Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wielka umowa na przeciwlotniczą Narew

Polska wyrzutnia rakiet CAMM w Ustce
Polska wyrzutnia rakiet CAMM w Ustce
Autor. St. szer. Sławomir Kozioł/18 DZ

PGZ podpisała z MBDA UK umowę przemysłową na transfer technologii w programie zestawu przeciwlotniczego Narew – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Wartość tej umowy przekracza według ministra 4 mld funtów, czyli około 20 mld złotych. Na bazie tej umowy polski przemysł ma dostarczyć „ponad 1000 rakiet CAMM-ER oraz ponad 100 wyrzutni”.

Reklama
Reklama

Umowa obejmuje kompleksowy transfer technologii pocisku CAMM-ER, dzięki któremu będzie możliwa produkcja wyrzutni wraz z łączem danych oraz samych pocisków (wraz z aktywnymi radarowymi głowicami naprowadzającymi) w Polsce. Beneficjentami umowy będą m.in. należące do PGZ spółki takie jak Mesko, PIT-RADWAR, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne.

Czytaj też

– Dzisiejsza umowa pozwoli nam realizować umowy zawarte z Agencją Uzbrojenia 5 września 2023 r. w Kielcach w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Jednocześnie rozwiniemy kompetencje naszych spółek w zakresie technologii rakietowych. Gotowość do przekazania technologii oraz podzielenia się wiedzą była jednym z powodów wyboru właśnie tego partnera w programie NAREW – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Podpisanie umowy pomiędzy PGZ a MBDA to następstwo podpisania umów wykonawczych na dostawy wyrzutni oraz pocisków do systemu Narew z konsorcjum PGZ-Narew, które jest głównym wykonawcą programu, podczas tegorocznego MSPO. Obejmują one około 138 wyrzutni oraz ponad 1000 pocisków CAMM-ER, zdolnych zwalczać różnego rodzaju cele powietrzne na wysokości 20 km i na odległości do 45 km. Sprzęt ten pozwoli na wyposażenie 23 baterii (46 jednostek ogniowych) systemu Narew. Dostawy mają być realizowane w latach 2027-2035.

Wyrzutnie i pociski do systemu Narew mają być zintegrowane z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS, by móc działać w jednym systemie dowodzenia z zestawami Wisła (Patriot/IBCS z pociskami PAC-3 MSE).

Czytaj też

Wojsko Polskie ma już na wyposażeniu pociski CAMM w standardowej wersji w dwóch jednostkach ogniowych zestawu Mała Narew, zakupionego za 1,8 mld zł. W 2023 roku podpisano też umowy wykonawcze na system Pilica+, obejmujące 22 radary Bystra (1,1 mld zł), system dowodzenia Zenit (ponad 600 mln zł), jednostki ogniowe Pilica (około 3 mld zł) i 38 wyrzutni CAMM wraz z pociskami oraz dostosowaniem tych pozyskanych w zestawie Mała Narew (1,8 mld funtów/około 10 mld złotych). Koszt całego systemu Pilica+ jest zatem zbliżony, jeśli nie niższy od wartości samej tylko umowy przemysłowej Narwi, jednak dzięki realizacji tej ostatniej Polska zyska system o znacznie większych możliwościach bojowych, ale przede wszystkim możliwość własnej produkcji jego kluczowych elementów – wyrzutni i rakiet. A to powinno opłacić się w cyklu życia, zwłaszcza że planowana jest też budowa nowego pocisku CAMM-MR o zasięgu ponad 100 km.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (33)

  1. SAS

    Byle nie kupować więcej nic z Niemiec, ani z Francji.

