Reklama

Siły zbrojne

Białoruś oddaje czołgi Rosji. "Mińsk jest potrzebny Moskwie jako zaplecze do wojny"

Autor. Ministerstwo Obrony Białorusi

Białoruś przekazała Rosji w ciągu tygodnia co najmniej 67 czołgów T-72A - szacują blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, monitorującego ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi. Według informacji z piątku transport 22 czołgów widziano pod Mohylewem. Z kolei eksperci oceniają, że z punktu widzenia wojskowego Białoruś jest potrzebna Rosji jako zaplecze do wojny, a nie jej uczestnik

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Eszelon ze sprzętem wojskowym w obwodzie mohylewskim, widziany 14 października, zmierzał w kierunku Orszy. Później widziano ten sam eszelon jadący w kierunku Rosji - podali blogerzy w piątek wieczorem. Według ich obserwacji było to co najmniej 22 czołgów T-72A, prawdopodobnie pochodzących z bazy w Urzeczu w obwodzie mińskim.

Biełaruski Hajun szacuje, że tylko w ciągu ostatniego tygodnia Białoruś przekazała Rosji co najmniej 67 czołgów T-72A i 28 samochodów ciężarowych Ural.

Reklama

Wcześniej w tym tygodniu niezależne media białoruskie informowały o widzianym w Orszy transporcie ponad 20 czołgów. Biełaruski Hajun poinformował we wtorek, powołując się na świadków, o kilku eszelonach wiozących czołgi, amunicję i samochody ciężarowe.

Blogerzy podkreślali, że przekazywanie Rosji sprzętu pancernego odnotowano na Białorusi po raz pierwszy. Wcześniej pojawiały się doniesienia o wywożeniu do Rosji amunicji, teraz zaś przekazywanie amunicji i sprzętu przybrało "bardziej masowy charakter".

Czytaj też

Sztab Generalny ukraińskiej armii podał następnie w środę, że Białoruś wysłała do obwodu biełgorodzkiego, sąsiadującego z Ukrainą, 20 czołów T-72.

Niezależny portal Zerkalo.io uznał, że są to maszyny typu T-72A - stara wersja czołgu T-72. Rosja nie prowadzi modernizacji tej wersji T-72, a więc jedynym powodem wysłania tego sprzętu do Rosji może być tylko skierowanie go na Ukrainę - ocenił portal.

Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ocenia, że "Z wojskowego punktu widzenia Rosja więcej korzyści ma z używania Białorusi jako zaplecza w wojnie przeciwko Ukrainie" – ocenia Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. „Nie możemy jednak wykluczyć, że czysto psychologicznie Putin chce większego zaangażowania Łukaszenki, by podzielić z kimś odium agresora" – dodaje. Uważa, że "dużo lepszym wariantem jest używanie sił zbrojnych Białorusi jako zaplecza i czynnika utrzymywania ryzyka na północy Ukrainy (poprzez groźbę ewentualnego ataku- PAP)"

Zaznacza jednak, że z punktu widzenia „logiki wojskowej, politycznej i społecznej sensu nie miało w ogóle rozpętanie wojny z Ukrainą".

„Nie wiemy tego, ale dla mnie nie jest oczywiste, że Moskwa chce, by Łukaszenka wysłał wojska na Ukrainę. Być może przewidywalny Łukaszenka, który udostępnia zaplecze i wspiera, to jest lepszy wariant niż Łukaszenka zdestabilizowany i armia, która zostaje stracona w ciągu kilku tygodni" – dodaje białoruski komentator Arciom Szrajbman.

Czytaj też

„Patrzeć należy na to, co robi Łukaszenka. A fakty są takie, że od ośmiu miesięcy aktywnej fazy wojny Łukaszenka stara się zrobić wszystko, aby swojej armii na Ukrainę nie wysłać, być może wskazując na to, że komponent wojskowy, który byłby w stanie zadysponować, jest niewielki" - mówi zaś Dyner - „Wyobrażam sobie, że argumentacja Łukaszenki jest taka, że włączenie się w aktywne działania na Ukrainie będzie przeciwskuteczne i będzie miało więcej negatywnych konsekwencji niż przyniesie pozytywów, również dla samej Rosji" – dodaje.

Pierwszy argument to sytuacja wewnątrz Białorusi, gdzie społeczeństwo, a możliwe, że również część armii, są przeciwne włączeniu do wojny.

