Defence24 DAY: harmonogram wdrażania Borsuka. Leopardy 2A5 do modernizacji [KOMENTARZ]

29 września 2021, 17:44
Leopard 2A5
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. 1 WBPanc./Twitter
Reklama

W czasie trwania sesji panelowej „Wyzwania modernizacji Wojsk Lądowych. Platformy bojowe nowej generacji” pierwszego dnia tegorocznej konferencji Defence24Day & SOFEAST zostały ujawnione niezwykle interesujące informacje dotyczące modernizacji technicznej, szczególnie w kwestii wojsk pancerno-zmechanizowanych.

Wspomniane ciekawostki i nowości zostały zaprezentowane w prezentacji Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, którą przedstawił płk Tomasz Gdak. Poruszała ona pięć głównych zagadnień wśród których wymienić można: "Cel główny i cele szczegółowe rozwoju WPiZ", "Zestawienie zasadniczego SpW oraz perspektywy pozyskania nowego uzbrojenia wojsk pancernych i zmechanizowanych (WPiZ)", "Zadania zaplanowane w obszarze WPiZ", "Obserwacje z użycia wojsk pancernych i zmechanizowanych w konfliktach XXI w." oraz "Propozycje kierunków rozwoju szkolenia wojsk lądowych w aspekcie potrzeb współczesnego pola walki". Prezentacji towarzyszyły dane liczbowe, dotyczące stanu obecnego oraz zamierzeń do 2035 roku, a więc w horyzoncie obowiązującego Planu Modernizacji Technicznej.

Pierwszą nowością była informacja dotycząca harmonogramu dostaw Nowego Pływającego Bojowego Wozu Piechoty Borsuk. Wraz z nimi przedstawiono także liczbę egzemplarzy jaka jest planowana do pozyskania do połowy kolejnej dekady. Według założeń przedstawionych przez przedstawiciela Inspektoratu Wojsk Lądowych DG RSZ 2023 roku dostarczonych ma zostać 14 egzemplarzy bojowych wozów piechoty Borsuk (co stanowi ekwiwalent kompanii zmechanizowanej). Z kolei w perspektywie do 2035 roku dostarczonych ma zostać łącznie 588 egzemplarzy Borsuków w wersji bojowego wozu piechoty. W liczbie tej niemal na pewno jednak nie uwzględniono licznych wozów specjalistycznych opartych na jego podwoziu takich jak bojowe wozy rozpoznawcze, wozy dowodzenia czy zabezpieczenia technicznego. Oznacza to średnie tempo produkcji seryjnej wynoszące ok. 50 wozów rocznie w samej tylko wersji BWP. 

Dziś Borsuk jest na etapie pracy rozwojowej, realizowanej przez konsorcjum kierowane przez Hutę Stalowa Wola w projekcie NCBiR. Wiadomo, że prowadzone są rozmowy dotyczące poszerzenia zakresu pracy rozwojowej o budowę pierwszych egzemplarzy przedseryjnych, według dostępnych informacji mowa jest o czterech egzemplarzach, które miałyby trafić do wojska jeszcze w trakcie trwania pracy rozwojowej, w ramach tzw. eksploatacji nadzorowanej.

Wymieniona w prezentacji liczba Borsuków pozwoli w ciągu najbliższych kilkunastu lat na przezbrojenie ekwiwalentu około 10 batalionów zmechanizowanych w nowe BWP (do 2035 roku). Można spekulować, że w przypadku potencjalnego zmniejszenia etatowej liczby wozów w batalionie do 44 egzemplarzy (zamiast obecnych 58) byłoby to odpowiednio do około 13 batalionów, aczkolwiek nie ma żadnych informacji świadczących o tym, by taka zmiana była rozważana.

Oznacza to, uwzględniając oba warianty i obecne oraz planowane struktury, brak przezbrojenia w Borsuki w perspektywie do 2035 roku prawdopodobnie od 3 do około 5-6 batalionów zmechanizowanych (uwzględniając też te docelowo przezbrojone na KTO Rosomak). To z kolei pozwala oszacować liczbę BWP-1 jakie będą wymagały modernizacji w obu wyżej wspomnianych wariantach struktur odpowiednio od 132 do 348 egzemplarzy, zakładając oczywiście że wozy w starszej wersji zostaną w pełni wycofane w horyzoncie czasowym, o jakim mowa.

Drugą nowością jest oficjalne potwierdzenie planu modernizacji 105 egzemplarzy obecnie eksploatowanych czołgów podstawowych Leopard 2A5. Na prezentacji zamieszczono informacje o wariancie Leopard 2A7PL jednak nie sprecyzowano ani nie rozwinięto tego hasła. Można jednak z pewną dozą prawdopodobieństwa zakładać, że modernizacja będzie miała zostać przeprowadzona w ramach kooperacji, z dużym udziałem polskiego przemysłu obronnego. Przypomnijmy, że czołgi w wersji 2A4 są modernizowane do wersji 2PL przez konsorcjum PGZ i ZM Bumar-Łabędy (w kooperacji z Rheinmetallem), natomiast zgodnie z podziałem pracy obowiązującym wewnątrz PGZ za przyszłe modernizacje Leopardów 2A5 powinny odpowiadać WZM z Poznania, które dziś blisko współpracują z KMW. Na dziś jest jednak zbyt wcześnie by przesądzać, jaki będzie zakres tej modernizacji i w jakiej formule oraz z jakimi partnerami przemysłowymi zostanie zrealizowana. Ponadto, w kontekście programu czołgu nowej generacji Wilk pojawiła się liczba 120 obok innych dotyczących obecnie posiadanych lub planowanych do pozyskania wozów bojowych. 

Innym ważnym elementem prezentacji było natomiast zestawienie obecnie eksploatowanych w SZ RP głównych typów gąsienicowych wozów bojowych. Wśród czołgów podstawowych wymieniono 247 egzemplarzy Leopardów 2 (A4/A5/PL), 301 egzemplarzy T-72 (w wersjach M/M1/M1R) oraz 233 egzemplarzy PT-91 Twardy. Ponadto liczba bojowych wozów piechoty ma wynosić 1104 egzemplarzy BWP-1 (najprawdopodobniej bez wliczenia 38 egzemplarzy bojowych wozów rozpoznawczych BWR-1D/S). Stanowi to potwierdzenie dotychczasowych nieoficjalnych szacunków analityków, którzy wskazywali na łącznie ok. 1100 egzemplarzy tych wozów na stanie SZ RP. Z kolei w odniesieniu do T-72 podana liczba jest nieco niższa od łącznej liczby wozów tego typu, jakie mogą ulec modyfikacji zgodnie z umową z 2019 roku (obejmuje ona 230 wozy w ramach zamówienia podstawowego i 88 w ramach opcji). 

W kontekście wyżej przedstawionych informacji nasuwa się kilka kluczowych pytań na które odpowiedzi polski resort obrony będzie musiał znaleźć w perspektywie najbliższych lat. Pierwsze to kwestia dokładnego zakresu modernizacji czołgów podstawowych Leopard 2A5 oraz formuły w jakiej ma ona zostać zrealizowana. Drugie, to pytanie to kwestia dalszej służby bojowych wozów piechoty BWP-1, a konkretnie zakresu ich modernizacji oraz planowanej liczby jaka zostanie jej poddana. Trzecie pytanie to szczegółowa liczba czołgów przewidzianych do pozyskania w ramach programu Wilk. Z tego ostatniego też kwestia potencjalnej głębszej modernizacji części czołgów z rodziny T-72/PT-91 Twardy (pomimo pozyskania 250 egzemplarzy M1A2SEPv3 Abrams) do czasu ich wprowadzenia do służby.

Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 195
Reklama
Sojer
wtorek, 5 października 2021, 18:27

Przestańcie modernizować T-72, przestańcie modernizować Leopard 2, przestańcie kupować M1A2. Podejmijcie decyzję, jakąkolwiek, plan i realizujcie. Wybierzcie jeden typ czołgu, zamiast trzech w sześciu wersjach!

Roshedo
środa, 6 października 2021, 07:36

Moja propozycja dla MON: Abramsy tak bo niestety trzeba na szybko załatać lata zaniedbań a czołgów zdolnych zatrzymać T-90A i T-14 Armata potrzebujemy na już, a nie na za 20 lat . Dodatkowo wszystkie Leo A4 do Leo 2PL( z nowoczesna polska radiostacja a nie tym niemieckim rupciem z lat 89-95) . Wszystkie T-72 i PT-91 obowiązkowo przerobić na PT-91 M2 ( PT-17 wydaje się być bardziej pracochłonny i droższy w cenie za sztukę ) a dopiero potem kilka lat później jak będzie więcej kasy to wszystkie Leo 2 A5 zmodernizować do pełnego A7. W ten sposób będą 3 typy czołgów docelowo o znacznie większym potencjale bojowym.

hhh
poniedziałek, 4 października 2021, 15:09

2035 to chyba w wersji na eko groszek?