    1. Davien3

      @SAS MBDA to firma też francuska

  2. Jankesd

    Dzień dobry. Bardzo dobra wiadomość dla WP oraz przemysłu obronnego .Wreszcie ktoś z MON-u zaczął myśleć wraz z ministrem , a nie kupować z półki. Dostaniemy kompleksowy transfer technologii pocisku CAMM-ER. Podobno przyszłe zakupy dla WP mają wyglądać ,że 50 wartości ceny danego sprzętu ma pozostać w kraju. Mam nadzieje że będzie to 100% technologii, a nie jak w przypadku ppk Spike-LR, gdzie WP robi w kraju na licencji izraelskiej tylko 80% pocisku ponieważ 20% tj głowicę naprowadzającej nie przekazali. Rozmowy w sprawie Spike LR2 stanęły w miejscu W przypadku CAMM-ER, też WP powinni zrobić tak samo z armatą automatyczna Mk 44/S Bushmaster II do Borska, ale im nie wyszło lub zła wola była.

    1. Strażnik

      Co wy się tego spike i 80% uczepiliscie? A ile z javelina robimy u nas?

    2. Jankesd

      Strażnik@ Dzień dobry .20% ppk Spike LR to jest głowica naprowadzająca, która jest najdroższa w pocisku i za nią płacimy jak za zboże Zawracając uwagę, że to tylko jest licencja na ilość wyprodukowania ppk w Polsce. Jeśli chcemy więcej wyprodukować musimy mieć zgodę Izraela i jeszcze zapłacić. W przypadku CAMM-ER to mamy otrzymać 100% technologii i Anglicy nie będą pytać, ile będziemy produkować ,modyfikować pod siebie nie płacąc za to nic, ponieważ już będziemy płacić w ratach wraz z technologią. Odnośnie linii produkcyjnej Javelina w Polsce jeszcze w Polsce nie została uruchomiona i w prasie nie ma informacji co dokładnie zbrojeniówka będzie produkować, czy od początki ppk ,czy tylko montaż końcowy oraz czy przekazują transfer technologiczny wraz głowicą naprowadzającą bo to się liczy najbardziej.

    3. Davien3

      Jankesd żawsze w licencji jest określana liczba sztuk jaka mozesz wyprodukowac, nie dostajemi pełni praw jak przy wiezy i dziale do Kraba. Tu masz na 1000+ rakiet i 100+ wyrzutni Co do Spike LR to nie produkujemy w Polsce ani GSN a ni CLU a polonizacja wynosi ok 70%

  3. xiomy

    Herr Tusk nie fiknie, będzie musiał wykonać podpisane umowy z Amerykanami i sojusznikami, z tym z Koreą.

    1. Adamus13

      Korea Południowa nie jest naszym sojusznikiem. Znasz jakieś umowy Polsko - Koreańskie o pomocy wzajemnej w razie W? Dla nich, my jesteśmy oknem przez króre chcą się wcisnać na rynek europejski. Na którym to rynku chcą trochę zamieszać i zarobić.

    2. Al.S.

      „Zamieszają i zarobią” dostarczając wyrobów o konkurencyjnej cenie i jakości. Na tym polega wolny rynek. Protekcjonizm i bariery handlowe prowadzą do tego, że kupujesz wyroby o zawyżonej cenie i nieadekwatnej jakości. Niemcom udało się pogonić z rynku europejskiego japońskich producentów samochodów klasy premium, maszyn i urządzeń przemysłowych, automatyki i uzyskać w tych sektorach pozycję monopolisty. Efekt? Dopłacasz za takie drobiazgi jak składane lusterka, kupując za ciężkie pieniądze auto klasy premium. Siemens woła sobie ciężkie pieniądze za licencję na oprogramowanie swoich sterowników, co np japoński Omron oferuje za darmo po zakupie ich wyrobów. Jestem jak najbardziej za - niech mieszają.