„Aktywne włączenie armii do wojny na terytorium Ukrainy mocno uderzyłoby w poparcie dla Łukaszenki, bo Białorusini, nawet popierający władzę, są temu przeciwni. Po drugie on nie ma pewności, jak zachowa się armia. To byłoby przewrócenie całej ideologii jego rządów, gdy mówił, że chroni państwo przed wojną. Poza tym na kogo miałaby być rzucona ta armia? Na Warszawę, na Kijów? W obu przypadkach zostanie zniszczona" – uważa Szrajbman.

„Warto się zastanowić, dlaczego Łukaszenka wskazuje w ostatnim czasie głównie na zagrożenie ze strony wschodniej flanki NATO, ze strony Polski oraz Litwy. On chce moim zdaniem pokazać, że te siły, które są w stanie podjąć działania zbrojne, musi trzymać przy zachodniej i północnej granicy, a nie wysyłać na Ukrainę" – ocenia Dyner.

Strona ukraińska nie widzi na razie sygnałów o tworzeniu na Białorusi zgrupowania uderzeniowego. Obiektywnie, co podkreślają rozmówcy PAP, „nie widać takich działań", a ewentualne przygotowanie potrzebnego zgrupowania musiałoby zająć do kilku miesięcy i nie pozostałoby niezauważone.

Czytaj też

W sferze informacyjnej na Białorusi dzieje się jednak coraz więcej. To narastająca jeszcze bardziej niż dotąd retoryka antyukraińska i antyzachodnia oraz tezy o rzekomych planach ataku na Białoruś – z terytorium Ukrainy, a także sąsiadów z NATO. Łukaszenka ogłosił formowanie Regionalnego Zgrupowania Wojsk, pojawił się szereg informacji o „tajnej mobilizacji", zwiększonym poziomie zagrożenia terrorystycznego „wzdłuż granic". W kraju odbywa się sprawdzian gotowości sił zbrojnych.

„Kreowanie zagrożenia ma dać paliwo strukturom siłowym, żeby miały zajęcie, a nie zastanawiały się, kto jest głównodowodzącym na terytorium Białorusi. Z drugiej strony ma to skonsolidować społeczeństwo wokół Łukaszenki, być może władze liczą, że częściowo przywróci mu to popularność" – mówi rozmówczyni PAP.

„To tradycyjna taktyka Łukaszenki, tworzenie obrazu zagrożenia w celu mobilizowania społeczeństwa" – mówi Arciom Szrajbman.

Jest to także, jak mówi Dyner, sygnał wysyłany Rosji: „widzimy zagrożenia, staramy się wam pomóc i zabezpieczyć działania na terytorium Ukrainy, bo tutaj czai się +złe NATO+". „Putinowi trudno jest też zupełnie otwarcie odrzucać tę logikę, bo wtedy przeczyłby swojej własnej narracji na temat tego, co dzieje się na Ukrainie" – zaznacza Dyner.

Bardzo ważnym wątkiem, jak ocenia, jest oddziaływanie na kraje zachodnie, przede wszystkim na Polskę.

Czytaj też

„W efekcie tej retoryki u nas pojawia się bardzo dużo pytań. Czy Białoruś będzie dążyła do jakiejś prowokacji. Czy Łukaszenka, przepraszam za dosłowność, jest szaleńcem, który poprowadzi białoruskie wojska na Polskę? To też ma zasiać w naszym społeczeństwie i na wschodniej flance NATO dodatkowy element niepewności i strachu" – alarmuje ekspertka.

W ostatnich tygodniach Alaksandr Łukaszenka odbył szereg rozmów z Władimirem Putinem, a jedne z nich, niezapowiedziane i półoficjalne – w Soczi- trwały przez kilka dni i wywołały szereg spekulacji o tym, że „właśnie odbywa się maglowanie" białoruskiego polityka.

„Rzeczywiście jest tak, że w ostatnich latach, a jeszcze bardziej miesiącach, możliwości manewru Łukaszenki maleją" – mówi Dyner.

Najbardziej kluczowym momentem w integracji militarnej był przełom lata i jesieni 2020 r., bezpośrednie wydarzenia po wyborach prezydenckich, gdy na Białorusi trwały masowe protesty przeciwko ich sfałszowaniu.

„Wtedy Alaksandr Łukaszenka zamiast pójść porozmawiać ze swoim społeczeństwem, wybrał telefon do Władimira Putina z prośbą o ratowanie mu skóry. Z opowieściami o NATO, które grzechocze mu przy granicach gąsienicami czołgów. I wskazując na to rzekome zagrożenie, sam otworzył Rosji drogę do zacieśniania braterskiego uścisku" – wyjaśnia analityczka.

