Reklama

Siły zbrojne

Brytyjskie rakiety wesprą przeciwlotniczą Pilicę. Wielkie umowy podpisane

Autor. st. szer. S. Kozioł, mł. chor. D. Andalukiewicz

Agencja Uzbrojenia zamówiła zestawy przeciwlotnicze Pilica w zmodernizowanej wersji oraz wyrzutnie i pociski CAMM przeznaczone do wykorzystania w tym systemie. Łączna wartość podpisanych umów to 13 mld złotych. O planie podpisania kontraktów na wyrzutnie i pociski CAMM dla Pilicy portal Defence24.pl informował jako pierwszy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według komunikatu Agencji Uzbrojenia pierwsza umowa zawarta przez AU z koncernem MBDA UK obejmuje 44 wyrzutnie iLauncher oraz „kilkaset" pocisków CAMM. Opiewa na 1,9 mld funtów, czyli około 10 mld złotych netto. Dostawy mają być zrealizowane w latach 2025-2029. Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że chodzi o około 750 pocisków, a wśród 44 wyrzutni będzie sześć pierwotnie wykorzystanych w systemie „mała Narew" i dostosowanych do użycia w Pilicy+.

Druga umowa została zawarta już z konsorcjum PGZ-Pilica, w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., PIT-RADWAR S.A., PCO S.A., Jelcz Sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. Dotyczy ona pozyskania 16 zestawów Pilica+ i modernizacji sześciu istniejących do nowego standardu. Prace mają zostać zrealizowane w latach 2025-2029 za kwotę 3 mld zł brutto. Nieco wcześniej, bo w marcu, zawarto umowę na 22 radary Bystra, które będą elementami systemu Pilica+.

Reklama

Czytaj też

Wszystko to pozwoli na dostarczenie Siłom Zbrojnym RP do 2029 roku 22 zestawów Pilica+ (w tym jednego przeznaczonego do szkolenia) w nowej konfiguracji. Obejmie ona dwie wyrzutnie z pociskami CAMM, sześć zestawów artyleryjsko-rakietowych z armatami 23 mm i wyrzutniami Grom/Piorun, głowicami optoelektronicznymi i systemem zdalnego sterowania, radar Bystra, radar krótkiego zasięgu, jednostkę dowodzenia, a także pojazdy amunicyjne i transportowe. W dalszej perspektywie przewiduje się dołączenie do tego systemu także armat z amunicją programowalną oraz systemu niekinetycznego zwalczania bezzałogowców.

Autor. mł. chor. Daniel Andalukiewicz

Jak podkreśla Agencja Uzbrojenia, zmodernizowane do standardu PSR-A PILICA+ systemy będą zdolne do prowadzenia autonomicznych działań w różnych warunkach pogodowych i widoczności z wykorzystaniem własnych pasywnych systemów rozpoznania i śledzenia oraz na podstawie informacji radiolokacyjnej przesyłanej ze stanowiska dowodzenia baterii.

Czytaj też

Z kolei każda z wyrzutni iLauncher wykorzystuje osiem efektorów CAMM o zasięgu ponad 25 km i masie 99 kg. Pociski odpalane są metodą „zimnego startu", mają aktywne głowice radiolokacyjne i z założenia służą do zwalczania samolotów, śmigłowców, bezzałogowców oraz rakiet manewrujących. Do rodziny CAMM należą też opracowane we współpracy z Włochami pociski CAMM-ER o zasięgu ponad 45 km.

W przyszłości może do niej dołączyć zbudowany we współpracy przemysłów brytyjskiego i polskiego pocisk o jeszcze większych możliwościach. Efektory rodziny CAMM zostały wskazane jako rozwiązanie w programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Z kolei zestaw Pilica+ ma w założeniu uzupełniać strefy ognia systemów średniego zasięgu (Wisła – Patriot/IBCS) oraz Narew, a także służyć do osłony zestawów Patriot. Te systemy będą wykorzystywane w Wojskach Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych RP.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (21)

 1. WaldK

  decyzje taka mozna bylo podjac lata temu kiedy nam oferowano. zakup na ostatnia chwile. cena wyzsza, mniej do powiedzenia mamy w przejeciu technologii a i wspolpraca bedzie na warunkach mniej korzystnych. biznes nie kieruje sie sercem, dla zmuszonego do zakupu broni cena jest maxymalnie wygurowana. musi kupic i kupi. jesli nie kupi to on sam nie zginie ale niepodlegle panstwo ktorym rzadzi juz tak.

