Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rozpędza się produkcja pocisków przeciwrakietowych. Także dla Polski

Moment odpalenia pocisku PAC-3 MSE. Fot. U.S. Missile Defence Agency
Moment odpalenia pocisku PAC-3 MSE. Fot. U.S. Missile Defence Agency

Armia Stanów Zjednoczonych złożyła zamówienie na najnowsze wersje pocisków PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement) wraz z towarzyszącym im wyposażeniem. W reakcji na to ich producent – Lockheed Martin – rozbudowuję ich linię produkcyjną.

Nowe zamówienie złożone przez U.S. Army ma wartość 6,07 mld USD i dotyczy pocisków zaplanowanych do dostawy w latach fiskalnych 2021 do 2023. Wraz z pociskami mają powstać m.in. zestawy modyfikacyjne do wyrzutni, przystosowanych do wykorzystywania pocisków starszych typów i inne wyposażenie, zapewne związane z kwestiami logistycznymi. Ostatecznym odbiorcą ma być nie tylko Armia Stanów Zjednoczonych, ale także klienci eksportowi. Informacja o zamówieniu wymienia tutaj: Katar, Japonię, Rumunię, Polskę, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Republikę Korei, Szwecję, Bahrajn i Niemcy (które zamówiły partię 50 PAC-3 MSE stosunkowo niedawno).

W związku z tym dużym zamówieniem, a zapewne także kolejnymi spodziewanymi w przyszłości, Lockheed Martin rozbudowuje swoje możliwości produkcyjne. W zakładach w Camden w Arkansas trwa powiększanie kompleksu hal produkcyjnych o 9000 m kwadratowych. Prace te mają zostać zakończone do grudnia 2021 roku. Produkcja w oparciu o ta nową infrastrukturę ma ruszyć od początku roku 2022.

Liczba zakupionych pocisków nie została ujawniona, ale jeszcze w 2018 roku mówiąc o planowanych inwestycjach w zwiększenie produkcji, Bob Delgado z koncernu Lockheed Martin w rozmowie z Defense News stwierdził, że w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie w ciągu kilku lat planuje się przygotowanie do wytwarzania do 500 pocisków PAC-3 MSE rocznie. Można więc postawić tezę, że liczba zakupionych rakiet plasuje się — prawdopodobnie — między 1000 a 1500.

Przypomnijmy, że Polska w ramach pierwszej części kontraktu na Wisłę zakupiła 208 pocisków PAC-3 MSE plus 11 pocisków do prób. Mają one zostać dostarczone do 2022 roku, a zatem obecnie podpisany kontrakt — obejmujący pociski zawarte w ramach transz na lata fiskalne 2021 do 2023 - przypuszczalnie jest związany także z dostawami do naszego kraju. Pociski PAC-3 MSE, podobnie jak wiele innych systemów rakietowych, kontraktowane są w transzach obejmujących zarówno rakiety dla rządu USA, jak i innych użytkowników pozyskujących je w trybie FMS.

Wraz z PAC-3 MSE w ramach pierwszej fazy Wisły zakupiono cztery stacje kontroli i kierowania ogniem, cztery systemy Radar Interface Unit (łączących radar Patriot z siecią systemu łączności nowej generacji IFCN używanym w systemie IBCS), zestawy Launcher Integration Network Kit (LINK),  (są przeznaczone do łączenia wyrzutni z systemem IFCN), jednostki koordynujące  systemu IBCS Engagement Operations Center (EOC) w kilku wariantach, jednostki systemu IFCN, cztery jednostki generowania energii Electrical Power Plant III i pięć terminali systemu MIDS-LVT, przeznaczonych do łączności z systemem Link 16. Cały system ma zostać dostarczony w 2022 roku, i osiągnąć wstępną gotowość bojową w latach 2023-2024. Podpisany kontrakt obejmuje też wsparcie eksploatacji systemu IBCS do 2026 roku.

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. Alfret

    "Niemcy (które zamówiły partię 50 PAC-3 MSE stosunkowo niedawno)." - jakis czas temu donoszono na lamach prasy, iz Niemcy buduja swoj system przeciwrakietowy... To buduja swoj system, czy kupuja jednak rakiety w USA?

    1. ech...

      budują SYSTEM do którego kupują RAKIETY. Czego nie zrozumiałeś?

    2. ciekawy

      I jedno i drugie :) Ten ich system (Meads ) będzie wykorzystywał PAC-3 MSE.

  2. WP

    Dwie baterie Patriot i 208 rakiet,będzie co pokazać na paradzie :)

    1. ech...

      Nie jest to powalająca liczba ale oplot to nie karabin maszynowy. 208 rakiet to jest przyzwoite minimum jak na JEDEN TYP rakiet.

  3. Polak z Polski

    My jak zwykle śladowe ilości zamawiamy!

    1. LMed

      Czy ja wiem? Tych rakiet w stosunku do wyrzutni coś dużo chyba.

    2. Extern

      Bo te wszystkie rakiety przeciw rakietowe zostaną docelowo rozdzielone na 8 baterii jakie w sumie będą. Trzeba oczywiście do tego dokupić jeszcze wszystkie rakiety na cele areodynamiczne. I to ma być właśnie w drugiej fazie Wisły.

  4. Waldemar Kulinski

    Polityka kacynska podobnie jak sanacyjnych pułkowników zakłada że j"akoś to będzie" plus oczywiście n"niezawodni sojusznicy". Ehhhh.....

  5. Misiekptyś

    Na koronawirusie

  6. obalaczbredni

    Ciekawe kiedy napiszecie w końcu że rozbił się F22 w USA. Nie można o tym pisać czy jak?

    1. Kiks

      No i?

    2. y

      A napiszesz o spadających Suchojach?

    3. PSPHQ

      Skoro już gdzieś o tym przeczytałeś to po co masz czytać jeszcze raz ???

  7. beee

    Bardzo fajna wiadomość, więcej lepszego, więcej.