Robert
niedziela, 3 października 2021, 08:11

Ważniejsza jest 13 i 14 emerytura, ochrona zwierząt futerkowych oraz dopilnowanie by kobiety rodziły dzieci z wadami genetycznymi.

Żołnierz
niedziela, 3 października 2021, 16:55

Wyluzuj, Polski Żołnierz jest godnie wynagradzany

Herr Wolf
niedziela, 3 października 2021, 10:26

Godna emerytura A nie ochłapy przedwyborcze zżarte przez inflację kolejne podatki opłaty czy wzrost opłat za pieska niekiedy jedynego członka rodziny...

vfvv
poniedziałek, 11 października 2021, 22:27

Podatki od psa to wzrosły bo centrala zabiera samorządom co się da. Robią prezenty z cudzych podatków - pit od osób fizycznych.

Antytroll
poniedziałek, 4 października 2021, 22:50

Lepiej było jak tylko podatki szły w górę jak za platofrmy

Zdzichu
niedziela, 3 października 2021, 20:45

Pobory idą w górę to i opłaty.

zibi
sobota, 2 października 2021, 14:19

Nie ma się czym podniecać, papier wszystko przyjmie, przez ostatnie 30 lat naczytałem się tyle planów i koncepcji, że jakby chociaż 5 procent tego zrealizowali bylibyśmy w pierwszej piątce najsilniejszych armi świata.....

były porucznik zmechu
piątek, 1 października 2021, 22:44

O.K. przeżułem jakoś te 50 szt. Nie będąc analitykiem branży optymistycznie podejrzewam, że prezes zakłada przetasowania sił i środków na coś, o czym nie wiemy i nie powinniśmy wiedzieć.

Y
niedziela, 3 października 2021, 12:22

@były porucznik zmechu być może jest harmonogram przyjmujący normalne finansowanie , to jest całkiem niezły wynik .

Asd
piątek, 1 października 2021, 13:31

50 sztuk Borsuka rocznie to trochę mało co chyba zmusi nas do całkowitej modernizacji bwp1 albo kupna za granicą nowej maszyny.

lol
piątek, 1 października 2021, 15:04

Ale to można z czasem zmienić, np: dotując PGZ by zwiększyli ilość linii produkcyjnych. To jest do zrobienia.

historyk
niedziela, 3 października 2021, 19:24

Linii już obecnie w PL dostatek. Wystarczy włączyć ZKS i zdolności rosną na pewno do ponad 200/rok. Problemem mogą być tylko kadry oraz zdolności u dostawców silników i przekładni, być może i innych poddostawców.

Asd
piątek, 1 października 2021, 17:42

Tak, ale gdyby tak miało być w HSW już zapadałyby decyzje o budowie nowej fabryki i jej wyposażeniu

Box123
sobota, 2 października 2021, 06:40

Kupowanie czegokolwiek za granicą mając swojego borsuka było by absurdem. Produkcja w takim tempie jak zakładane będzie trwała praktycznie do 2050 roku, więc jest to chyba wystarczająco czasu żeby uruchomić drugą linie produkcyjną

Przemo
piątek, 1 października 2021, 10:37

Planowane tempo produkcji i wdrażania Borsuka jest absolutnie nie do przyjęcia! Potrzebujemy nowego BWP na już, a nie za 30 lat.

dropik
sobota, 2 października 2021, 17:52

Na już....Tak może mówić tylko zwolennik sprowadzenia bradleyow z pustyni ;)

Przemo
wtorek, 5 października 2021, 08:30

Absolutnie nie, już dość zakupiliśmy od Amerykanów, nie powinniśmy się tak uzależniać od jednego kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że stan naszej floty BWP to dramat, te wozy już dawno powinny być co najmniej dobrze zmodernizowane.

Lewy
piątek, 1 października 2021, 09:41

Uważam ze przy takim tempie wdrażania Borsuka nasze MON powinno głęboko zmodernizować nasze BWP1 do tego standardu jaki był prezentowany na ostatnim MSPO i wyposażać nasze WOT nimi. Borsuki z koleji powinne iść do wojsk operacyjnych

dropik
sobota, 2 października 2021, 17:54

Pasywacja obserwacji plus nowe radio. Plus jakieś drobiazgi no ogólna naprawa całości

Chyży Rój
piątek, 1 października 2021, 02:18

Te plany wyglądają całkiem sensownie. Produkując Borsuka polski przemysł pozyska/opracuje technologie, które później wykorzysta przy programie Wilk. W międzyczasie modernizując Leopardy i serwisując Abramsy też pozyskamy jakieś przydatne technologie (lufy, pancerze, zawieszenie itd) Tak więc brzmi to jak spójna koncepcja. Biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy w NATO a Rosyjska armia jest coraz bardziej przestarzała, nie powinniśmy się zbytnio zamartwiać.

Roshedo
środa, 6 października 2021, 07:25

Akurat rosyjska armia przestarzała coraz bardziej nie jest. Porównaj je stan i możliwości ( w nawiasie operacje bojowe w krajach innych niż Rosja dla jaj zwane " aktywna obroną" )kolejno: 1996 ( Czeczenia), 2008 (Gruzja), 2014 do teraz (Ukraina) , 2018- do teraz (Syria, Mali, Sudan Południowy). Naprawdę myślisz że Rosja słabnie?

piątek, 1 października 2021, 00:07

Narew,wisla,homar,harpia i satelita a nie jakieś rekonstrukcje bitwy pod warna 1444

Zawsze gotowy
czwartek, 30 września 2021, 18:07

Terytorialsi tez powinni dostać nowe BORSUKI! To My przyjmiemy jako pierwsi uderzenia ze strony Federacji Rosyjskiej! Mamy Jelcze, ale to zadna oslona, zadna siła w ataku i obronie!

Pjoter
poniedziałek, 4 października 2021, 14:34

Grubo ale niestety pierwsze sa wojska operacyjne i nic tego nie zmieni

Box123
sobota, 2 października 2021, 06:32

Słaba prowokacja

Sidematic
piątek, 1 października 2021, 12:37

Wyluzuj. Nie będzie żadnego uderzenia ze strony Federacji Rosyjskiej :-) Od kiedy Amerykanie się wycofali z Europy Środkowej Polska przeszła pod zwierzchnictwo Niemiec a Rosja jest koalicjantem Niemiec i nie ma zadnego interesu w psuciu sobie stosunków z nimi. Ktoś musi zarabiać na Putina i jego świtę. Tak więc ani my nie zaatakujemy Rosji ani oni nas. Co najwyżej jakieś operacje hybrydowo-proksy z wykorzystaniem Białorusi, żeby się konie (mechaniczne) nie zastały.

takitam
piątek, 1 października 2021, 19:38

10/10

ZSMW
piątek, 1 października 2021, 12:36

Żartujesz czy prowokujesz!? BWP Borsuk kiedy wejdzie na uzbrojenie (jeśli wejdzie) będzie pewnie najnowocześniejszym pojazdem lądowym w WP. Obsługa takiego sprzętu wymaga wielomiesięcznego szkolenia załogi i obsługi technicznej a WOT spotyka się na szkoleniach max kilka razy w miesiącu. Uważam, że WOT to potrzebna formacja i dobrze, że jest, ale nie do obsługi ciężkiego sprzętu jak haubice samobieżne, MT, BWP czy nawet KTO!!!

Bylyzmechol
wtorek, 5 października 2021, 13:26

Oprócz szkoleń weekendowych i 14 dniowego szkolenia zintegrowanego w WOT są jeszcze dobrowolne szkolenia dodatkowe z obslugi sprzetu. Trwają nawet po kilka tygodni. Nikogo się do nich nie zmusza ale bez tego się tam nie zdobędzie konkretnych uprawnień. Poza tym kilkanaście procent WOTowcow było wcześniej w innych formacjach i umieją obsługiwać np. BWP. WOT powinien ewoluowac w kierunku GN czyli piechoty z ciężkim sprzętem, bo nikt nie potrzebuje całych brygad lekko uzbrojonych zajączkow na jelczach.

Jasiu
piątek, 1 października 2021, 12:18

Albo trol albo młody. Terytorialsi są do czegoś innego. Jeśliś młody to zapamiętaj: nie sztuka zginąć na durne hurra, sztuką jest przetrwać i tak kąśić ruskich aby im nigdy do tych tępych łbuch nie przyszła myśl postawić tu swojej stopy.

ABC
piątek, 1 października 2021, 11:26

WOT to przecież z założenia lekka piechota (w trybie szkolenia weekendowego raz na kilka tygodni) więc jakie Borsuki? Facet służy szczęśliwego w tej formacji, a nie znasz jej przeznaczenia! Jesteście formacją pomocniczą do lokalnego uprzykszania życia potencjalnemu wrogowi. I tylko tyle. A tak naprawdę jesteście do likwidacji skutków klęsk żywiołowych i pilnowania szpitali covidowych. Wojnę zostawcie profesjonalistom.

