Siły zbrojne

2000 ukraińskich żołnierzy wyszkolonych przez Brytyjczyków

Fot. army.mod.uk Crown Copyright
Fot. army.mod.uk Crown Copyright

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeszkoleniu w tym roku fiskalnym 2000 ukraińskich żołnierzy przez wojskowych z Wielkiej Brytanii. Tym samym osiągnięto cel postawiony armii brytyjskiej przez rząd Zjednoczonego Królestwa.

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeszkoleniu w tym roku fiskalnym 2000 ukraińskich żołnierzy przez instruktorów armii Zjednoczonego Królestwa. Rząd stwierdził, iż tym samym osiągnięto zakładany cel. Przedstawiciele ministerstwa obrony dodali jednak, że do końca roku fiskalnego szkolenie ukończy kolejnych 300 Ukraińców.

Wyszkolenie 2000 ukraińskich żołnierzy zapowiedział brytyjski sekretarz obrony Michael Fallon w czasie wizyty w Kijowie latem 2015 r. Jego zdaniem instruktaż wojskowy udzielany przez żołnierzy brytyjskich podkreśla "zaangażowanie Zjednoczonego Królestwa w sprawę niepodległości Ukrainy, jej suwerenności i nienaruszalności terytorium". Ma to być jasny sygnał dla wszystkich, że Wielka Brytania stoi u boku Ukrainy w obliczu agresji na ten kraj.

Podczas szkolenia brytyjscy intruktorzy uczą rekrutów procedur związanych z wykrywaniem i unieszkodliwianiem min i improwizowanych ładunków wybuchowych, obrony w terenie zabudowanym, pierwszej pomocy, podstaw logistyki i planowania operacyjnego. Wielka Brytania zapowiedziała już, że szkolenia będą kontynuowane w następnym roku fiskalnym.

Na Ukrainie przebywa obecnie 16 zespołów szkoleniowych armii brytyjskiej, liczących ogółem 100 żołnierzy. Prowadzą oni szkolenia w dziesięciu ośrodkach. Oprócz treningów rząd Wielkiej Brytanii przekazał siłom zbrojnym Ukrainy wyposażenie i sprzęt o wartości ponad miliona funtów - hełmy, urządzenia GPS, gogle noktowizyjne, namioty i ciepłą odzież.

Komentarze (4)

 1. marzyciel

  A my co? gdzie nasza misja szkoleniowa ? to takie minimum, ale przydałaby sie realna pomoc. jak wygladała by wojna Finlandii z ZSSR gdyby nie pomoc z pozostałych krajów nordyckich. wolna Ukraina to wolna Polska a może kiedyś i upadek moskiewskiej junty. sie rozmarzyłem...

  1. Eredirn

   Nie bardzo rozumiem czemu mielibyśmy im pomagać. Robiąc coś takiego możemy mocno narazić się Rosji, a trzeba pamiętać że jesteśmy bezpośrednio narażeni na jej oddziaływanie. Jeśli UK ma chęć i środki pomocy Ukrainie, to niech to robią. Najlepiej skutecznie i zamiast nas. Bo my ani całkowitej woli do tego nie mamy (zaszłości historyczne i kontrowersje prawego sektora) ani środków tym bardziej.

  2. Patriota

   Proponuję zapoznać się z info ilu oficerów ukraińskich ukończyło AON w Rembertowie!

 2. Oczytany

  W języku polskim nie ma czegoś takiego jak rok fiskalny

  1. zLoad

   Miejmy nadzieje ze w koncu zawita

 3. zLoad

  Rok fiskalny, rzad sie rozlicza z pieniedzy. Widzal ktos to w Polsce?Wiedza ile maja i mowia na co wydaja. A tutaj ze wszystkim sie kryja. Zadnego planu.

 4. Stach

  Gwarancje Brytyjskie dotyczyły szkolenia ?. To tak jak dawno temu z Czechosłowacją czekali na Czerwone Gitary a dostali Czerwone berety.Trzeba czytać co się podpisuje.