Reklama

Siły zbrojne

37,4 mld zł na obronę w 2017 roku. Budżet zależny od samolotów VIP

 • Gen. Jerzy Gut podpisujący dokument przekazania DSS w obecności gen. Piotra Patalonga i gen.Lecha Majewskiego. - fot. MON
  Gen. Jerzy Gut podpisujący dokument przekazania DSS w obecności gen. Piotra Patalonga i gen.Lecha Majewskiego. - fot. MON

Ministerstwo Finansów opublikowało założenia budżetu na 2017 rok. Na obronę narodową ma zostać wydanych 37,35 mld złotych, co stanowi 2,01% przewidywanego produktu krajowego brutto z roku 2016. Oznacza to kilkuprocentowy wzrost nakładów w stosunku do roku bieżącego. Łączna kwota będzie zależna również od wydatków na samoloty VIP.

Zgodnie z projektem budżetu na 2017 rok na obronę narodową ma być przeznaczona kwota 37,35 mld złotych, czyli 2,01% wykonania PKB przewidywanego na rok bieżący (2016). Z tego 37,15 mld to 2% PKB – kwota wymagana zgodnie z ustawą o przebudowie i modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz ich finansowaniu – a 200 mln złotych to rezerwa na zakup samolotów VIP.

Dzięki temu udział wydatków na obronę w PKB wyniesie 2,01%. Na wydatki majątkowe rząd zamierza przeznaczyć 10,1 mld złotych, co stanowi 27,2% ogółu wydatków na obronę narodową. W ten sposób spełnione zostanie kryterium alokowania co najmniej 20% na wydatki majątkowe.

Z kolei na modernizację Sił Zbrojnych przeznaczonych zostanie 9,5 mld złotych, w tym 7,1 mld na realizację programu wieloletniego „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programów operacyjnych.” Oznacza to, że kwota 7,1 mld została zaplanowana do wydania na kilkanaście podstawowych, priorytetowych programów modernizacyjnych SZ RP.

Należy zwrócić uwagę na rosnącą tendencję wydatków na priorytetowe zadania modernizacji sił zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych. Ich realizacja będzie jednak zależna od kształtu i skutków trwającej redefinicji Planu Modernizacji Technicznej, z uwzględnieniem lat 2017-2019.

W bieżącym roku na obronę narodową alokowane zostało pierwotnie 35,90 mld zł, a dodatkowo 0,85 mld w ramach rezerwy na zakup samolotów VIP. W praktyce więc ogólne wydatki na obronę narodową (wraz z rezerwą na zakup samolotów VIP), zwiększą się w tym roku jedynie o około 0,6 mld zł, czyli około 2%, natomiast bez uwzględnienia rezerwy wydatki wzrosną o około 4%. 

Embraer 175 VIP
Rządowy samolot Embraer 175 - fot. J.Sabak

Z drugiej strony, należy pamiętać że ewentualny brak realizacji rezerwy na samoloty VIP nie spowoduje „utraty” środków z punktu widzenia budżetu MON, a jego przesunięcie na lata następne – co jest zgodne z treścią stosownej uchwały RM z 30 czerwca tego roku. W wypadku niewykonania części z 0,85 mld zł w 2016 roku np. z uwagi na brak podpisania kontraktu, fundusze będą realizowane w następnych latach (formalnie jest to możliwe do 2021), dlatego łączna kwota zrealizowanych wydatków obronnych w danym roku (w tym 2016 i 2017), włącznie z rezerwą na zakupy samolotów VIP może ulegać pewnym fluktuacjom.

Kolejne pozycje to wydatki osobowe (8,78 mld zł), zakup usług remontowych, zdrowotnych, telekomunikacyjnych i pozostałych oraz zakup materiałów i wyposażenia, energii oraz środków żywności (7,50 mld zł), oraz emerytury i renty dla byłych żołnierzy i funkcjonariuszy (6,61 mld zł).

