Siemoniak: strategia jest opóźniona. Uwzględnia nowe zagrożenia, potrzebne są realne kroki [WYWIAD]

12 maja 2020, 19:09
35553289876_e8066a7a46_k
Tomasz Siemoniak. Fot. Platforma Obywatelska/flickr/CC BY SA 2.0.
Reklama

Defence24.pl rozmawia z Tomaszem Siemoniakiem, posłem Koalicji Obywatelskiej, członkiem Sejmowej Komisji Obrony Narodowej i byłym ministrem obrony w rządzie PO-PSL na temat podpisanej właśnie przez prezydenta nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

Maciej Szopa: Jakie nowości pojawiły się w nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego?

Tomasz Siemoniak, poseł KO, członek Sejmowej Komisji Obrony Narodowej i były szef MON w rządzie PO-PSL: Bez specjalnego zaskoczenia przyjąłem jej treść. Dziwne tylko, że zapowiadana była do końca ubiegłego roku, a spóźniła się wiele miesięcy. Można było się w związku z tym spodziewać, że trwają jakieś wytężone prace i pojawią się oryginalne pomysły czy spostrzeżenia. Tymczasem to co zobaczyliśmy to jest taka sama strategia, jaką moglibyśmy w dużych fragmentach zobaczyć 5, 10 czy 15 lat temu. Nie jest to w zasadzie wada, bo tak naprawdę jest to strategia kontynuacji kolejnych polskich rządów i prezydentów.

Co z kolei mnie rozczarowuje to fakt, że jest to dokument skonstruowany na urzędniczej zasadzie „dla każdego coś dobrego”. Ja np. byłem ciekaw jak będzie potraktowana współpraca obronna w ramach UE. Okazuje się, że jest uwzględniona i jest PESCO. Więc ta lekcja została tu jakoś odrobiona.

Trudno jednak wyczytać, jakie są priorytety rządu i prezydenta bo jest tam dosłownie wszystko. Jak chce się przeczytać dobrze o NATO i UE to to jest, są wyszczególnione podstawowe kierunki rozwoju Sił Zbrojnych na zasadach, które nie zaskakują - choć autorzy nie odnoszą się do pięciu lat zaniechań, problemów, zwrotów. Moim zdaniem za mało jest o polskim przemyśle obronnym, a to jest ciemna karta ostatnich lat. Te zmiany zarządów, areszty czy w końcu duże zagraniczne kontrakty pomijające polski przemysł.

Podsumowując jest to słuszny dokument, nie budzący specjalnych kontrowersji. Jest i patriotyzm i chrześcijaństwo i Centralny Port Komunikacyjny. A więc jakieś ślady twórcze. Ale trzeba pamiętać, że jest to dokument opóźniony, to jest ta dziura po Macierewiczu. 

Czy dokument uwzględnia zmiany w sytuacji międzynarodowej?

Uwzględnia nowe zagrożenia. Mocniej niż w poprzedniej strategii mówi się o zagrożeniu rosyjskim i to jest podobne do tego, jak NATO zaczęło postrzegać tą sytuację. Dostrzeżony jest konflikt chińsko-amerykański. Zagrożenia pandemiczne. Stosunkowo mało oryginalny jest fragment dotyczący cyberzagrożeń. 

W nowej strategii dużo mówi się o mobilizacji społeczeństwa i obronie totalnej. To trochę inny kierunek niż dotychczas?

Ja uważam to za publicystykę. To jest takie pisanie, że całościowo trzeba podchodzić, że całe społeczeństwo itp. To nic nie znaczy. To można ładnie powiedzieć w wywiadzie albo zapisać w takim dokumencie jak ten. A potrzebne są konkrety. Konkretem jest tu np. to, że już w 2024 roku ma być 2,5 proc. PKB na obronność. Ale cóż z tego jeśli w każdym roku kilkaset milionów a czasem miliard złotych jest przenoszonych na inne cele – MSWiA, śmigłowce LPR, budowę dróg czy samoloty dla VIP-ów? Równie dobrze można i 5 proc. zapisać a potem przepisywać na tej samej zasadzie. Jeżeli w kwestiach obrony totalnej nie mówi się o jakimś konkrecie to nic to nie oznacza. Dziś liczą się konkretne zdolności sprzętowe, kadrowe i przygotowanie całej gospodarki. O tym jest tam stosunkowo mało. Ja ten dokument przyjmuję jako hasło polityczne.

W Strategii dużą wagę przykłada się do narodowych zdolności rozpoznania satelitarnego i za pomocą dronów…

To dobrze wygląda na papierze: satelity, samoloty rozpoznawcze, drony… ale to mi przypomina różne zapowiedzi Antoniego Macierewicza o tym, że do 2030 roku będziemy „samowystarczalni” jeśli chodzi o obronność. Jaka świadomość sytuacyjna, kiedy nie mamy własnych satelitów, nie mamy całego systemu. To wszystko działa w ramach NATO. My jesteśmy częścią tego i powinniśmy to rozwijać. A hasło narodowej świadomości sytuacyjnej dobrze wygląda, ale nie wiadomo co się za tym kryje.

