Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Rosyjski specnaz trenuje przy wschodniej flance NATO

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Z kilku komunikatów rosyjskiego ministerstwa obrony wynika, że pododdziały rosyjskich wojsk specjalnych rozpoczęły intensywne treningi w Zachodnim Okręgu Wojskowym. W ćwiczeniach nastawiano się przede wszystkim na umiejętność działanie podczas bardzo silnych mrozów.

Komandosi specnazu z Obwodu Tambowskiego (koło Woroneża) mieli m.in. za zadanie pokonać pięćdziesięciokilometrowy marsz w bardzo niskich temperaturach. Ćwicząca grupa żołnierzy miała w pierwszej kolejności za zadanie wylądować na nieprzygotowanym terenie skacząc z bardzo małej wysokości z opóźnionym otwarciem spadochronu. Następnie komandosi mieli za zadanie wykonać forsowny marsz realizując przy tym dziesięć ćwiczeń taktycznych w warunkach maksymalnie zbliżonych do bojowych.

Zadanie było specjalnie utrudnione, ponieważ żołnierze mieli na jego wykonanie tylko jeden dzień, nie znali terenu działania, pokonywali trasę o bardzo dużej trudności i musieli działać przy temperaturze nawet poniżej -35°. Każdy z komandosów był dodatkowo obciążony pełnym ekwipunkiem, który w sumie ważył do 25 kg.

Czytaj także: Lotniczy transport strategiczny dla Wojska Polskiego. Narodowe MRTT

Z żołnierzy utworzono specjalne grupy rozpoznawcze, które były zrzucane w wyznaczonych punktach z samolotów An-12 i śmigłowców Mi-8 AMTSZ „Terminator”. Podczas skoków wykorzystywano standardowe systemu spadochronowe RD-10 oraz specjalne spadochrony „Arbaliet” i „Arbaliet-2”.

Reklama

Komentarze (8)

 1. związek przyczynowo-skutkowy

  Nikt NATO nie zmuszał do robienia tu flanki.

  1. kot odwrócony ogonem do góry

   Nikt nie zmuszał Rosji do "wyzwalania" Gruzji a Krymu i Donbasu.

  2. jpt

   zwiazek przyczynowo-skutkowy bez logiki = nic

 2. ito

  A wojska NATO przy zachodniej granicy Rosji- więc chyba jest po równo? Gdzie oni znaleźli przy "wschodniej flance NATO" -35 stopni?

  1. pepe

   moze przy granicy z Norwegia :)

 3. kibic

  Dotychczas to Rosjanie nas straszyli, np atomowym uderzeniem na Warszawę. Teraz i oni mają problem, bo liczą się tylko z silnymi. Mam nadzieję, że będziemy się wzajemnie szanować i zyć w pokoju przez następne 1000 lat.

 4. Polanski

  W 1941 też tak ćwiczyli.

 5. Viktor

  Potrzebujemy więcej amunicji ćwiczebnej by odeprzeć wroga!

 6. ty

  przy wschodniej flance NATO- czyli gdzie bo Zachodni Okręg jest dość rozległy

 7. Rolek

  I właśnie po to na ścianie wschodniej potrzebna jest OT nasycona rakietami p.lot. krótkiego zasięgu i zmodernizowanymi ZSU 23 żeby specnaz nawet nie doleciał nad cel nie mówiąc o już wylądowaniu takich zielonych ludzików.

 8. yaro

  my mamy swoje manewry oni swoje ..... nie ma powodu do histerii, Rosja nie będzie nas atakowała !

Reklama