Reklama

Siły zbrojne

5 tys. sudańskich żołnierzy w Jemenie

Sana w Jemenie. Fot. Ibrahem Qasim/Wikimedia, CC BY 4.0
Sana w Jemenie. Fot. Ibrahem Qasim/Wikimedia, CC BY 4.0

W Jemenie, w którym było wcześniej 15 tys. sudańskich żołnierzy, teraz jest ich 5 tys. - poinformował w niedzielę premier Sudanu Abdalla Hamdok. Jak dodał, nie wierzy, że możliwe jest militarne rozwiązanie jemeńskiego konfliktu.

Hamdok spotkał się z dziennikarzami po powrocie z Waszyngtonu. Powiedział, że podczas wizyty w USA nie rozmawiał o wycofaniu wojsk sudańskich z Jemenu. Sudańskie wojska zostały rozmieszczone w Jemenie w 2015 roku, kiedy to interwencję w tym kraju rozpoczęła międzynarodowa koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej (Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i ZEA).

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Koalicja walczy pod hasłem przywrócenia do władzy prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Hadiemu podlega tylko południowa część kraju; rebelianci z popieranego przez Iran szyickiego ruchu Huti kontrolują terytoria na północy i zachodzie, w tym stolicę Sanę.

Jeżeli chodzi o Jemen, powiedzieliśmy, że nie ma rozwiązania militarnego, musi być rozwiązanie polityczne

Abdalla Hamdok, premier Sudanu

Według ONZ wojna w Jemenie wywołała jeden z "największych kryzysów humanitarnych na świecie".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Derwisz

  A jednak Arabia saudyjska placi 1mld usd miesięcznie sudanowi za te wojska

 2. sża

  Ostatnio Saudowie stracili nad Jemenem Apacza [załoga zginęła] i dużego drona UAV chińskiej zresztą produkcji, a tu na forum dziwna cisza wokół tego...

 3. ito

  Późno się zorientował. Dość oczywiste jest, że jeśli ktoś próbuje na siłę wprowadzić spadkobiercę satrapy w kraju, który się przeciw dyktaturze zbuntował to będzie miał przeciw sobie ludność tego kraju- czyli bez eksterminacji przejęcie kontroli będzie bardzo trudne.

 4. Pirat

  A czy proirańskie partyzanci liczą swoje straty?

 5. Adr

  W amerykańska po zęby ale i rosyjskiej, francuskiej czy brytyjskiej nie brakuje. Jaka by nie była wynik był by ten sam.

 6. mariusz

  Wszystkie te kraje uzbrojone są po zęby w amerykańską broń i co? I nie potrafią bronią tą pokonać partyzantów proirańskich...

Reklama