Victor
piątek, 1 października 2021, 11:25

Jestem za tym by terytorialnie dostali pierwsi F-35 i nowe fregaty. I oczywiście okręty podwodne do obrony morza terytorialnego. A potem Gwiazdę Śmierci do obrony terytorialnej przestrzeni kosmicznej.

Fox
środa, 13 października 2021, 21:09

Dobre !

Chyży Rój
piątek, 1 października 2021, 02:02

Jelcze będą służyły głównie do wywozu gruzu 200 jaki tu po was zostanie.

czwartek, 30 września 2021, 20:13

Mamy Jelcze, ale to zadna oslona, zadna siła w ataku i obronie! hahahahah

Ja
czwartek, 30 września 2021, 17:55

Harmonogram wdrażania będzie taki że borsuk będzie już złomem w przeciwieństwie do innych. Dopóki się nienachapio wszyscy

Ra
czwartek, 30 września 2021, 13:49

Do tych liczb trzeba dodać ciężkiego borsuka.

piątek, 1 października 2021, 11:27

Na tą chwilę nie ma czegoś takiego jak ciężki Borsuk więc nie wiem co Ty chcesz tam doliczać...

Brednie
piątek, 1 października 2021, 14:15

Zwykły borsuk waży 5kilo a ciężki 6,5 kilo z ogonem.

wert
sobota, 2 października 2021, 14:30

chyba takiego borsuka nie trzymałeś w rękach. Dodaj parę kilo

Box123
czwartek, 30 września 2021, 13:39

Niestety ale te terminy są zupełnie absurdalne. Zakładane tempo produkcji jest takie jakbyśmy leżeli na księżycu, a nie pomiędzy Niemcami i Rosją, a sytuacja na świecie była sielanką, a nie zmierzała ku katastrofie. Polska jeśli chce spróbować przetrwać musi jak najszybciej wzmocnić armię do poziomu tureckiej czy armii Izraela. W takim tempie jak zaprezentowane w artykule produkcja borsukow i to przyjmując że będziemy potrzebować tylko 900 sztuk wersji bojowych, a wersje specjalistyczne nie zostały uwzględnione w zawartych w artykule liczbach i będą równolegle produkowane zajmie najkrócej 19 lat, co oznacza, że pomimo opracowania borsuka i władowania w niego pieniędzy za 15 lat co jest bardzo długim okresem 1/3 jednostek nadal nie będzie go posiadać. A jeśli przyjmiemy, że nasze wojsko ma być rozbudowywane to można zakładać, że borsukow będzie potrzeba jeszcze więcej niż 900 (czy to w obecnej wersji czy już ciężkiej), a każde następne 300 sztuk to kolejne 5 lat czyli już nie 19 ale 24 ( rok 2047!)... No chyba, że te kolejne 130 tysięcy żołnierzy zawodowych, o które to Błaszczak cche zwiększyć armię ma być tylko piechotą i kupią im groty. Druga linia produkcyjna borsuka i przyspieszenie produkcji przynajmniej do 100 sztuk rocznie powinno być priorytetem na równi z jak najszybszym rozpoczęciem samych dostaw. Nawet w tedy wyprodukowanie 1200 borsukow uwzględniając start produkcji w 2023 oraz początkowe jej ograniczenie w pierwszych dwóch latach zajęło by licząc od dzisiaj ok 15 lat. Podobnie mają wyglądać dostawy Narwii. Według szefa PGZ mają trwać 17 lat czyli koniec to 2038 rok. Czy naprawdę mamy powody żeby zakładać, że będziemy mieli, aż tyle czasu? A jeśli do potencjalnego ataku będziemy posiadać połowę ich zakładanej ilości to tak jak byśmy nie mieli ich wcale, bo będzie to ilość nie wystarczająca. Biorąc pod uwagę skalę wieloletnich zaniedbań oraz stan znacznej części naszego uzbrojenia jak i przewagę liczebną potencjalnego wroga w przypadku programów, które są obecnie uruchamiane ostateczną granicą realizacji powinien być rok 2035, bo nawet zakładane docelowo ilości nie są wcale przesadne - czyli w przypadku Narwi produkcja powinna wynosić 3 baterie rocznie. Dalej: 120 czołgów w ramach programu wilk do 2035 roku oznacza, że nawet po zakupie abramsow, modernizacji Leopardow 2a5 i ciągnącej się modernizacji 2a4 w roku 2035 będziemy mieli tylko 620 nadających się do czegoś czołgów, bo ciężko będzie za 15 lat traktowac t72 czy nawet twarde jako wartościowe jednostki, czyli będziemy mogli wystawić mniej batalionów niż dzisiaj. To jak to ma się do planów zwiększania potencjału armii? Licząc nawet, że pierwsze czołgi w ramach wilka powstały by w 2028 roku to do 2030 powinno być wyprodukowanych minimum 400 sztuk. W tym kontekście strach nawet myslec o Homarze, który powinien być obok czołgów, samolotów v generacji i opl, podstawą naszej armii. Mimo ogromnych możliwości przy stosunkowo niewielkich kosztach program nie istnieje. Mamy zamówionych 20 nic nie znaczących sztuk i żadnych perspektyw już nie tylko na polonizację ale w ogóle zamówienie pozostałych 140, które są ilością minimalną przyzwoitą ilością - 56 homarow to nie wystarczy nawet na zabezpieczenie 1/3 granicy. Nie trzeba tu też chyba mówić, że Homar z półki bez polonizacji i produkcji w Polsce przynajmniej rakiet do 300km byłby nieporozumieniem. To kiedy zostaną dostarczone? Też w 2048? Niektóre osoby piszą, że nie ma sensu uruchamiać więcej linii produkcyjnych bo potem nie będzie co z nimi robić i to tylko niepotrzebne koszty. Stosujac taką argumentajce to wypada się tylko cieszyć, że np: przed 39 nie produkowaliśmy na masową skalę czołgów i samolotów, bo jak byśmy nie daj Boże odparli atak Hitlera to dopiero by była tragedia, bo jak już bysmy byli bezpieczni to trzeba by potem unieruchomić cześć fabryk i zwolnić załogi. Patrząc w ten sposób można powiedzieć, że mieliśmy prawdziwe szczęście, że zamiast tego tylko zostaliśmy zrównani z ziemią, straciliśmy 6 mln obywateli i niepodległość na 50 lat... Więc chyba jest oczywiste, że nawet wybudowanie kolejnych linii produkcyjnych i ewentualnie wyłączenie ich po 15 latach jest żadnym kosztem w porównaniu ze zniszczeniem kraju na skutek tego, że w wyniku oszczędności nie udało by się na czas stworzyć wystarczająco silnej armii. Zresztą wydaje się, że nie ma żadnych podstaw żeby zakładać, że sytuacja na świecie za 15 lat będzie wyglądała lepiej niż obecnie. A to oznacza, że być może te dodatkowe fabryki wcale po tym czasie nie będą cierpiały na brak kolejnych zamówień, a nawet jeśli to i tak lepiej je mieć wygaszone i gotowe do wznowienia produkcji niż w ogóle ich nie mieć. Poza tym w kolejce będą kolejne kraby (być może w następnych wersjach), kryle, ciężkie Borsuki, czołgi w ramach wilka itd

dropik
poniedziałek, 4 października 2021, 07:41

Skoro niby Niemcy to nasz wróg to cały twój plan przypomina plany z 2RP , tez w 42 mieliśmy mieć "milion pińcset" czołgów i samolotów tyle , Niemcy mieli ich mieć jeszcze więcej więc ich przewaga byłaby jeszcze większa. albo Polska będzie na Zachodzie (i z Zachodem) , albo wpadnie w łapy Wschodu, tego fizycznego lub mentalnego.

Wojtek
piątek, 1 października 2021, 22:20

Dziękuje za merytoryczny i profesjonalny komentarz.

Xennax
piątek, 1 października 2021, 15:44

Serio atak. Po co Rosji atak. Za dużo. Brednie. Mają atomowe łódki. One clen up. 20min.

Davien
niedziela, 3 października 2021, 11:13

A 20min pózniej Rosja staje sie wypalona pustynia, istotnie "super" zagranie:)

Pluton
wtorek, 5 października 2021, 13:45

Uderzenie nuklearne w miasto wielkości Warszawy wywoła gigantyczny pożar, radioaktywny dym po kilku dniach będzie w okolicach Moskwy.

Box123
sobota, 2 października 2021, 06:38

No ja wiem, że nie ma bardziej miłującego pokój kraju jak Rosja. Dlatego posiadanie i rozbudowa wojska przez jej sąsiadów jest pozbawiona sensu. Rosja zawsze chętnie troszczy się o innych i otacza ich swoją opieką

dropik
sobota, 2 października 2021, 17:50

No to milosniku samodzielności obronnej, odpowiedź jak mamy się obronić przed groźbą użycia broni a przez Rosje . Ile borsukow rocznie trzeba by wyprodukować? 100, 200, pińćset?