Na badania naukowe i prace rozwojowe w obszarze obronności zostanie przeznaczonych 0,93 mld zł (2,5% wydatków obronnych liczonych zgodnie z ustawą o przebudowie i modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz ich finansowaniu). Pozostałe wydatki bieżące będą stanowić kwotę 1,57 mld zł, świadczenia na rzecz osób fizycznych 0,99 mld zł, dotacje na zadania związane z obronnością – 1,18 mld zł.

Reklama

Komentarze (25)

 1. Zagłoba

  NIE DO WIARY! W kraju gdzie 84% obywateli czyue się zagrożonym i boi się wojny minister odpowiedzialny za obrone narodową tnie wydatki na uzbrojenie i to w sytuacji gdy gospodarka ma się całkiem nieźle. Póki co w to jeszcze nie wierzę. Poczekajmy na MSPO bo tam powinno się dużo wyjaśnić.

 2. WOiT

  Kupią samoloty pasażerskie,by bylo się czym ewakuować w razie W... a jest tego trochę do ewakuacji. Wszystkie poprzednie ekipy rządzące,które siedzą w kieszeniach wielkich tego świata, za przekazanie majątku polskiego...Pamiętacie nagrane na słynnych taśmach słowa Radka Sikorskiego, że Polski już nie ma ?

 3. wożny z MON

  spoko ..od 2017 r...budżet MON ma wynosić 3,173 %

 4. Gameness

  Nasza Armia jako coś poważnego istnieje tylko na papierze a co MON lubi robić to apele pomniki mundury dialogi itp bzdety z bandą rusofobów internetowych napinaczy na tym forum TAKA PRAWDA Powyższego nawet nie da się skomentować bo cenzura by nie przepuściła

 5. Soho

  Odnośnie PT-16 jakoś cisza nastała na portalach. Pewnie po MSPO się rozkręci. Jak tej moderce ukręcą łeb to zapewne dzięki lobby zachodniemu. 2A4 "warto" modernizować bo kasa u nas nie zostanie tylko za Odrę powędruje i nie tylko. Koncepcja PT-16 całkiem inna od wszystkich dotychczasowych modernizacji. Wydaje się być słuszna. Rynek T-72 na świecie ogromny - możliwości exportu również. Zróbcie coś dla naszego przemysłu czołgowego w końcu. Armia też na tym zyska.

  1. heh

   Były propozycje modernizacyjne czeski T-72M4CZ, chorwacki M-95 Degman i jakaż to karierę zrobiły na międzynarodowym rynku T72? Weźcie zróbcie coś dla Polski i w końcu ogłoście upadłość tak żeby można było zakupić przyzwoity sprzęt dla wojska a nie tylko wiecznie przemysł zbrojeniowy specjalnej troski najważniejszy.

  2. waldek

   T72 to złom i wbij to sobie w czerep! PT16? u nas? kolejne wyciąganie kasy. Jestes pracownikiem muzeum czy Bumaru? klepnij się głowę może ochłoniesz.

  3. kapralek

   Sorki ale wszelkie moderki T-72 i jego posiadanych przez Polskę mutacji to wyrzucanie pieniędzy w błoto, równie dobrze możesz sobie zmodernizować TV Ametyst z lat 76 do standardu cyfrowego...

 6. urko76

  Fajnie mamy kolejne obietnice .. na 2017, a ja czekam na rozliczenie budżetu PMT z 2016, bo nie zakupiono praktycznie nic, nie zrealizowano żadnego z zaplanowanych programów, więc znów na koniec roku MON będzie węgiel kupował?

 7. racjus

  Wisła, Narew, BWP (na początek używane dla jednej brygady a potem Borsuk), BSL (Orlik, Gryf resztę można odpuścić), Krab, Kryl, Rak, Homar, chociaż z 36 śmigłowców, Kormoran, Miecznik to absolutne minimum aby można było mówić w ogóle o armii. Tego się nie da zrobić wydając 7 mld rocznie. Ktoś musi wreszcie poszukać oszczędności. Na sam zakup wymienionego sprzętu (co jest znacznie poniżej oczekiwań) to ok 11 mld rocznie. Aby zacząć mówić o jakiejś modernizacji to już co najmniej 13-15 mld na same zakupy wtedy można zacząć myśleć o modernizacji PT-91, granatnikach, Langustach (mamy jeszcze kilka Gradów do przerobienia), eskadrze F-16, dokończeniu modernizacji MIG-ów, modernizacji MI-24 (lub wymianie na 16 nowych) używanej fregacie, 2 OP, remotoryzacji MI, modernizacji Orła i OT a i tak będzie to bardzo okrojony plan.

