Reklama

Siły zbrojne

Amerykański "niewidzialny" bombowiec z nowymi rakietami

Bombowiec B-2 Spirit.
Autor. pxhere.com/CC0

Koncern Northrop Grumman pod koniec sierpnia poinformował o przeprowadzeniu pomyślnego odpalenia z pokładu bombowca strategicznego B-2A nowego pocisku manewrującego AGM-158B JASSM-ER, co zwiększa zdolności eliminacji celów przez ową konstrukcję.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

B-2A Spirit staje się kolejnym typem samolotu, który może używać pocisków manewrujących JASSM-ER, co w połączeniu z jego cechami stealth daje jeszcze lepszy efekt niż odpalenie go np. z F-16. Jest to już drugie odpalenie, pierwsze miało miejsce pod koniec zeszłego roku. Pociski te były używane bojowo m.in. przez bombowce B-1B Lancer w Syrii, gdzie odpalono 19 pocisków rakietowych tego typu na cele wojskowe w roku 2018.

Czytaj też

Pociski JASSM opracowano specjalnie do uderzeń na cele chronione przez obronę przeciwlotniczą. Pociski tego typu zaprojektowano z uwzględnieniem technologii obniżonej wykrywalności (stealth). Naprowadzanie odbywa się – w obu wersjach –  przy wykorzystaniu systemu INS/GPS, a w ostatnim etapie – również głowicy termowizyjnej. JASSM latają z prędkością poddźwiękową.

Reklama

Czytaj też

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych posiadają obecnie 19 bombowców strategicznych B-2 Spirit. Są to najnowsze samoloty tej klasy w ich arsenale, mimo że powstały one stosunkowo dawno, bo w latach 1994-2000. Do dzisiaj wycofano z linii dwa z nich – z czego jeden - Spirit of Kansas  - rozbił się w 2008 roku, a drugi - Spirit of Oklahoma - został przesunięty do misji testowych. Jedna z maszyn - Spirit of Washington – padła ofiarą pożaru w 2010 roku, ale została wyremontowana. W roku ubiegłym jeden z B-2A stacjonujący w bazie Whiteman odniósł także uszkodzenia podczas lądowania. Obecnie siły powietrzne USA czekają na nowy typ bombowca strategicznego B-21 Raider, a bombowce B-2A przechodzą prace modernizacyjne pozwalające im m.in. na używanie bomb nuklearnych B61-12.

Fot. USAF
Reklama

Komentarze (1)

 1. TakTak

  Pamietacie ten reportaz z BBC? Tylko wtyedy wiadomsci byly ograniczne "13 lutego niewidoczny dla radarów amerykański bombowiec zrzucił dwie, kierowane laserem bomby na obiekt, w którym miało się znajdować centrum komunikacyjne i ośrodek dowodzenia irackiej armii. Okazało się jednak, że w budynku mieszkali cywilni uchodźcy wojenni. Zginęło 315 osób, w tym 130 dzieci." Na dziennikarsiwie ucza teraz o tym ze przez pierwsze pol roku wojny w iraku - bylo tylko 2 Zachodnich dzinnikarzty. Z koleii WOjna w Ukrainie jest relacjonwana od nocy do rana. Duza roznica w odbiorze.

  1. CCCP

   i co zdaniem Ołgino ma to wspólnego z tymi testami?

  2. TakTak

   CCCP - to zaley chyba od srodowiska w jakim jestes. W Moim - byla zasada "burzy mozgow" - kazdy z kilku osob w zespole mowil inna wersje interperacji i rozwiazania i skojarzen (czasem pierwsze co przchdzilo do glowy) Czasem rzeczy nie wiarygodne. W ten sposb sie wyklowaly NIEZLWYKE ROZWIAZNIA. Jakie Ty masz srodwsko nie wiem. Moze jest to "powatrzaj co mowia w TV nie analizuj" (Wiesz mi ze to blisko tego co maja w Olingo - wiec panei CCP - poniekad reprezntujesz ten sposb myslania - czy raczej bezmyslnsci) Co ma wspolengo ten niewidzialny samolot i ta bron precuzjna z tamtm z Irakiu i tamta bronia prezjna? No pomysl dla odmiany sam.

  3. Valdore

   @Taktak, jak widac dla ciebie JASSM-E i paveway to to samo. Może poczekaj na gotowiec bo takich bredni jak wypisujesz dawno nei było.

Reklama