Reklama

Siły zbrojne

Amerykańska armia kupi granatniki nowej generacji

 • Photo:USAF
  Photo:USAF

Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych planują rozpoczęcie procesu pozyskania nowego systemu uzbrojenia, który byłby zdolny do niszczenia całej gamy zagrożeń i zastąpiłby obecnie wykorzystywane w US Army cztery typy granatników.

Wstępne wymagania w odniesieniu do nowej broni zostały zawarte w zatwierdzanym obecnie przez Pentagon dokumencie IAM „Individual Assault Munition” (osobista amunicja szturmowa). Z zawartych tam informacji wynika, że Amerykanie planują nowym uzbrojeniem zastąpić wykorzystywane obecnie w amerykańskiej armii:

 • dwa rodzaje lekkich granatników przeciwpancernych jednorazowego użytku: M72 LAW (Light Anti-Armor Weapon) kalibru 66 mm i M136 AT4 LATW (Light Anti-Tank Weapon) kalibru 84 mm;
 • jednorazowy granatnik do niszczenia umocnień M141 BDM (Bunker Defeat Munition) kalibru 83 mm;
 • przenośne działo bezodrzutowe Carl Gustaf kalibru 84 mm (z wymienną amunicją, a więc wielozadaniowe).

Każdy z jednorazowych systemów uzbrojenia według US Army jest skuteczny, ale tylko w wyznaczonych, specyficznych działaniach. Dla przykładu, granatnik jednorazowy M141 BDM, opracowany przez amerykański przemysł, służy do zwalczania umocnień i lekkich pojazdów.

Różnego rodzaju amunicja produkowana przez firmę NAMMO m.in. dla granatników M72 – fot. M.Dura

Obecnie do wykonywania zróżnicowanych zadań (wymagających konkretnych typów amunicji) może być używane działo Carl Gustaf. Nie jest ono jednak na wyposażeniu indywidualnego żołnierza (za wyjątkiem wojsk specjalnych), ale przydziela się je na poziom plutonu. Dodatkowo nie jest to uzbrojenie jednorazowego użytku, tak że strzelec po strzale musi zabierać wyrzutnię ze sobą.

Nowy granatnik IAM

Obecnie amerykańska armia myśli o wprowadzeniu jednego systemu na wszystkie rodzaje zadań, w tym przede wszystkim: zarówno do zwalczania fortyfikacji, jak i wozów opancerzonych. Nowa broń ma ważyć nie więcej niż 4,5-7,3 kg i być nie dłuższa niż 101 cm.

Obecnie używany granatnik M141 waży 7,1 kg i mierzy 81 cm, natomiast AT4 - 6,7 kg i 100 cm. Nowe uzbrojenie ma być również wielozadaniowe: przeznaczone zarówno do niszczenia opancerzonych pojazdów w ruchu i na postoju, jak i umocnień zbudowanych z ziemi i drewna, budynków z trzywarstwowej cegły oraz zbrojonego betonu. Dodatkowo strzelec ma mieć możliwość wykorzystania broni w zamkniętym pomieszczeniu i bez zagrożenia dla słuchu.

Zestaw granatników proponowanych przez niemiecką firmę DND – fot. M.Dura

Plany przewidują pierwsze finansowanie programu w latach 2018-2021, natomiast dostawy mają się zacząć w latach 2022-2023. Przypuszcza się, że zostanie wybrane jedno z istniejących rozwiązań i jego producent otrzyma po prostu zlecenie na opracowanie wymaganego systemu uzbrojenia (z odpowiednim finansowaniem).

Już wiadomo, że do konkursu staną: amerykańskie koncerny: General Dynamics i Aerojet Rocketdyne, szwedzka spółka Saab, izraelski koncern Rafael i niemiecka firma DND (Dynamit Nobel Defence).

Reklama

Komentarze (7)

 1. Marian

  Panowie i Panie, pozwólcie na refleksję natury ogólnej: widzę, że wasze forum zaatakowała stonka z Onetu. Składam wyrazy współczucia. Dotychczas był to jeden z tych portali, gdzie komentarze były ciekawsze od artykułów i czytało się je z przyjemnością. Może czas uaktywnić moderatorów.