Gdyby napisano, że do danego roku będziemy mieli własne satelity, które na 1000 km będą mogły widzieć wszystko od polskiej granicy, to to jest konkret. Natomiast ogólne hasło… Podobnie jak to, że rząd chce promować nauki ścisłe. Znów: to też jest dobre,  ale uważam, że wadą tego dokumentu jest jego bardzo ogólny charakter. Chciałbym wierzyć, że ktoś postawi na narodową świadomość sytuacyjną, ale obawiam się że za tym zapisem nie pójdą jakieś dalsze kroki. Świadomość sytuacyjna ma też sens jeśli ma się też zdolność do reagowania a nie tylko samą świadomość. 

Dokument porusza też kwestię Marynarki Wojennej…

Ona zawsze była traktowana przez tą ekipę po macoszemu. Nawet było widać spory na ten temat między Ministerstwem Obrony Narodowej a Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. W tym ostatnim przygotowano strategię bezpieczeństwa morskiego. Macierewicz zapowiadał okręty podwodne „za moment”, w 2017 roku i widzimy co  z tego wyszło. Na szczęście jest kontynuowany program niszczycieli min Kormoran II.

Ale jeśli chodzi o marynarkę to unieważniony przetarg na śmigłowce, z których duża część miała być morska, bardzo mocno w nią uderzył. To praktycznie do dziś nie zostało wyrównane. Marynarka najwyraźniej nie leży obecnej ekipie rządzącej. Oczywiście mówi się, że wszystkie kolejne rządy są winne obecnej sytuacji, ale my przynajmniej zaczęliśmy coś robić.

Porozumieliśmy się z polską prywatną stocznią – Remontową Shipbuilding. I polska prywatna stocznia zbudowała polski niszczyciel min, pierwszy okręt od lat 90. Była też decyzja o dokończeniu Gawrona jako Ślązaka. Dobrze się pisze o Nordstreamie, Baltic Pipe, czy dywersyfikacji dostaw, ale obecnie nie ma nawet koncepcji wykorzystania Marynarki Wojennej, która została wyrzucona poza nawias w najnowszym Planie Modernizacji Technicznej. 

Dziękuje za rozmowę.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 90
Reklama
sęk
piątek, 21 sierpnia 2020, 21:45

Zapaść jeśli nie regres polskiej armii za czasów p. Siemoniaka dyskwalifikuje go jako osobę z którą się rozmawia. Sądzę iż w platformie są mądrzejsi od niego. To osoba skompromitowana i nie budząca zaufania.. Dyletantem był, jest i mimo iż minęło już kilka lat od jego pożegnania z MON niczego się nie nauczył. Głosi komunały, różnego rodzaju prawdy objawione. Amerykanie nie chcieli z nim rozmawiać bo to człowiek niedecyzyjny, spolegliwy a przez to szkodliwy.

Dar 12
piątek, 15 maja 2020, 09:03

Myślę że jest pan godny w kwestii modernizacji SZ RP zabierać głos . Byliście przy władzy 8 lat zrobiliście niewiele i jeszcze chcieliście sprzedać zbrojeniówkię był pan najgorszym ministrem obrony od 1918 roku

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:37

siemoniak ty przygłupie jak cie słucham to mi sie chce s.....ć. gdzie byłeś jak byłeś min.obrony, chyba spałeś w jakiejś kantynie napreuty.

Tytan
piątek, 15 maja 2020, 03:04

Trzaskowski - po co budować lotniska w Polsce, jak są w Berlinie. Siemoniak - po co skladać zamówienia na nowy sprzęt w polskich oraz amerykańskich firmach - jak taniej możemy uzyskać kilkudziesięcioletnie rupiecie z Niemiec, Francji czy Włoch. To, że będą nadawać się na złom lub w najlepszym razie do regeneracji i w sumie wyjdzie to drożej niż za nowy - to nikogo nie obchodzi, bo przecież liczy się tylko prowizja, a od polskiej zbrojeniówki jej raczej nie uświadczysz.

takich specjalistów to tylko w defense
czwartek, 14 maja 2020, 14:21

kierowca ale spec.45 tys. tablic Mendelejewa to super zakup.

On
niedziela, 17 maja 2020, 14:11

Ty dalej e to wierzysz, już dawno się okazało że było tylko kilkadziesiąt. Sam Antoni się przyznał że podał taką liczbę żeby zaszokowac ludzi

Wojciech
czwartek, 14 maja 2020, 08:53

Budżet MON w 2009 wynosił 23mld , w 2019 to jest prawie dwa razy więcej 45mld. Wiec krytykowanie Siemoniaka jest po prostu bez sensu. Wystarczy spojrzeć co kupił obecny MON przez 5 lat a co kupiła poprzednia ekipa...