 2. DRB

  Dziwne to forum, nie kupujemy nic - źle; kupujemy, też źle, Przecież trzeba zrozumieć, ze póki co nie mamy komptencji do produkcji rakiet krótkiego zasięgu - licencja kosztuje i to nie mało. Będę jeszcze wyrzutnie do Narwi - może wtedy kupimy licencję. Nie zmienia to faktu, dobry zakup, a polski przemysł wszystkiego póki co nie produkuje.

  1. Takijeden

   Zgadzam się.

 3. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  CAMM ma zbyt słabe parametry plot/prak względem np. koreańskiego KM-SAM. - który de facto JUŻ spełnia parametry obiecywanego nam "kiedyś w przyszłości" CAMM-MR A Patriot z PAC-3MSE jest zdeklasowany w osiągach prak/plot przez koreański L-SAM. I to te dwa systemy - z pełnym transferem technologii - winniśmy budowac w Polsce i rozwijać wspólnie razem z Koreą Płd. Zamiast tego mamy namiastki współpracy technologicznej przez zakupy K2 K9 FA-50 - z jakimiś obiecankami ograniczonych systemowo transferów technologii. Nie to co trzeba - i nie tak jak trzeba...krytycznie błędne kierunki i priorytety - i gigantyczne marnotrawstwo naszych pieniędzy...

 4. Kajko

  Dużo osób myli tutaj pewne pojęcie! Transfer technologii i offset, za offset się płaci się dodatkowo, nawet kilkadziesiąt procent wartości całego kontraktu, brak offsetu nie oznacza braku transferu technologii, przecież nasze Męsko, już szykuje się do produkcji rakiet z rodzinny CAAM, w przyszłości mają być również opracowane wspólnie wersje o wydłużonym zasięgu. Radzę co poniektórym trochę ochłonąć, nie macie żadnej wiedzy, informacji, jak to wygląda od środka. Ten zakup to tylko pierwszy krok, zapewne podyktowany szybkością dostaw, uzupełnieniem

  1. Dudley

   Jak na razie, fakty to wydawanie kasy bez umiaru z niemal zerowym udziałem polskiego przemysłu. Gdzie jest ten osławiony offset który był za mały przy zakupie Caracali? Bo jak na razie mamy tylko obietnice, dla naiwnych.

  2. szczebelek

   Jak widać to nie masz pojęcia, że mityczny offset z umowy dla Caracali nie był serwisem w Polsce tylko fabryką silników dla cywilnych samolotów (bez podatków dla III RP) czyli kupujemy wojskowy śmigłowiec dostając kilkaset miejsc pracy 🤐🤔🤔 Pełny wypas

  3. Czytelnik D24

   Za sam offset nie płaci się nic bo z samej definicji jest on formą rekompensaty wzamian za wydatki. Możesz najwyżej ponieść koszty wdrożenia tego offsetu bo do każdej nowej technologii trzeba przyuczyć inżynierów, dostosować linie produkcyjne. Czyli za to płacisz. Natomiast sama technologia jest twoim czystym zyskiem.

 5. majstur

  Rachunek jest prosty: 44 wyrzutnie x 8 pocisków = 352 pociski pełną jednostkę ognia. Jeśli prawdziwe są przypuszczenia autora artykułu, że "kilkaset pocisków CAMM" to 750 sztuk, to mamy rakiet na 2 (słownie: dwie) salwy + trzecia salwa dla 6 wyrzutni. Jeśli ktoś przypuszcza, że liczba 750 jest niedoszacowana, to wyjaśniam - przy trzech jednostkach ognia (3x352=1056) AU informowałaby o zakupie "ponad 1000 rakiet".