 2. anglik

  radio erewań ; u ruskich granatnik jest zawsze przenośny / gorzej z amunicją ale komitet putina pracuje pełną szklanicą / ponieważ jest to rura do parnika z samogonem i nie ma prawa zginąć ..

 3. NEMO

  Ciekawe takie rozdrobnienie granatników pod względem przeznaczenia jest na rękę amerykańskim producentom fabrykującym na ogół szmelc sprawdzający się jedynie w walce z dzikusami lub w hollywood. Ciekawe, czy kolejny skok na kasę podatników uda się i amerykańskiemu wojsku zaproponują jeden granatnik w 5 odmianach ;-D

 4. rpg

  Carl Gustav marzenie polskiej armii.

 5. aaa

  po liczbie artl o granatnikach dla WP na defensie wnoszę, że przetarg będzie ogłoszony jeszcze w tym roku.

 6. Drago

  Wiadomo kiedy u nas urichomi sie proces pozyskiwania granatnikow jednorazowych? Troche to smieszne bo kupuje sie smiglowce, samoloty, okrety podwodne ( w planie) a piechur , poza paroma ntd, nie ma narzedzi do zwalczania pojazdow pancernych wroga (jez przestarzaly i niebezpieczny dla uzytkownika, rpg przrstarzala amunicja).

  1. Drago

   Myslalem o Komarze , nie wiem skad mi soe wzial jez;)

  2. Podbipięta

   Jeż to może i jest przestarzały i niebezpieczny /szczególnie jak się nań usiądzie / ale co do Komara to jesteś pan w błędzie.Potrafi nieżle ukąsić.

 7. say69mat

  To, jak to ma być z tą reaktywacją ...RPG-76 'Komar'??? Pojawiają się liczne głosy, aby wyposażyć w ten model granatnika jednostki OT, jako odpowiednik Panzerfaustów Volkssturmu. Przecież jest w sumie na stanie i wyposażeniu??? Bądź w rezerwie strategicznej naszej armii??? Możeee zatem tak, na dobry początek, wystartować w przetargu w USA. Trochę podrasowany, podszynowany w piccatiny, kolimer, dobry uchwyt zamiast 'wieszaka', dobry PR??? Rozstrzelamy konkurencję śmiechem i zaporowo niską ... ceną!!! Tak na marginesie, nie ma to jak projektowanie uzbrojenia. Zbieżność z niewątpliwą zdolnością do organizowania przetargów zupełnie przypadkowa.

  1. Tyberios

   Komar był kiepski niesamowicie, przede wszystkim ze względu na wyjątkowo lichy efektor. Gdyby opracować lepszy to by może miało sens tylko że to by zwiększyło wagę i rozmiar zestawu.

  2. Podbipieta

   Komar to system lekki i najlżejszy w swojej klasie na świecie. Przebijalność i zasięg niewiele ustępują RPG 7 /dot. stosowanych przez WP granatów /...Stan paliwa i ładunków uznano / po badaniach wybranej partii / ze 3 lata temu za dobry. .Nowe zapalniki z samolikwidatorem opracowano,ale nie wdrożono..Oczywistym problemem jest dla naszej armii cięższy granatnik.Ćwierkają o tym od czasu do czasu wróble,ale na razie na ćwierkaniu się kończy a potomstwa nie widać.Ale jak sie coś ma wykluć jak jajka pod strażą w Dezamacie i nie ma ich kto wysiedzieć..Trza im jakąś wysiadywaczkę podrzucić.

  3. Kilo

   RPG-76 ma byc odpowiednikiem Panzerfausta, czy OT ma byc odpowiednikiem Volkssturmu? ;) Do tej pory mowiono raczej o podobienstwie do ORMO, ale dobrze, ze jestesmy swiadomi wszystkich wzorcow dla "wolontariuszy". :D Picatinny, kolimator, "wieszak" - aż się nasuwa przysłowie, że złej baletnicy to nawet .... w ustach przeszkadza.

Reklama