  4. Edmund

    Moja obawa o Koalicje w MON nie jest polityczna. Obawiam się, że ci ludzie nie będą w stanie tego wszystkiego ogarnąć i niestety potwierdzają to nie tylko dawne ale i te najnowsze wypowiedzi. Poza tym nie jest istotna konkretna ,,papierowa" liczba żołnierzy 100 tys. czy 300 tys. To charakterystyka wroga determinuje to, jaka i jak duża powinno być wojsko w Polsce. Obrona antyrakietowa, przeciwlotnicza i antydronowa plus artyleria to podstawa podobnie, jak armia lądowa, bo armii lądowej Europa zbyt dużo nie posiada. Jak się da zatrudnić 3,5 mln ludzi w administracji w 2021 roku to i kilkusettysięczna armia nie powinna być problemem żadnym, a strata tylko 2 miast takich jak Warszawa i Łódź to strata ponad 300 mld USD, nie mówiąc o ofiarach ludzkich.

    1. DBA

      Edmund@ tak dla przypomnienia - licząca 5,5 mln ludności Finlandia posiada na stopie pokojowej 30 tys armię + prawie 300 tys przeszkolonej i czynnej rezerwy i gospodarczo ma się dobrze. A bez skutecznej opl budowanie jakiejkolwiek armii to zamki na piasku

    2. KrystianDT

      Grecja ma armię ok 180 tyś mając 10,5 mln ludności. Polska mając 39 mln i ruskich przy drzwiach nie może mieć 300 tyś ?

    3. Adamus13

      Krysrian DT Polaków jest nie 39 a 37.5 miliona a przy takim przyroście naturalnym jak obecnie za 10 lat będzie nas ok. 34 mln.

  5. user_1050711

    Lepiej bardzo późno, niż za późno. MON zdecydowanie zbyt długo z tak ważnymi umowami zwlekał.

    1. Chyżwar

      Niby zwlekał. Ale zwróć uwagę, że CAMM-ER, o którego nam chodziło niedawno ukończył próby.

    2. user_1050711

      @Chyżwiar. Niemniej takie sprawy załatwia się przed wyborami, nie po.

  6. Reo

    Cena bardzo wysoka ale jeśli dojdzie do przekazania takich technologii i zaczniemy rozwijać w kraju własne zdolności OPL powyżej VSHORAD to będzie to znaczne wzmocnienie naszej obronności. Kibicuję też programowi CAMM-MR bo taki pocisk jest skazany na sukces rynkowy i potrzebny w dużych ilościach zarówno naszym siłom zbrojnym jak i brytyjskim.

  7. rwd

    Kontrakt zostanie zrealizowany w całości za 11 lat!

    1. Polus

      Nie za 12 lat a w ciągu. Jednego dnia nic nie zbudujesz. Realizacja w CIĄGU 2027 - 2035 czyli ostatnia wyrzutnia irakieta będzie dostarczona w 2035. Podzel mniej więcej sobie te podane ilości przez liczbę lat to powinno wyjść srednio ile będzie dostarczane rocznie. Okres 2024- 2026 to czs na wybudowanie linii produkcyjnych. Przecież nikt ich w magazynach nie trzyma. Troche realizmu proszę mniej głupot

    2. rwd

      Polus, planowaliśmy że do 1943 r. wyposażymy WP w nowoczesne samoloty i czołgi nawet już linie produkcyjne powstały, tylko Adolf nie chciał czekać tak długo. Myślisz że Wołodia poczeka do 2035 r.?

    3. Tomasz

      @rwd Spodziewasz się szybszego ataku Rosji na Polskę i głosowałeś na opozycję? Gratulację kalkulacji i strategii!

  8. Marcyk

    Bardzo dobra wiadomość !!! Mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy jej kwestionować.

    1. Chyżwar

      Jestem pewien, że będzie przychodziło. Wszak jeden pan o płomiennych włosach już bredził o europejskiej tarczy, której jeszcze nie ma i długo nie będzie.

    2. Krzysztof33

      Ponieważ ten program był prowadzony od 2013 roku to raczej nikt nie będzie go kwestionował. od dawna opozycja mówiła, że priorytetem powinna być obrona powietrzna ale Błaszczak wolał koreańskie czołgi.

