abrams jest potencjalnie lepszym czołgiem to jednak Leopard jest lepiej przystosowany do naszego teatru działań.

Adam
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:21

Już widzę jak PiS kupi coś w Niemczech. Logistyki do Leopardów właśnie nie mamy, co widać po tym że są niesprawne.

jkkk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:09

człowieku nawet jeśli leo7 to za ile lat??/ 10 ! 12? my potrzebujemy teraz sprzętu a nie za 10 lat!

wert
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:43

guzik prawda. Abrams bije Loe w każdym względzie poza zużyciem paliwa. Tanio cenisz życie naszych chłopaków jeżeli chcesz ich wsadzać do latającej wieży mając wybór dekla z najwyższym współczynnikiem przeżywalności załogi. Może popatrz na filmy z Iraku jak przeszyte Abramsy wycofują się na tyły i większość załogi wychodzi o własnych siłach. Stracili tam 3 czołgi i 4 załogantów. Pokaż podobne współczynniki dla Leo. Może Al Bab, bo naszych statystyk nie chciałbym poznawać. Ogarniasz pojęcie: NIEZABEZPIECZONY kadłubowy magazyn amunicji???

tenebris
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:21

Leo2 stracone przez turkow byly w wersji 2A4 ktora w najlepszym wypadku jest przeciwnikiem dla t-72b bo najnowsze b3 by a4 pozarly, tak ze nie dziwne ze stracili czolgi. Porownywanie Leo2A4 do Abramsa M1A2 SEPv3 to tak jakby poorownywac Leo2A7 do Abramsa M1 i twierdzic ze ten ostatni to szajs... 2A7 jest co najmniej porownywalna z SEPv3, a w pewnych aspektach wrecz sporo lepsza.

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:14

Kolejny... Dziecko Leo2A4 to poziom T-72B3 wiec dauj sobie fantazje. Choc co do porównania Leo2A4 mz M1A2SEP3 to pełna zgoda. 2A7V jest gorszy od SEP3, to poziom najwyżej SEP2.

Tja
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:33

Brawo, wreszcie "na trzezwo" a nie podnietka Desert Storm i walka z papierowa armia amatorow! Jak czytam o jakiejs wyzszosci Abramasa nad Leo to nie wiem czy sie smiac czy plakac, poniewaz Leopard A7 w niczym nie ustepuje Abramsowi a jest mobilniejszy, ekonomiczniejszy i ma o wiele lepsze dzialo! Abrams dla wyrownania sily ognia ze swojego slabszego dziala(jest to licencja krotkiego dziala L44 z Leo) uzywa amunicji uranowej, ktorej nikt w EUropie nie chce i sobie nie zyczy! Trzeba byc nienormalnym, zeby zatruc sobie kraj syfem uranowym w razie wojny obronnej! USA moga sobie takie rzeczy uzywac w ich wojnach podbojowych na innym koncu swiata a nie u siebie w domu! Jezeli mam wybor LeoA7 vs Abrams to wybieram Leo, poniewaz juz go mamy i znamy i wiekszosc naszych sojusznikow w Europie tez uzywa Leo. Nie wspomne juz nawet o tym, ze pochodzi zza Odry czyli de facto wszystko pod reka i na miejscu jest a nie za oceanem! Ze wzgledow politycznych(dla normalnych ludzi niezrozumialych) wiadoma jest, ze tylko Abrams i tylko USA... szkoda.

b.jbhk.nj
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:58

Tylko, że tureckie czołgi nie walczyły tam z innymi czołgami.

wert
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:14

kadłub A4 czy kadłub A7V to to samo gdybyś nie wiedział i oba modele podobnie wylecą w powietrze trafione w odkryty regał amo znajdujący się tuż obok kierowcy. Dopiero najnowsza wersja A7A1 ma przeprojektowany kadłub, czytaj wzmocniony. Porównuję najnowszego SEPv3 z A7A1 i dalej wychodzi że Abrams ma zabezpieczony kadłubowy magazyn amo a A7A1 NIE MA zabezpieczonego kadłubowego magazynu amo. To skromne 27 szt pocisków które eksplodują kierowcy prosto w twarz a przy okazji spalą resztę załogi. Zapodaj może te "lepsze" aspekty, konkretnie albo zacznij myśleć co powoduje największe straty załóg czołgów. Wyszkolenie przyzwoitej załogi to skromne trzy lata pracy. Myślisz że mamy ich tyle co sowieci?

LMed
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:36

Wewnętrzny magazyn, wewnętrzny magazyn... ci Niemcy jak zwykle nie pomyśleli. A tak na poważnie to Abrams ma tylko jedną przewagę. Dobrze wpisuje się w realia polityczne. Korzyści gospodarcze i eksploatacyjno-techniczne są bez znaczenia. Kupowanie sprzętu regenerowanego, w tym także wozów pamiętających Wietnam należy w tej sytuacji przemilczeć.

wert
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:39

niech będzie bardziej fachowo: magazyn izolowany. A dlaczego niemcy nie pomyśleli zapytaj ich. Tanio, widzę, cenisz życie naszych

K.
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:51

Ale suchary , nie wiadomo ile czołgów pozbawionych wsparcia lekkich jednostek w terenie zurbanizowanym zostało zniszczonych w walce a ile zostało zniszczonych przez własne załogi i własne lotnictwo bo musiały zostać porzucone . Turcy nie udostępniają takich danych . Każdy czołg , włącznie z M1 został zniszczony w podobnych przypadkach . Jakoś Arabia Saudyjska chciała koniecznie Leopardy 2A7+ panie kolego , jak im odmówiono to kupili M1 . Nie znają się na czołgach ?

g.jn
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:59

Arabia Saudyjska różne rzeczy chce.

K.
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:24

I zazwyczaj je kupuje , z Leo2 im nie wyszło a bardzo chcieli .

wert
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:11

ludzie z NTW opisali co się stało pod Al Bab i gostek zajmujący się deklami delikatnie wyśmiał teorię wysadzenia czołgu przez siły własne. Stwierdził: "załoga nawet nie poczuła że już nie żyje". Znajdziesz jak poszukasz. Mam wierzyć Tobie czy jemu? Na temat wojny irackiej był niedawno film dokumentalny. Wypowiadało się paru oficerów jankeskich, generał iracki. Zmasakrowanie gwardii republikańskiej, bitwa pancerna o Bagdad ze strzelaniem na 100m bez komputera, nawet zdjęcia trafionego abramsa z jeszcze ogniem na wieży, gdzie jeden czołgista wychodzi górnym włazem drugi ranny od kierowcy i zawisa na tym włazie. Pełny real prosto z pola walki. Nie interesuje mnie co kupiła AS, Abramsy dla Bliskiego Wschodu (AS Egipt, Irak) maja literkę E oznaczającą bieda pancerz w stosunku do oryginału. My będziemy mieli SEPv3 w specyfikacji USArmy i z najnowsza amunicją Nad podobną niemcy dopiero pracują i planują wprowadzić za parę lat, coś po 2026 roku

K.
wtorek, 3 sierpnia 2021, 17:28

Minister był pytany o pancerz i amunicję , nie udzielił odpowiedzi , więc i Ty jej nie znasz . Fachowa prasa jest jednoznaczna , nie wiadomo jak zniszczono te czołgi , Amerykanie swoje tracili dokładnie w taki sam sposób , miasto , ppk lub granatniki , miny i efekt taki sam .

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:18

wert zdecydowanei wole wierzyc tym którzy tam byli a nie tobie i jakims twoim fantazjom:) Żaden amerykański Abrams nie został zniszczony w Iraku w wyniku ostrzału czołgowego

wert
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:47

tych 2 wypowiadających się pułkowników USArmy z których jeden był wtedy d-cą Abramsa, czy iracki gen organizujący obronę Bagdadu to fantaści. Eh Davien Davien. "Żaden amerykański Abrams nie został zniszczony w Iraku w wyniku ostrzału czołgowego"- szczera prawda jak i to że jankesi stracili 3 Abramsy a w nich 4 ludzi

Helvet
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:54

Tak, nie znają się na czołgach.

prawda
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:43

2A7 jest przestarzały. Co prawda mniej niż nasze A4/A5 czy ten cudak PL

Tja
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:38

Leo i Abrams to prawie bliznieki, wywodzace sie z jednego projektu i sa rownolatkami, wiec co i kto jest tutaj przestarzaly/e?! Abrams uzywa armaty ze starszych Leo, ktora juz dawno (od A6) zastapiono nowsza i dluzsza w Leoparedach. Pancerz, pomijajac bajki i "obserwacje" z Pustynnej Burzy itp., maja na podobnym poziomie, Ogolnie porownywalne czolgi w tym samym wieku, ale sukcesywnie modernizowane i nie ustepuja(wrecz przeciwniw) jakims nowym konstrukcja z korei czy turcji, ktore sa raczej probami kopiowania leo/Abramsa - w szczegolnosci tego pierwszego a nie czyms p[rzelomowym i nowym!