Już wcześniej ten stopień integracji i interoperacyjności sił zbrojnych Białorusi, przynajmniej jej części, był duży. Regionalne Zgrupowanie Wojsk istnieje od lat, istniała wcześniej doktryna wojenna państwa związkowego.

Czytaj też

„W 2021 r. plan pogłębionej integracji na kolejne pięć lat, ze wspólnymi ćwiczeniami. Z całą pewnością towarzyszył temu cały szereg innych ustaleń, które nie zostały upublicznione" – mówi Dyner, oceniając, „że to był ten moment, kiedy Białoruś w najszybszym tempie traciła suwerenność".

„Kolejny kluczowy moment to grudzień 2021 i styczeń 2022 r., gdy obie strony negocjowały ćwiczenia Sojusznicze Zdecydowanie. To te manewry i przerzucenie na Białoruś części rosyjskich wojsk stworzyły możliwość otwarcia frontu kijowskiego inwazji na Ukrainę.

„To, że Łukaszenka nie był w stanie przeciwstawić się temu, że z terytorium Białorusi została podjęta rosyjska agresja na Ukrainę, wskazuje na utratę suwerenności w polityce bezpieczeństwa" – mówi Dyner.

„Rzeczywiście, pole negocjacji się zawęziło. Ale moim zdaniem to, że Łukaszenka tak bardzo podkreśla rzekome zagrożenia ze strony NATO to jest ta jedyna rzecz, którą on próbuje wyszarpać trochę tej swojej niezależności" – ocenia.

„Nie zapominajmy, że Łukaszenka bardzo dużo oferuje Rosji w zakresie zaplecza, napraw sprzętu, a nawet dostarczania swojego, w zakresie udostępniania terytorium. Myślę, że białoruski polityk zdaje sobie też sprawę z tego, że wysłanie armii na wojnę by oznaczało jego kompletną klęskę, a niekoniecznie on chce iść z Putinem na dno na tym samym okręcie" – zaznacza.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Marek

    I pomyśleć że Białororusini to naród nam najbardziej bliski, razem tworzyliśmy jedną państwowość przez 400 lat, walczyliśmy przeciwko naszym wrogom Niemcom, Szwedom, Turkom, Rosjanom, Ukraińcom. I przez takiego jednego watażkę (Łukaszenkę) nie możemy znów wspólpracować, jak to robimy od XIV wieku.

    1. SpalicKreml

      Za Polaka byli Lachami, za moskala są kacapami. Widać taki to już naród. Nieliczni tam znają mowę białoruską już dziś. Smutne.

    2. ΚrzysiekS

      Jakbyś tak jak ja popracował 2-3 lata na kasie w Auchan w Białymstoku, najpierw na Hetmańskiej a później przenieśli mnie na Produkcyjną to miałbyś z goła inne zdanie o bratniości tego narodu. Na szczęście teraz pracuję na produkcji jako monter i mam święty spokój.

  2. Jaszczur

    Dwie pieczenie na jednym ogniu . Uzupełniane zapasów jedno rozbrojenie Białorusi -drugie . W razie powstania zostaną im kałasznikowy i inne lekkie bronie - łatwiej będzie ich jakby coś spacyfikować

    1. GB

      Tylko on myślisz jest z tego zadowolony? Wiesz im mniej broni na kierunku białoruskim tym lepiej dla Polski, Litwy, Łotwy, słowem wschodniej flanki NATO. Putin już rozbroił swoją Zachodnią Grupę Wojsk, w tym 1 Gwardyjską Armię Pancerną, teraz rozbraja Białoruś. Sam się demilitaryzuje....

  3. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Z puntu widzenia Kremla to przygotowanie do łatwiejszego - już siłowego - anschlussu Białorusi - bo białoruska armia [i tak zinfiltrowana dowódczo przez Rosję] nie będzie w stanie dać oddolnego odporu dla wsparcia społeczeństwa, które wojny i Rosji nie chce - skoro ta armia zostanie rozbrojona. Łukaszenka będzie słabł, Kreml będzie wysuwał kolejne żądania - a osłabiony Łukaszenka będzie im coraz bardziej ulegał - grając już tylko na odwleczenie nieuchronnego. Co więcej - Krem właśnie to [wywołane przez Rosję] osłabienie Białorusi wykorzysta jako pretekst do "braterskiej pomocy" i wejścia w "prewencyjnej obronie zagrożonej przez NATO i Ukrainę Białorusi". I taki "podkład" przekazu "zagrożenia z Polski i NATO i Ukrainy" idzie już od Łukaszenki.