  9. Szczupak

    Można powiedzieć WRESZCIE. Program Narew miał się zakończyć chyba w zeszłym roku więc to kleska- choć jedno zrobiono według planu-efektory mają być produkowane w Polsce. System potrzebny bo od ochrony OPL zaczyna się budować cały system ochrony państwa. Wisła? - uderza że my potrzebujemy ponad rok na wejście Patriotów do służby a Ukraincom wystarczyły 2 tygodnie. Całość wpięta w 1 system powinna nam zapewnić ochronę OPL na poziomie satysfakcjonującym.

  10. Krzysztof33

    Lepiej późno niż wcale, obrona powietrzna jest dużo ważniejsza niż zakup czołgów k2, ale nie prezentuje się tak ładnie na defiladach ;)

  11. RAF

    Brawo. Szybko podpisywac, bo jak oPOzycja przejmie wladze to zadnych nowych umow nie bedzie.

    1. Davien3

      RAF to pisowcy uwalali co tylko mogli więc skończ odwracac kota ogonem jak od kuwety odrywają.

    2. gregoz68

      davien ileś tam - łgarstwo!

    3. KrystianDT

      Davien3 już takich głupot nie pisz. Jaką umowę podpisało PO przez 8 lat dla WP? Caracale nieloty? Poza tym żaden kraj nie chce mieć jednej platformy do wszystkich zadań. Caracale nawet nie maja rampy więc jak mają być dobrymi śmigłowcami transportowymi itp? Nawet Krabów PO nie kupiło. Za rządów PiS podpisano umowę o transferze technologii do Krabów. NSM kupił pis w 2006 roku. Co kupiło PO przez 8 lat? Nawet za PO nie było pieniędzy na modernizowanie Leo. Aha za po kupiono mastery, tylko że zabrakło kasy na części zamienne. PS Przez 8 lat PO MON miał jakieś 218 mld zł. Przez 2 najlepsze lata Pi0s wydał więcej niż PO przez 8 lat na wojsko.

  12. Lajkonikwtemacie

    Oj. Przez 7 lat nic a tu teraz takie cuda zakupowe. Ciekawe co właściwie kupujemy za 20 mld złotych? I czy mamy na to pieniądze? I czy to najpilniejsze zakupy? A może teraz wszystko jest pilne? No i pierwsze rakiety mamy mieć za 4 lata jak dobrze pójdzie a zwykle nie idzie dobrze...

    1. szczebelek

      Wyborcy opozycji płakali o Przewodów i rakietę pod Bydgoszczą, a nasza OPL do przyjazdu pierwszych patriotów była gorsza od zestawów Buk i s-300, która posiadała Ukraina.

    2. DBA

      szczebelek@ gdybyśmy mieli chociaż te Buki i s300. Polska opl była o generację starsza

    3. Takijeden

      Tak, to są najpilniejsze zakupy.

  13. Takijeden

    Bardzo się cieszę, lepiej późno, niż wcale.

  14. Obiektywny

    Jak czytam takie informacje o dostawach które mają rozpocząć się za dwa lata i trwać kolejne dwanaście i myślę ile razy na przestrzeni tego czasu zmieni się u nas rząd i polityka obronna to traktuje wszystko jako melodie bardzo odległej i bardzo niepewnej przyszłości , za kilka miesięcy dowiemy się że wchodzimy do europejskiego planu wspólnej ochrony nieba i większość kontraktów i wirtualnych wyrzutni będzie do odnalezienia jedynie w archiwalnych artykułach na portalach militarnych

    1. Chyżwar

      Do jakiego planu obrony nieba? Masz na myśli niemiecki szklany dom, do którego nic nie ma poza dążeniem do wydojenia wchodzących w to frajerów i mglistą koncepcją?