 8. maniek

  a miało być 3% PKB...

  1. Max Mad

   Nie będzie, to były majaki szaleńca. 3.0% PKB wydzielone z budżetu tylko na zbrojenia by zatłukło młotkiem budżet państwa. To podstawy ekonomii są, choć dla wielu w tym polityków całkowita czarna magia.

 9. give-me-a-break

  To juz się robi żałosne. Może jakieś konkrety w końcu opublikują, a nie szafuja tryliardami urojonych pieniędzy, których armia nigdy nie zobaczy. Jak mają w 2017 roku przeznaczyć kilka procent więcej niż w tym, to zaczyna mnie skręcać - kilka procent wiecej z 0 daje nadal 0. Minister ON Macieriewicz nic nie robi w kwestii modernizacji technicznej i przeznacza czas na drugorzędne sprawy w kontekście ewentualnego konfliktu zbrojnego. Amatorka jak zwykle, gdyby za każdy rok spędzony nad rozważąniami i dialogami technicznymi płacili nam miliard, bylibyśmy najbogatszym państwem na świecie.

  1. TTRED

   Machaja szabelką, prężą się jak pawie, armia muzealna. Jakby doszło do wojny to pierwsi byliby w Szwajcarii.

  2. Marek

   Wcześniej za to mieliśmy czyste "zawodowstwo" polegające najpierw na rozpierniczeniu armii a później programach modernizacyjnych, których nijak przy 2% PKB nie można było zrealizować.

 10. racjonalistaNSZ

  Macierewicz już szykuje tych co będą za Polskę umierać, OT to poddanie się, to wywieszenie białej flagi i zejście do podziemi -morale armii rośnie...Ja mu nie zarzucam zaniechania pro=polskości tylko stwierdzam, że ta władza nie ma pojęcia o rządzeniu, pomimo że bardzo chcą...Zaprzańcy byli bardzo źli, a równa się w górę... W Powstaniu Warszawskim zginęło 160-180 tys. Polaków, a Niemców 1740...Czas ruszyć główkami, bo następnej takiej wojny Polska nie wytrzyma! Tymczasem...MON stawia na..."Powstańców Warszawskich"! I aby nie było : CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

 11. wojskowy

  po co tyle kasy skoro pisiory wszystko wstrzymaly i modernizacja stoi o ile sie nie cofa.......

 12. criss

  pieniądze spore. trzeba je jednak dobrze wydać. a to nie jest takie pewne, choć jest na co.

 13. jacki

  jak narazie to w propagandzie same sukcesy reszta lezy wiekszosc programow modernizacyjnych wstrzymano OT macierewicz zaczyna budowac od galowych mundurkow

 14. Marek1

  ..."kwota 7,1 mld została zaplanowana do wydania w 2017r na kilkanaście podstawowych, priorytetowych programów modernizacyjnych SZ RP."... Kiedy końcu ktoś w W-wie zrozumie prostą prawdę, że podzielenie tych 7 mld PLN pomiędzy ...KILKANAŚCIE "priorytetów" spowoduje to samo co zwykle - bezproduktywne roztrwonienie tych środków BEZ znaczącej zmiany potencjału bojowego WP !!!!!! JAKIE priorytety "geniusze" z MON chcą za w/w kwotę jednocześnie pozyskać ??? Wisłę ?? Narew ?? A może również i Orkę, Borsuka, ect, ect ,... ręce opadają :-((

  1. Ad_summam

   Odczep się od Warszawy. Czy warszawiak rządzi tym krajem?