Analityk
czwartek, 14 maja 2020, 10:16

W ciągu 5 lat ekipa Pana Siemoniaka kupiła nowego sprzętu za 12 mld złotych. W ciągu pięciu lat obecna ekipa kupiła sprzęt za 51 mld złotych. Te liczby pewnie Pana Siemoniaka bardzo bolą, i stąd ta krytyka.

ciniminis
piątek, 15 maja 2020, 19:25

Dobrze napisane!

K.
czwartek, 14 maja 2020, 15:29

Siemoniak rządził MON-em dwa lata nie pięć .

czwartek, 14 maja 2020, 19:52

Ale rządziła ekipa która reprezentuje

K.
piątek, 15 maja 2020, 09:29

Fakt , ale osiem lat nie pięć . W samym tylko 2015 roku wydali ponad 15 mld. na modernizację . Te 12 mld. w pięć lat to można między bajki włożyć .

chateaux
sobota, 13 czerwca 2020, 23:53

tak, placąc 70 tyś złotuch rocznie na budowę šlązaka. Mniej niz roczna pensja jednego spawacza.

zbrozło
czwartek, 14 maja 2020, 09:27

Tyle samo czyli wielkie GGGGG...

Marek
środa, 13 maja 2020, 22:35

Dla szanownego pana największym zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego byli Polacy, którzy nie lubią jak tak zwani emigranci rabują im sklepy. Pokazał pan to podczas ostatnich organizowanych przez siebie warsztatów Bucierz. Dlatego i za parę innych spraw panu dziękujemy.

niedziela, 7 czerwca 2020, 20:46

Konkretnie, miejsce i czas tych rabunków? Największe zagrożenie dla Polski to nieuki

Franz
środa, 13 maja 2020, 17:38

Nie ma co, wypowiedz pana Siemionaka to sama esencja wiedzy i troski o Polske i obronnosc kraju. Niestety choc pamiec ludzka jest krotka to jednak w internecie nic nie ginie. Mozna sprawdzic dokonania pana Siemioniaka i reszty w sprawie ogolnej strategi, zakupow sprzetu i zlecen dla polskiego przemyslu. Ten pan powinien siedziec. cichutko. Juz te Carakale wystarczylyby zeby sie nieco opamietal i wreszcie zniknal z przestrzeni medialnej.

Boczek
niedziela, 17 maja 2020, 13:30

A proszę bardzo: #### PO dla armii zrobiła tyle: to spłacenie F-16,to 300 Rosomaków, to Bryzy, to Mastery, to H225M - zerwany przez AM. Brak zastępstwa!, to 100 Leo2 (w ostatniej chwili póki jeszcze były dostępne) i 100 pojazdów towarzyszących, to modernizacja tychże Leo (jaki cud?! - nie zerwane przez AM), to 3 Kormorany II (rozwój i budowa), to 2 NDR - rozpoczęcie realizacji projektu, to JASSM, to Kraby (przecięty węzeł gordyjski podwozia. Jaki cud?! - nie zerwane przez AM, ale dzięki groźbie strajku.) i nowa linia i lufownia (i kryle) i nowa linia produkcyjna, to Raki, to MSBS i nowa fabryka, to Piorun, Poprad, Pilica, Soła, to radar P18PL- realizacja prac rozwojowych, to system radiolokacji pasywnej - realizacja prac rozwojowych (podobno dobiega końca), to BSP Orlik - unieważnione przez AM, to BSP Wizjer - unieważnione przez AM, to BWP Borsuk - umowa na PR 24.10.2014), to gotowy do realizacji Miecznik - zerwane przez Macierewicza (umowa miała być podpisana do końca 2016), to gotowa do przystąpienia do współpracy z TKMS i Kongsberg ORKA - projekt o wyjątkowej szansie skoku technologicznego (CTM), gdzie taka okazja, abyśmy współtworzyli i współbudowali najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologicznie OP świata nie powtórzy się przez następnych 20-30 lat albo już nigdy i jeszcze ~20 innych pozycji. ###

chateaux
sobota, 13 czerwca 2020, 23:54

a konkretnie co zrobili w sprawie Raków? Co xrobili w sprawie Ślązaka?

Antytroll
środa, 13 maja 2020, 20:33

Siedzieć za Leopardy2A5? Kormorany? M-346? Zgodę na zakup podwozia koreańskiego do Kraba po 9 szansach na polskie? Franz, masz coś z głową alboś agentura.

Misio
czwartek, 14 maja 2020, 12:45

Każdy kto nie uwielbia Siemoniaka to na pewno agent. Tak samo z wyborami, jeśli nie wygrywa ich PO to znaczy że nie były demokratyczne. I wszystko jasne.

