Reklama

Siły zbrojne

Belgijskie Piranie na Litwie. Z armatami 90 mm

 • Fot. Airbus Defence and Space / space.airbus.com
  Fot. Airbus Defence and Space / space.airbus.com

Na Litwie pojawiły się rotacyjne belgijskie jednostki, które zostaną w kraju przez miesiąc. Wezmą udział w Exercise Baltic Piranha 2016, razem z żołnierzami z Litwy. 

Na Litwie pojawiło się 350 żołnierzy oraz ponad 100 pojazdów wojskowych z Belgii. Pochodzą z wchodzącego w skład belgijskiej Średniej Brygady 1/3 Batalionu Ułanów. Ich zadaniem podczas ćwiczeń będzie kooperacja z wojskami Litwy i innych krajów sojuszniczych w prowadzeniu połączonych operacji wojskowych, które zorganizowane zostały na terytorium Litwy. 

Jak podaje litewski resort obrony, Belgowie będą ćwiczyć u boku żołnierzy z: Lithuanian Grand Duke Kęstutis Motorised Infantry Battalion, 5th Territorial Unit of the National Defence Volunteer Force oraz 173rd Airborne Brigade (USA). Razem z nimi "stawią czoła" siłom przeciwnym, w które wcielą się wojskowi z: Grand Duchess Birutė Uhlan Battalion, Juozas Vitkus Engineer Battalion i Non-kinetic Operations Company of the National Defence Volunteer Force.

Dowódca Belgów wskazał, że większość zadań wykonują oni w ramach ochrony antyterrorystycznej terytorium kraju, ale tutaj zdecydowano się przećwiczyć zdolności związane z obroną kolektywną. 

Wśród rozmieszczonych na Litwie pojazdów znajdują się wozy wsparcia ogniowego na bazie transporterów Piranha IIIC, uzbrojone w armaty 90 mm. Belgia wycofała ze służby wszystkie posiadane czołgi Leopard 1. Zastąpiono je pojazdami kołowymi. Symboliczny ostatni strzał z Leopardów 1 oddano w 2014 roku.  

Reklama

Komentarze (3)

 1. 45

  2,5 km strzał bezpośredni? Moja wiara jest mała bo to nie jest ppanc. /strzał bezp to wtedy gdy tor lotu pocisku nie przekracza wysokości celu./ Do burzenia budynków tylko haubica. Armata tylko dziury zrobi.

 2. 45

  Do celi powierzchniowych.To nie jest armata ppanc.Ten samochód ma wspierać inne samochody z piechotą. Gdy się nie ma czołgu musi być coś takiego.Inaczej piechota nie miała by żadnego wsparcia.Jedyną zaletą jest koszt reszta to wady.

 3. MK

  Mógłby ktoś wskazać do czego warto strzelać z takiego kalibru, a nie warto z np. 40mm?

  1. KM

   Wysoka skuteczność amunicji odłamkowej przeciw sile żywej (promień rażenia ponad 25m odłamkową, do 200m kartaczami), wysoka skuteczność przeciw budynkom, możliwość ognia pośredniego na odległość do 8km, ukraińskie pociski kierowane. Przeciwpancerne z penetracją do 400mm mogą załatwić MBT od boku. Celny ogień bezpośredni do 2.5km. Tego z 40mm nie zrobisz.

  2. Rain Harper

   Do T72B3, przechodzi na wylot kiedy już spadną kostki ERA.

Reklama