  1. mick8791

   @majstur jaką salwę? Plot nie strzela salwami! Tak informacyjnie Pilica+ to ma być osłona dla Wisły i ostatnia linia obrony dla np lotnisk! Poza resztą systemów opl. Przyjmuje się za skuteczne odpalenie 2 rakiet do celu powietrznego. Więc w samych działaniach osłonowych czyni to jakieś 375 strąconych samolotów (wiadomo to nie zawsze tak działa). Do tego dochodzi Wisła, Narew, Poprad i MANDPAD'sy

  2. szczebelek

   Tylko, że to jest jeden z kilku elementów wielowarstwowej opl w Polsce, która powstanie. Nie można porównywać wyrzutni opl z HIMARS, bo ta nie potrzebuje całej salwy by zniszczyć samolot czy też pocisk rakietowy do tego tych wyrzutni w ramach Narwii i Pilicy będzie 182 oraz 64 Patriot z resztą dodaj do tego ręczne i mobilne wyrzutnie pioruna w Pilicy i Popradach jak również myśliwce. Nie zapominaj, że przy Narwii będzie prawie trzy razy więcej wyrzutni więc można się spodziewać, że zamówienie będzie w tysiącach jeśli chodzi o efektory.

  3. DIM1

   @majstur. Mnie też rzuciło się to w oczy - ilość efektorów jak na jedną dostawę do Rosji dronów irańskiego typu. Przypomina się historia bitwy pod Wizną, gdy przeciw korpusowi pancernemu Guderiana obrońcy dostali 19 nabojów do UR'a.

 6. Al.S.

  @strada, czas zweryfikować twoje manipulacje. Dane za GUS, Eurostat, oraz CEIC. "Najmniejsza stopa inwestycji”. Artykuł Forbesa (czyt.Sorosa) podał dane z I poł 2022, kiedy wojna na Ukrainie wywołała obawy o pewność inwestycji. Tymczasem na koniec roku było 28.5%. Tyle co Kanada, 4 pkt proc mniej niż Czechy, 6pkt mniej niż HU, o 4pkt więcej niż Niemcy, Litwa, Łotwa i 5 pkt więcej niż SK, RO. Jesteśmy w średniej regionu i UE.”W ciągu ostatniech 30 lat". .CEIC podaje, że najwyższa stopa to 34.9 % in Dec 1998 i najniższa 12.5 % in Mar 2013. Kłamstwo jak na dłoni. Inflacja jest gaszona powoli, chodzi o kontrolę bezrobocia, które wciąż pozostaje rekordowo niskie. "Recesja" dotyczyła wartości kwartał-kwartał, ale rok do roku w I kw. był wzrost 2% PKB. Zadłużenie do PKB w 2022 było niższe niż w 2015r, odpowednio 49,1% i 51,3%. Przy wojnie za miedzą i rok po COVID. W 2015 było 800 mld długu, teraz 1200 mld. Dyskontowane stopą inflacji wzrosło o 200 mld(25%), a PKB wzrósł o 44% od 2015.

  1. Davien3

   @AIS :" W 2015 było 800 mld długu, teraz 1200 mld. Dyskontowane stopą inflacji wzrosło o 200 mld(25%)," ja tu widze wzrost o 50% wiec co s ci znowu nie wyszło

  2. Al.S.

   Miło, że niemal zawsze mogę na Ciebie liczyć. Masz rację, popełniłem błąd, bowiem zdyskontowałem różnicę, a nie wartość nabywczą obecnego długu, według cen z 2015r. Biję się w klatę, aż dudni. No to poprawka: Kalkulator Inflacji na stronie Inwestor i wprowadzam obecną sumę długu. Siła nabywcza dla wprowadzonej kwoty w roku końcowym wynosi:885,4 mld zł. Sobie sprawdzi, jak chce. Czyli obecne 1200 mld to wtedy niecałe 900 mld. O tyle realnie wzrósł dług publiczny. To jeszcze skorzystam z okazji i dopiszę coś o inflacji. Polska obecnie 16,1%, Czechy: 15%, Węgry 25%, Słowacja:14:8% (ups, mają euro,,), Łotwa 17.3%(też mają), Litwa 16,6% (proszę, euro mają, PKB per capita większe, a inflacja większa), Jak widać, Polska ma przeciętną inflację w swoim regionie a twierdzenia, że euro przed nią chroni to tzw. duby smolone, tudzież banialuki.