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:21

Znowu... To po kolei: Abrams nie am nic wspólnego z MBT-70 ile mozna kłamac... Abrams nie uzywa armaty ze starszych Leo2 ale działa M256 bedącego silnie zmodyfikowanym działem opartym o 120mmL44 Rheinmetalla. Altay czy K1/K2 nie mają nic wspólnego z Leo2 ale własnei z Abramsami wiec już skończ bajki opowiadać.

harriman
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:35

W czym i względem jakiego czołgu jest niby przestarzały?

As76
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:33

Daj se siana przecież to jest niemieckie gówno w porównaniu z abramsem

AlS
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:32

Bzdety. Leoparda 2A7 nie ma, używane kadłuby zostały już rozdysponowane dla Niemiec, a jedyny zakład w Grecji, produkujący nowe ma moce przerobowe na 2 wozy miesięcznie. Poza tym do końca 2024 r realizuje kontrakt dla Niemiec i Węgier. Więc pierwsze A7 mogłyby do nas trafić najwcześniej w 2026, a całości zlecenia nie udałoby się zrealizować przed 2030 r. Abrams, tak samo jak Leopard, jest czołgiem stworzonym do walki.. w Niemczech, konkretnie na Przesmyku Fulda. Setki Abramsów ćwiczą na poligonach w Polsce i nie mają problemów.

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:12

Panie AIS a od kiedy w grecji produkuja LeoA7? Produkowali trochę opancerzenia do nich ale nigdy całych kadłubów, jakies info na ten temat może?

Rain Harper
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:27

Ponoć w Salonikach jest linia i druga w Hiszpanii (?) Nie wiem, nie znam języków.

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:22

W Hiszpani powstawały licencyjne Leo2E bedące odmiana Leo2A6 i wyłacznie dla Hiszpanów. w Grecji była linia Leo2A6HEL gdzie te czołgi monowano ale od dawnoa nie działa a w Grecji produkowano 10% opancerzenia dla Leo2A7V.

LMed
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:02

Żeby przyspieszyć dostawy, teoretycznie można by te A7 montować w Bumarze w kooperacji Z Niemcami i Grekami. Załoga zna już specyfikę wyrobu, jest przeszkolona w montażu, związki zawodowe pewnie by takie rozwiązanie poparły. No cóż...

Adam
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:22

Tak zna że modernizuje 2 rocznie

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:52

jakie finansowanie taka i produkcja

Chyżwar dawniej Marek
środa, 4 sierpnia 2021, 15:00

Tu nie o finansowanie chodzi. Kiedy był spokój łatwo było z częściami do Leopardów. Tyle, że wtedy słodko sobie spano. Nie tylko u nas zresztą Teraz, kiedy wszyscy dookoła otrząsnęli się ze słodkiego snu zrobił się malutki problem.

Rocco
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:25

Powiedz to Niemcom, bo chyba nie chcą na to iść od paru lat, ale jak pogadasz z nimi to na pewno zmienią zdanie i może nawet do MGCS nas wpuszczą

Tja
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:45

Do MGCS to Polski Francja nie chciala, co mozna sobie w necie znalezc! Niemcy sa mocno wk..ni na Francuzow i MGCS sie najprawdopodobniej rozleci i sami zrobia nowy czolg. Zreszta, koncepcja francuzow to dosyc maly i lekki czolg bez przelomowych technologii, ale z armata 140mm, zeby szybko zastapic Leclerca. Niemcy chca bardzo potezny czolg z przelomowymi rozwiazaniami i wyposazeniem(patrz pierwsze zajawki we wspolpracy z Hensoldtem), ktory bylby rzeczywiscie czyms nowym w porownaniu z Leo2A7 czy innymi "dzisiejszymi" czolgami. Niemcy faworyzuja tez armate 130mm, nad ktora od dawna pracuja a i tak zajmie to ladnych pare lat. 140mm to szkice, mock up, i bujanie w oblokacj Nextera/Francuzow. Ilosc amunicji, jej waga i inne niuanse dyskwalifikuja 140mm, szczegolnie w tak malym czolgu, jaki chcieli by miec Francuzi(<50t), ale sie wymadrzaja i wkurzaja Niemcow niemilosiernie, ze MGCS ma moze 1% szans na powodzenie!

Ssb
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:31

Niby dlaczego ?? Wagowo tak samo pod względem odporności i przeżywalności załogi Abramsa Leo do pięt nie dorastaja i niby to Leo ale serwis całkowicie inny niż w naszych zabytkowych a4/5 .

tenebris
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:28

Tia i pewnie dlatego anglicy, ktorzy z aniemcami nie przepadaja, zwrocli sie do nich w sprawie unowoczesnienia swoich Challengerow 2 zamiast jankesow. Mozesz sie oszukiwac ale wlasnie jest odwrotnie to Leo2A7+ jest lepszy od abramsa i choc ciezki nadal miesci sie w normie i nie przekracza drastycznie limitow wagowch(wbrew bzdurom wypisywanym jakoby abrams 67t tylko wazyl-pelna masa bojowa- sepv3 potrafi wynosic nawet 84t z ASOP i lemieszem przeciwminowym bez lemiesza z ASOP to kilka ton mije ale nadal ponad 75).

wert
wtorek, 3 sierpnia 2021, 22:10

Chalangery podobnie jak Leo NIE MAJĄ izolowanego magazynu amunicji w kadłubie. Leo A7V to cienias dopiero A7A1 ma przekonstruowany kadłub mogący unieść więcej pancerza. W Abramsie dochodzi 1.5 tony pancerza z powodu lżejszej o tyle turbiny od diesla MTU. Turbina ma moc 2000Km ograniczoną elektronicznie do 1500KM. Z MTU więcej nie wyciągniesz, no może 100 kucyków się uda. Kadłub A4 i kadłub A7V JEST TEN SAM, więcej zawieszenie nie wytrzyma. 84 tony Abramsa tyle że krótkie (jankeskie) doczytaj! Kto dziś jeździ z trałem? Odchodzi się od tego bo taki dekiel jest wyłączony z akcji. ASOP w SEPv3 waży 800kg w SEPv2 waży prawie 3 tony. Doczytaj dlaczego i dlaczego w Leo A7V też waży 3 tony

oPOortunista
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:06

Niemieckie bajki...Leo2 , jako konstrukcja, od początku uważany był i jest za znacznie gorszy od Abramsa. Popełniono w nim dużo więcej błędów już na etapie samego projektu. Jedyne czym Abrams odstaje in minus od Leo2, to paliwożerność turbiny. Jest to jednak sprawa drugorzędna przy jego dużo lepszym pancerzu przednim, znacznie lepszej ergonomii wieży z odseparowanym magazynem amunicji,itd. Zapytaj pancerniaków, w którym czołgu woleliby siedzieć. 9/10 wybiera Abramsa.

Tja
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:48

Mozesz pisac i pisac, ale fanboye jUSAj i Desert Stormow i tak beda swoje rozpowszechniac! Wszystko co z USA jest dla nich "musowo" the best i nie ma duskusji merytorycznej!

Takie fakty
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:16

Leo lepszy , zapytaj rodziny tureckich czolgistów którzy nie wrócili z potyczek z partyzantami . Ignorancie bez wiedzy . Leopard w kazdej wersji to teumna dla załogi

Oppositionsführer Tusk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:00

Teatrzyk to robią Niemcy i to od dawna udając że UE to formacja oparta o wartości i współpracę, a na końcu widać jakie etaty dostają kolejni kanclerze w Rosji i jak olewa się traktaty i przepisy w imię dominacji gospodarczej. Tymczasem zamiast marzyć o biciu się naszych decydentów po piersiach możecie sobie napluć w brodę za przegapione okazje. I to wszystko czego się po was spodziewamy.

Her Drake
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:07

Kolejni kanclerze... Hym, jednego znam. Podpowiesz kolejnych ??

Trol
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:28

Za niedługo będzie tam Merkel a teraz obok Schroeder a ,tylko w rosnieft, siedzi była minister Austrii Kneissl. To właśnie za gieldy niektórzy tak promują Rosję. Za darmo nikt tego nie robi co pokazują przykłady.

Autor Widmo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:53

Kolejnym będzie Angela Merkel jako szef SPD na garnuszku Kremla.

złośliwy
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:20

Chwalmy Pana !