    2. Polus

      Założyć się mogę że po akcji z Caracalami, którą przypominam zerwało PIS w osobie Macierewicza, że wszystkie podmioty zagraniczne się tak zabezpieczają finansowo, że żadna władza nie zerwie kontraktu.

    3. Extern.

      @Polus: Sprawa z Caracalami to była zupełnie inna sytuacja, tam kontraktu jeszcze nie było bo Siemoniak właśnie nie odważył się zrobić tego co właśnie zrobił Błaszczak. Jedyne co było podpisane, to wstępne porozumienie o prowadzeniu negocjacji mających właśnie ustalić warunki tego kontraktu, które sobie po prostu czasowo wygasło. Gdyby tam był kontrakt to Francuzi w sądzie arbitrażowym puścili by nas w skarpetkach.

  15. Starszy Pan 2

    Dobry wybór, wiarygodny partner w przeciwieństwie np do Izraela i niektórych państw Europy Zachodniej i wydaje się korzystny ofset. Drogo i późno ale MIMO trzeba pochwali C rząd PIS.

    1. Polus

      Tak to się chwali

    2. Chyżwar

      Oczom nie wierzę. Jeden z niewielu rozsądnych postów. Gdzie to zapisać?

    3. Davien3

      Starszy Pan Program Nrew wystartoiwał w 2013r i został wpisany do Programu Wieloletniego na lata 2014-22 Mamy 2023r więc PiS dóługo raczył czekac. Ale i tak dobrze ze nie uwalili jak wiele innych.

  16. Chyżwar

    I bardzo dobrze. Co podpisane trudno uwalić. Zwłaszcza, że w tym przypadku ogromny udział będzie miał polski przemysł, więc z uwalenia trzeba by się było dłuuugo tłumaczyć. Trochę szkoda, że kopaczowa powiedziała: "wojny nie będzie" i odmówiła przeciwlotnikom, kiedy chcieli pozyskać niemieckie zestawy. Ale jak mawiają. Nie ma złego, które na dobre by nie wyszło. CAMM/CAMM-ER to świetne efektory. Moim zdaniem lepsze od IRIS-T SLM, ponieważ działają przy każdej pogodzie. Choć szwabskie mają tą zaletę, że są zdradliwe. Wartością dodaną jest opracowany przy pomocy brytyjskich algorytmów system zarządzania obroną powietrzną działający niezależnie od IBCSa znajdujący się pod naszą kontrolą. Przy okazji mam dziką satysfakcję , że tuskowi i kopaczkowi zwierzchnicy na Narwi nie zarobią.

    1. Polus

      Trochę też trzeba przyznać że sytuacja 8 lat temu na świecie była inna..

    2. Chyżwar

      @Polus Wiesz co myślę o Polaku, który wierzy w pokojowo nastawioną rosję? Otóż od kilkudziesięciu lat uważam, że to frajer.

    3. DBA

      Polus@ Przypomnę ci tylko, że w 2015 od roku trwała wojna w Donbasie, a retoryka Rosji była konfrontacyjna. Po za tym polska obrona plot to był stopniowo likwidowany ze względu na wyczerpywanie resursów skansen z lat 60 i 70-tych. Jeszcze kilka lat, a zostalibyśmy zupełnie bez jakiegokolwiek sprzętu, jednostki zostałyby rozformowane i stracilibysmy całkowicie kompetencje do posiadania OPL

  17. Chris

    Po przegranych wyborach Błaszczak nie ma prawa na tak wielkie kontrakty bez konsultacji z przedstawicielami koalicji. Poza tym nigdzie nie ma mowy o źródłach finansowania tak tego, jak i innych kontraktów. PiS pozostawia po sobie 6 procent dziury budżetowej i Polska w przyszłym roku zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu. Zapomnijmy o tych bajkach

    1. Chyżwar

      Nie tylko ma prawo. On ma obowiązek. I jak widzę bardzo dobrze go wypełnia. Poza tym jak dla ciebie i tobie podobnych to nie jest Błaszczak, tylko Wielmożny Pan Błaszczak.

