Siły zbrojne
Barak-8 ochroni izraelskie korwety. Podpisano kontrakt
Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI) podpisała kontrakt na dostawę izraelskiej marynarce wojennej zaawansowanych systemów obrony Barak-8 - informuje koncern. Chodzi oczywiście o system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, który zapewniać ma szeroki zakres ochrony przed zagrożeniami z powietrza, morza lub lądu.
"Barak-8 to jeden z wiodących systemów IAI. Podpisany kontrakt na dostawę systemu jest jednym z wielu, które sfinalizowaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat o łącznej wartości ponad 6 mld dolarów" – powiedział Dror Bar, wiceprezes do spraw systemu obrony powietrznej i rakietowej Israel Aerospace Industries (IAI).
System Barak-8 na korwety Sa'ar-6 zwiększy możliwości operacyjne izraelskiej marynarki wojennej. Dzięki modułom lądowym i morskim system stanowi kompletne i spójną odpowiedź na szeroką gamę zagrożeń i został opracowany tak, aby był w pełni kompatybilny z innymi systemami.
System Barak-8 zapewnia ochronę przed zagrożeniami lotniczymi i rakietowymi z powietrza, morza lub lądu. Barak-8 integruje szereg podsystemów, takich jak: radary, systemy dowodzenia i kontroli, wyrzutnie, pociski przechwytujące i zapewnia pełną z innymi systemami.
Nad opracowaniem systemu Barak-8 IAI współpracowała z m.in. izraelską Dyrekcją ds. Badań i Rozwoju Obrony oraz indyjską Organizacją Badawczą nad Rozwojem Obronności DRDO (Defense Research and Development Organization). System został pozyskany przez indyjskie siły zbrojne, a jego techologia - transferowana do Indii.
Przypomnijmy, że w marcu br. Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI) wprowadziła nowy system obrony powietrznej i przeciwrakietowej z morza i lądu Barak-MX. Ma pozwalać on na dobór różnorodnych typów radarów i wyrzutni przechwytujących w zależności od rodzaju zagrożenia i realizowanej misji. Modułowa budowa systemu ma umożliwiać użytkownikowi budowanie systemu od podstawowej konfiguracji, a następnie stopniowe lub szybkie rozbudowanie posiadanych zdolności – w zależności od potrzeb operacyjnych czy możliwości budżetowych.
Izraelczycy promowali już wcześniej system Barak-MX, między innymi w Polsce, na targach MSPO 2018, przede wszystkim z myślą o systemie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew, a także jako potencjalne uzbrojenie dla nowych okrętów Marynarki Wojennej. System może być używany zarówno na wyrzutniach lądowych, jak i na platformach morskich.
Barak-MX powstał z wykorzystaniem doświadczeń m.in. z projektu Barak-8. Sam zestaw opiera się przede wszystkim o pocisk o zasięgu 70 km. Z kolei Barak-MX wykorzystuje trzy różne typy rakiet o zasięgach od 35 km do 150 km, odpalane z modułowej wyrzutni.
Qwerty
My to jednak mamy dobrze. Marynarka nie ma okrętów, więc nie ma co bronić, więc kasa zaoszczędzona, więc można kolejną kasę przeznaczyć na + coś tam, więc będzie więcej głosów itd....