Reklama

Siły zbrojne

Belgijskie F-16 dłużej w Malborku

Fot. Staff Sgt. Aaron Allmon/USAF
Fot. Staff Sgt. Aaron Allmon/USAF

Samoloty myśliwskie F-16 należące do lotnictwa wojskowego Belgii i pełniące służbę w ramach misji Baltic Air Policing pozostaną w bazie w Malborku do końca sierpnia bieżącego roku – podaje Polska Agencja Prasowa.

Belgijskie F-16 pełnią służbę w Polsce od stycznia. Ich obecność w Malborku jest elementem wzmocnionej misji ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich (Baltic Air Policing). Obecnie uczestniczą w niej również włoskie Eurofightery i polskie MiGi-29, rozlokowane na Litwie oraz hiszpańskie maszyny Typhoon, rozmieszczone w estońskiej bazie Amari.

Pakt Północnoatlantycki zdecydował o rozszerzeniu zakresu Baltic Air Policing w ubiegłym roku, w ramach wsparcia dla krajów wschodniej flanki NATO w świetle aneksji Krymu. Kontyngent rozlokowany zwykle na Litwie został wzmocniony, a dodatkowo samoloty rozmieszczono w bazie w Malborku oraz w Estonii.

W ubiegłym roku w Polsce w ramach misji ochrony przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich służbę pełniły holenderskie F-16 oraz francuskie Mirage 2000 i Rafale. Według dostępnych informacji Sojusz Północnoatlantycki zamierza utrzymać rozszerzony zakres Baltic Air Policing co najmniej do końca bieżącego roku. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. magazynier

    Ładne zdjęcia mają na tym portalu. A staff. sgt. Aaaaron Aaaalmon robi przepiękne. Made in USAF. Greetings, Janusz.

  2. hp7

    NATO potrafi tylko wyrażać zaniepokojenie, tak? A niech mi który mądry powie gdzie i ile wojsk rotacyjnych jest rozlokowanych. To samo będzie teraz na Ukrainie, wraz z kolejnymi wycieczkami specjalistów wojskowych.

Reklama