Reklama

Siły zbrojne

Berlin skontroluje fuzję pancernych gigantów

Fot. KMW
Fot. KMW

Niemiecki rząd zamierza zbadać planowaną fuzję krajowego producenta uzbrojenia Krauss-Maffei Wegmann (KMW) z francuskim koncernem Nexter. Jak poinformował rzecznik ministerstwa gospodarki, władze w Berlinie mogą wprowadzić do umowy zmiany lub nawet zablokować jej realizację. 

Połączenie niemieckiego KMW i francuskiego koncernu w jedną całość zapowiedzieli 1 lipca ich szefowie. Jego celem jest konsolidacja i zwiększenie konkurencyjności, ale rząd w Berlinie zastrzega, że tak poważny krok wymaga aprobaty przez rząd z mocy ustawy o współpracy gospodarczej z zagranicą. Wynika to z potrzeby ochrony interesów Niemiec w zakresie polityki bezpieczeństwa.

KMW jest firmą niemiecką, koncentrującą się na produkcji z zakresu obronności, szczególnie zaś pojazdów pancernych. Flagowe produkty tego koncernu to czołg Leopard 2 i jego modyfikacje oraz samobieżna haubica PzH 2000. Francuski Nexter posiada podobne kompetencje, gdyż produkuje czołgi Leclerc, działa samobieżne Caesar i szeroką gamę pojazdów opancerzonych, w tym najnowsze transportery kołowe VBCI. 

Reklama

Komentarze

    Reklama