JP
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:08

Szkoda że I sekretarz nie ma na względzie polskiej racji stanu, ten zakup to najgorsze co może być. Była szansa na odbudowę polskiego przemysłu, można było uratować Bumar. Wystarczyło utrzymać minimalną produkcję Twardych oczywiście ewolucyjnie rozwijanych, jak to robili Rosjanie z T72, pozwoliło by to utrzymać zdolności produkcyjne zakładów, wojsko otrzymywało by systematycznie ulepszane wozy bojowe, pod względem siły ognia lepsze niż M1A2SEP v3 (np. armata KBA3 o zwiększonym ciśnieniu pozwoliła by osiągnąć przebijalność minimum 700 mm RHA), Abramsy mają armatę L44 taką jak nasze Leopardy 2 co jest ich największą wadą. Czołgi silnym opancerzeniem nie wygrywają, liczy się ruchliwość i zdolność do niszczenia wroga, aktualnie armata 120 mm L44 może być niewystarczająca, nawet z nowoczesną amunicją. Utrzymanie produkcji we własnych zakładach pozwoliło by prościej przejść do produkcji kolejnego wozu opracowanego w kooperacji z innymi państwami, a co najważniejsze wydana kasa wracała by częściowo do budżetu. Do tego można było dodać modernizacje LeoA4 i A5 do A7V zamiast tego nieporozumienia 2PL. Aktualnie potrzebujemy wozów z armatami 120 L55 aby mieć zapewnioną zdolność niszczenia wozów rosyjskich również w przyszłości. Niestety zapewne wygra polityka i interes obcego państwa z polską racją stanu.

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:17

Panei JP a co ty chcesz zrobic z T-72M/M1?? Bo jakbys nei wiedział nic innego BUNAR ci nei wyprodukuje wiec daruj sobie zmyslenia. KBA-3 to odpowiednik rosyjskeij 2A46M i pociski do niej maja penetracje maks 550mmRHA czyli od T-72B beda sie odbijać ale jak widac nawet tego nie wiedziałeś Penetracja z 120mm L44 dochodi do 800mm RHA wiec daruj sobie bajki o "Super" T-72PL:) Aha modernizacja do Leo2A7V to praktycznie budowa nowego czołgu na bazie komponentów z Leo2A4 czyli zapomnij ze zrobisz ja w Polsce wiec skończ juz z tym sabotazem.,

Maj(ret)
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:05

To jest tradycyjne zachodnie podejście. Nie czołg a niszczyciel czołgów. Ciężki , wielki , nieruchawy, niezdolny do walki manewrowej ale z mocnym pancerzem czołowym.(Bo z boku i z tyłu to RPG-7 albo Fagot przebiją). Bez amunicji innej niż przeciwpancerna. T-72M jest mniejszy i bardziej manewrowy mimo większej wrażliwości na ogień i słabszej armaty. Oczywiście te nasze egzemplarze są wyeksploatowane i bez modernizacji raczej są bezwartościowe, ale ja bym ich nie skreślał jeszcze. Chyba, że nie mamy już dostępu do luf armatnich, silników i innych istotnych elementów, które można tam zamontować. .

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:55

Skarbie w czołgu pierwsza jest armata, drugie niezawodność pancerz to dopiero trzecie miejsce

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:28

No popatrz Abrams ma większa penetracje niż inne czołgi, ma niezawodne działo, jest wysokoniezzawody,ma najlepszy pancerz, cos ci dizeciaku nie wyszło:)

jojo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:06

Ty nawet nie ogarniasz modyfikacji armaty jakie wprowadzili amerykanie ..... wiec o czym z tobą dyskutować ?

Tja
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:53

Jakie to modyfikacje? Zmiana oznaczenia czy co masz na mysli? "Amerykanska" (to L44 od RM) armata nawet stac obok nowej L55 nie moze a Amewrykenie posilkuja sie amunicja uranowa, zeby roznice zniwelowac. Tylko tyle, ze nikt w EUropie nie uzywa i nie zyczy sobie takiej amunicji na swoim terenie! Amerykany walcza na swoich wojenkach z dala od domu to i moga sobie cale kraje zasyfic uranem!

AlS
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:03

Wierutne bzdury. Nie da się "ewolucyjnie" rozwijać Twardego, czyli ograniczonej wersji modernizacyjnej "małpiej wersji" teciaka - T72M, sprzed 30 lat. Żeby zrobić z tego czołg choćby zbliżony do obecnych T72B3, trzeba byłoby tam zmienić niemal wszystko. Kadłub - opracować od nowa jako modułowy, z wymiennymi wkładami pancerza przedniej części i boków. Wieżę całkowicie przekonstruować, zastępując odlewane z całości komory pancerza specjalnego - którym jest w M/M1 piasek - komorami spawanymi na wkład pancerza warstwowego. Łożysko wieży wymienić na bezluzowe i opracować nowy system stabilizacji. Opracować nową karuzelę na dłuższą amunicję, bo stara mieści pociski o zbyt małej przebijalności. Zakupić armatę za granicą, albo licencję do jej produkcji. To samo z power packiem - silników S1000 już nie produkujemy. Więcej szkoda mi o tym pisać, czas na takie przeróbki był ćwierć wieku temu, a szansę zaprzepaszczono, biorąc z niemieckiego szrotu L2A4. Licencję na wersję S, czyli eksportową wersję T72B można było kupić przez całe lata '90. Co do modernizacji 2PL, to jej założenia powstały za PO, PiS tylko przyklepał opracowane wcześniej warunki. Bardzo złe, ale podpisano, widząc jak zła jest sytuacja sprzętowa. Nawet PO nie potrafiło się dogadać z KMW, które za A7 żądało bajońskich cen - porównywalnych z kupowanymi właśnie Abramsami i bez żadnego transferu technologii. RLS obiecywało polonizację, więc zdecydowano się na 2PL. Amerykańska M256 L44 ma dla pocisku M829A2 prędkość wylotową 1680 m/s, czyli tylko o 4% mniej od 1750 m/s L55. Taka różnica, na typowych odległościach strzału w Polsce, wynoszących mniej niż 2 km, nie ma praktycznie żadnego przełożenia na przebijalność amunicji.

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:57

Opracować? wystarczy wyciąć w starym kadłubie, otworzyć te wnęki z tekstolitem włożyć to co w Polsce opracowano pogrubić dwukrotnie i mamy pancerzyk dorównujacy abramsowi. problemem jest amunicja i działo

Rain Harper
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:35

Dzięki!

Tomi
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:15

Ale się uśmiałem " utrzymać minimalną produkcję Twardych" to tak jakby utrzymywać produkcję Poloneza i chwalić się samochody produkujemy. Co do armaty 120 L55, Amerykanie poszli trochę w innym kierunku. Opracowali nową ciężką i programowalną amunicję która nie odbiegają od osiągów pocisków wystrzeliwanych z 120 L55. Jak umowa obejmuję tą amunicję jest ok.

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:58

? A produkcję dostaniemy czy nas sztuki na wóz będzie, z tobą jako ładowniczym

AMF
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:38

Ale Polonez Truck wcale takim anachronizmem nie był. Poza tym wojsko to trochę inne zasady: GB właśnie przymierza się do NACJONALIZACJI (a Niemcy mogą ich w pompkę cmoknąć) stalowni by zapewnić dostawy dla wojska...

LMed
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:13

Ten przykład z Polonezem to dowóď, że nie zrozumiałeś. Może nie znasz realiów i tak sobie pykasz posty?

Rain Harper
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:01

Niech ten Bumar już zdechnie.

Rah Warsz
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:01

Pytanie czemu chcą kupić wersję schyłkową WZT Hercules M88A2 (użytkowaną od lat 90-tych) a nie właśnie szykowaną do wprowadzania do linii nową M88A3, powstające właśnie pod M1A2Sep3 i kolejne wersje Abramsa Sep4 https://www.army-technology.com/projects/m88a3-hercules-heavy-recovery-vehicle/ . WZT HerculesM88A3 ma mocniejszy silnik Caterpillara, zmienione zawieszenie na hydropneumatyczne uzupełnione o 7 parę kół itd. Wszystko to ma wpływ na większe możliwości jednostki jeśli chodzi o uciąg (80 ton krótkich M88A3 versus 70 ton krótkich M88A2) , pokonywanie przeszkód terenowych, nacisk jednostkowy, zasięg, prędkość. Tak czy siak, jeśli MON kupi WZT w wersji M88A2 to za kilka lat będą płacili kolejny raz za ich modernizację do M88A3. Obecnie M88A2 jest już niewystarczający dla nowych M1A2Sep3 (w pewnych warunkach trzeba aż dwóch M88A2 aby zapewnić ewakuację najnowszych wersji Abramsów). Amerykanie to wiedzą i będą je modernizować do nowej wersji ( właśnie podpisali/ podpisują porozumienie o modernizacji M88A2). W tym roku mają się zakończyć testy nowych M88A3. Czy w MON o tym wie??