Franz
czwartek, 14 maja 2020, 11:17

Tylko bez spoufalania sie. Obelgi prosze do swoich pobratymcow z Gazety Wyborczej. Po drugie: Carakale. Prosze zajzec do Wikipedii i dokladnie przeczytac co i jak pan Siemioniak ten kontrakt probowal za wszelka cene zrealizowac. Na temat Leopardow nie wspominalem to jest osobny rozdzial i temat. Dokladnie tak jak podwozia do Kraba. Na temat zastopowania budowy Slazaka takze dosc jasno przedstawiona jest rola w tym skandalu i pana Tuska i oczywiscie pana Siemioniaka. Prosze porownac wielkosc kontraktu na Carakale do ceny kontraktu na podwozia. Przed komentowaniem dobrze byloby przeczytac uwaznie i postarac sie zrozumiec.

K.
czwartek, 14 maja 2020, 15:31

Gdyby go chciał za wszelką cenę zrealizować to by go podpisał , obecnie rządzący krzyczeli aby nie robić tego przed wyborami .

czarnyopal
środa, 13 maja 2020, 15:26

Ten pan to mógłby się przynajmniej nie wypowiadać publicznie na temat obronności.

A
środa, 13 maja 2020, 20:01

A dlaczego skoro był jednym z najlepszych MON?

Polak
czwartek, 14 maja 2020, 06:39

A co takiego dobrego zeobił ?

Qwrt
czwartek, 14 maja 2020, 00:12

Dobre żarty, się uśmiałem.

wiarus
środa, 13 maja 2020, 13:43

Panie Siemioniak, a co pan i pana koledzy realnie zrobili i czym się wykazali, w praktyce? Krytykuje pan, że to ogólny dokument dla wszystkich? Taki ma być. Mentalność MON wymaga określenia kierunku marszu i podania tempa. Inaczej wykona "w tył zwrot", jak za pana czasów.

K.
środa, 13 maja 2020, 19:27

Master , drugi NDR , kolejne Rosomaki i nowa umowa licencyjna , kolejne Leo 2 , Kormoran 2 , nowe radary , Nowa Fabryka Broni i MSBS , reaktywacja zakładów Jelcza , przygotowanie Raka i Kraba ( zakup nowych podwozi ) , rozbudowa Wojsk Specjalnych , JASSM , mogę tak jeszcze wymieniać . Przy nowych zakupach najczęściej korzystał nasz przemysł . Jaki jest obecnie transfer technologii ? Wymień proszę nowe programy wieloletnie jakie ruszyły przez ostatnie 5 lat w zbrojeniówce ? Podpisali umowy z HSW na gotowe produkty i co dalej ?

Patriota
czwartek, 14 maja 2020, 10:42

No to pojechales po bandzie z połowy tych świetnych zakupów za czasów tego MON odbija się dziś nam czkawką (krab musieliśmy dokupić licencję na podwozie NDR ślepe i głuche Leo najgorszy zakup jaki był możliwy dziś widzimy efekty rosomaki bez ppk kormoran śmiech na sali wymieniać dalej

K.
czwartek, 14 maja 2020, 12:32

Nie rozumiem Twojego komentarza . Krab , kupiliśmy licencję na podwozie bo Bumar nie dał rady z Kaliną . Chciałeś zostawić stare pękające podwozie z przegrzewającym się silnikiem ? Podwozie koreańskie to licencja i nowoczesne technologie dla HSW , wojsko nie chciało Kaliny której Bumar przez lata nie potrafił dopracować . NDR może strzelać na pełnych dystansach , cele może wskazywać Bryza , F-16 i AWACS . Miały być dedykowane samoloty ale ważniejsze były bez przetargu samoloty dla VIP :) Masz jakiś kłopot z Leo 2A5 ? Przeniesiono je do Wesołej jako najlepsze nasze czołgi . Jedyny problem jest taki , że stoją pod chmurką , a nie po paru latach mają namioty :) Jakie lepsze czołgi kupili obecnie rządzący ? Rosomaki mają ppk w wersji bezzałogowej którą opracowano w HSW na zlecenie MON za czasów ….. , nie może być , Siemoniaka . Hitfista też można zintegrować z ppk , nie daliśmy rady sami , miał to zrobić producent ale zrezygnował z tego obecny MON . Dlaczego ? Kormoran to śmiech na sali ? Zaprojektowany od podstaw w kraju i produkowany w polskiej stoczni . Co z nim jest nie tak ?

wert
czwartek, 14 maja 2020, 19:32

Kto nadzorował Bumar, kto pozwolił żeby podwozie zrobić z blach wyciągniętych praktycznie z pokrzyw? od razy było wiadomo że material to kpina i stąd taki a nie inny efekt! Bryza do wskazywanie celu- no brawo. Hitfist porażka od początku. Żenada dyletantyzm żałosne

K.
piątek, 15 maja 2020, 09:36

Niech sobie pan sprawdzi kiedy były one robione , nie wszystkie zrobiono od razu a tylko dwa pierwsze były dobre :) Blacha z pokrzyw , dobre . To jak pan wytłumaczy fakt , że HSW naprawiło te podwozia ? Bryza wskazywała już tak cele , to nie nowość . Nie wiedział pan ? Proszę rozwinąć , z czym Hitfist to porażka ?

rydwan
środa, 13 maja 2020, 21:52

Mastery ( były lepsze rozwiazania, Rosomaki hmm nigdy nikomu żadnego nie sprzedamy a wszystko co przy nich zrobimy udostepniamy finom za free ( mimo że dobry były chyba lepsze i bardziej otwarte opcje) przygotowanie raka i kraba zaczeło sie po aneksji krymu ( czyli kupa w majtach ).Przy zakupach korzystał przemysł hmm a niby jak w malowaniu czy tam skrecaniu gotowych elementów ? moge tak wyliczac cały dzień i pół nocy a wkrecenie nas w Caracala to był wał na skale europejska .

