Reklama

Siły zbrojne

Australia zakupi bombowce B-21 Raider?

Fot. Northrop Grumman

Australijski minister obrony zasugerował, że rozważany jest zakup B-21 Raider, powodem ewentualnego zakupu tych bombowców ma być rozwijany przez Chiny potencjał wojskowy, który zagraża bezpieczeństwu Australii – pisze EurAsian Times.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W wywiadzie dla The Australian pod koniec sierpnia minister obrony Richard Marles powiedział, że brany pod uwagę jest bombowiec stealth B-21 Raider. Minister Marles dodał, że zakup bombowca zaspokoiłby potrzeby Australii w zakresie zdolności uderzeniowych dalekiego zasięgu, które Australia utraciła w 2010 roku po wycofaniu swojej floty samolotów uderzeniowych F-111C Aardvark, F-111C to wersja samolotu F-111, która najdłużej pozostawała w służbie.

Wypowiedź australijskiego ministra prawdopodobnie nie była przypadkowa, ponieważ Sekretarz Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Frank Kendall powiedział, że Ameryka jest skłonna rozmawiać o wszystkim czym byłaby zainteresowana Australia i co mogłoby jej pomóc. Kendall podkreślił również bliską współpracę między USA i Australią nad myśliwcem F-35 Joint Strike Fighter i powiedział, że nie sądzi, aby istniało jakiekolwiek fundamentalne ograniczenie obszarów ewentualnej współpracy obu państw .

Reklama

Czytaj też

Jak w listopadzie ubiegłego roku donosił Bloomberg program Sił Powietrznych USA dotyczący bombowca stealth nowej generacji B-21 będzie kosztował podatników prawdopodobnieco najmniej 203 mld dolarów na rozwój, zakup i eksploatację 100 samolotów w ciągu najbliższych 30 lat.

Na wypowiedźz amerykańskiego przedstawiciela od razu zareagował rzecznik prasowy ChinSong Zhongpine w Global Times mówiąc, że „B-21 jest bombowcem stealth dalekiego zasięgu zdolnym do lotów międzykontynentalnych, co może stanowić poważne zagrożenie dla Chin". Tymczasem chińskie media spekulują, że ich własny międzykontynentalny bombowiec stealth nowej generacji Xian H-20 zostanie ujawniony publicznie w listopadzie. Global Times pisze nawet, że może być wykorzystany do bombardowania B-21 w jego australijskich bazach.

Jak zwraca uwagę EurAsian Times, jeśli USA zdecydują się włączyć Australię do swojego programu bombowców B-21, byłby to kolejny kamień milowy we współpracy obronnej obu krajów po trójstronnym porozumieniu AUKUS z minionego roku, w ramach którego USA i Wielka Brytania pomagają Australii w pozyskaniu okrętów podwodnych z napędem jądrowym.

Czytaj też

Należy przypomnieć, że w strategii obrony z 2020 roku, Australia zapisała konieczność inwestycji w zdolności uderzeniowe dalekiego zasięgu, aby przeciwdziałać rosnącemu zagrożeniu bezpieczeństwa ze strony Chin. Australia jest zaniepokojona rosnącym potencjałem wojskowym Chin i perspektywą wciągnięcia jej w poważniejszy konflikt amerykańsko-chiński w regionie Indo-Pacyfiku. Obawy są całkowicie uzasadnione, na terenie Australii znajdują się amerykańskie bazy w Northwest Cape i Pine Gap, co czyni Australię celem uderzeń dalekiego zasięgu ze strony Chin w przypadku chińsko-amerykańskiego konfliktu o Tajwan. Odległość między Chinami a Australią wynosi 7 400 km a zasięg np. F-35 to około 1000 kilometrów, a przy użyciu samolotu-cysterny mógłby zostać wydłużony do około 1500 kilometrów. Tak więc Australia musi mieć maszyny zdolne do ewentualnej odpowiedzi.

EurAsian Times pisał, że w sierpniu cztery bombowce stealth USAF B-2 Spirit zostały rozmieszczone w bazie lotniczej Royal Australian Air Force (RAAF) w Amberley w Queensland. Bombowce służyły w 509 .Skrzydle Bombowym z Whiteman Air Force Base. B-2 Spirit B-2 wspierały amerykańskich Marines w ćwiczeniach z australijskimi żołnierzami. Było to pierwsze rozmieszczenie B-2 w Australii w ramach Bomber Task Force (BTF). Rozmieszczenia BTF są częścią inicjatywy wzmocnionej współpracy powietrznej między Stanami Zjednoczonymi a Australią. Australijski Departament Obrony powiedział portalowi „Janes", że ta inicjatywa obejmuje „wzmocnioną współpracę powietrzną poprzez rotacyjne rozmieszczenie amerykańskich samolotów wszystkich typów w Australii oraz odpowiednie szkolenie i ćwiczenia z samolotami". Bombowce działały w lipcu i sierpniu, biorąc udział  ćwiczeniach „Koolendong" i a „Arnhem Thunder".

Czytaj też

B-21 jest następcą pochodzącego z czasów zimnej wojny B-2 Spirit. Ma wykonywać część zadań starzejących się B-1 Lancer i B-52 Stratofortress A. B-21 jest produkowany w ramach kontraktu Sił Powietrznych z koncernem Northrop Grumman. Został zaprojektowany z otwartą architekturą systemową, umożliwiającą szybkie wprowadzanie nowych pojawiających się technologii co ma pozwolić na zachowanie wartości samolotu w czasie całego okresu służby. B-21 to bombowiec dalekiego zasięgu o zaawansowanych cechach stealth. Będzie on stopniowo zastępował bombowce B-1 i B-2, stając się podstawą floty bombowców strategicznych Sił Powietrznych USA. Nie zastąpi jednak bombowców B-52, które mimo bycia maszynami znacznie starszymi od B-1 i B-2 będą obok B-21 pełnić służbę w USAF jeszcze nawet przez kilka dekad. B-21 Raider ma być ciężkim bombowcem strategicznym przeznaczonym do przenoszenia zarówno broni jądrowej, jak i konwencjonalnej. Planowana prędkość samolotu pozostaje nieznana, ale planuje się, że będzie to samolot dalekiego zasięgu, o dużym ładunku użytecznym, cow połączeniu ze znanymi ograniczeniami kosztów programu B-21, wskazuje, że może to być samolot poddźwiękowy.

Reklama

Komentarze (4)

 1. cywilnycywil

  Australia obawia się Chin? To już nie boją się własnych niezaszczepionych obywateli? Nieważne. B-21 raczej nie kupią. Nie wiem zresztą, czy USA by sprzedały - niezależnie od ceny. Pewne swoje tajemnice USA strzegą i to całkiem zrozumiałe. F-22 Raptor też nie był i raczej nie będzie na sprzedaż.

 2. rmarcin555

  Australia ani nie dostanie bombowców, ani nie będzie mieć atomowych subów. Dajcie spokój z tymi baśniami.

 3. Valdi

  B1 spirit to 2mld USD B21 również 2 ale o klasę lepszy 2 strategiczne lotniska Perth Darwin gotowe Dystans 10tys km Strategia to obrona Pacyfiku po Filipiny Thaad X4 baterie za 10mld USD potrzebne od zaraz

 4. Valdi

  B1 spirit to 2mld USD B21 również 2 ale o klasę lepszy 2 strategiczne lotniska Perth Darwin gotowe Dystans 10tys km Strategia to obrona Pacyfiku po Filipiny Thaad X4 baterie za 10mld USD potrzebne od zaraz

Reklama