Box123
poniedziałek, 4 października 2021, 02:17

Czyli jak Rosja ma broń atomową to powinniśmy zrezygnować z armii? To chciałeś powiedzieć?

dropik
wtorek, 5 października 2021, 08:27

to ty jesteś zwolennikiem samodzielności ponad wszystko więc pokaż jak się obronic przed szantażem nukrearnym

Extern
niedziela, 3 października 2021, 18:39

Rosja chce nas zdominować abyśmy wykonywali ich polecenia, a nie pozabijać i przy okazji skazić sobie najkrótszą drogę na zachód. Dlatego nie będzie masowego ataku bronią A na Polskę. Oni muszą nas zająć konwencjonalnie, podstępem, albo szantażem zmusić do podporządkowania się. Dlatego jeśli chodzi o broń A, co najwyżej musimy być gotowi na pojedyncze ataki taktyczną odmianą tej broni. I po to właśnie kupujemy Wisłę.

dropik
poniedziałek, 4 października 2021, 11:31

nie muszą ale mogą grozić to ćwiczą, mały szantaż i co im zrobisz jeśli nikt za tobą nie stanie ? W tej chwili jestesmy dla nich krajem neutralnym lub działającym na korzyść. W swerze werbalnej jest oczywiście inaczej . Tu konflikt pełną gębą.

Asd
piątek, 1 października 2021, 13:34

Dokładnie tak, dlatego jak wspomniałem wyżej będziemy zmuszeni do całkowitego unowocześnienia BWP1 bądz kupna nowej maszyny za granicą.

Jasiu
piątek, 1 października 2021, 12:22

Analiza wyssana z palca. Pewna Pani Minister na podobne wynaturzenia posłów stwierdziła: "typowa jasność sądu nie zmącona znajomością rzeczy".

Box123
piątek, 1 października 2021, 14:24

Nie widzę problemu żebyś mnie oświecił

Box123
czwartek, 30 września 2021, 21:08

W przypadku wilka miało być oczywiście 400 sztuk do 2035 roku

xyz
czwartek, 30 września 2021, 19:14

fajnie się czyta merytoryczne komentarze pzdr

Gh
czwartek, 30 września 2021, 16:43

Doskonała analiza. Nic dodać nic ująć

locco
czwartek, 30 września 2021, 13:05

Oj słyszałem ja już te plany co będzie a co jest widzimy. Niekończące się dialogi techniczne no i fazy analityczno-koncepcyjne a ostatnio tak ochoczo organizowane sympozja i różnego rodzaju rozmowy panelowe. Czyli w wielkim skrócie jeden wielki bajzel...

Dalej patrzący
czwartek, 30 września 2021, 12:38

588 bojowych BWP Borsuk w 2035? To kpiny - Amerykanie szykują się do wyjścia z Europy na Pacyfik około 2028 [co gen. Ben Hodges zadeklarował otwartym tekstem podczas Warsaw Security Forum 2018] - i już zapowiadają strategię działań i "spoza horyzontu" - a Putin tylko czeka na wyjście Amerykanów. Musimy budować siły zbrojne na rok 2028 NAJPÓŹNIEJ. I to całkowicie suwerenne w NASZYCH w 100% systemach strategicznych. Na pierwszy rzut programy najpilniejsze - zakup miliona granatników jednorazowych, zamówienie 400 Krabów produkowanych intensywnie wielkoskalowo przez rozbudowany kompleks HSW-Cegielski i ew. [przy nadzorze] także Bumar [ale także zaangażowanie AMZ i innych podmiotów - a także ciężkiego przemysłu automotive ], zakup licencji na amunicję precyzyjną Nammo, Leonardo Vulcano-Dardo i BAE HVP, zamówienie 20 tys dronów rozbudowanego systemu W2MPIR. I to wszystko w tempie na "wczoraj". Plus natychmiastowe nieustanne maksymalne parcie na NATO Nuclear Sharing - stawiane na ostrzu noża. A z Finlandią i Szwecją - oraz z Ukrainą i Turcją - równolegle własne programy jądrowe. I budowanie interoperacyjności i sojuszu z graczami Strefy Zgniotu. Bo na Amerykanów nie ma co liczyć, a budowanie z nimi interoperacyjności to absurd z założenia - bo ich WTEDY nie będzie. I zakup licencji dronów bojowych stealth Kratos Valkyrie - i równolegle wejście w produkcję i rozwój tureckiego Akinci, Aksangura i TISU/MIUS - z ciężkimi efektorami precyzyjnymi. A co do T-72 i PT-91 wszelkich "wersji" - wszystkie co do jednego przerobić na ciężkie BWP klasy Achzarit czy Nakpadon. Gdyby wykorzystać doświadczenia z udanego Autonomicznego Podwozia Gąsienicowej [napęd hybrydowy] - zwiększyłoby to szybkość i dzielność terenową przy obniżeniu sygnatury termicznej i akustycznej - i za jednym zamachem pozwoliło na forsowanie rzek po dnie z marszu. Likwidując główną wadę Borsuka - jaką była konieczność ograniczenia opancerzenia dla zachowania pływalności. Bo w modułowe dopancerzenie Borsuków po przepłynięciu rzeki zwyczajnie nie będzie czasu ani możliwości [kto i jak te moduły przetransportuje za rzekę - OD RAZU?]. Bez problemu można pozyskać w ten sposób [przebudowy T-72 i PT-91] ca 550 ciężkich BWP - koniecznych na naszym teatrze wojny. Oczywiście - wszystko do zrobienia do 2028 pod warunkiem przyłożenia się organizacyjnie - a nie przekładania papierków i niekończących się analiz i ciągłych zmian i miotania się od ściany do ściany.

Jasiu
piątek, 1 października 2021, 12:26

Dalej patrzący - najpierw karz się powielokroć sklonować aby miał kto obsługiwać ten sprzęt. Kupić czy wyprodukować sprzęt to jedno, ale znaleźć i wyszkolić ludzi to trochę trudniejsze.

konsul
piątek, 1 października 2021, 10:10

a nie lepiej i taniej dogadać się może z Ruskimi ? Oni nie maja do nas żadnych terytorialnych pretensji itd.

Chyżwar
poniedziałek, 4 października 2021, 19:55

Fakt, można. Łukaszenka cały czas się dogaduje. Im bardziej jest z nią dogadany, tym bardziej Białoruś rządzona jest z Kremla.

Extern
niedziela, 3 października 2021, 18:52

Ale dogadanie się z Ruskimi ma niestety swoją wysoką cenę, bo będzie finalnie polegało na głębokim wejściu pod ich zarząd. Żadnej innej partnerskiej formy naszej samodzielności ich dalsze plany dla Polski niestety nie przewidują. Owszem może trzeba będzie tak kiedyś zrobić, kto wie co przyniesie przyszłość. Ale puki mamy inne opcje, to lepiej nie. W końcu trochę doświadczeń jak się nam żyło pod Rosyjskim wpływem już za sobą mamy, i raczej czy to był Carat czy Komuniści to zawsze było tak sobie.

Chyży Rój
piątek, 1 października 2021, 02:09

Czyli Amerykanie uruchomią bazę w Redzikowie w 2022 a po 6 latach ją rozbroją? Nowo pobudowane magazyny w Powidzu też?

lol
piątek, 1 października 2021, 15:08

Nooo dokładnie. O 'wychodzeniu USA z Europy' słyszy się od wieeeelu lat.

Wojciech
czwartek, 30 września 2021, 12:28

Z tego co czytam wyłania się jasno obraz kompletnego CHAOSU I BRAKU POMYSŁU co zrobić z problemem pancernym. Część Rośków ma być z ZSSW, część ze starymi wieżami, część BWP ma być wyremontowana a część zastąpia Borsuki, czołgów już mamy 4 typy a ma być 6. SZEŚĆ TYPÓW CZOŁGÓW W JEDNEJ ARMII! Tego nikt sobie nie wyobrażał w najgoeszym koszmarze. Polska potrzebuje około 1000 czołgów a nie ma nawet fabryki silników (i części do nich). To samo z BWP gdzie jeszcze dochodzi zawalona jak zwykle sprawa braku armaty do ZSSW.

Wzruszony
czwartek, 30 września 2021, 11:24

Czyli wciąż bieda : 50 BWP rocznie, mamy około tysiąc do wymiany - to będzie okolice 2050 roku.... Jak nie liczyć do tego czasu wciąż wojsko będzie używać 70-cio? 80-cio? letnich BWP1... No brawo, brawo! Zuchy ! Wzruszyłem się...

Zasilacz
czwartek, 30 września 2021, 11:12

Wszystko pięknie jest rozpisane na papierze. A nawet jak byśmy kupili 2x więcej sprzętu pancernego to co? A no nic. Bo czy ktoś pomyślał kto na tym sprzęcie będzie jeździł? Od wielu lat tylko kadra zawodowa się szkoli, a ich za bardzo nie przybywa. Ludzie którzy szkolili się na czołgach w ramach poboru maja obecnie ponad 40 lat plus. Jeśli nie wróci pobór powszechny to możemy sobie kupić nawet 5000 czołgów, ale cóż z tego jak nikt nimi nie pójdzie w bój bo nikt nie będzie umiał ich obsługiwać. I nie tyczy się to tylko sprzętu pancernego a całego wojska.

Bylyzmechol
wtorek, 5 października 2021, 13:54

A może zamiast przywracac pobór niewolniczy, wprowadzić płatna ochotnicza służbę zasadniczą? Miesiąc unitarki plus kilka miesięcy szkolenia na sprzęcie. Następnie przydział do rezerwy do WOT lub do służby zawodowej.

Eter
czwartek, 30 września 2021, 20:12

Przenieść wszystkich zawodowych żołnierzy. Skończyć ze skadrowanem jednostek. Rozpocząć zaciąg żołnierzy zawodowych. Skończyć z uzależnieniem wynagrodzenia od stopnia wojskowego. Tyle na początek.

Extern
czwartek, 30 września 2021, 17:33

No jak, a nie da się jeszcze zwiększyć wieku do którego można powoływać rezerwistów? W końcu medycyna ciągle robi postępy. Zwiększy się widełki z obecnych 60ciu do 75tego roku życia i jakoś to będzie.

Piotr
czwartek, 30 września 2021, 10:29

Ta mnogość typów czołgów poraża. Tydzień po starcie W logistyka dla 2 średnic pocisków i tej ilości czołgów padnie. Nie więcej niż 2 typy. Np. coś co bazuje na T72/91 i zmodernizowane do takiego standardu, jak to robią w Rosji z modernizacją T72/90. Ja bym ujednolicił armaty, a przynajmniej średnice jej. Aby pociski można było te same używać. A idąc dalej jeden czołg ciężki, albo bazujący na Leopardzie lub na Abramsie. A ponieważ już mamy Leopardy to wybór oczywisty. Kupić licencje i budować je dla nas. Koniecznie z możliwością ich modyfikacji. Do czasu dostawy nowych Abramsów mielibyśmy już zbudowane w Polsce swoje Leopardy.

prasdziwy(.
czwartek, 30 września 2021, 22:41

Nie po " starcie" a po np.rozpoczeciu,ogłoszeniu.Litosci!

czwartek, 30 września 2021, 16:19

Pytalismy. Bylo nein. Sorry. Taki mamy klimat

Victor
piątek, 1 października 2021, 11:27

Podaj źródło. Albo. Nie kłam.

niedziela, 3 października 2021, 11:11

Pytaliśmy o używane. Możesz łatwo sprawdzić.

dropik
czwartek, 30 września 2021, 10:13

dzieki wspaniałej decyzji ministra przeniesione do Wesołej A5 zostały zajechane : stały pod chmurką i dodatkowo trzeba było instensywnie szkolić nowe załogi, no wszystko po to by za chwilę przekazać je komuś innemu bo do 1 pancernej trafią Abramsy. A A5 znowu do intensywnego szkolenia nowych załóg. To jest jakaś kosmiczna niekompetncja

Wojciech
czwartek, 30 września 2021, 13:42

Decyzja o przeniesieniu czołgów do Wesołej była dobra tylko wykonanie do bani. Trzeba było zacząć od infrastruktury a nie od przenoszenia czołgów. Co do zajechania to nie masz racji. Czołgi od tego są żeby były zajeżdżane a im więcej wyszkolonych załóg tym lepiej dla wszystkich.

alkaprim
czwartek, 30 września 2021, 15:43

Wojciechu drogi-decyzja o przeniesieniu do w\Wesołej dobra?A mają tam sensowny poligon ? Hę?

wert
czwartek, 30 września 2021, 19:29

może posłuchaj prezentacji Armii Nowego Wzoru. Krótko logicznie na temat masz wytłumaczone gdzie powinno być wojsko

dropik
poniedziałek, 4 października 2021, 12:23

ani krótko , ani logicznie, nie chce sie mi tego pisac po raz enty słowa gina etrze :P

Levi
czwartek, 30 września 2021, 16:20

To czolgi sa dla poligonu? Popatrz a myslalem ze do potencjalnej walki

dropik
sobota, 2 października 2021, 18:04

Przeciez mogą sobie pojeździć koło garaży albo po ulicach Warszawy. Trzeba się przygotować do jej oblężenia. Będzie tak wspaniale.

bziko
czwartek, 30 września 2021, 18:43

Ależ oczywiście. Wystarczy wyjąc czołg z pudełka, nadmuchać i już na W gotowy. Jaki poligon? Żeby się zachlapał albo i zadrapał?

Mario
czwartek, 30 września 2021, 08:39

Modernizacje czołgów T-??, BWP... Co za pierdoły? Co za frajer pojedzie tym na wojnę...

Alek
czwartek, 30 września 2021, 17:49

Jeżeli będą modernizacje bez kompromisów (T72 do wersji M2A2, a BWP1 do ostatniej proponowanej wersji na MSPO 2021) to czemu nie?

czwartek, 30 września 2021, 13:46

Taki zmodernizowany w Poznaniu BWP-1 nie jest gorszy od BMP-2

poniedziałek, 4 października 2021, 08:24

A BMP-2 to potęga? Litośći.

JSM
czwartek, 30 września 2021, 13:43

Zawsze możesz iść z buta jak przed wojną.

Ułan1912
czwartek, 30 września 2021, 07:48

Abramsów powinno być 301 czyli tyle ile T72. PT91 Twardy głęboko modernizować. Podobnie jak BWP1, które mają zostać dłużej. Filozofii tutaj nie ma.

Sternik
czwartek, 30 września 2021, 13:46

Nie bardzo rozumiem. Czy zdobycie (nabycie licencji) na działo odpowiednie do serii t-72 jest takie trudne? Czołg z porządnym działem to zawsze czołg. Nie musi sie od razu uganiać na pierwszej linii frontu ale jego siła ognia i mobilność mogą się zawsze przydać.

bziko
czwartek, 30 września 2021, 18:49

Niby racja. Ale tylko niby. Działo przecież musi do czołgu pasować. A jak widać na przykładzie choćby Leo sama już tylko chęć wydłużenia lufy powodować może krytyczne zmiany konstrukcyjne. Czyli najlepsze jest to działo, do jakiego czołg został zaprojektowany w duuużym uproszczeniu oczywiście, głównie ekonomicznym.

Cao Bang
czwartek, 30 września 2021, 07:45

M2 Bradley to naturalny kandydat na borsuka, jako pojazd towarzyszący polskim Abramsom. Nie ma się co zastanawiać i czekać na ulepy z rodzimych manufaktur. Czas najwyższy na zakup, bo BWPy to na szrot się tylko nadają.

RafR
czwartek, 30 września 2021, 17:04

Ja poszedłbym krok dalej i powiedział, że US Army to naturalny kandydat na polską armię.

Levi
czwartek, 30 września 2021, 16:23

Tia. I zbroje plytowe dla konnych. No i czapraki. Koniecznie tez pawie piorka.

dropik
czwartek, 30 września 2021, 07:08

2035 . Ciekawe kiedy pierwszy raz w tych planach pojawi się rok 2045. Takimi planami, to tylko w socjalizmie się chwalono.

JSM
czwartek, 30 września 2021, 01:48

Zupełnie bez sensu. Dlaczego zmniejszają tylko do 44 BWP/batalion a nie do 24? Byłoby łatwiej i szybciej :-) I zostałyby pieniądze na szóstą i siódmą dawkę przypominającą a kto wie czy nie na ósmą.

robhood
czwartek, 30 września 2021, 18:34

Brawo! W sedno JSM.

Meska
czwartek, 30 września 2021, 01:45

Tylko 120 czołgów w ramach Wilk? Czy to żart a może jakaś pomyłka?

asd
czwartek, 30 września 2021, 13:24

Do 2035r.

Grzyb
czwartek, 30 września 2021, 12:50

A po co więcej? Przecież T72 są wieczne i odstraszają wroga na setki kilometrów. Jakby co to dokupi się różnej zbieraniny po świecie i będziemy mieli wybor jak w sklepie ze starzyzną albo w muzeum.

dropik
czwartek, 30 września 2021, 12:32

tak ,dodatkowe 120 abramsów , czego nie rozumiesz ?

Chyżwar
czwartek, 30 września 2021, 14:44

W tekście stoi jak byk, że nie. Proponuję przeczytać kolejny artykuł. Tam jest coś więcej na temat Wilka.

