Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie radary dla Pilicy+. Umowa podpisana

Fot. D. Ratka/Defence24.pl

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę wykonawczą na dostawę stacji radiolokacyjnych Bystra na potrzeby zestawów Pilica+. Jej wartość to 1,1 mld zł, dostawy zostaną zrealizowane do 2028 roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Minister obrony narodowej zatwierdził umowę wykonawczą na dostawę 22 stacji radiolokacyjnych Bystra na potrzeby 21 zestawów Pilica+. Jej wartość to 1,1 mld zł, dostawy będą zrealizowane do 2028 roku. Wykonawcą umowy z Agencją Uzbrojenia jest konsorcjum PGZ-Pilica. Z kolei producentem radarów jest spółka PIT-RADWAR należąca do konsorcjum, która opracowała ten system, a w ramach PGZ odpowiada m.in. właśnie za projektowanie i budowę kolejnych generacji polskich stacji radiolokacyjnych.

Czytaj też

Zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna Bystra ma antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA), opartą na azotku galu. To pierwsza polska stacja tej klasy. Stacja może pracować w kilku trybach pracy dostosowanych do realizowanego zadania bojowego. W każdym z trybów przeszukiwanie dookólne realizowane jest poprzez obrót anteny i skanowanie przestrzeni charakterystyką nadawczo-odbiorczą formowaną programowo. Zasięg instrumentalny ZDPSR Bystra wynosi 80 km.

W ramach zestawów Pilica+ radary Bystra będą służyć głównie do osłony zestawów Wisła (Patriot zintegrowany z IBCS), między innymi przeciwko celom niskolecącym w rodzaju śmigłowców, dronów i rakiet manewrujących, bo takie jest podstawowe zadanie tego systemu. Radary Bystra mogą też działać w ugrupowaniu obrony przeciwlotniczej Wojsk Lądowych. Wcześniej - w 2019 roku MON kupił 16 radarów tego typu, za 635 mln zł brutto, dostawy będą realizowane w latach 2023-2025.

System Pilica+ obejmować będzie elementy PSR-A Pilica, tj. stanowisko dowodzenia, radar krótkiego zasięgu, sześć jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, podsystem łączności oraz zabezpieczenie logistyczne – wozy amunicyjny i pojazdy transportowe. Konfiguracja ta zostanie uzupełniona o wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu i radary Bystra. W dalszej kolejności do systemu zostaną dołączone armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz system przeznaczony do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.

Rzecznik Agencji Uzbrojenia płk Krzysztof Płatek poinformował, że bazowa konfiguracja jednostki ogniowej Pilica+ to oprócz elementów wykrywania i dowodzenia sześć jednostek ogniowych Pilica (armaty 23 mm, wyrzutnie Grom/Piorun wraz z zaawansowanym systemem kierowania) oraz dwie wyrzutnie iLauncher dla pocisków CAMM. Będzie to więc dwuwarstwowy system obrony powietrznej z polskimi radarami i krajowym systemem dowodzenia, częściowo polskimi efektorami, a w przyszłości zostanie uzupełniony o dodatkowe elementy jak amunicja programowalna i systemy do zwalczania bezzałogowców (zdolności C-UAS).

Czytaj też

Dostosowane do standardu PSR-A Pilica+ systemy będą zdolne do prowadzenia autonomicznych działań w różnych warunkach pogodowych i widoczności z wykorzystaniem własnych pasywnych systemów rozpoznania i śledzenia oraz na podstawie informacji radiolokacyjnej przesyłanej ze stanowiska dowodzenia baterii. Do standardu Pilica+ zostanie dostosowanych sześć już zamówionych jednostek ogniowych, z których co najmniej cztery dostarczono, a 15 zostanie nowo wyprodukowanych.

Czytaj też

Konfiguracja systemu zapewnia wykorzystanie możliwości rozpoznania, identyfikacji oraz rażenia celów powietrznych zarówno ogniem rakietowym, jak i artyleryjskim. Szybkostrzelność armat oraz ich zasięg umożliwia również prowadzenie ognia do celów naziemnych i nawodnych, a dzięki implementacji wspólnych protokołów wymiany danych system zapewnia przekazywanie i odbiór danych z innych systemów obrony przeciwlotniczej.

Komentarze (15)

 1. Darek S.

  Albo PIT-RADWAR przekształci się dzięki nowym zamówieniom z zakładu rzemieślniczego w fabrykę, albo szkoda topić kasę w ich drogie radary. MON musi zapewnić ciągłość zamówień i finansowania, firma musi zbić cenę jednostkową, inaczej zabawa w produkcję radarów w Polsce jest trwonieniem szczupłych środków. MON powinien sfinansować tworzenie i utrzymywanie linii montażowych w zakładach o kluczowym znaczeniu. Ale te linie, to nie mogą być manufaktury, tak jak mamy to teraz. Dlaczego F-35 samolot 5 generacji jest tańszy od wszystkich najnowszych samolotów generacji 4+ ? Efekt skali produkcji.

  1. Seb66

   #Darek. Piszesz o topieniu kasy? To czym są Mieczniki? Wg Brytyjczyków tzw, fregaty POMOCNICZE? Tak słabo uzbrojone że niezdolne nawet do skutecznej samoobrony? A zamówienie aż 15 radarów to jest coś nadzwyczaj rzadkiego, ale w MON! To MON, a nie PIT-Radwar powinien się zreformować. Latami NIE zamawiają, a potem TOPIĄ kasę ale w obcy sprzęt, bo "krajowy przemysł nie oferuje"? A wiesz ze np. Baobaba MON "dopracowuje" od 2007? Tacy są... zdecydowani! I przypomnę ci, że np. w programie Orlik wg MON "wygrał" NIEISTNIEJĄCY nawet w prototypie dron, bo ten który demonstrował PGZ nie był w stanie nawet pomieścić głowicy OE którą wybrał sobie MON! Tak MON wpływa na wszystkie firmy zbrojeniowe, w tym w szczególności państwowe, ograniczone do tego administracyjnie możliwościami produkcji na eksport.

 2. rwd

  Brakuje tu Narodowego Programu Radarowego, powinien być natychmiast ogłoszony, bo bez niego sprawy wyglądają mało poważnie.

 3. CzarnyRycerz

  Nam potrzeba coś do osłony kolumn, podobnego do Geparda. W skrócie Loary 2.

  1. Seb66

   Loara2? Potrzebne dwa klocki. Podwozie? Gotowe jest w HSW podwozie LPG-Hydro z udoskonalonym zawieszeniem hydropneumatycznym. Promowane w niezamawianej przez MON gąsienicowej wersji Raka! Efektor? Gotowa jest np. armata morska z pełną stabilizacją OSU35. Gotowa jest też 35mm Noteć 35mm z amunicją programowalną. Jeśli nie pasuje LPG, jest też podwozie K9, ale to bym zostawił dla Kraba lub mobilnej wersji Narwi. Być może można by użyć też opracowanego w OBRUM, lecz nieprodukowanego podwozia Andersa, kiedyś nazywanego UMPG, Zatem oba główne "klocki" do zbudowania Loary2 mamy gotowe. Dlaczego nie mamy Loary2? Ktoś w.... MON na pewno wie!

  2. wert

   Bez programowalnej amo Gepard NIE osłoni kolumn. Może strzelać pojedyńcze Kalibry, śmigło nie wejdzie w zasięg, salwa Śmiersza go przeskoczy. Poza tym już nikt myślący kolumnami nie operuje

 4. patriota39

  To Pilica będzie dwuradarowa? Wcześniej zamówiono izraelskie radary ELM-2106NG jako dokładniejsze i nowocześniejsze. Chyba, że charakterystyki obu stacji są na tyle odmienne, że będą się wzajemnie uzupełnić. Czasami trudno zrozumieć logikę zakupów MON :)

  1. Był czas_3 dekady

   Raczej zamówiono z Izraela bo były mniej zaawansowane i tańsze. Teraz potrzeby się zmieniły, potrzeba bardziej zaawansowanego radaru.

  2. Davien3

   @Był czas_3 dekady to sa dwa odmienne radary pracujące nawet na róznych częstotliwosciach fal. i niestety Bystra nie jest lepsza od izraelskiego radaru.

  3. wert

   ale wiesz że chłopaki z obsługi klną w żywy kamień na ten izraelski badziew?

 5. Seb66

  Taka myśl a propos Pilicy. Dlaczego Tarnów nie ma w ofercie Pilicy w kalibrze 20mm wg standardu NATO! Czy to problem w dobie CAD przewymiarować dokumentację wiercenia lufy, części zamka i prowadnic amunicyjnych do mniejszych naboi? Przeliczyć oporopowrotniki i gotowy produkt eksportowy bez narażania logistyki klienta na wprowadzanie nietypowego kalibru do jego armii. Po doświadczeniach ukraińskich gdzie nawet plot KPW 14,5mm oraz 12,7mm okazały się skuteczne to taka Pilica 20mm mogłaby zrobić furorę. W szczególności że ma święcące triumfy w zwalczaniu ruskich latadeł Gromy czy Pioruny? Po drugie- co dalej z tym nowym obrotowym WLKM 12,7mm? Jeśli wciąż jest skuteczny plot DSZK 12,7mm to nasz sieciocentryczny, zdalnie kierowany WLKM byłby na pewno jeszcze skuteczniejszy. A nam potrzeba środków antydronowych duuuzo, bardzo dużo.

 6. Chyżwar

  Podobno zamawiamy wyłącznie w Korei.

  1. Davien3

   Chyzwar, Korea nie ma takiego systemu jak Pilica więc sie nie da:))

 7. Seb66

  Fajnie, że za MON zamawia Pilicę. Szkoda że dopiero teraz. Gdyby od razu były plany na te 21 systemów Tarnów byłby pewniejszy już parę lat temu. Mnie interesuje jednak coś innego. Nadal MON niestety nie robi nic ws osłony plot dla wojsk operacyjnych. Poprad, parę Białych i... ? Gotowa Noteć i....? O Sonie kompletna cisza, mimo że PIT Radwar pokazał całkiem solidny i dość elastycznie ukompletowany-choć bez środków antydronowych-system z mobilnym armatami 35mm. A najgorsze, że w zakresie obrony przed dronami nie mamy-poza działkami 23mm czy potencjalnie 35mm - kompletnie nic. Za to zamówiliśmy.... Mieczniki. Hmmmmm....

 8. Był czas_3 dekady

  Czy armaty zastosowane w systemach Pilica+ będą mogły osłaniać wyrzutnie rakiet w marszu w przypadku dyslokacji?

  1. Chyżwar

   Te, które obecnie są w Pilicy mogą to robić przecież.

  2. mick8791

   @Chyżwar nie pisz głupot - Pilica to system stacjonarny!

  3. Seb66

   Jeśli pytasz o celnego strzelania podczas jazdy to odpowiedź brzmi nie! Jeśli zadowala cię strzelanie z paki ciężarówki podczas krótkiego postoju na poboczu drogi - odpowiedź brzmi tak! Podwozie ciężarówki podczas ruchu jest zbyt niestabilne by prowadzić CELNY ogień. Natomiast CELNY i SKUTECZNY ogien z Jelcza na postoju był udowodniony na poligonie w Ustce. Ogień w ruchu realizują wyłącznie stabilne, cięższe podwozia, zasadniczo gąsienicowe. Dlatego bardziej perspektywiczna jest projekt PIT Radwaru - armaty 35mm na Rosomaku. Nie najpiękniejszy, ale dobrze rokujacy. Myślę, że dopiero armata morska OSU35 na gasienicowym podwoziu np. LPG-Hydro albo kołowym Tatry 10x8- jest rozwiązaniem. Podwozie "hydro" plus armata OSU35 posiadająca wbudowane w jej podstawę mechanizmy pełnej stabilizacji zapewniłyby celny ogień nawet na bezdrożach.

 9. fefe

  23mm????? mamy opracowany system artyleryjski na KDA 35mm z amunicją programowalną a ci 23mm do nowo tworzonego systemu OPL .......

  1. VIS

   23mm z rozcalaną amunicją jest jeszcze w miarę skuteczny.

  2. Paweł P.

   Tańszy, lżejszy, mniejszy i bardziej mobilny. Nikt nie mówi, że kiedyś 35mm nie dołączy, tym bardziej że jest już wersja morska, a tam buja bardziej ;)

  3. mick8791

   Tak 23mm! Bo jest tani, skuteczny i ma dużą szybkostrzelność! Do tego mamy duże zapasy amunicji w tym kalibrze. Zresztą 23 mm to wskazanie wojska. A jakbyś czytał ze zrozumieniem to byś wiedział, że Pilica będzie uzupełniona o KDA...

 10. Paweł P.

  +1,1MLD do Pilicy :) Brawo!

 11. Minister

  I to akurat świetny zakup MON. Powinniśmy się skupić na kilku dziedzinach, m.in. na polskich radarach i w nie inwestować.

 12. AndDymPL

  Nie powinno podawać się danych szczegółowych jak ilość systemów, zasięg...

  1. mrStone

   Przecież oficjalnie podawane specyfikacja zarówno radarów jak i różnych efektorów są i tak spreparowane i odbiegają od rzeczywistości. Ilość systemów natomiast jest informacją jawną. Nie wpadajmy w paranoję

 13. Thorgal

  Chciałbym w niedalekiej przyszłości zobaczyć jakieś filmy z testów Narwi i Wisły u nas w kraju bo na yt widziałem z niemiec i fajnie to wyglądało...

  1. mrStone

   Z tego co mi wiadomo to z PAC-3 MSE można strzelać tylko na poligonach w USA. Nie wiem jak jest z pociskami treningowymi.

 14. Esteban

  Wszystko super i bardzo potrzebne, choc do pełni szczęścia brakuje tylko żeby efektory miały zasięg X2 a artyleria lufowa kaliber minimum 35 z programowalną amunicją.

  1. szczebelek

   Amunicja programowalna sugeruje raczej armatę 35 mm natomiast elementem, który zwiększy zasięg jest CAMM i nawet x3 w stosunku do pioruna.

  2. balti

   Dodatkowym efektorem w całym systemie mógłby być bwp borsuk z amunicją programowalną, gdzie otrzymywałby informacje o mającym pokazać się celu w zasięgu armaty :) takie połączenie czynnika sztucznej inteligencji, łączności i decydującego człowieka na końcu. W pylica + ma być pocisk camm o zasięgu 20km a w Narwi cammER 40+ wisła 150km, poprady z piorunami2 10 km+

  3. Chyżwar

   @balti W Narwi ma być też nowy CAMM o zasięgu 100 kilometrów. Pilica+ to system dla Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych więc po kij tam Borsuk?

 15. KPS1

  Dobrze!