K.
czwartek, 14 maja 2020, 09:17

W przypadku Rosomaków nic nikomu nie udostępniamy , taka sytuacja była przy pierwotnej umowie licencyjnej , jeszcze musieliśmy się prosić o zgodę . Rak to 2007 rok , Krab to 2008 rok , Krym to 2014 rok . Co mają ze sobą wspólnego ? Master wygrał w otwartym przetargu , wiesz to takie cos czego obecnie nie ma bo jest jeden słuszny dostawca sprzętu . Nie korzystał przemysł ? Powiedz to HSW , zakładom Jelcza , WZE w Zielonce , załodze NFB w Radomiu . Praca miała być także w Łodzi . Panie kolego no to wymieniaj , bo do tej pory nie podałeś jednego przykładu .

Antytroll
środa, 13 maja 2020, 23:18

A co byłoby lepszego od zakupu po 3 latach namiotów do niszczejących Leopardów 2A5 w Wesołej? Kapotki z urugwajskiej włóczki?

Poczytaj Wiarus sobie
środa, 13 maja 2020, 19:00

Leopardy 2A5, M-346, Kormorany - od tego można zacząć....

czwartek, 14 maja 2020, 12:46

Koromorany? Liczba mnoga? To ile ich Siemoniak zamówił?

Boczek
niedziela, 17 maja 2020, 13:34

3. Sfinansował B+R o oscarowi jednego i zawarl umowę na dostawę jednego prototypu i w przypadku akceptacji na dwa następne. Macierewicz na szczęście nie zerwał.

K.
czwartek, 14 maja 2020, 15:35

Jeden plus dwa w opcji jeżeli spełni oczekiwania zamawiającego .

Specjalista
czwartek, 14 maja 2020, 19:54

Piszesz nieprawdę. Zamówił sztuk 1 (słownie: JEDEN).

K.
piątek, 15 maja 2020, 09:38

Zamówili jedną sztukę ale w umowie był zapis o zakupie kolejnych jeżeli okręt spełni oczekiwania zamawiającego . Pisano o tym na tym portalu .

Name
środa, 13 maja 2020, 12:06

niewiarygodna persona

fifi
środa, 13 maja 2020, 14:49

Z POPiS-u :)...

anakonda
środa, 13 maja 2020, 10:57

Panie Śiemoniak wspólczesna marynarka nie jest nam potrzebna silna ale wystarczajaca na odparcie kazdego ataku i obrone rury która mamy zbudować ,jednym z czynników ziałajacych w strukturach marynarki powinny byc NSMy którym cele moga wskazywać np wykrywacze min .Planowanie dalekomorskich podrózy to zwykła fanaberia a przeznaczanie wiecej niz 10 śmigłowców dla marynarki to zakrawa na rozrzutność ( kto to utrzyma ,juz nasze jastrzebie ledwo zipią ) oczywiscie prócz smigieł pokładowych .

MI6
środa, 13 maja 2020, 13:12

Rury bronić taa a jeśli te gazowce płynące do Świnoujścia jakiś niezidentyfikowany okręt zechce zatrzymać na północnym Atlantyku to co? Amerykanie mają go chronić?

anakonda
środa, 13 maja 2020, 21:55

a kto ich tam może chciec zatrzymać skoro pod USA bandera beda płynąć? zreszta bedac w NATO najbliższy z sojuszników przejmie obowizki eskorty.

Antytroll
środa, 13 maja 2020, 11:53

Dalekomorskie podróże są częścią zobowiązania NATO, na Morzu Śródziemnym częścią europejskiej solidarności a można jeszcze ew. inne związane z Trójmorzem itp. Typowe myślenie zweżąjące i grawitujące do upadku.

fifi
środa, 13 maja 2020, 14:50

Liga Morska i Kolonialna. Oj,szeroko :).