WRZECIONO
środa, 29 września 2021, 23:27

hurra optymizm na wyrost ...będzie bardzo dobrze jeśli do mitycznego 2035 roku wykona się plan założeń w 50 % czy to w czołgach czy Borsukach czy zaniedbanych zaniechaniem BWP-ach,podana ilość czołgów eksploatowanych w siłach zbrojnych to tzw ilość księgowego, statystyka się zgadza , niekoniecznie a nawet na pewno zdolność bojowa . Temat BWP-y idiotyzmem by było likwidację tych systemów zaniedbanych zaniechaniem, rewitalizacja a nawet polonizacja tych gotowych systemów do opcji transportu wojska ,ppanc ,plot , nośników dronów (bojowych ,rozpoznawczych ,naprowadzania) ,systemów łączności ,wozów transportowych a nawet wozów wsparcia ogniowego z zamontowanym Polsko-ukraiński system rakietowym „Stokrotka” i najważniejsza sprawa gdzie są systemy rakietowe

locco
czwartek, 30 września 2021, 13:02

A no właśnie o najważniejszym nawet się nie żachnęli, a gdzie są nośniki pod zabudowy specjalistyczne czyli pojazdy wysokiej mobilności terenowej, gdzie Mustang, Pegaz... Niszczyciel czołgów czy chociaż by następca leciwych Białych ????

OMG
środa, 29 września 2021, 23:02

Ile na dzień dzisiejszy zmodernizowano Leo2A4 do wersji PL?

kmdr
czwartek, 30 września 2021, 13:39

Będzie z 12 w porywach14 sztuk.

sdfghjk
czwartek, 30 września 2021, 12:21

16?

gość
czwartek, 30 września 2021, 10:34

18 sztuk oraz 1 w wersji 2Pl M1. Przewidywany okres zakończenia prac modernizacyjnych 2030r.

Dawid
środa, 29 września 2021, 20:55

Jak zwykle nagadaja się będą robić badania opłacać prezesów za to że nimi są i wszystko będzie się ciągnąć 10 lat dłużej albo wcale nic z tego nie będzie

Yogi
czwartek, 30 września 2021, 11:32

Taka prawda tylko pieniądze rozkradną...

Ffhfjfjf
czwartek, 30 września 2021, 07:39

Dokładnie, zgadzam się. Nie będzie ŻADNYCH modernizacji a Borsuk zostanie max 200 sztuk i najważniejszy Socjal !

tut
środa, 29 września 2021, 20:54

Ciekawe dane. Nie wiem czy powinniśmy iść w tym kierunku, ale przynajmniej coś się dzieje.

gość
czwartek, 30 września 2021, 12:58

Właśnie o to chodzi, że nic się nie dzieje, całkowita stagnacja i propaganda sukcesu.

gość
czwartek, 30 września 2021, 10:35

Ale co się dzieje, właściwe to absolutnie nic się nie dziej wszystkie kluczowe programy lezą...

Mario
wtorek, 5 października 2021, 21:39

Nic się nie dzieje od powiadomieniu nas o Abramsach i znowu cisza

Eter
czwartek, 30 września 2021, 20:18

Tak jest w Rosji. A przygotowują się do konfliktów od końca lat 2000.

JOK3R
środa, 29 września 2021, 20:49

Trochę śmieszne i straszne, że wymieniając BWP-1 pomija się 3-6 batalionów. To Siły Zbrojne będą w takim razie rozrastać się czy kurczyć? Jeżeli mają się rozrastać to naturalnie będzie potrzeba zastąpić wozy nie tylko w skali 1:1 ale wyprodukować ich więcej. No chyba, że nastąpi roszada, bo te nowe posiadają dużo wyższą wartość bojową i potrzeba ich mniej, żeby zrobić to samo. Tym niemniej, Borsuk to wóz do walki - musi być ich dużo, żeby była moc. Trochę jak jednostek wykonawczych w nowoczesnym procesorze, żeby pracował szybko, mimo niższych zegarów. Albo ilość i masówka, albo jakość i siła, ale ilości to też nie powinno za bardzo szkodzić. PT-91 także nadaje się do głębokiej modernizacji z uwzględnieniem możliwego (nawet pewnego) ataku z górnej sfery dronem - taki wóz mógłby z 15 lat jeszcze pojeździć, bo co będzie później, tego nie wie nikt. Natomiast na tę modernizację może być już niestety za późno. T-72 -?? Broń przeciwlotnicza, także przeciwko dronom (szybciutko), modernizacja broni pancernej, nowe generacje broni przeciwpancernej w dużych ilościach, nowe samoloty wielozadaniowe, może gdzieś w przyszłości wymiana śmigłowców, nowoczesne wyposażenie indywidualne, nowoczesna artyleria w tym rakietowa, więcej autonomicznych środków rażenia, krajowe rozpoznanie satelitarne i może za jakiś czas będzie nawet nieźle ;)

Ra
czwartek, 30 września 2021, 13:51

Będą też ciężkie bwp. HSW już nad tym pracuje.

ktos
czwartek, 30 września 2021, 11:26

wez pod uwage ze jak zwiekszasz jakos mozesz zmniejszac ilosc. Popatrz ile samolotow mialy panstwa przed II WS a ile maja teraz.

giwi
środa, 29 września 2021, 23:19

"Trochę śmieszne i straszne, że wymieniając BWP-1 pomija się 3-6 batalionów". Będą wymieniane na Borsuki po 35r.

Adi2208
środa, 29 września 2021, 22:50

Pamiętaj że jeszcze część brygad zmechu dostanie rosomaki np. 21 bsp i 15 bz - to w tym momencie 5 batalionów.

Ass
środa, 29 września 2021, 20:46

Zanim druga kompania dostanie Borsuki pierwszej kpmpanii zabiorą je do modernizacji. Amen.

Wojciech
czwartek, 30 września 2021, 01:49

Na początku to możliwe ale wnioskując po Krabach raczej mało prawdopodobne.

Mechanik
środa, 29 września 2021, 20:37

Czy ja dobrze rozumiem? Leopard 2PL zmodernizowany razem z RM, Leopard 2A5 przypuszczalnie z KMW. Do tego trzy różne wersje T-72, plus czwarta wersja - Twardy. Do tego Abramsy. I do tego ciągle w planach Wilk. Chyba nawet śpiący na petrodolarach Arabowie nie mają takiego rozmachu. No ale kto bogatemu zabroni. Biedni Niemcy zdaje się standaryzują wszystkie Leopardy do jednej wersji A7.

@Mechanik
czwartek, 30 września 2021, 11:46

dobrze rozumiesz , to jest lekcja której 'stosunkowo młode' zawodowe wojsko lądowe jeszcze nie odrobiło i chce się uczyć kosztem podatników

Extern
czwartek, 30 września 2021, 17:45

Pewnym lekarstwem na to ma chyba być nie mieszanie jednostek posiadających różny sprzęt. I przykładowo czołgi rodziny T-72 mają być tylko w dywizji na północy kraju, tej pilnującej Kaliningradu i dojścia do morza. Abramsy dla 18stej, tej stojącej na przeciw Brześcia, a Leo prawdopodobnie wszystkie wrócą do Żelaznej.

Melkor
czwartek, 30 września 2021, 21:25

nie wiem jak na to patrzysz ale to wyglada jak rozbiór polski na 3 zaborki , a gdzie bedzie artyleria ; np kraby , danuśki , homar ? , a opl ? niby te zmodernizowane bwp też na Kaliningradu druga taka dygresja ; to jak każdy dowódca chce sprzet i taki dostaje ? np do 18 dyw . chce amerykański i cyk zamówienie idzie do USA na abramsy + cały inny szpej ?

Extern
niedziela, 3 października 2021, 19:02

No niestety, nasza armia rzeczywiście zaczyna przypominać dom budowany na raty z cegieł od różnych dostawców :-) Ale i tak byłoby chyba gorzej z logistyką jakby przeplatali ze sobą ten sprzęt w jednostkach.

czwartek, 30 września 2021, 20:19

rozumiem intencje , rozumiem że chcą dobrze i mieć sprzęt

Nie inż.
czwartek, 30 września 2021, 09:42

Mechanik a ile ci biedni Niemcy mają tych czołgów? 300? Ale wyczyn.

czwartek, 30 września 2021, 16:26

Plus te do skrecenia u producenta... W sumie szacuje 1200

Eter
czwartek, 30 września 2021, 20:21

1200 Leo? Razem z tureckimi, polskimi, greckimi i innymi wyprzedanymi. Nie maja nawet tylu żeby skończyć dostawę na Węgry.

Chyżwar
niedziela, 3 października 2021, 11:17

Nie w tym rzecz. Węgierskie mają mieć nowe kadłuby. Niemieckie z Trophy będą musiały mieć nowe kadłuby.

