Reklama

Siły zbrojne

B-2 w Europie. Wesprą flotę Lancerów

U.S. Air Force / Staff Sgt. Sadie Colbert
U.S. Air Force / Staff Sgt. Sadie Colbert

B-2 Spirit z 509 Skrzydła Bombowego wylądował na lotnisku Lajes w Portugalii. Maszyna tego typu, na co dzień stacjonująca w bazie Whiteman w Missouri ma wesprzeć operujące nad Starym Kontynentem B-1B Lancer.

Lądowanie w Portugalii miało miejsce 16 marca. B-2 w czasie swojego pobytu w Europie mają przeprowadzić co najmniej kilka misji, a ich załogi ćwiczyć m.in. tankowanie paliwa na ziemi bez wyłączania silników (tzw. hot-pit refuel) a także wymianę w tym czasie załogi. Jak mówi gen. Jeff Harrigian, dowódca USAF w Europie, doda to głębi do i tak dużego już wysiłku floty strategicznych bombowców. Generał dodał ponadto, że przybycie B-2 na teatr europejski zwiększy gotowość do współpracy z europejskimi sojusznikami.

Każdy B-2 może przenosić łącznie 18 ton ładunku w dwóch komorach bombowych.

W siłach powietrznych Stanów Zjednoczonych znajduje się obecnie 19 bombowców B-2 Spirit z 21 wyprodukowanych. Maszyny te powstały w zakładach Northrop Grummana w układzie latającego skrzydła i są drugimi na świecie maszynami mającymi cechy stealth po F-117 Nighthawk. Maszyny te weszły do użytku w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Początkowo planowano budowę nawet 165 samolotów tego typu, ale plany te znacznie zredukowano w związku z zakończeniem zimnej wojny. W wyniku tej decyzji nie udało się zastąpić nowym typem floty B-52, które służą do dziś i będą na stanie jeszcze przez wiele lat.

Teraz u progu kolejnej zimnej wojny powstaje, mocno oparty na doświadczeniach B-2, bombowiec B-21 Raider.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama