Reklama

Siły zbrojne

Amerykański dron rozbity w Polsce

Start RQ-20 Raven
Start RQ-20 Raven
Autor. US Army, Sgt. 1st Class Michael Guillory

Amerykański bezzałogowiec rozpoznawczy po zerwaniu łączności rozbił się w lesie nieopodal miejscowości Trzebień na Dolnym Śląsku – donosi RMF FM.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak nieoficjalnie ustaliło RMF FM, żołnierze amerykańscy służyli na poligonie z polskimi wojskami z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

Obiekt miał spaść kilkaset metrów od drogi nieopodal stacji benzynowej. Odnalazły go już polskie służby.

Reklama

Nie było poszkodowanych. Ze strony Państwowej Straży Pożarnej w działaniach brały udział dwa zastępy. Te działania polegały na wsparciu w poszukiwaniu drona - powiedział w rozmowie z RMF FM starszy brygadier Aleksander Kucharczyk z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Na trop maszyny służby naprowadził światek, który zadzwonił na numer alarmowy i poinformował o upadku „niewielkiego samolotu". Miało to miejsce we wtorek 18 lipca.

Biorąc pod uwagę relację o „niewielkim samolocie", jak również brak pożaru w lesie wydaje się, że może chodzić o bezzałogowiec wykorzystywany przez pododdziały US Army na niskim szczeblu, a więc mini BSP typu RQ-20 Puma lub RQ-11 Raven, względnie większy BSP taktyczny RQ-7B Shadow.

Reklama

Komentarze (3)

 1. bezreklam

  JA do puki nie pojechalem do USa nie widzialem ze tam tyle patolgii. Bezdomni na ulicach miast NY, LA. 30% obwateli ma ubezpicznia. Metro w NY to szczry i skrzpiace wagony. Pociagi sie wykolejaja bo stare tory. Inwestuja wsztsko co maja w armie i tylko armie. ALe nawet ona choc nowaczna ma wady.

  1. Zygazyg

   A ja słyszałem że są pańsktwa w których 30% ludności. nie ma toalety w domu. Pomożesz namierzyć takie państwo? Wskazówka to nie Afryka tylko Azja…

 2. Extern.

  Raczej to było coś większego, media pisały że świadek mówił o 8metrach rozpiętości skrzydeł, Może trochę i przesadził, ale raczej na pewno nie był to Mini BSP.

  1. Davien3

   @Extern Shadow za mały tez bo ma niecałe 4m rozpietosci . Co wskazywaloby na cos sporo wiekszego ale RQ-5 i RQ-2 juz wycofane wiec zapewne źle ocenił wymiary

  2. młodygrzyb

   Mówił mały samolot więc pasuje i RQ-21 i Reaper wzrok bywa omylny .5m czy 20m z pewnej odległości to mały samolot.

 3. MiP

  Nad tym krajem lata wszystko co chce,albo ruskie rakiety i balony albo amerykańskie drony.

  1. Franek Dolas

   Właśnie. Ja ostatnio widziałem bociana. SKANDAL!!!

Reklama