LMed
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 04:51

Czemu i czemu. Dlatego że stoi sporo stareńkich wozów (naprawdę starych) na pustyni. Latka lecą i trzeba to wypchnąć. Ńo i trafia się klient dobry dzięki Bogu.

Autor Widmo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:29

Myśl, człowieku myśl. Po co zadajesz tak głupie pytania ? Dlatego, że WZT jest i jeździ a kolejny będzie dopiero produkowany. Po za tym jaka jest znacząca dla nas różnica w funkcjonalności pomiędzy 88A2 i A3 ? Żadna.

tenebris
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:32

To bez znaczenia bo nawet najnowsza wersaja M88 nie jest w stanie odholowac uszkodzonego SEPv3 bo jest za ciezki XD. Niezla zreszta komedia wzt specjanie pod SEPv3 opracowany nie radzi sobie z tym ze SEPv3 XD.

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:32

No popatrz tepy kłamco: M88A2 jest w stanie holowac czołgi do 70 ton. M1A2SEP3 wazy 68ton

LMed
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:31

Podajesz wagę (68 ton) z APS i z pozostałym wyposażeniem pełnej wersji???

AMF
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:44

Bo to taka tradycja - a tradycja rzecz święta. Do Leo też mamy anachroniczne WZT na podwoziu poprzedniej generacji i fikołki z bezsensowną modernizacją. Ba, nawet nie potrafili przeprowadzić pełnej wymiany WZT-2 na WZT-3M. Zaś WZT-4 tylko na eksport... jakby Kraby mieli końmi zamiar holować.

bc
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:29

Dobre pytanie.

Rain Harper
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:01

Dobre pytanie.

QVX
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:03

Stawiam na to, że będzie A3 za dopłatę ekstra.

Troll
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:11

Jestem pewien ze niewiedzii. To ściema. Trzeba kupić TVN czołgami, reszta nie ma znaczenia. A my możemy się doktoryzować.

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:24

Najpierw ten A3 musi w ogóle się pojawic a jeszzce ich nie ma.

QVX
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:34

I wtedy dopłacimy za przeróbkę.

czwartek, 5 sierpnia 2021, 10:51

Nie sądzę, żeby to była taka sobie przeróbka.

nhygb
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:45

Rząd zbyt rozsądny w działaniu i słowny w zapewnieniach to nie jest. Rozumiem transfer technologi i produkcja Abramsów w Polsce, wzorem zresztą już prowadzonych działań w sprawie polonizacji Koreańskich K2 Black Panter. Oznaczało by to wzrost potencjału przemysłowego i technologicznego rodzimej zbrojeniówki, oraz fundament do budowy perspektywicznych czołgów podstawowych w kolejnych dekadach XXI wieku w oparciu o przemysł Polski. Pomijam naturalnie pozostawienie olbrzymich sum pieniędzy nad Wisłą. Nie wiem, czy są to zamierzone ruchy, ale długofalowo pachną działaniem na szkodę RP. W gorącej wodzie kąpani ci nasi decydenci, a stare powiedzeni mówi: Gdy się człowiek śpieszy to się diabeł cieszy!

Autor Widmo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:40

Następny specjalista od offsetów i transferu technologii. Ile można wałkować temat produkcji czołgów w Polsce. Zrozum człowieku, że w WP istnieją problemy, które należy rozwiązać tu i teraz, a nie za 10-20 lat. Jednym z takich problemów jest sformowanie nowej dywizji z brygadą pancerną na wschodzie Polski. ABRAMSY są jednym z elementów rozwiązania tego problemu. No ale pewnie zaraz ktoś napisze coś o dronach.

zeneq
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:03

Skoro masz tak dokładne informacje to napisz jakie działania przeprowadzono w sprawie polonizacji Koreańskich K2 Black Panter?

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:24

Żadne? Bo K2PL nie istnieje ciagle?

wert
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:31

pomijasz przede wszystkim czynnik czasu. A "szybki" kontrakt zawarto na Kraba dzięki czemu ponad 1/4 wartości kontraktu wędruje do Korei

tenebris
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:37

No, a 3/4 zostaje w kraju. Przy Abramsach 4/4 aka 100% wyfrunie do jueseja bezpowrotnie bo wbrew deklaracjom o wzajemnym uwielbieniu jnakesi po '89 zinwestowali u nas zaledwie jakies 6 miliardow (nawet chyba w pierwszej 10 panstw nie sa) i to jest prawdziwy obraz i wymiar ich przyjazni i sojuszu...

Kazik :)
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:41

A lufownia w HSW to się sama stworzyła - skąd się urwałeś, no chyba nie z polskiego świerka spod samiutkich Tater. Jak widać nie rozumiesz tego co piszesz. Słowo klucz - inwestycja!!!!!

wert
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:46

"Słowo klucz - inwestycja!!!!!" Czas, czas i jeszcze raz czas. Teraz powiedz ile trwało stworzenie lufowni, możesz jeszcze dodać skąd bierzemy surówki na te lufy. To dopiero lufa a gdzie reszta? Te 25% Kraba skutecznie blokuje cenowo eksport. Dla mnie to jest AŻ 1/4 zwłaszcza że TUTAJ mogliśmy mieć 4/4 gdyby nie uwalenie Kaliny która kosztowała 8 mln PLN. Opłaty licencyjne: 14.5 mln I transza i 11.6 mln II transza. Matematyka na poziomie podstawowym. O ile pamiętam byłeś jednym z tych co piali z zachwytu nad szybkim przebiegiem "Zimy 20" rozstrzygniętej uderzeniem z kierunku brzeskiego. Załatanie tej dziury to tylko kolejny powód do prymitywnej nagonki. Dziwny świat? Nie. Tendencyjny i małostkowy

Kazik :)
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:23

1/4 to nie 100% - matematyka się kłania. O HSW nie wspomnę bo to "manufaktura". :0

Kazik :)
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:23

Nadal chcesz strzelać tak jak Rzymianie - katapultą na kamienie!!!!! Można i tak!!!! :)

Olo Kazik :)
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:35

1/4 to nie 100% - matematyka się kłania.

xxx-lucyfer
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:06

Tak, tak. Poczekajmy jeszcze z następne 30 lat nad "nowym, polskim czołgiem".

złośliwy
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:21

250 czołgów za TVN.Tanio,czy drogo.Kwestia gustu :).

jkkk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:11

tanio...

Nico
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:10

tanio 23 mld zł to 5975400 dolarów

Ket
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:52

Arabia Saudyjska dawała dziesięć razy tyle i nie ugrali tego co chcieli. A my nigdy nie będziemy tak blisko z USA jak Szejkowie.

tenebris
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:38

No sami miliarderzy sie tu wypowiadaja co tam 6 miliardow usd...

Dariusz
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:10

Chłopie ma mamy wojnę w perspektywie 6 najbliższych lat a ty o jakimś ,,offsetach" myślisz. Polska zbrojeniówka - ta co chce, ma co robić. Jak będziemy odpowiednio wyposażeni to możemy myśleć o wieloletnich własnych programach. Teraz nie ma na to czasu, bo Polski w ogóle może nie być. Poza tym pancerniacy nie mają już możliwości ćwiczyć, bo ich sprzęt nie jest w stanie wykonywać tych zadań, jak czołgi sojuszników.

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:02

bełkot obietnicami sprzętu wojny się nie wygrywa. Jesteś naiwny że wróg wystawi do boju tylko czołgi bo plot nie mamy kompetentnej tylko rodem sprzed półwiecza z nieudolnym dofinansowaniem/modernizacją

totalizator
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:31

Numery w totka twoja wróżka też przepowiada z taką dokładnością? "Fałszywych proroków" w Polsce ci u nas dostatek, a pośpiech i panikarstwo zawsze są złymi doradcami... zwłaszcza kupując u Jankesów.

tenebris
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:40

Jak wojne? Aha masz namysli, ze w skutek polityki sklocania wewnetrznego polakow bedziemy miec wojne domowa. No w sumie bardzo mozliwe tyle, ze do tego najlepiej jakbysmy pozostali przy niemodernizowanym i niesprawnym sprzecie, mniej ofiar bedzie...

AMF
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:51

To już płyną? Wiesz ile potrwa wyszkolenie oraz zgranie załóg i zaplecza? Na szybko to można było zlikwidować kardynalne braki w obronie ppanc piechoty czy kupić nowoczesną amunicję dla artylerii.

ciekawy
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:12

To w ogóle nie kupujmy żadnego sprzętu bo po co?

AMF
wtorek, 3 sierpnia 2021, 01:11

Podałem rzeczy pilniejsze i EFEKTYWNIEJSZE. Tak przy okazji to co z Orką?