  2. Arek102

   Właśnie dlatego obecnie trwa redefinicja potrzeb dla WP i wszystkie programy zostały zamrożone, oprócz tych które już trwają-zostay podpisane umowy z producentem. Po 30 września tego roku MON ma ujawnić jakie programy modernizacji wojska bendą kontynuowane, a jakie zostaną zlikwidowane lub przesunięte w czasie po 2019 rok. Prócz tego trwają negocjacje offestowe przy programie zakupu smigłowca wielozadaniowego. Tutaj francuzi mają czas do 30 wrzesnia by dogadać się z Ministerstwo Rozwoju. :-)...

 15. mati

  Powiem tak: jeśli rząd chce realizować kilkanaście projektów modernizacji to goowno z tego będzie. Rząd powinien zagospodarować np. 80% "budżetu modernizacyjnego" na kilka kluczowych projektów, zagospodarować sztywno kasę i te projekty realizować !!! Wybrać np. Narew, Homar, Orka, Czaple, Kruki, smigłowce wielozadaniowe. Natomiast za pozostałe 20% klepać niewielkie ilości BWP, Krabów czy Rosomaków (więcej nasz krajowy przemysł pewnie i tak nie da rady produkować). Do tego amunicja !!! Natomiast obawiam się, że w imię dobrych relacji z USA MON poświęci większą część budżetu na zakup starych i wątpliwej skuteczności Patriotów i żadnej modernizacji armii nie będzie.

 16. Obserwator

  Pytanie jest takie, czy założone przez rząd dochody są realne? Obawiam się, że nie. Jeśli dochody będą mniejsze niż zakładane, a na 90% tak będzie, to będzie trzeba zmniejszyć budżet MON. Ponadto co planuje zakupić MON, bo póki co, nie ma żadnych planów. Ciekawy jestem ile w tym roku wydadzą na modernizację. Co zrobią z niewydanymi pieniędzmi? Zakupią węgiel, jak w ubiegłym roku? Jestem bardzo ciekawy realizacji tegorocznego budżetu, jak i przyszłorocznego.

  1. fort

   Jak narazie w tym roku dochody z podatków za pierwsze półrocze są większe o 8mld niż planowano.. Dodatkowo w lipcu przyjęto pierwszy pakiet uszczelniający podatek VAT, kolejny ma być przyjęty w listopadzie. Spadek ściągalności podatku od poprzednich rządów PiS kiedy został podwyższony do 17% PKB przez 8 lat rządów PO spadł do 13%,co tylko w 2015 roku przekładało się na 60mld w plecy ( czyli 6x tyle co mamy na modernizacje wojska rocznie lub 2 budżety MON )

 17. słyszałem w PR24 że ma byćna MSPO

  nie ale

 18. Kolo

  Wydatki na MON rosną, powoli ale rosną. A to dobry kierunek.

  1. db

   Jak na razie założony budżet jest mniejszy niż wydatki zrealizowane w roku 2015. NIewiele, ale jednak mniejszy.

  2. kol

   pensje i diety generalskie też.

 19. Max Mad

  A ile pieniędzy zostanie zwrócone do budżetu z powodu zamrożenia modernizacji na 9 miesięcy przez obecne kierownictwo MON?

  1. Vvv

   Przeciez nasza armia jest teraz tak silna bo mamy Jarka i Macierewicza :) a i "żołnierze wyklęci" <- słowo klucz

  2. fort

   rozumiem że to wina obecnego MON że poprzedni rzad zabezpieczył na plan modernizacji 1/3 potrzebnych środków i że obecny MON powinien wydać te pieniądze na pierwsze z brzegu projekty niezależnie od stopnia ich ważności?

  3. makita ninja

   Pewnie nic, bo obowiązuje ustawa pozwalająca na wykorzystanie niewydanych środków w następnym roku. BRAWO RZAD!

 20. stary

  Czyli jedna piąta budżetu na uzbrojenie.

 21. art

  wydadza-dobrze tylko gdzie sa nowe srodki ppanc,smiglowce,bwp,plot ,tylko sie gada

 22. SAS

  Czyli jest około 2 miliardy dolarów do wydania na nowy sprzęt. Może wszyscy fantaści rozumiejący programy modernizacyjne jako coś co miałoby się zdarzyć zaraz uświadomią sobie, że to bardzo mało. Większość programów i zakupów wydarzy się w 5,10 i 20 lat i tak to trzeba rozumieć. Gdyby wyprowadzić emerytury wojskowe poza budżet MON z pewnością byłoby łatwiej.

