Siły zbrojne

160 gąsienicowych transporterów dla US Army

Fot. Maj. Carson Petry/U.S. Army
Fot. Maj. Carson Petry/U.S. Army

Departament Obrony USA poinformował o zawarciu kontraktu z koncernem BAE Systems Land & Armaments na kolejnych 160 egzemplarzy wielozadaniowych transporterów opancerzonych AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) za kwotę 400,9 mln USD. 

W 2014 r. producent dostarczył prototypowe egzemplarze (29 różnych odmian) w celu przeprowadzenia cyklu badań i testów przed oficjalnym wdrożeniem AMPV do służby. Zakładano wówczas fazę wstępnej produkcji wynoszącą około 460  egzemplarzy. W lutym 2019 roku koncern BAE Systems otrzymał od U.S. Army kontrakt na rozpoczęcie wstępnej produkcji małoseryjnej pojazdów AMPV o wartości do 575 mln USD. Umożliwiło to wdrożenie ich do służby liniowej w Pancernych Brygadowych Zespołach Bojowych (ABCT).

AMPV to jeden z głównych programów modernizacji technicznej U.S. Army, który ma na celu pozyskanie następcy mocno już przestarzałych gąsienicowych transporterów opancerzonych M113, które mimo ciągłych modernizacji odbiegają już w znaczącym stopniu od wymagań współczesnego pola walki. Mimo to w służbie liniowej U.S. Army nadal znajduje się ok. 5000 egzemplarzy M113 w kilkunastu wersjach oraz ok. 8000 kolejnych w rezerwie magazynowej.

Według planu AMPV ten ma występować w pięciu podstawowych wersjach: transportera opancerzonego, wozu dowodzenia, wozu kierowania ogniem, wozu ewakuacji medycznej oraz moździerza samobieżnego. Obok zmodernizowanych czołgów podstawowych M1A2C Abrams i M2A3 Bradley (do czasu zastąpienia ich przez wóz OMFV) będą stanowiły podstawowe uzbrojenie Pancernych Brygadowych Grup Bojowych (ang. Armored Brigade Combat Team - ABCT).

Według deklaracji producenta — koncernu BAE Systems, konstrukcja ta wykorzystuje najnowocześniejsze i sprawdzone rozwiązania techniczne (w dużym stopniu bazując na zmodyfikowanej konstrukcji bwp Bradley) oraz spełnia wszelkie wymagania postawione przed nią przez U.S. Army. Wszelkie prace konstrukcyjne i produkcja tego systemu odbywają się w zakładach BAE Systems w Aiken w południowej Karolinie, Minneapolis w Minnesocie, San Jose w Kalifornii, Sterling Heights w Michigan i York w Pensylwanii.

Komentarze