Troll
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:13

Wja o Świętego Tupolewa nam nie grozi bo bo PiS stoi tam gdzie Putin. A wyjście z UE to nie powód do wojny z RFN.

jkkk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:12

racja 100%

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:45

Poważnie?, z kim ta wojna? Czyżbyś był ze sztabów na nowogrodzkiej i planował napaść na ruskich by wesprzeć partię. A co do dziłań przemysłowych - PiS miał już 6 lat aby zamówić w Polsce lub próbować pozyskać licencję, czy szerszy udział polskiego przemysłu w nowych czołgach (i nie tylko czołgach). Jakież to nowe technologie dla polskiego przemysłu i zyski dla gospodarki przyniosły zagraniczne zakupy uzbrojenia przez PiS? Może zacznijmy od pytania o pilny zakup samolotów VIP zrealizowany niezgodnie z prawem (co potwierdził sąd)? A jak wojnie nie wybuchnie w ciągu twych 6 lat to co, zostaniemy z odpowiednikami P-7 i P-11 jak w 1939 roku - kasy na nowe nie będzie.

ddwdewsw
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:14

Temat wyszedł w lutym tego roku. Wcześniej o Abramsach nawet nie chcieli gadać.

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:26

Gnomie jak co to nie P-7 i P-11 ale Sopwith Pup i kilka Me-109D/E( leopardy 2)

Monkey
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:57

@Dariusz: Wojna za sześć lat? A dlaczego nie za rok, trzy miesiące, w następnej dekadzie? Mógłbyś wyjaśnić, skąd zaczerpnąłeś swoje prognozy?

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:08

Dzięki naszym najlepszym sojusznikom pewnie. Oni ustalili dla ruskich najlepsze cele ustami "naukofców" podrzędnych jankeskich uczelni np Wrocław. Do wyszukania w necie ale google nie polecam Nawet kitajski baidu uczciwszy z algorytmami To pewnie i termin ruskim ustalili podobnie jak drogę ataku na cudny przesmyk suwalski. Ale to bajdy zwyczajne

Łowca NKWD
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:36

Agent Putin jest już stary, zapisze się piki co jako ten co pogrzebał gospodarkę Rosji a przynajmniej spowolnił znacznie jej rozwój w porównaniu do innych państw. Musi więc iść na sukces militarny. Tu czy tam będą ciągle wojny z ich udziałem. Obecnie Rosja prowadzi działania wojenne w większej ilości miejsc niż USA.

Kilez
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:40

Co za bzdury Amerykanie nie sprzedadzą tych czołgów bo za bardzo tym nie wiedza a poza tym co P i s wyprawia przeciw TVN to zobaczymy te czołgi co świnia niebo :)

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:10

nie nasza tylko jankeska strata. Za tą forsę mamy kilkanaście minireaktorów energetycznych bazujących na uranie czy nawet na torze. Redukujemy dolę na kwoty węglowe . Efektem nawet kilka setek złotych w kieszeni miesięcznie zostanie

wert
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:40

"pecunia non olet" a poza tym jankesi już pracują nad wyłączeniem tvn24 ze struktury grupy. Prawnie nie maja żadnych szans zostaje tylko bicie piany lemingów. A tak w ogóle jaką masz gwarancję że jankesi w ramach handlu z sowietami nie pozwolą by jakiś "prigożin" zarejestrowany na lotnisku w berlinie wykupił pakiet kontrolny? Już nas cisną na "współpracę" przy budowie "wspólnej" el atomowej w kaliningradzie jako jedyną szansę na "naszą" atomówkę!!! niemcy tylko taka opcję przełkną, nie po to jest NS2 abyśmy mieli SWOJĄ energię

Troll
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:19

Fakt nie śmierdzi i myślę że będą skłonni sprzedać, bo my spodnie juz zdjelismy. A TVN lepiej niech nie sprzedają, bo kto sprostuje "prawde" o tym jak świetna jest 18 dywizja ?

Troll
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:18

Fakt nie śmierdzi i myślę że będą skłonni sprzedać, bo my spodnie juz zdjelismy. A TVN lepiej niech nie sprzedają, bo kto sprostuje "prawde" o tym jak świetna jest 18 dywizja ?

Kazik :)
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:15

Jasnowidz?

ch xdcnv
wtorek, 3 sierpnia 2021, 21:32

Realista.

Box123
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:07

Im szybciej propagandowa tvn przestanie nadawać tym lepiej. Ciężko nazwać demokracją stan gdzie połowa społeczeństwa podejmuje decyzje wyborcze pod wpływem manipulacji, co trwa od 2005, kiedy to nie doszło do zawarcia koalicji między PO i PiS i cała ta machina ruszyła. Ale jak PiS będzie działał z taką gracją jak obecnie to oczywscie nic z tego nie będzie, a losy Polski dalej będą wisieć na włosku. Należy wycofać tą dziwną ustawę dotyczącą tvn-u i skopiować słowo w słowo prawo z Francji - obcy kapitał max 20% i bez jakiegokolwiek tłumaczenia wszystkich tych którzy będą mieli jakieś ale odsyłać nad sekwane

ACAN
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:53

Jeśli TVN jest propagandowa to dla TVP po prosto brak słów. TVP jest tak obrzydliwa w manipulacji przekazem że dorównuje w tym takim ideałom jak rosyjski stacje.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:18

Jeśli TVN nie jest propagandowa, to jak jestem chiński król. Nie tylko jest propagandowa, ale doskonale wie jak wyprać mózg. Świadczy o tym choćby to, że wyznawców ma bardziej fanatycznych od Radia Maryja.

Autor Widmo
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:02

Problem polega na tym, że oficjalnie chcieli likwidacji TVP Info, ale gdyby wrócili do władzy mieliby sprzyjające im i TVN i TVP Info. W przeciwieństwie do TVN, TVP Info nie jest stacją komercyjną i będzie istniał niezależnie od rządzącej opcji politycznej, o czym TVN i opozycja nie wspomina. Niestety na dzień dzisiejszy istnieje jakaś tam forma równowagi politycznego przekazu, czyli normalna rynkowa medialna konkurencja. I kto tu przekłamuje prawdę ?

Darmowy komentarz
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:06

Przesadzasz...TVN jest równie propagandową,jak TVP,a w manipulacjach nierzadko bije"przeciwnika". Obie przekazują "prawdę" zgodną z linią polityczną,ktòrej sprzyjają.

jasne
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:35

A możesz tak po Polsku przetłumaczyć "nie sprzedadzą tych czołgów bo za bardzo tym nie wiedza"?

Łukasz 32
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:34

Iwan. Naucz się języka Polskiego zanim zechcesz coś tutaj napisać. Nikt w Hameryce nie będzie umierał za TVN, kiedy w grze są niezłe pieniądze do zarobienia. Dlatego ten naród tak długo był na szczycie, bo potrafi zarabiać.

tenebris
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:47

Bylo, w koncu, zapewne przypadkowo, slowo prawdy. Plus czy 70-75 lat(zakladajac od konca 2 ws co tez nie jest zreszta prawda) to rzeczywiscie dlugo? Imeprium Brytyjskie funkcjonowalo sporo dluzej o takim Cesarstwie Rzymskim w starozytnosci nie wspomianajac. 70 lat to, w zasadzie, tyle co spluniecie w histori. Ale najwazniejsze pozostaje BYLO XD

złośliwy
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:17

"Był ".

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:31

Amunicja ze zubożonym uranem :) Rządowi gratulujemy umyślnego skażenia Polski, drugi Czarnobyl, który sami sobie kupujemy za 25 mld złotych.

Dgdgdh
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:05

To strzelaj do T-90 z garłaczy na groch

wert
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:23

rządowi GRATULUJEMY skutecznej amunicji i tego że sowieciarzom portki latają

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:37

Oj moja kiepska kopio juz skończ histeryzować:))

średnia hawajska dla każdego
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:17

Zmień nick na inny, wszak liczy się znajomość tematu i umiejętność podania. Nick już i tak ma negatywne konotacje, podobnie jak " więcej widzący", czy " pioter ze szwecji." Ja po prostu omijam pewne komentarze, bo po co mam walczyć z " donkiszoterią" i trollami. Z resztą, publikują oni pod innymi nickami - te również pie... hmmm, ignoruję.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:34

Następny z niesłowiańskiej mniejszości ze zwierzęcą alergią do polskich panów dla którego sarmacki patriotyzm ma klasowo negatywne konotacje. Pewnego dnia Królestwo Polski się odrodzi, a twoja rodzina się obudzi bez polskiego obywatelstwa i bez prawa do legalnego zwania się Polakami w Polsce. Według przepowiedni to tylko teraz kwestia czasu, po trzech fałszywych państwach polskich (RP2, PRL i RP3). Nawet twoje pochodzenie zostanie zignorowane, bo tylu mamy wynarodowieńców. Wiesz ilu wśród 10 milionów Polonii dzielnie broni swojego słowiańsko-polskiego pochodzenia do dziś dnia? Ha!

