Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Aktywna ochrona dla Abramsów

Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl
Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o udzieleniu kontraktu o wartości ponad 280 mln dolarów na dostawy systemów ochrony aktywnej Trophy firmie General Dynamics Land System

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Lokalizacje prac i ich finansowanie będą określane przy każdym zamówieniu, a szacowany termin realizacji to 7 lipca 2027 roku. Wykonawcą jest Dowództwo kontraktowe armii amerykańskiej w Detroit Arsenal w stanie Michigan. Coraz więcej krajów decyduje się na integrację tego systemu ochrony aktywnej ze swoimi czołgami np. z Leopardami 2A7 czy Challengerami 3. Obecnie trwające walki na Ukrainie ukazują, jak bardzo potrzebny czołgom jest system ochrony aktywnej, zważywszy na ilość środków przeciwpancernych na współczesnym polu walki.

Czytaj też

Trophy to izraelski aktywny system ochrony pojazdów (ASOP) typu hard kill opracowany przez spółkę Rafael Advanced Defense Systems (RADS). Systemy ASOP są przeznaczone do zapewniania osłony ciężkim wozom bojowym przed pociskami wystrzelonymi z granatników przeciwpancernych i wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Systemy te występują w dwóch wersjach — soft kill, który działa niekontaktowo poprzez zmylenie nadlatującego pocisku oraz hard kill, który działa kontaktowo poprzez fizyczne zniszczenie pocisku własnym przeciwpociskiem. Trophy, należący do klasy hard kill, występuje w trzech różnych wersjach dla różnych klas wozów bojowych — lekkiej LV dla lekkich pojazdów opancerzonych, średniej MV dla lżejszych wozów bojowych (o masie od 10 do 30 ton) i ciężkiej HV dla ciężkich wozów bojowych. Pierwsze bojowe użycie systemu Trophy na polu bitwy miało miejsce 1 marca 2011 r., kiedy to za jego pomocą zniszczono głowicę granatnika o napędzie rakietowym wystrzelonej z bliskiej odległości do czołgu Merkawa Mark IV w pobliżu granicy izraelskiej ze Strefą Gazy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. AdSumus

  Koś w końcu zdecyduje się na odkurzenie naszych projektów ASOP i doprowadzenie ich do końca? ( Projektów było kilka, w tym co naj mniej dwa które zakończyły się pomyślnymi testami.) Czy kupimy jak zwykle z półki, w ramach pilnej potrzeby?

  1. Valdore

   @AdSumus, nasze ASOP w porównaniu do Trophy są zwyczajnie prymitywne i dość przestarzałe

  2. Thorgal

   Podobno nasi inżynierowie pracują nad ASOP ale czy coś z tego będzie to nie wiadomo. Nasi decydenci i wojskowi mają przykład z Ukrainy, że taki system jest potrzebny i to najlepiej własny żeby nie trzeba było pytać się o zgodę na użycie lub modyfikacje.

  3. Valdore

   @Thorgal, Polska opracowała trzy różne ASOP ale wszystkie oparte o granaty odłamkowe jak np rosyjska Arena czy ukraiński Zasłon. to stare rozwiazanie, dzis masz EFP< albo inne zaawansowane systemy jak energia kierowana w. AMAP-ADS

 2. Wicher99

  Jest problem z czołgami, współczesna broni przeciwpancerna jest bardzo silna i likwiduje czołgi bardzo łatwo: Ukraina, Syria, Jemen, zarówno czołgi rosyjskie jaki zachodnie są bardzo łatwo niszczone. Czołgi są zepchnięte do roli wsparcia piechoty i artylerii samobieżnej.

  1. Valdore

   @wicherku, żaden Abrams US Army nie został zniszczony przez ppk, granatniki czy pociski z dział rosyjskich czołgów wiec juz daruj sobie zmyslanie, ok.

  2. Wicher99

   W Jemenie zniszczono bardzo dużo Abramsów przez, Irańskie uzbrojenie głównie przeciwpancerne pociski kierowane

  3. Valdore

   @Wicher, a od kiedy to US Army walczy w Jemenie?? Bo Saudowqie tam stracili poniżej 10 swoich Abramsów wiec bajek nie opowiadaj:.

Reklama