Adi2208
środa, 29 września 2021, 22:50

Pamiętaj że jeszcze część brygad zmechu dostanie rosomaki np. 21 bsp i 15 bz - to w tym momencie 5 batalionów.

Pirat
środa, 29 września 2021, 21:23

Te wszystkie wersie są tak naprawdę klony z tych samych rodzin: Leopard i T-72.

dropik
czwartek, 30 września 2021, 12:31

no ok , ale jedynie część mechaniczną ,mają w miarę wspólne. elektronika już inna. Podobnie bedzie z leopardami. jesli ci się wydaje , że to mały problem to pewnie z powodu braku wyobraźni

Eter
czwartek, 30 września 2021, 20:22

Oba typy leopardow dostają polska optoelektronikę i łączność.

Dalej patrzący
środa, 29 września 2021, 20:50

Im więcej wariantów czołgów tym większy problem z dobraniem skutecznej metody ich niszczenia. Jeśli np. PT-91 mają lepszą odporność na ostrzał z KRABa ale są podatne na trafienie z TOW a z kolei Leopardy wytrzymają trafienie Javelinem ale są słabo odporne na ostrzał ze 155mm to już zmuszamy przeciwnika do dobierania wielu taktyk i sprzętów na różne odcinki frontu - a to kapitalnie psuje logistykę i organizację walki.

Davien
piątek, 1 października 2021, 07:40

Ech, akurat trafienia pociskiem TOW-2B czy Javelinem nie wytrzyma zaden współczesny czołg a tym bardziej PT-91 czy Leo2A4/5

Grzegorz
środa, 29 września 2021, 23:02

Jak pokazały w zasadzie wszystkie nowoczesne wojny, zanim dochodzi do bezpośredniego starcia kinetycznego wojna...musi zostać wygrana tzn zostanie zniszczonona OPL, łączność i przeciwnik będzie miał przewagę w powietrzu. Potrzebujemy na wczoraj OPL i świadomości sytuacyjnej oraz BMS.

tttt
środa, 29 września 2021, 22:36

to może jeszcze Markava tak ze 100 i ze 100 z Koreii, nikt wówczas nas nie zaatakuje bo nie da rady, tak mu popsujemy koncepcję. Tylko dziwne że na to nikt nie wpadł jeszcze na świecie... Ps Niemcy z uwagi na różnorodność sprzętu w II w św jak sobie poradzili?

Monkey
środa, 29 września 2021, 21:39

@dalej patrzący: To kapitalnie psuje logistykę i organizację walki. Po naszej stronie. Tak jak się stało z francuskim lotnictwem w 1940 roku.

Chyżwar
czwartek, 30 września 2021, 08:39

Spokojnie. Weź taki Izrael choćby. Mieli na stanie zróżnicowany sprzęt i dali radę to ogarnąć. Dla mnie ważniejsze jak zamierzają zmodernizować Leo2A5. Żeby miało sens czołg powinien przypominać 2A7A1. Nie wiem tylko, czy dałoby się to zrobić na podwoziu z piątki. Jeśli nie, to przynajmniej powinien dostać Rh 120 L55A1, żeby mógł walić z DM73.

Monkey
czwartek, 30 września 2021, 23:39

@Chyżwar: Bo na ich szczęście Arabowie też mieli ryż, mydło i powidło, a do tego ich wyszkolenie ustepowało izraelskiemu.

czwartek, 30 września 2021, 16:28

Nie da sie. Mechanika nie utrzyma

poniedziałek, 4 października 2021, 20:01

Rh 120 L55A1 nie utrzyma? Bez jaj. Te piątki chcą modernizować do siódemek, więc i tak musi być 120 mm L55A.

jkkk
czwartek, 30 września 2021, 01:06

dalej patrzący ma rację. Logistyka to nie problem w walce o dużej intensywności ... a 3 typy czołgów to nie tragedia... to nie wojna 30 lenia...

xXx
środa, 29 września 2021, 21:14

Zanim to zepsuje wrogowi logistykę i organizację, to najpierw nam będzie przez wiele lat psuć logistykę i organizację i to bez jednego wystrzału.

erty
piątek, 1 października 2021, 21:13

I bedzie konsumowac gore forsy zupelnie bez sensu.

królewiec
środa, 29 września 2021, 20:28

Co stoi na przeszkodzie na uruchomieniu dla Borsuka kolejnych linii montażowych w fabrykach PGZ lub innych fabryk zależnych od Skarbu Państwa ? Co stoi na przeszkodzie by zakupy uzbrojenia w polskiej zbrojeniówce także prywatnej stały się kołem zamachowym polskiej gospodarki ? Co do harmonogramu Borsuka to zapowiada się na powtórkę z Rosomaka gdzie do tej pory nie ma połowy zaplanowanych wersji

Kamil
czwartek, 30 września 2021, 08:40

Bumar i Rosomak też mogą produkować Borsuki, to wszystko przecież jest jeden konglomerat (PGZ) więc to wola polityczną i kwestia dogadania się

Ja
czwartek, 30 września 2021, 06:26

Przede wszystkim pieniądze.

środa, 29 września 2021, 23:11

Polacy nie biorą przykładu z USA ,gdzie już dawno stwierdzili że sektor prywatny zrobi coś szybciej i taniej niż firmy państwowe. Gdyby w Polsce ,mogła działać konkuręcja firm prywatnych ,rząd by na tym nie zarobił ,a politycy nie

Eter
czwartek, 30 września 2021, 20:27

Znasz jakiekolwiek prywatne przedsiębiorstwa produkujące czołgi na terenie Polski.

czwartek, 30 września 2021, 16:32

I co te prywatne firmy zrobily? Nawet WB stanelo w miejscu

hxagon
środa, 29 września 2021, 21:55

Pewnie to, że opadnie zasłona " nie eksportujemy bo wszystko kupuje WP". Dzięki takiemu podejściu prace nad ciezkimi BWP będzie można jedynie symulować. Czego brakuje by dostarczać dwie kompanie Borsuka rocznie? Po piętnastu latach to trzeba będzie modernizować . A gdzie moce na serwis i naprawy? Ciężki

yar
czwartek, 30 września 2021, 12:38

Dwie kompanie to 28 sztuk, a planowane jest minimum 50 sztuk rocznie. Więc nie wiem o co Ci chodzi! A wprowadzanie nowego wozu to nie tylko sam pojazd! Wszystko co dzieje się wokół niego często bywa bardziej skomplikowane i czasochłonne!

Otto
środa, 29 września 2021, 21:53

no masz rację ... wydajmy 2-3mld na nowe budynki i linie produkcyjne oraz kształcenie specjalistów. Dzięki temu zamiast w 10 to w 3 lata zbudujemy wszystkie Borsuki. A NIBY co wtedy zrobić tymi nowymi halami, liniami i specjalistami? Sorry to nie gra komputerowa gdzie stawiać i niszczyć możesz jak chcesz.

Ra
czwartek, 30 września 2021, 14:04

Eksportować?

wert
piątek, 1 października 2021, 22:01

a Borsuk nie ma czasem MTU pod maską? ZaPOmnij o eksporcie. I nie zapomnij komu to zawdzięczasz

Chyżwar
poniedziałek, 4 października 2021, 20:15

Wiesz jak i gdzie Żydzi kupują MT883 do Namerów? W trybie Foreign Military Sale od MTU America. I Niemcy choćby chcieli nie mają tu nic do gadania. MTU to teoretycznie niemiecka firma, ale kapitał nią rządzący dziś już nie jest ich, więc Amerykanom mogą co najwyżej naskoczyć.

dropik
poniedziałek, 4 października 2021, 07:35

nie mozna exportowac bo mon zabronił . koniec kropka.

fryz5
czwartek, 30 września 2021, 12:07

Spokojnie mieliby co robić. Zastępując BWP-1 1100szt przez Borsuki to 6 lat produkcji po 200szt rocznie, bo nie wyobrażam sobie żeby nadal używać BWP-1. Do tego wozy specjalistyczne plus wyposażenie dla nowej 18 dywizji, a chcemy powiększać jeszcze armię - czyli spokojnie na 10 lat pracy. HSW pracuje też nad ciężkim BWP dla którego też zaplecze produkcyjne będzie potrzebne. Jeśli do tego uwzględnimy normalny harmonogram eksploatacji to po 15 latach trzeba zacząć modernizacje. No a jeszcze dobrze byłoby posiadać rezerwy produkcyjne na eksport - także pracy zabraknąć nie powinno.

just lol
piątek, 1 października 2021, 22:34

Nie mowiac juz o tym ze hale i line produkcyjne mozna a nawet bedzie trzeba wykorzystac do remontow biezacych i nieuniknionych przyszlych modyfikacji do nowszych standardow. To wszystko oczywiscie jezeli chemy miec sprawne i nowoczesne SZ. Jezeli nie to po staremu kupny/wyprodukujme i prze 50 lat uzytkujmy narzekajc i panikujac w przyszlosci ze na gwalt trzeba Borsuka wymieniac bo to zlom...