ACAN
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:37

Nikt z zagranicznych użytkowników tych czołgów nie ma do dyspozycji amunicji ze zubożonym uranem i w tym temacie nic się nie zmieni. To technologia zastrzeżona tylko dla USA.

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:27

Acan, powiedz to Australii:)

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:02

Bzdura. Australijczycy mogli dostać. Sami nie chcieli, bo są eko.

QVX
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:04

Bzdura. Australia dostała, ale zrezygnowała, bo nieekologiczne.

ASDFG
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:37

i bardzo dobrze, tylko się cieszyć z tej amunicji, a jak chcesz być ekologiczny to jeździj sobie elektrykiem, ten jest dopiero ekologiczny buchachachachachacha;)

Cyżwar dawniej
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:23

Też tak sądzę.

Patryk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:11

Mmmmm.... Pan znawca! Szkoda, że latawców.

Blob
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:59

Trolololo... Amunicja ze ZUBOŻONEGO uranu jest już od wielu lat wykorzystywana nawet w pociskach mniejszego kalibru.

Gosc
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:42

Amunicje ze zubozonym uranem posiadaja takze Rosjanie. Skoro lufa za krotka...

l h bn;jkl
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:03

Dłuższa lufa nie lubi się z amerykańską amunicją.

proste
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:34

Tego nam nie sprzedadzą, spokojnie.

ABC
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:31

Ale wiesz że niekoniecznie trzeba ich używać na swoim terytorium ?

Majk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:23

Tylko tą amunicją można przebić pancerze najnowszych rosyjskich czołgów.

rocho
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:32

Majk - a ile tych najnowszych rosyjskich czołgów jest? 10 czy 14 ?

hcmhcdcf
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:24

Na razie.

Billy
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:16

Ta będą je rozstawiać co 100m hehhe specialisci z 3klasy

mc.
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:15

Te pociski ze zubożonym uranem zostaną wykorzystane dopiero gdy wkroczy do nas "Armia Czerwona".

Łukasz
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:12

No nie, mam nadzieję, że tego nie kupią. Tą amunicją USA nie strzela u siebie.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:05

A ja liczę, że kupią, bo to najskuteczniejsza amunicja na rosyjskie czołgi.

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:14

wolę grad głowic , granatów na dachy tych czołgów czy burty z min kierunkowych

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 22:02

Też lubię jak coś spada na dachy czołgów. Dlatego chcemy APR. Miny ostatnio dzięki temu, co podpisaliśmy zrobiły się co nieco głupie na buzi. Tak samo, jak głupi okazał się Feniks zamawiany w homeopatycznych ilościach. Też nie kupowałbym czegoś, co nie może przenosić amunicji kasetowej, bo po co?

U2
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:39

dokładnie! amen!

vipmig
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:11

Jak sie martwisz o skażenie to pomyśl o samych czołgach.Taki właśnie uran jest składnikiem pancerza abramsa.Zdania na temat szkodliwości zubożonego uranu sa mocno podzielone.

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:28

zubozony uran jest bardzo szkodliwy, ale dla załog trafionego wrogiego czołgu bo dla nikogo innego.

ACAN
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:56

Pancerze eksportowych Abramsów nie zawierają zubożonego uranu.

QVX
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:22

Australijskie zawierałyby, ale Kangury uznały, że to nieekologiczne.

jurek5551
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:55

Naprawdę zubożony uran jest źródłem skażenia? Amunicja używana tylko w czasie wojny z przeciwnikiem używającym takiej samej a dla Daviena największy problem to skażenie? To nie Rosjanie nie używają.

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:16

Nie promieniowaniem, a chemicznie, na Bałkanach od lat nie potrafią sobie poradzić z tym skażeniem i ludzie chorują i umierają

Człowiek Zagadka
wtorek, 3 sierpnia 2021, 00:53

A wiesz, gdzie jeszcze ludzie chorują i umierają? Wszędzie!

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:30

Nie dla mnie ale dla mojej kiepskiej kopii z Rosji.

eksio
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:26

Samoloty, okręty, czołgi, rakiety w poważnych ilościach. A Pan Siemoniak minister z PO raz z panem Donaldem dalej swoje.

XD...
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:35

A tobie dalej klapki z oczu nie spadły, powodzenia.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:07

Mnie ostatecznie spadły jak wnuczek dziadka zaczął bredzić o nikomu do niczego nie potrzebnych motorówkach.

Polish blues
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:19

Tu się nie zgodzę - w obietnicach, i to niespełnionych celuje akurat ten rząd - vide - 3-4 Orki ("to kwestia godzin"), 6 eskadr używanych F-16, kilkadziesiąt helikopterów wielozadaniowych ("w dwa lata"), 180 wyrzutni HIMARS,, 8 wyrzutni Patriot - wymieniać dalej? Wystarczy poszperać nawet na prorządowych stronach, aby znaleźć te obietnice - i to, co z nich zostało. Przedwyborczy PR i tyle.

Darmowy komentarz
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:16

Jakby nie patrzeć na zakupy ,także w polskiej zbrojeniòwce, wydali znacznie więcej niż POprzednicy przez 8 lat. Też jestem rozczarowany brakiem op, krukiem,itd.,ale nie można im zarzucić większego upadku armii,niż za PO,za ktòrej np. taki wschòd Polski był zupełnie ogołocony za WP.

Vhbfvcgfcvvv
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:53

Ale jednak kupili znacznie więcej niż poprzednicy. I to się liczy.

tenebris
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:56

Jak narazie to wydali i to bezmyslnie pieniadze podatnikow bo z tego calego medialnego "wzmacniania" SZ jak narazie niewiele, o ile cokolwiek, dotarlo do Polski.

Kot
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:42

Takie są realia kupowania chodliwego sprzętu wojskowego. To nie Rosja gdzie wszystko można kupić w każdym sklepie z czołgami, samolotami, okrętami.

Ja
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:15

Żartowniś z ciebie.

Dyktatorek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:39

Po 6 latach rządów PiS. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych Samolotów , Okrętów , Rakiet w poważnych ilościach , zakupionych przez PiS...takie są fakty...no dobra...Samoloty dla Vip-ów i kilka holowników, plus 2x4 śmigłowce zamiast 48 sztuk , które dziś byłyby użytkowane przez WP. ...czołgi Leopardy , Kraby ,Raki , Samoloty Master , wyrzutnie rakietowe NSM itd, itd ...są to owoce pracy poprzedniej władzy m.in Siemoniaka ,Tuska itd

Nieruski fachowiec
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:27

Tylko kto wydał na zakupy tego sprzętu wiele miliardòw,dając zbrojeniòwce lata spokojnej egzystencji i możliwość rozwoju? Raczej nie Siemoniak i tym bardziej PR-owy Tusk ,dla ktòrego też przecież polskość to frazes. Nie ma co przepadać za obecną władzą,ale POprzednikòw mało kto wyczekuje, także i w armii .

Yyy?
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:08

Samoloty misiu kupili. I kupili najlepsze jakie są dostępne.

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:17

Jedynie zamówili bo realnie żaden z nich nie istnieje, jeszcze

wert
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:26

oczywiście "kupuje" ten co gada że kupił a nie ten który znalazł kasę i zapłacił. Eh, rozum

gregoz68
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:19

owoce pracy? Paradne

Oppositionsführer Tusk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:13

Facet który jako minister nigdy nie wykorzystał w żadnym roku ustawowych 2% PKB i jedyne co mu wychodziło to rozformowywanie jednostek i cięcie etatów to z pewnością ekspert w temacie jak wzmocnić WP. PS Nie pamiętam żeby Tusk był szefem MON ale ty masz pewnie lepsze informacje.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:41

Nie prawda. Niektóre rzeczy bardzo dobrze mu wychodziły. Wystarczy w wujku Google wpisać "Zamieszki na Bucierzy" i od razu wiadomo co.

Anton
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:23

Wzt na bazie podwozia Kraba . Da radę , obsłuży Abramsa oraz przyszłościową konstrukcję.

ACAN
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:38

Chyba sobie jaja robisz nie ta masa napędy przekładnie.

Ppp
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:20

Dlaczego dwugwiazdkowy gen., który powiedział co myśli o ww.zakupie został zwolniony? Gen. ma rację.

Ppp
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:06

Dobre, ale nieprawdziwe stwierdzenie. To trzeźwo myślący oficer. Zwolniony to złe słowo. Powinno być zamieniony, na bardziej posłusznego. To Człowiek, który żyje przyszłością SZ i perspektywą rozwoju, a nie zakupem czegoś, co nie będzie tworzyło systemu.