  3. DIM1

   @Al.S. Nie usiłując podważać tego, co Pan napisał (u mnie wyświetlane jako 20:15), zauważę, że kompletnie ignorowałbym oficjalne dane o inflacji. Co najmniej w niektórych krajach są (jak zwykle) zaniżone. Przykładowo, przy kilkuset (nie ma błędu: kilkuset) procentach inflacji w Grecji, po wprowadzeniu Euro, oficjalne dane, czyli formalna korespondencja rząd - Eurostat - drukarnia, mówiły o kilku procentach. Obecnie też kupując coś za 1,05 Euro, co tydzień temu kosztowały 97 centów, poprzednio 85 centów, a jesienią jeszcze 75 centów, z rozbawieniem (w najlepszym razie) czytam, że ten najtańszy z jogurtów, na mleku w proszku 100% mocniej niż należy rozcieńczonym wodą, miałby potwierdzać rzekomych bodaj 9% inflacji. Podawane oficjalnie przez Grecję, dane z ostatniego miesiąca. Po prostu kłamstwa po staremu. I generalnie Euro znacznie gorsze jest od walut narodowych.

 7. Narinio

  Super wiadomość, żeby tylko zaczęli produkować choć części rakiet w PL,, to zastrzyk wysoko rozwiniętej technologii. A tym którzy twierdzą ze się nadmiernie zadłużymy to powiem ze nasze zadłużenie nie jest aż tak duże w stosunku PKB , to jakieś 50-55% , ryzyko nastąpi gdy nastąpi wzrost powyżej 100% i tąpnięcie w gospodarce. Grecja miała zadłużenie na poziomie powyżej 150% i. dalej dobrze egzystuje…

  1. Był czas_3 dekady

   Lepiej być zadłużonym niż okupowanym.

  2. LMed

   Zadlużenie to trzeba by dobrze policzyć po pierwsze. Po drugie w liczbach bezwzględnych operować proponuję (wiem to przygnębiające jest). Po trzecie PKB polecieć może na pysk przy takim zarządzaniu. Niestety.

  3. DIM1

   Narino. Mylisz się CAŁKOWICIE. Nieważna jest wysokość proporcji zadłużenia do PKB. Decydująca jest wysokość proporcji kosztu obsługi zadłużenia, do PKB. Ponieważ jeśli ktoś, manipulując ratingami, podniesie ten koszt np. pięciokrotnie, państwo o długu 50% PKB obciążone zostaje ciężarem jak od 25% PKB. To właśnie zrobiono wobec Grecji. A aktualnie ciężar ten (znów sztucznie !) zdjęto, finansując długi Grecji na minimalne zupełnie odsetki, z EBC. Bo tak "ktoś" zadecydował. "Ktoś" świetnie znany, ale nigdy nie ujawniony formalnie. Cała tzw. Eurogrupa (czyli faktycznie dwór ministrów finansów eurostrefy, wokół MF Niemiec) jest ciałem nieformalnym, nie ma więc statutu, ale rozkazuje jak chce i komu chce. W strefie waluty euro. Grecki kryzys NAGLE urwał się, w ciągu 1 miesiąca po tym, jak ministrem finansów RFN przestał być Dr. Wolfgang Schauble. A pod nowym MF RFN Eurogrupa przestała niszczyć Grecję.

 8. Oxi

  Nie rozumiem tego narzekania, że kupujemy jakiś sprzęt produkowany na zachodzie. Od początku MON deklarował że docelowa produkcja rakiet dla Narwi będzie w Polsce. Zapewne niedługo dowiemy się, kiedy, gdzie i ile efektorów będzie produkowane. Na ten moment to strzępienie języka bez sensu, zwłaszcza przez krytykantów.