Antytroll
środa, 13 maja 2020, 19:03

Bynajmniej. Zawężające myślenie to podobny mechanizm jak ludzie w krótkim okresie końca historii robili biznesy i twierdzili, że armia jest niepotrzebna. Zapominająć, że światowy handel tj. przebieg trzyma za twarz US Navy z dostępem do 2 oceanów, podtrzymywane gospodarką USA a ta dolarem światową walutą, sprzedanymi Windowsami, trzymanym za twarz Irakiem tj, handel ropą i tak dalej. Myk i nagle się okazuje że jednak potrzebna. Natomiast poszerzanie powyższe słowa idą ponad potrzeby więc jest to żałosna manipulacja. Żałosna zważywszy na poważne okoliczności.

anakonda
środa, 13 maja 2020, 14:00

owszem w ramach nato możemy np OP wysłać a na dziś kormorana albo gawrona ,w pierwszej kolejności musimy zadbac o własne potrzeby udostepniajac środki którymi dysponujemy a nie robic zakupy aby dysponować środkamu które bedziemy mogli udostepniać majac z tego mały pożytek .

Antytroll
środa, 13 maja 2020, 19:03

To prawda.

dawo
środa, 13 maja 2020, 10:21

Akurat Siemoniak, coś tam robił. Nie umywa się to do propagandowych zakupów PiSu.

jkkk
sobota, 5 września 2020, 12:40

masz pojecie o świecie pozazdrościć!

wert
środa, 13 maja 2020, 18:04

Rozum dobra rzecz....Wykonanie największego budżetu MON siemonika w 2015r - 33mld w tym na modernizację 7.4 mld + prawie 1 mld niewykorzystany i zwrócony do budżetu- stały fragment gry tamtej ekipy. Rok 2020 budżet 50mld mld w tym na modernizację 13,4 mld Minione lata bez zwrotów.

K.
piątek, 15 maja 2020, 09:44

W 2015 roku na modernizację wydano ponad 15 mld . Jakie 50 mld. jak pieniądze są przekazywane z budżetu MON do innych ministerstw ? Po co ta fikcja ? Można od razu w budżecie przypisać te pieniądze do odpowiednich ministerstw a nie opowiadać bajki .

Kuba
środa, 13 maja 2020, 12:47

Robił, robił - dbał, jak zresztą cała reszta, żeby o nich w niemieckich i francuskich gazetach dobrze napisali.

Bobek
środa, 13 maja 2020, 11:32

To znaczy co robił? Kupował tablice Mendelejewa, to prawda. Coś poza tym? Bo zasadniczo to kasę MON zwracał do budżetu państwa.

Boczek
niedziela, 17 maja 2020, 13:37

##### - granatniki rewolwerowe ### - mosty towarzyszące Daglezja. ### - nowa fabryka dla MSBS ....MSBS, modernizacje pod produkcję Kraba i nowa fabryka pod MSBS, zakup Rosomaków i 100 Leo2 A5, Masterów i spłaty ostatnich rat za F16 - tu cała lista: ### - 300 Rosomaków ### - 100 Leo + pojazdów### - modernizacja Leo (jaki cud?! - nie zerwane przez AM) ### - JASSM ### - drugi NDR - rozpoczęcie realizacji projektu ### - Krab (Przecięty węzeł gordyjski podwozia. Jaki cud?! - nie zerwane przez AM, ale dzięki groźbie strajku.) ### - Kryl - rozwój ### - Rak ### - Poprad ### - Pillica ### - Tryton ### - ZSSU-30 ### - Kormoran II ### - Piorun ### - Soła ### - C-295M ### - Bryzy ### - Mastery ### - H225M - zerwany przez AM. Brak zastępstwa! ### - Liwiec ### - CKPEiRT ### - M+C gotowe do rozpoczęcia projektu ### - ORKA wejście w procedure wspólnego pozyskania z Norwegią ### - wybór dostawcy na Wisłę. Skrytykowany i podważony jako bezsensowny przez AM po to, żeby po roku wybrać to samo, ### - śmigłowce VIP ### - radar P18PL- realizacja prac rozwojowych ### - system radiolokacji pasywnej - realizacja prac rozwojowych ### - BSP Orlik - unieważnione przez AM ### - BSP Wizjer - unieważnione przez AM ### - BWP Borsuk - umowa na PR 24.10.2014 (czyli jednak nie uwalano wszystkiego) ### - WPT Rosomak realizacja PR ### - WRT Rosomak realizacja PR ### - Nowy Kołowy Transporter Opancerzony - umowa na prace rozwojowe 23.12.2013 ### - LOTR Kleszcz umowa na PR 23.12.2013 ### - Tytan - realizacja projektu ### - drugi NDR - rozpoczęcie realizacji projektu ### - MMSD szczebla operacyjnego - projekt zakończony ### - MMSD szczebla oddział/pododział - rozpoczęcie projektu, przetarg unieważniony przez AM ### - Rosomak BMS - ogłoszono przetarg, unieważniony przez AM ### - modernizacja PZL 130 Orlik - zakończono ### - zakup symulatorów (Śnieżnik, Puszczyk, MIG 29, CASA, Rosomak, LST dla Wojsk Specjalnych). Dostarczone lub w trakcie realizacji. - UKM 2000P - zamówiono 378 sztuk w 2015 ###

SamJo20 !!
środa, 13 maja 2020, 17:18

Święta racja !!!!