    2. lukdes

      Szanowny Chyżwar A co Błaszczak robił przez lata przed wojną ? Zrobiła się wojna to trza było na łapu capu coś kupić. I dobrze. Ale można było to zrobić z przemyśleniem i rozwagą. A Macierewicza rezygnacja z karakali ? Co było w zamian ? I co było w międzyczasie ? ... No.

    3. Chyżwar

      @lukdes Na przykład zamówił 32 szt. F-35A, 250, M1A2 SEP v.3 i 20 HIMARSów za co tacy jak ty odsądzali go od czci i wiary? O pierwszej fazie Wisły z litości nie wspomnę. Widziałeś innego szefa MONu, żeby przed wojną robił takie zakupy? Bo ja nie.

  18. Kong

    Tylko 1000 rakiet? Żart ? 138 x 8 = 1104 --> jedna salwa. Jednorazowa bateria dla jednorazowej armii

    1. Rupert

      Chodzi o CAMM ER(1000 sztuk). A są jeszcze CAMM i mają być nowe CAMM LR. To zamówienia na początek. Wiadomo że rakiety są i będą dokupywane. A to określenie "jednorazowej armii" nijak ma się do Polski, Polska buduje najsilniejszą armię w tej części świata.

    2. Franek Dolas

      Kong CAMM nie strzela się salwami jak zresztą żadnymi efektorami precyzyjnymi. Natomiast salwy ale śmiechu mogą wywołać Twoje wpisy.

    3. Czytelnik D24

      Tyle trzeba było kupić żeby dostać transfer technologii na produkcję u siebie.

  19. Thorgal

    Mam pytanie czy zamówione te 100 wyrzutni to tylko Narew czy Pilica też??

    1. szczebelek

      Przecież jest rozróżnienie, że Narew to 138 wyrzutni, a Pilica 42 i są to dwie oddzielne umowy.

    2. Chyżwar

      @szczebelek Niby tak. Ale to nazwy poszczególnych zakupowych programów. Po wpięciu do IBCSa trudno będzie postrzegać oddzielnie Pilicę, Narew czy Wisłę ponieważ każdy z wymienionych elementów będzie częścią zintegrowanej OPL.

    3. szczebelek

      @Chyżwar Jest tak jak mówisz, ale liczby dla konkretnej umowy trzeba znać. Tak w ogóle przeczytałem, że zadaniem systemu Narew ma być ochrona oddziałów oraz infrastruktury w ich pobliżu , bo osłona systemu Wisła przypada teraz Pilicy.

  20. Edmund

    Jeden z najbardziej potrzebnych kontraktów ze wszystkich, ale czy nowy Minister MON Kosiniak, Gasiuk-Pihowicz, Lubnauer, Petru lub Kołodziejczak to ogarną i jak oraz po co będą chcieli wstępować do niemieckiej inicjatywy obrony antyrakietowej?

    1. Polus

      Po co szarpiesz teraz druta. Poczekamy zabaczymy co zrobią politycy. Ale nierób z nich idiotów w chwili obecej zagrożenie jest realne i oni również to wiedzą i nie wymyślaj i nie wciągaj wszystkich w opcje niemiecką. Niemcy nas nie obronią ani nie dostarczą broni ani OPL i to wszyscy wiedzą. Wstępować można , by wiedzieć co się dzieje, ale nie koniecznie finansować.