Box123
czwartek, 30 września 2021, 11:37

Skad wziąłeś te 10 lat, bo z artykułu wynika, że produkcja borsukow w takim tempie jak zakładane i to przyjmując że będziemy potrzebować tylko 900 sztuk wersji bojowych, a pozostałe nie zostały uwzględnione w zawartych w artykule liczbach ale mimo to będą równolegle produkowane zajmie najkrócej 19 lat, a nie żadne 10 i skrócenie tego nawet o 6 czy 7 lat jest grą wartą świeczki, bo w tej chwili sytuacja wygląda tak, że pomimo opracowania borsuka i władowania w niego pieniędzy za 15 lat co jest bardzo długim czasem 1/3 jednostek nie będzie go posiadać. A jeśli przyjmiemy, że nasze wojsko ma być rozbudowywane to można zakładać, że borsukow będzie potrzeba jeszcze więcej (czy to w obecnej wersji czy już ciężkiej) , a każde 300 sztuk to kolejne 5 lat czyli już nie 19 ale 24... No chyba, że te kolejne 130 tysięcy żołnierzy zawodowych to według błaszczaka ma być tylko piechotą i kupią im groty. Druga linia produkcyjna borsuka i przyspieszenie produkcji przynajmniej do 100 sztuk rocznie powinni być priorytetem. A co do tego co będzie się z nią działo za 12/15 lat po wyprodukowaniu wszystkich 900/1200 borsukow, to porostu zostanie dostosowana do innych zamówień lub zamknięta i będzie czekać w gotowości żeby w razie wojny od razu uruchomić produkcję. Natomiast stosujac twoją argumentajce to wypada się tylko cieszyć, że przed 39 nie produkowaliśmy na masową skalę czołgów i samolotów, bo jak byśmy nie daj Boże odparli atak Hitlera to dopiero by była tragedia bo jak już bysmy byli bezpieczni to trzeba by potem unieruchomić cześć fabryk i zwolnić załogi. Całe szczęście, że zamiast tego tylko zostaliśmy zrównani z ziemią, straciliśmy 6mln obywateli i niepodległość na 50 lat

Rain Harper
czwartek, 30 września 2021, 02:54

To może chociaż część kompetencji przekazać do WZM i trzaskać 80 Borsuków rocznie? Akurat na 5 kompanii + podwozia specjalistyczne.

Wojciech
czwartek, 30 września 2021, 01:53

Jak to co? Produkować Wilki.

królewiec
czwartek, 30 września 2021, 01:44

Batalion zmechu to po ok 100 Borsuków lub Rosomaków wszystkich wersji .Batalionów jest lub będzie około 30 .Policz sobie ile lat potrwa wymiana BWP1 na nowy sprzęt nawet licząc że rocznie będziemy w stanie wystawić jeden batalion na Borsukach i uzupełniać w tym samym tempie brakujące Rosomaki a brakuje połowy wersji w 12 i 17 plus wozy dla 6 batalionów 12,15,21 brygady . Potem remonty ,modernizacje i nowe wersje więc jakim cudem te nowe hale będą puste?

czarno to widzę
środa, 29 września 2021, 20:41

Borsuk nie jest jeszcze dopracowany, a i problemy z armatką są...

y
czwartek, 30 września 2021, 12:40

Skończ z ta propagandą. Może napiszesz o dopracowaniu i ciągłego braku seryjnej produkcji nie mającego analoga czołgu Armata?

jasno to widzę
czwartek, 30 września 2021, 07:31

Takie same "problemy" jakie były z armatkami do Rosomaków?

LMed
środa, 29 września 2021, 20:26

Tych kilka znaków (2A7PL) trudno nie odebrać pozytywnie.

Chyżwar
czwartek, 30 września 2021, 09:07

Niestety może być pewien problem. Otóż Leopardy 2A7A1, czyli obecnie najbardziej zaawansowane kocury dostają nowo wyprodukowane podwozia. Wróbelki ćwierkają, że ten czołg ma większy apetyt na energię, więc trzeba było mu wsadzić pojemniejsze akumulatory i mocniejszy APU.

Olo75
środa, 29 września 2021, 22:54

Nie posiusiajcie się z radości za tymi Leonardami :)

xXx
środa, 29 września 2021, 21:21

Tylko nim my się ogarniemy z 2A7PL, to Niemcy pewnie będą już mieli Leo 3, albo choć 2A9 :D Ogólnie ktoś zwariował bo mnogością typów czołgów to już zaczynamy doganiać Związek Radziecki. Nie po to ktoś wymyślił pojęcie "Podstawowy czołg Pola walki" bez mała 70 lat temu, byśmy teraz mieli całą plejadę i to z 2 różnych armii (a właściwie 3, bo jednak Niemcy to nie Amerykanie). Może jeszcze poprośmy Chińczyków by nam sprzedali kilka swoich typów? Zaraz, zapomniałem, że Koreańczycy ciągle są brani pod uwagę :o

Chyżwar
czwartek, 30 września 2021, 07:46

Niemcy zamiarują nadal modernizować kocury. Na razie chcą 2A7A1. Tyle, że Elbit wyciął im psikusa i Trophy dostaną bez możliwości wglądu do środka. Dlatego do następnych czołgów zastosują swój odpowiednik. Później jak sądzę kocur dostanie 130 mm. Tyle, że do tego potrzebna jest zrobiona od nowa załogowa wieża, bo działo i autoloader, który pomogli im zrobić Japończycy do starej nijak się nie zmieści. Żeby było śmieszniej, do wieży Challengera 2 udało się to wszystko wpakować. Pono Niemcy zrobili już model takiej wieży.

observer
środa, 29 września 2021, 23:00

Chińczyków nie koniecznie ale ... Koreańczyków z K2PL jak najbardziej.

LMed
środa, 29 września 2021, 22:16

Całe szczęście że te Abramsy odpadły, hehe.

y
czwartek, 30 września 2021, 12:44

Ale Was te Abramsy bolą. Aż się cieszę, że mimo nachalnej propagandy WP je kupi!

x
poniedziałek, 4 października 2021, 20:23

Jakbyś się nasłuchał tylu „fafluchten donnerwetterów“ ile oni dostali ostatnio z Berlina także by bolało.

Chyżwar
czwartek, 30 września 2021, 10:29

Całe szczęście, że tak ci się tylko wydaje. Doczytaj ostatnie linijki artykułu, hehehe.

były porucznik zmechu
środa, 29 września 2021, 20:12

Pięknie, tylko w tym tempie moje wnuki przejdą do rezerwy ćwicząc na znanym mi sprzęcie. Panowie, to naprawdę można zrobić co najmniej trzy razy szybciej!

Chyżwar
czwartek, 30 września 2021, 10:36

Poczytaj epopeję na temat niemieckich Leopardów z Trophy, albo kolejną, dotyczącą pozyskania przez Węgry "aż" 44 czołgów. Może wtedy coś do ciebie dotrze?

Rex
środa, 29 września 2021, 20:29

Niby jak? ... Ty ze szwagrem w garaży ogarniecie? Czy może trzeba wydać 10 mld na stworzenie nowych zakładów, zakup linii technologicznych i wykształcenie specjalistów... a to wszystko po 3 latach pójdzie do zaorania bo zostaną zrealizowane dostawy i nie będzie nowych zamówień?

wiarus
środa, 29 września 2021, 23:35

Chłopcze - zapewniam cię, że aby coś zrobić trzy razy szybciej nie trzeba budować nowych zakładów i wydawać miliardów - wystarczy zwolnic związkowców i zastosować na przykład PERT /istnieje od czasów Apollo/.

czwartek, 30 września 2021, 16:42

Mylisz sie. Lata 40. Produkcja chemiczna. Tez i materialow wybuchowych

wiarus
czwartek, 30 września 2021, 21:44

W encyklopedii zarządzania wymieniony jest rok 56-58 /projekt atomowych okrętów podwodnych Polaris/. Tak więc przestawiam zegarek na 1958

Davien
piątek, 1 października 2021, 07:44

A teraz przeczytaj o wadach PERT bo akurat w Polsce wyszłyby z pełna siłą. Aha ,Polaris to SLBM a nie okręt podwodny.

wiarus
piątek, 1 października 2021, 14:50

Davien - 1. zabrakło myślnika lub /, co nie zmienia, że z tego co wiem wprowadzała go Navy. Pełne wykorzystanie - Program Apollo. 2. Wszystko ma jakąś wadę, z tym, że PERT ma ich niewiele i w Polsce stosuję go w praktyce od wielu lat - nie zawodzi. Na marginesie: jakoś "strzelają" z pod wody do dzisiaj.

wiarus
czwartek, 30 września 2021, 21:34

W chemii nie "robiem", ale sprawdzę /i jakby co dzięki za info - przestawię zegarek/

Tweets Defence24