Viggen
środa, 13 maja 2020, 12:08

Ewentualnie trzymał Leo za Wisłą lub klaskał technologii stealth w SU 57 :)

fifi
środa, 13 maja 2020, 14:51

Skup się, napisz jeszcze raz.

Kuba
środa, 13 maja 2020, 09:47

Odnośnie tytułu: - Co Panu, Panie Siemoniak nie pozwoliło stworzyć SBN wcześniej, lepiej i wykonać realne kroki ? Wy drodzy Panowie i Panie z poprzedniej ekipy jesteście tak skompromitowani, że każda następna ekipa będzie o niebo lepsza, nawet gdy nie zrobi absolutnie NIC.

rydwan
środa, 13 maja 2020, 14:05

lepiej tego nie można ująć .

wert
środa, 13 maja 2020, 13:03

Jak to nie stworzyli SBN. Wspólnie z bredzisławem ogłosili że przez 20 lat nic nam nie grozi. A za pół roku zaczęła się Ukraina. Totalny dyletant dobry na szofera nie ministra

MAX13
środa, 13 maja 2020, 15:08

Przepraszam, ale nie obrażaj szoferów.

fifi
środa, 13 maja 2020, 14:53

Jesteś jednym z POPiSujacych się tu Ukraińców?

m
środa, 13 maja 2020, 09:42

Siemoniak nie ma żadnych kwalifikacji, żeby wypowiadać się na termat wojska: nie posiada kierunkwoego wykształcenia, nie odbył słuzby wojskowej, ani nie ukończył studiów o kierunku chociażby pokrewnym obronności. Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku innych "specjalistów" rządu: System Powiadamiania Ratunkowego 112 w praktyce tworzyła kobieta, która nie posiada żadnej przeszłości ze służb ratowniczych, policyjnych, wojska czy zarządzania kryzysowego - nie udało się jej nawet zdobyć uprawnien ratownika medycznego, a jej kolega nadzorujący obecnie już nieistniejący, drugi ośrodek szkolenia pracowników 112 był poprzednio kierownikiem sprzątaczek w urzędzie wojewódzkim (jego oryginalne pomysły na "procedury" obsługi zgłoszeń dotąd są przedmiotem kpin w komendach Policji ;-) np. przesłuchiwanie zgłaszajaceog przez operatora na okoliczność przyczyn zaistnienia wykroczenia ściganego na wniosek osoby pokrzywdzonej ...... Nic dziwnego, że na codzień 112 to klasyczna zawalidroga dla "służb". Takim samym specjalistą był Siemoniak - jego poprzednik na funkcji szefa MON był analitykiem, a zatem merytorycznie był gotowy do zajmowania się wojskiem.

wert
środa, 13 maja 2020, 13:05

Siemoniak z szofera tuska awansował na dyrektora TVP

Bobek
środa, 13 maja 2020, 09:23

Pan który razem z innym "psychiatrą" prawie nas rozbroił, teraz ocenia co jest dobre dla naszej obronności a co nie. Ta ocena to z punktu widzenia Moskwy czy Brukseli? Bo na pewno nie Warszawy.

ryba
środa, 13 maja 2020, 14:07

no akurat tu bym sie Brukselą nie podpierał raczej coś bliższego ciału ,Bruksela ma swoje bardziej liberalne podejście .

Obrigado
środa, 13 maja 2020, 09:16

Dlaczego za tego mądrali zabierano środki z budżetu MON??!!

ryba
środa, 13 maja 2020, 10:48

Ja sie zgode Siemoniak ma wiele racji szkoda tylko że sam nic w tym temacie nie robił i Gawron vel Ślązak budował sie 15 lat !!!!!!!!! To co mówi to tak jak by własna historie opowiadał .

Anty
środa, 13 maja 2020, 20:02

Leopardy, M-346, Kormorany i inne.

w
środa, 13 maja 2020, 08:11

odezwał sie "madry i szybko działajacy"

Jerema
środa, 13 maja 2020, 05:57

Ci, którzy nic nie robili, krytykują tych, którzy nic nie robią...

m
środa, 13 maja 2020, 09:51

PiS rękoma Macierewicza, a szczególnie Błaszczaka "coś robi". Na Defence24 można znaleźć konkretne przykłady. Wojsko nie powinno mieć żadnych uprzedzeń politycznych - żąda dobrego sprzętu i go dostaje, w miarę możliwości budżetu państowego. Dotąd jednak nie ma realistycznych koncepcji obronnych kraju, koniecznej przebudowy struktur wojskowych - wciąż marzenia o wsparciu sojuszniczym ;-) Jak długo jeszcze będziemy utrzymywać zbędne struktury administracyjne szczególnie samorządowe ? Nieefektywna i rozdęta administracja pozera więcej środków niż 500+, a pozostawia obywateli samym sobie w trudnych sytuacjach. Wystarczy, że potrzebujesz pilnie wizyty u lekarza specjalisty, żeby się okazało jak w praktyce wygląda "bezpłatna służba zdrowia". Tymczasem bizantyjski styl szczególnie samorządowców, ale i rządowych urzędników przyprawia o zawrót głowy.

wert
środa, 13 maja 2020, 13:13

Pierwsze do kasacji powiaty. 49 powiatów to max. Z województw takie opolskie to tylko ukłon bez wzajemności do zachodniego sąsiada. Gmin połowa, najlepiej jeszcze mniej. Gmina gdzie największym pracodawcą jest urząd szkoła i ośrodek zdrowia to kpina i towarzystwo wzajemnej adoracji .