    2. Jędrzej

      Drogi kolego, mam właśnie wrażenie że część polityków nowego, przyszłego rządu nie do końca pojmuje ten niuans że Niemcy a) nie będą mieli woli b) nie będą mieli sił i możliwości żeby nas obronić. Potencjalnie niestety widzę zagrożenie dla "Narwi" ze strony europejskiego programu. Z tego co rozumiem to założenia mówią o oparciu systemu na 1) Patriotach (co nam nie przeszkadza i jest pewnym gestem ze strony Niemców w stronę Amerykanów) 2) IRIS-T SLS/SL jako średnie piętro 3) Bliżej niesprecyzowanych systemach dolnego piętra (Mantis?). No i tu jest problem bo Niemcy potrafią lobbować produkty swojego przemysłu (jako przykład inicjatywa Ringtausch która zwiąże Czechy, Słowację, Grecję i innych uczestników z niemieckim przemysłem pancernym na dekady) a ich wpływ na nowy rząd via KO może być potencjalnie spory. Więc nie byłoby takie dziwne gdyby nowy rząd ogłosił ograniczenie zakupów Narwii celem wygospodarownia środków na zakup IRIS-T obok Narwii.

    3. Adzio

      Petru napewno

  21. były porucznik zmechu

    Dobrze !!! O to chodziło /i na pohybel rozbrajaczom Polski, szczególnie tym od tablic/.

    1. Chyżwar

      Dokładnie.

  22. szczebelek

    Program związane z OPL czy sześć kolejnych baterii w ramach Wisły, 23 baterie systemu Narew oraz 21 zestawów Pilica Plus to bez względu wymysły o megalomanii jest priorytetem dla MON-u chyba, że nowy rząd też chce się tłumaczyć z rakiet i dronów w przestrzenii powietrznej Polski. W tej umowie trzeba się doczepić do ilości rakiet CAMM-ER wynoszącej tysiąc sztuk , bo powinno być tego więcej.

    1. Polus

      To podstawka i to są rakiety ER, sami sobie wyprodukujemy jak rząd zamówi w MESKo

  23. eee

    Przydalby sie jakis offset, lub produkcja w kraju, chociaz amunicji

  24. Kong

    No i ciekawi mnie, co Błaszczak negocjował tak krótko przed wydaleniem? Co dokładnie będziemy samodzielnie produkować dla rakiet CAMM? Silnik rakietowy, paliwo, głowica , programowanie??? A może po prostu montaż końcowy i tyle?

    1. Edmund

      @Kong to kontrakt negocjowany od kilku lat i nie dotyczy montażu końcowego. Gdyby nie wybory, mógłby dalej być negocjowany, Pewne Brytyjczykom powiedziano: ,,Panowie, albo podpisujemy ten kontrakt na obecnych warunkach, albo wcale." Brytyjczycy pomyśleli, ze dobrze mieć kilka mld funtów niż nie mieć i podpisali.

    2. Matrix

      Cytat z MBDA: Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w 2019 r. MBDA ogłosiło, że MESKO stało się częścią gloalnego łańcucha dostaw zarówno dla rakiet CAMM, jak i dla Brimstone. Od tego czasu do 2020 r. MESKO wyprodukowało i dostarczyło MBDA ponad 1000 części pocisków, które zostały użyte w rakietach najnowszej generacji, przeznaczonych na rynek globalny. Dostarczone produkty spełniły i w wielu przypadkach przekroczyły rygorystyczne wymagania jakościowe obowiązujące w MBDA. Ponadto konkurencyjne ceny zapewniły opłacalność produkcji dla MBDA i klientów z całego świata zamawiających pociski Brimstone i CAMM.

    3. Polus

      Całą rakietę i wyrzutnie

  25. Popolupo

    Nie szczypie sie- 20mld wypompowane z kraju.Nic dziwnego ze anglosasom tak zalezy na konflikcie obok.Szokujace

    1. [email protected]

      To koszt zaniedbań w obronność przez wszystkie opcje polityczne od 3-4 dekad. Jakos to nie Anglosasi zaatakowali noo chyba ze ruski to nowy odłam tej kultury anglosaskiej ??

    2. Polus

      Transfer technologii chyba coś Tobie mówi? Będziemy mogli sami budować wyrzutnie u pociski

Reklama