 9. bc

  Przy takim zakupie i takiej wartości chronionych Patriotów muszą być dodane armatki 35mm Noteć z amunicją programowalną, 23mm ma za mały zasięg, słabe odłamki itd. Zamiast/obok Piorunów też mógł by być kiedyś Grzmot w stylu izraelskiego Tamir z żelaznej kopuły, przeciwko rojom dronów i C-RAM/ros odpowiednikom Himarsów.

  1. Davien3

   @bc z Pioruna/Grzmota nie zrobisz Tamira to zupełnie inny rodzaj pocisków znacznie bardziej zaawansowany od tego co mozemy produkowac

 10. Cyber Will

  "W przyszłości może do niej dołączyć zbudowany we współpracy przemysłów brytyjskiego i polskiego pocisk o jeszcze większych możliwościach." Rozumiem że LICENCJI nie rozdaje się za darmo i mają swoją cenę ale należy zacząć kupować technologię. Inna rzecz że skoro mamy tylko 5 lat na zbudowanie potencjału zbrojnego to trzeba KUPOWAĆ Z PÓŁKI i pilnować tempa dostaw.. Zakupów sporo ale póki co większosc na papierze (umów). Korea póki co wyrasta na sensownego partnera przy których firmy z Niemiec czy UK (vide AW-101) to "manufaktura".

 11. Seba

  A nie można umieścić trytona 35 mm na podwoziu Jelcza podobnie jak niemiaszki i do tego CAMM-ER?

  1. mick8791

   Nie, nie można. Tryton to co do zasady armata okrętowa i temu podporządkowane są wszelkie układy zasilania, stabilizacji, wykrywania celów i naprowadzania. Do tego również stanowisko kierowania ogniem. Tryton to element większej całości, a nie samoistna całość. Ale PIT-RADWAR ma opracowaną lądową aplikację plot armaty KDA 35 mm i właśnie o niej jest mowa w kontekście dołączenia do Pilicy+ efektorów z amunicją programowalną.

 12. Komes

  Miała być produkcja rakiet camm w Polsce i widać jak to wyszło. Wszystko kupowane z półki i ciężkie pieniądze zarabiają obcy a nasz przemysł jak zwykle nic na tych umowach nie zarobi

  1. Takijeden

   I będzie. O co Ci w ogóle chodzi? Twoim zdaniem 750 rakiet nam wystarczy?

 13. Olender

  Brakuje mi informacji o produkcji pocisków Camm w Polsce...

  1. staryPolak

   cytat: W przyszłości może do niej dołączyć zbudowany we współpracy przemysłów brytyjskiego i polskiego pocisk o jeszcze większych możliwościach.

  2. Davien3

   @staryPolak moze robi wielka róznice bo tem mityczny CAMM-XR nie dość ze musi powstac calkowicie od podstaw to bedzie dublował zdolnosci aster-30 bedac od niego gorszym Dodajac do tego brak doswiadczenia i jakichkolwiek przydatnych technologii w Polsce 9niestety) to obawiam sie ze polska bedzie jedynie klientem o ile on w ogóle powstanie. tani tez nie bedzie

  3. Kajko

   Przecież nasze Mesko szykuje się właśnie do produkcji rakiet z rodzinny CAAM!

 14. Takijeden

  Naprawde pieknie, nic tylko sie cieszyc.

 15. ostatni

  Porazka. Kupine w wiekszym pakiecie razem z NARWIA i do Miecznika byly by tansze i z transferem. Przklad jak sie nie robi zakupow. patrzec na Turcji i uczyc sie.

 16. DRB

  To świetna wiadomość - jedna z najważniejszych umów ostatnio, bo znacząco wzmacnia naszą opl. Szkoda tylko, że na razie nie ma mowy o produkcji w Polsce. Ale pochwalić zakup trzeba.

 17. patriota39

  Dwie wyrzutnie, każda z 8 pociskami CAMM. Łącznie 352 pocisków przeciwlotniczych. Konkretna, solidna osłona przeciwlotnicza jednostek wojskowych i miejsc stacjonowania. Umowa, którą należy zdecydowanie pochwalić. Ta decyzja przybliża nas do zakupu kolejnego rodzaju, znacznie bardziej skutecznego, pocisku CAMM ER. Jednak tych wyrzutni jest ciągle za mało. Powinna być opcja na kolejne 22 wyrzutnie!