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:38

Wow to jakis generał w Rosji wyleciał za mówienie co mysli o Abamsach? A który?:)

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:10

Może ten, który powiedział, że dopiero T-14 będzie dla Abramsa równorzędnym przeciwnikiem?

ciekawy
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:11

No nie wiem. Wystarczy zobaczyć jak opancerzony jest T-14. Każdy zachodni czołg który go napotka na swojej drodze od razu będzie okładał wieżę (do czego armata kalibru 120mm wystarczy i to z zapasem). Jedyne tak naprawdę co różni T-14 na plus od starszych rosyjskich konstrukcji to przeżywalność załogi w przypadku zniszczenia słabo opancerzonej wieży.

Kamil
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:00

o jakim generale mówisz?

Łukasz 32
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:36

Bo zadaniem generała jest dowodzić, ma być apolityczny, a nie mieszać się w politykę. Bardzo dobrze.

KNP
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:22

Został zastąpiony około roku wcześniej.

Dyktatorek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:18

Czyli co ??? Nie będzie produkcji amunicji w Polsce ??? Pewnie będzie podobnie jak z zakupem pocisków do Himarsów ...ile tam zakontraktowano ? ...na oddanie sześciu salw ? Także Brawo Panie Błaszczak !!!...ciekawe kto Pana "inspiruje" ???

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:13

Czyli to, że do Abramsów może być stosowana każda 120 mm natowska amunicja. W tym także produkowana w Polsce. Wystarczy ją wpisać w komputer.

ZZZZ
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:14

Jeszcze niczego nie kupiliśmy. Na dodatek, widać wyraźnie, że ta propagandowa wrzuta z chęcią zakupu Abramsów zbiegła się w czasie z atakiem rządu PiS na amerykańską stację TVN. Jeśli rząd PiS będzie w swoim szaleństwie konsekwentny to złamie polsko-amerykańską umowę z początku lat 90-ych o ochronie wzajemnych inwestycji. Trudno powiedzieć, jak wówczas zareagują Amerykanie. Ale bardzo prawdopodobne jest to, że Amerykanie zabiorą z Polski nie tylko swój telewizor ale także swoje żołnierzyki. Przynależność do NATO nie jest obowiązkowa, jeśli Polska wejdzie w konflikt z głównym sojusznikiem, jej sens pozostawania w tym sojuszu będzie żaden. Zresztą rząd PiS poszedł na wojnę nie tylko z USA, ale także z UE. W tym momencie trudno znaleźć w Europie takich, którzy chcieliby umierać za Warszawę. No, może Orban :) W każdym razie, zwrot na Wschód rządu PiS jest coraz bardziej widoczny. Więc, Amerykanie mieliby sprzedać Polsce swoje czołgi z pełną świadomością, że kwestią czasu jest gdy pojawią się przy nich rosyjscy doradcy wojskowi? No way :)

bc
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:00

Masz nieaktualne informacje co do UE. Naczelnik wie co robi. Żadne poważne państwo nie pozwoliło by na takie akcje jakie się odstawiają w PL.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:26

Ty faktycznie jesteś tak naiwny, że myślisz, że im o bzdury typu TVN albo o demokrację idzie? Jeśli tak myślisz popatrz na Arabię Saudyjską Tam jest średniowiecze. Ale są potrzebni USA, więc Amerykanie mają to głęboko gdzieś. Oni od dawna naciskają sojuszników, żeby zwiększyli wydatki na obronność. Robią to dlatego, bo nie mogą być wszędzie a mają Chiny na tyłkach. Nie tak dawno jeszcze nie chcieli słyszeć o sprzedawaniu nam Abramsów. Inaczej jest teraz. Jakbyś czytał uważnie defence, to byś wiedział, że to oni sami wyszli z propozycją. Masz tu: https://www.defence24.pl/abramsy-oficjalnie-proponowane-polsce

ACAN
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:50

Następny filozof się znalazł. Tu są o wiele ważniejsze interesy nisz jakiś tam rząd PISu czy jedna wrzutka Kaczyńskiego . Dziś jest ustawa jutro jej nie ma a geografia i interesy zostają. Gdyby USA działało wg twojego scenariusza to na dzień dzisiejszy Turcja musiała by być okupowana przez jankesów bo Erdogan taki zły przecież a tak nie jest . Interesy polityka geografia to się liczy a nie jakiś Błaszczak czy Kaczyński. W całej historii Polski nie zdażyło się żeby ktoś chciał umierać za Warszawę jak ktokolwiek szedł z nami ramię w ramię w bój to tylko dlatego że miał w tym własny interes.

Bormann
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:36

Biden oddał ojrope germańcom a ci są słabi i mają słabą armię. Zatem ani germańcy nie będą umierać za Warszawę ale będą bronić ojropy do ostatniego Polaka. TVN to stacja która prowadzi wojnę w neosferze z państwem polskim i w normalnym kraju za podburzanie ludności do buntu byłoby kilka pokazowych procesów. Pomijam to że w ojropie ( DE , FR ) nie może działać stacja informacyjna z obcym kapitałem . A z Moskwą być może trzeba się będzie porozumieć z ww powodów. Polityka zagraniczna generalnie polega na tym że silny narzuca wolę słabszemu a jeśli ten drugi się opiera to ma z tymże tzw "złe stosunki" . I tak np Polska chce wybudować elektrownie atomową a to oznacza z automatu konflikt z Niemcami bo nie po to budowali NS1 i NS2 aby PL nie kupowało od Niemców rosyjskiego gazu

gnago
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:35

Będa podobnie jak w 1939, aa moze z pomoca noworuskich . W końcu interesy wiażą

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:28

Od siebie dodam jeszcze, że właśnie po to wykupili ciepłownie na polskim wybrzeżu.

Ore7
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:38

Jedyna nasza nadzieja w Trójmorzu pod przywództwem PiSlandu. Nie wiadomo jednak czy Czesi o tym wiedzą. Podobno Austriacy roważają akcesję tylko czekają na osobiste zaproszenie od naszego hegemona JK.

niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:02

Kto wymyślił Trójmorze?

Polish blues
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:21

O - nareszcie racjonalny głos w dyskusji!

hani11
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:15

Co za bzdury. Ręce opadaja.

Łukasz 32
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:41

Tak. I Amerykanom przejdzie obok nosa spora kasa do zarobienia. Nie pierwsza i nie ostatnia. Tylko po to - żeby bronić jakiejś podrzędnej, niszowej telewizji która na siebie nawet nie bardzo zarabia. Puknij się w głowę. Najlepiej dużym palcem u stopy. TVN pójdzie pod młotek. Discovery zarobi na sprzedaży. Koncerny zbrojeniowe na sprzęcie. A my wzmocnimy znacznie własną armię. Dlaczego Bidet nie krytykuje PiS tylko siedzi cicho? Wiesz czemu ? Bo jest KASA do zarobienia.

Jagoda
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:40

Przestań bzdurzyć i konfabulować. Patrz na casus Turcji w NATO, a jankesi nie rezygnują z inwestycji idących w miliardy . Zalecam mniej antyPOlskich szczekaczek GW, TVN, Onet, Newsweek. Za Warszawę nikt, nigdy nie chciał ginąć bo wszyscy nas zdradzali. Jak umiesz liczyć to licz na siebie i tyle w temacie !

ACAN
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:28

Moim zdaniem pisanie o tym że ktoś nas kiedyś zdradził jest naiwne. Każdy ma swoje interesy do ugrania i tylko od naszych rządzących zależy czy nasze są zbieżne z interesami wrogów i przyjaciół. Brak umiejętności ,, wypracowywania wspólnych interesów „ kończył się tym co ty nazywasz zdradą. Geografia biznes i polityka a nie żadna zdrada.

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:50

No własnie, kolejny zakup w USA bez zapewnienia choćby namiastki wsparcia w Polsce przez polskie firmy (inne niż te 3 osobowe) to wg Ciebie liczenie na siebie?

Docto
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:38

Ameryka to upadające mocarstwo. Taki Rzym pod koniec istnienia czy ZSRR. Czekać aż wybuchnie wojna domowa lub rozpad Uni i 50 nowych małych krajów.Teraz to tylko Chiny. Drrzy przed nimi nawet Putin.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:37

Nawet Putin? Jego niebawem będą mogli zjeść na śniadanie.

pytanko
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:25

Bzdury piszesz że rodzi się pytanie - czy ktoś Ci za to płaci? Jakie to my mamy wielkie inwestycje w USA? Uważasz że nie możemy mieć własnych interesów i musimy robić co chcą amerykanie? (to tak jak niektórzy podnoszą wrzask o wyprowadzaniu Polski z UE bo nie zgadzamy się w czymś tam z Brukselą.) I co ma TVN do NATO? Uważasz że za rządów PO-PSL ktoś w Europie chciał umierać za Warszawę? poważnie? I wytłumacz gdzie/w czym widzisz zwrot na wschód? Przestań nadawać przekazem PO/Tuska.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:41

Niech se chłopak poszuka, kto wykupił ciepłownie na wybrzeżu i poszuka czemu one mają być na gaz. Potem niech poczyta kto drze japę, że elektrownie atomowe są be. Może wtedy mu się rozjaśni o co chodzi w szemranym geszefcie.

