Reklama

Wojna na Ukrainie

Białoruskie T-72A jadą do Rosji. Następny przystanek: Donbas?

Białoruska 969.Baza Rezerw Czołgów w miejscowości Urzecze.
Fot. Google Maps/Airbus, Maxar Technologies Dane mapy (C) 2022

Tak jak już informowaliśmy trwa przerzut białoruskich, starych czołgów T-72A. Prawdopodobnie jadą one do Donbasu. Nadal jednak nie wiadomo, kto będzie ich użytkownikiem i jak będą wykorzystywane.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Opublikowany film pokazywał przejazd pociągu z co najmniej 12 czołgami tego typu przez stację kolejową Orsza w obwodzie witebskim.

Czytaj też

Zgodnie z opublikowanymi informacjami skład z pustymi 72 platformami kolejowymi przyjechał 1 października z rosyjskiej stacji Gotnja w obwodzie biełgorodzkim na białoruską stację Urzecze w obwodzie mińskim. W miejscowości Urzecze stacjonuje 969.Baza Rezerw Czołgów (JW nr 42715). Znajduje się w niej prawie 700 przechowywanych czołgów T-72.

Reklama

Tam załadowano wspomnianą pierwszą partię czołgów T-72A. Wszystkie na kadłubach miały ręcznie wymalowany białą literę N (prawdopodobnie) i liczbę 2200. Możliwe, iż tak tymczasowo oznaczono jedną partię czołgów do wspólnego transportu.

9 października pierwsza grupa czołgów dotarła do stacji kolejowej Uspieńskaja w obwodzie rostowskim, a jej celem ma być Donieck. Prawdopodobnie dotrą one tam w okolicach 19 października. Trasa z Urzecza do Uspieńskaja wynosiła około 2000 km.

Reklama

Nadal nie wiadomo jaki prawdziwy cel ma ten przerzut. Najbardziej prawdopodobnym wydaje się przekazanie nadwyżek białoruskich czołgów Rosji. Jak widać na filmie nie są to czołgi aktualnie używane przez czynne jednostki białoruskiej armii. Dlatego raczej ich użytkownikiem nie będą Białorusini. Możliwe, iż trafią one do jednostek rosyjskich lub jednostek samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej. Po oficjalnym według Rosjan przyłączeniu tych republik do Rosji w najbliższym czasie należy się spodziewać włączenia ich 1. i 2. Korpusów Armijnych do armii rosyjskiej. Możliwe, że duże braki sprzętowe tych korpusów wymagają ich uzupełnienia, a Rosja sama nie nadąża z uzupełnieniem własnych braków. Teoretycznym rozwiązaniem może być sięgnięcie po białoruskie rezerwy sprzętowe.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Valdi

  Przypomnijmy T72A ma nowy pancerz wieży z wkładkami piaskowymi dolly parton To był hit exportu w 1979 roku

 2. GB

  Ukraińcy podali że tych czołgów miało być od 15 do 30, także 35 ciężarówek, a także 5 systemów OPL TOR-M2 (Rosja jakoś niedawno je przekazała Białorusi). Do tego kolejna partia amunicji.

  1. papa lebel

   Te ilości to tyle co nic. Oby nie był to manewr odciągający / odwracający uwagę.

  2. GB

   Zaobserwowano póki co tylko jeden eszelon. Mogło być ich więcej, o których nie wiemy. Ale skoro poszedł jeden to pójdą lub już poszły następne. Poza tym Łukaszenko robi wszystko aby nie dać się wciągnąć w wojnę. Na wykorzystanie terytorium do ataku na Kijów musiał się zgodzić, ale na wykorzystanie wojska bialoruskiego już nie. Poza tym nie widać chęci Białorusinów do walki z Ukraincami po stronie Rosji.

 3. szczebelek

  To jest dramat, że Białoruś wysyła czołgi FR, a nie na odwrót czyżby t62 na chodzie już się skończyły? 🤡

  1. VIS

   T-62 są używane głównie przez Ługandę i Donbabwe a w wojskach liniowych jako "ruchome punkty(trumny) oporu". Uralwagonzawód pracuje 24/7 w niedługim czasie zaczną się znów pojawiać wyremontowane ze składnic T-72B. Te czołgi z Białorusi idą na uzupełnianie bieżących strat.

  2. QVX

   Już od miesięcy nie mogą się pojawić.

 4. Pirat

  Łukaszenka się rozbraja.

  1. bc

   Jest rozbrajany, geniusz da się pociągnąć mongołom na dno i jeszcze to Białoruś będzie płacić na odbudowę kacapii po tej wojnie. Powinien wypychać najgorszy demobil a najlepszy sprzęt z jednostek i magazynów pochować po lasach.

  2. skition

   Nie wiem co to jest ale Białoruś nie posiada czołgów T72 A tylko T-72 B...Prawdopodobnie przywieźli do naprawy a teraz wywożą..Jak wiadomo rosyjskie Mongoły nie są za bardzo oblatane w remontach.

 5. skition

  Przecież pisaliście ,że Rosjanie przywożą czołgi..https://defence24.pl/sily-zbrojne/t-72b3-przyjechaly-na-bialorus no to je teraz wywożą...Dodam ,ze Białoruś nie posada czołgów T-72A ale ma czołgi T-72B.

 6. Onyx

  Poczekamy jeszcze trochę i ZBiR będzie tak słaby, że nie poradzi sobie nawet z protestującymi Białorusinami, czy "miękkim podbrzuszem Rosji" Oglądamy początek końca który powinien niebawem zacząć postępować logarytmicznie. Myślę, że jeszcze niejednego zaskoczą swoją szybkością upadku.

 7. KrzysiekS

  To nie jest dobra wiadomość dla Ukrainy. Białoruskie czołgi mimo że nie najnowsze na pewno były dobrze konserwowane czyli sprawniejsze od Rosyjskich.