 18. zajec

  Bez transferu technologii? Kiedyś była mowa o produkcji CAMM / ER w Polsce wraz z transferem know how. Znowu z półki zakup? :(

  1. Darek

   Z półki to morżesz sobie kalosza kupić co najwyżej. Jeśli go dosięgniesz.

  2. zajec

   A jak nie dosięgnę to mogę poprosić obsługę, wiem dziękuję. A teraz może coś konstruktywnego? Była mowa o produkcji w Polsce rakiet, a kupujemy gotowy produkt wyprodukowany w UK i dostarczony nam, tak? O serwisowaniu rakiet też nie widzę wzmianki. Więc podobnie jak z kaloszem z półki jak dosięgnę, kupuję gotowca, a jak się psuje do szewca niosę.

  3. Czytelnik D24

   A gdzie jest napisane że nie będzie transferu technologii?

 19. strada

  Błaszczak postępuje tak jak jego bezmyślny nominalny szef, który okłamuje Polaków że pieniędzy wystaczy na pęcset plusy, 13,14 i 154 emeryturę, dotacje do węgla, do rolników i gigantyczne zbrojenie skierowane głównie do firm zagranicznych, A wszystko to z jakoby kwitnącej gospodarki. Ta "kwitnąca" gospodarka ma w tej chwili najmniejszą stopie inwestycji (w ciągu ostatniech 30 lat, ) , największa inflację ( w ciągu ostatnich 30lat), kwartał z recesją ( po największym spadku w ciągu 30 lat odnotowanym 2lata temu) , zadłużenie które ten duet ekomicznych imbecyli ( Morawiecki&Glapiński) zafundował y Polsce to jak dotąd 700 mld złotych. Gospodarka Polski zmierza do greckiej katastrofy. I te militarne zabawki zobaczmy w Polsce tak samo jak przysłowiowa świnia niebo

  1. Paweł P.

   "Polska rośnie". nawet jeśli to zsumowałeś kwoty z ilu sezonów? Podziel przez budżet, via lata – dwie kadencje, wynik będzie na skutek patrząc, zadowalający. Krótko mówiąc. Czasy, do łatwych nie należały, nawet jak było relatywnie spokojnie, to mieliśmy pucz Sejmu np. "Trybunału ludów", itp.

  2. Fuks

   Dochód Polski w 2014 - 283,5 mld zł; dług publiczny w stosunku do PKB 51,4% Dochód Polski w 2022 - 505 mld zł; dług publiczny w stosunku do PKB 51% Czy rozumiesz to? Dług publiczny w stosunku do PKB Grecji w 2022 ~180% Dług publiczny w stosunku do PKB Francji w 2022 ~110% Dług publiczny w stosunku do PKB Niemiec w 2022 ~67%

  3. Qwest

   Grecja, Grecja, Grecja, to już jest takie nudne.

 20. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Niestety jak zwykle - najpierw szumne deklaracje o transferze technologii i produkcji pocisków w Polsce - potem NIC Z TEGO. Brytyjczycy w swojej prasie już się chwalą, że zakłady MBDA w UK dadzą zatrudnienie dodatkowym 500 pracownikom....

 21. DRB

  Bardzo dobrze, obrona przeciwlotnicza to podstawa. Nareszcie sie ruszyło z Cammami. Pozostaje pytanie o ich produkcje licencyjną w Polsce. Ale dobre i to, bo to solidny zastrzyk nowoczesnej obrony plot. Strada@ lepiej mieć długi niż Bucze w domu. Wszystko można było zacząć wczęsniej ale twoi kolesie z PO niczego przez 8 lat poza likwidacją armii nie zrobili - mogli zacząć tworzyc obronę plot, ale woleli oddawać pieniadze do budżetu, a jak usa zaproponowało udział w F35 to olali to.

Reklama