Whiro
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:51

Unia już wprowadza podatek na gaz LNG bo jest nieekologiczny. Ale Heweliusz ujawnił ostatnio że w kilku miejscach rosyjskie gazociągi puszczały po 300 rys ton gazu na godzinę w powietrze i jest cisza. Merkel i Schroeder na pasku FSB wszystko załatwia.

KNP
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:24

Nato nie chroni przed atakiem drugiego członka Nato. Dziękuję.

Kot
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:52

Niech Turcja zaatakuje Grecję to się dowie.

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:34

Oczywiscie ze chroni, artykuł 5 działa tak samo.

mc.
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:16

Ach te moskiewskie marzenia...

Łamignat
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:13

Polityka jest dla byka. Priorytety wzmocnienia sił na wschodniej flance są ważniejsze niż wspierania opcji proniemieckiej. Po co wspiera się Państwa Trójmorza.

Don
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:58

Turcja kupiła S-400 wbrew woli USA i jakoś ciągle w NATO pozostaje. Nie musisz zawsze wszystkim ze strachu robić łaski.

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:52

Ale z paru intratnych gospodarczo programów wypadła i wypada. To samo dotyczy zapasu części zamiennych. To stary sposób USA sprawdzony na kilku próbujących samodzielności sojusznikach.

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:35

Gnomie, nikt nie każe USA handlowac z Turcją jak ta łamie zasady, tak jak nikt nie zabronił Turcji kupic S-400, złamac sankce nałozone na Rosję i ponieśc konsekwencje tego działania.

pytanko
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:09

A w Polsce będzie można produkować do nich amunicję czy nie?

D.M.
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:09

Już Taką amunicję produkujemy. Jedyny problem to wgranie danych do SKO i skuteczność tej amunicji.

LMed
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:14

No i tu zaczynają się schody.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:02

Jakie? Chyba z certyfikacją tylko.

Rain Harper
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:49

M113 to jednak nędza jest.

BUBA
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:28

Bardzo dobra decyzja. Czolgi sa Polsce potrzebne na zeszly rok.

AMF
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:57

Podobnie jak WZT, ale ich jakoś od tylu lat nie potrafią kupić. Złe bo Polskie?

Łukasz 32
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:41

Otórz to. Mam nadzieję, że to nie ostatni zakup

Adam
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:26

A czy amerykanie wogóle wiedzą co pis chce u nich kupić? Była już jakaś odpowiedź z ich strony na ten temat?

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:45

Poczytaj do poduszki https://www.defence24.pl/abramsy-oficjalnie-proponowane-polsce

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:37

Zapytaj sie charge d'Affairs USA w Polsce. bo on to potwierdził.

zeneq
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:53

Nie. Zorientują się dopiero jak nie będą mogli się doliczyć 250 maszyn (i innego sprzętu) w magazynach.

Qwerty s
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:14

Amerykanie sami je zaproponowali.

Nico
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:54

Jak dostali pismo to tak USA wie co PiS chce kupić ..To tylko kwestia czy Departament Stanu USA wyrazi na to zgodę czy nie ...

pis
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:52

Adaś zajmij ty się mi konstytucją, chociaż na niej znasz się tak samo jak na zawieraniu międzynarodowych umów handlowych. I nie PiS tylko polski rząd zawarł tę umowę.

NAVY
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:22

[...]Ostatnie dwa wymienione modele pojazdów to odpowiednio wóz dowodzenia M577 CPC (Command Post Carrier) oraz ewakuacji medycznej M113A4 AMEV (Armored Medical Evacuation Vehicle). Oba bazują na podwoziu legendarnego amerykańskiego gąsienicowego transportera opancerzonego M113.[...] - czy my już na prawdę nie jesteśmy zbudować takich wozów u siebie !? A może chodzi o wydanie jak najwiekszej kasy za oceanem ?

podbipięta
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:33

A to se Pan zintegruj kilkanaście wozów dowodzenia na naszym podwoziu.Zyczę powodzenia...

ACAN
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:52

Nie ma problemu żeby coś takiego zbudować tylko potrwa to pewnie z dziesięć lat. Nie dla tego że coś w naszym przemyśle jest nie tak tylko po prostu tyle to trwa

Nico
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:51

HSW próbuje dla AHS krab LPG w wersji WD i WDSz więc HSW może zrobić na bazie LPG wóz ewakuacji medycznej a OBRUM i Bumar Łabędy mogą zrobić most czołgowy dostosowany pod Abramsy..

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:53

A pewien jesteś, że aktualna władza dla RP tego chce i takie dostała zalecenia od swych władców? Wygląda na to, ze idzie o to aby takie maluchy nie mieszały wielkim koncernom z USA.

Valdore
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:38

Taak, na M113 zły choc juz je mamy a na MTLB ( bo tym jest LPG) juz dobre?

Monkey
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:10

Skoro już zdecydowali się na czołgi Abrams, to im więcej nowoczesnej amunicji tym lepiej. Przyda się także dla Leopardów.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:50

Do nich kupiliśmy. Kłopot taki, że Leopardów dostosowanych do tej amunicji jest jeszcze przymało.

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:54

A skąd kas nawet na jej utylizację za góra 10 lat. O zakupy nowej nie pytam, bo zapewne kasy i tak nie będzie.

Kazik :)
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:57

A oto podsumowanie tej odpowiedzi PR - A. Mickiewicz - wiersz - Lis i kozioł - fragment - "Już był w ogródku, już witał się z gąską; Kiedy skok robiąc wpadł w beczkę wkopaną, Gdzie wodę zbierano; Ani pomyślić o wyskoczeniu. Chociaż wody nie było i nawet nie grząsko: Studnia na półczwarta łokcia, Za wysokie progi Na lisie nogi; (...)" - tak jak Turcy w programie F-35 - i też NATO.

Armia Krajowa
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:46

Turcja na własna proźbę się wywaliła z programy F-35 i się wywala z NATO.

wert
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:42

jasnowidz

Kazik :)
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:12

Przeczytaj artykuł - pt. Nowa strategia Stanów Zjednoczonych. Ważny głos w dyskusji.

wert
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:33

artykuł- kompletnie nic odkrywczego. Ogólnikowe bzdety do tego zakładające dobrą wolę drugiej strony. Typowy bełkot obamowskich demokratów. Czy chiny ustąpią na rzecz "dyplomatycznych" rozwiązań wiedząc że Jankesi NIE przyjdą z pomocą Tajwanowi? W momencie gdy będą tego pewni masz inwazję jak w banku i wielki sukces zjednoczenia chin. Podobnie w państwach bałtyckich. Może to i RAND ale głos powiedziałbym naiwny i dziecinny. Dyskusja w USA jest ostra, mięczak ma coraz większą opozycję nawet wśród swoich. Jak będzie ostatecznie się okaże, początki są na pewno dla nas złe. Zmusza to nas do emancypacji/zbrojenia się i tu KAŻDY sposób jest dobry. Jeżeli kupimy spore zapasy do "obsługi" Abramsów to znaczy że na górze myślą i jest dobrze. Kibicowałem Trumpowi ale ten wybór może się okazać znacznie korzystniejszy. "Point de reveries, messieurs!"

Kazik :)
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:52

Wojna to polityka. Starcia zbrojne to średniowiecze!!!!! :)

Kazik :)
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:03

Nie zgadłeś - Grigorij Jefimowicz Rasputin 2 - kaznodzieja, rzekomy jasnowidz!!!!!!! :), mistyk i egzorcysta rosyjski!!!!!! :0

asd
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:33

Cena za TVN rośnie. Jeszcze i Bradleye kupimy. Partia jest gotowa wydać każdą sumę pieniędzy obywateli, byke tylko zlikwidować przeszkodę w sorawowaniu władzy.

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:43

Panei asd juz było że jak PiS mysli ze może wyrzucić Stany z TVN i kupic Abramsy to się grubo myli.

QVX
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:34

A po co ma wyrzucać. Wystarczy, że właściciel z USA wyrzuci tego czy owego - a tu akurat powody niepolityczne są. Myślisz, taka Kieli nie poleci za mobbing i "elytaryzm" (jej wyppwiedzi przy aferze szczepionkowej), jak będzie trzeba (psiapsiółka Mossbacher poleciała).

LMed
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:49

Bradleye hmmm... możliwe. Pewnie wyzerują resursy...

...
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:34

W skrócie bzdura.Brawo dla zakupów !

Tweets Defence24