Komentator
środa, 13 maja 2020, 09:05

Ci co krytykują tych co jednak dużo zrobili to sam gn...

Davien
wtorek, 12 maja 2020, 23:10

Ja tam wolę 0.5% PKB na obronę a resztę na drogi i szpitale. Wojsko powinno być prywatną instytucją podobnie jak firmy ochroniarskie bo w obecnej postaci to działa jak studia bez dna. Można pompować miliardy w modernizację a i tak jest mentalna Etiopia.

m
środa, 13 maja 2020, 10:02

Tam gdzie Polacy cokolwiek robią zawsze jest mentalna Etiopia. W II wojnę światową Polacy weszli od razu skłóceni, a stan ten trwał aż do końca, kiedy po raz kolejny zostali wystawieni przez sojuszników do wiatru. Nawet dramat utraty własnego państwa w starciu z dwoma ludobójczymi reżimami nie był otrzeźwieniem - dlatego nikt nie traktuje nas dziś poważnie. Tylko Rosjanie, bo chociaż wiedzą wszystko o naszych słabościach, to jednak rozumieją jaki potencjał tkwi tutaj w Polsce w sensie politycnzym, kulturowym, wojskowym - jesteśmy ich nauralnym przeciwnikiem w rywalizacji o hegemonię w Europie Środkowo-Wschodniej. Tyle tylko, że 30 lat od 1989 roku rządzili tayc, co nawet bali się pomyśleć o prawdziwej polityce tak międzynarodowej, jak i wewnętrznej. Skutkiem jest m.in. przemysł zbrojeniowy, któy wisi na transakcjach z rządem RP - gdyby nie one to najdalej po roku od prywatyzacji wszystkie te fabryki upadłyby, albo zostały zdegradowane do montowni ..... Przykłady przecież są. A co się tyczy dróg .... w interesie Polski, także tym wojskowym, jest przeniesienie transportu na szlaki kolejowe, najlepiej także rzeczne. "Drogi" generują koszty, a rozjeżdżają również TIRy zza wschodniej granicy co przez lata skutecznie unikały płacenia winiet ;-) Przestańmy w końcu duawać USA czy RFN: nie jesteśmy nimi, bo nie zadbaliśmy o stworzenie i utrwalenie właśnych źródęł dobrobytu. Tylko Polacy mogą się wygłupiać, budując "system antyterrorstyczny" na bazie policji, która wielokrotnie skompromitowała się w potyczkach ze zwykłymi bandytami, a od lat są formacje przygotowane do takich akurat zadań perfekcyjnie w oparciu o "know how" czołowych pod względem merytorycznym partnerów zagranicznych.

fifi
środa, 13 maja 2020, 14:59

Czemu sie dziwisz?Jak na ambasadora do USA czy Izraela wysyla sie polskiego Żyda, a do Kijowa czlowieka który czuje sie Ukraińcem bardziej niż nie jeden Ukrainiec...smutne.

fdlskfldsfksdj
środa, 13 maja 2020, 09:03

Długo nad tym myślałeś?

rydwan
środa, 13 maja 2020, 10:50

on tak nie myśli ,to zwykła frustracja kiedy człowiek sie tak napatrzy jak nic nie robia tylko gadaja pierdoły zwalajac wine jeden na drugiego.

lkoaoigjoi
środa, 13 maja 2020, 10:41

Dlaczego napisałeś myślałeś? Jeszcze ktoś uwierzy, że myśli.

Perla Lubelska
wtorek, 12 maja 2020, 22:38

A sam tez nic nie potrafi

Dred
wtorek, 12 maja 2020, 22:00

Duża część śmigłowców miała być morska... Hahaha ciekawe która? Dalej nie sprawdził czy jest wersja morska???

Logistyk
wtorek, 12 maja 2020, 21:50

"Chciałbym wierzyć, że ktoś postawi na narodową świadomość sytuacyjną, " niestety w KTO nie zastosowano nawet BMSa by świadomość sytuacyjna załogi była wysoka, a co niektórym marzy się narodowa świadomość sytuacyjna.

rydwan
środa, 13 maja 2020, 10:58

bo to takie nasze kupą mości panowie ,a potem - jak my w kupie to kto nas ruszy?

jkkk
sobota, 5 września 2020, 12:43

nikt!!! nikt nas nie ruszy!

Tweets Defence24