  1. fx

   20 x 2 mld $ to daje 40 mld $.

  2. Kamil

   Czyli kupilibyśmy jeszcze ze 2 NDRy, kolejne 75 Popradów i zostaje nam niewiele ponad miliard złotych na zakup kolejnego sprzętu... No to proponuję podwoić ilość Raków na podwoziu Rosomaka i mamy z głowy budżet na 2017 :)) ale wartość bojowa za to wzrośnie.

  3. Dropik

   Niby jak można wyprowadzić emerytury z MON ? Wcale ich nie płacić ? Bo każde inne rozwiązanie to tylko przekładanie pieniędzy z jednej na drugą kupkę. Przeniesienie żołnierzy do ZUS to oznacza że muszą pracować do 65 roku życia. Domyslam się że ty sobie wyobrażasz , że MON nie płaci emerytur i zostawia sobie te kilka mld zl , a emerytury wpłaca państwo z pozostałego budżetu. Tylko skąd wziąć te kilka mld zl w tym budzecie. Jedyna metoda na oszczędzenie części tych pieniędzy to przywrócenie poboru. Mam nadzieje że jesteś w odpowiednim wieku ;)

 23. Okm

  Z innej beczki. Widzieliście new PT 16???? Mo derka pt91?????

  1. KULfon

   http://defence-blog.com/army/poland-develops-new-pt-16-main-battle-tank.html

  2. Vvv

   Niech powiedza co w niej jest a nie "fizyczna grubość zbliżona do 2a5". To jest jeden wielki bełkot i nie podali jaka armate maja i predkosc początkowa maja pociski podkalibrowe.

  3. Jacek

   Jako makieta prezentuje się nieźle , tylko ile to ma kosztować , czy jest opłacalne ?

 24. Willgraf

  w 2016 roku nie wydano tej kwoty i nie kupiono żadnych samolotów - zatem co roku będzie się podawać kwoty w miliardach 0 a ile z tego zostało wydatkowane ? - bo te rezerwy są fikcyjne - POLSKA nie wydaje tych pieniędzy tylko je przeznacza ! - procent wydatków na obronę powinien być liczony z rzeczywistych wydanych środków a nie z tzw. przeznaczonych ! - dodatkowo środki nie wydane miały przechodzi na rok kolejny - zatem proszę o analizę wydanych w tym roku 34-27 mld złotych na co poszły ??? skoro były w budżecie ... bo jak nie zostały wydane to na przyszły rok jest 37 mld + 36 mld z roku 2016 - inaczej to mydlenie oczu i bicie piany

  1. edi

   Większość idzie na zarobki,składki,emerytów i utrzymanie tego co już mamy ze starymi kałachami włącznie. Tylko 7 mld idzie na zakupy ale to też trzeba liczyć pewnie to za co płacimy raty NSM,JASSM itd.

  2. krzysztof

   to że środki przechodzą na kolejny rok to nowość teraz w czerwcu wprowadzona - wcześniej wracały do ministra finansów na zatkanie dziury budżetowej

  3. Greg

   Na pokazy i różnego typu imprezy okolicznościowe masę takich wojsko organizuje

 25. Pędzel

  Czyli o 0,6mld wzrośnie budżet ale na samoloty vip wydamy 1,5mld wiec budżet będzie mniejszy o 0,9mld. Brawo zbroi sie. Samoloty vip rozumiem ze kupimy nie te które latają najdalej, najtaniej najlepiej ale kupimy te które stworzą fabrykę i dadzą najwiecej miejsca pracy w Polsce.

  1. Podbipięta

   na VIP y ma iść coś 1.7 mld przez kilka lat łącznie.Na całość zakupów.Więc pańskie malkontenctwo jest niezrozumiałe.A wyliczenia z sufitu.

Reklama