Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polska firma z kontraktem na naczepy do Patriotów.

Wyrzutnia „holenderskiego” systemu Patriot oparta o naczepę kołową. Fot. M.Dura
Wyrzutnia „holenderskiego” systemu Patriot oparta o naczepę kołową. Fot. M.Dura

Polska firma Demarko Military Vehicels podpisała umowę z Raytheon Missiles & Defense  dotyczącą produkcji specjalistycznych naczep transportowych do obsługi sprzętu systemu Patriot w ramach programu Wisła.

Demarko Military Vehicels podpisało umowę z Raytheon Missiles & Defense będącej działem Raytheon Technologies. Wartośc umowy nie została ujawniona. Zgodnie z nią pracownicy Demarko wyprodukowane zostaną specjalistyczne naczepy do obsługi sprzętu polskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Dzięki temu kontraktowi Demarko dołączy do globalnego łańcucha dostaw Raytheon Missiles & Defense.

Pomimo trudności wynikłych z epidemii COVID-19 nasi pracownicy koncentrują się na wspieraniu programu Wisła, ponieważ jest on kluczowy dla Polski. Pozyskanie systemu Patriot w programie Wisła zapewni bezpieczeństwo Polsce i ma kluczowe znaczenie dla polskiego przemysłu.

Mateusz Komarec, Prezes Zarządu Demarko

Demarko Military Vehicels wyprodukuje naczepy w oparciu o wymagania określone przez Raytheon Missiles & Defense. Jako część globalnego łańcucha dostaw Raytheon Missiles & Defense polska firma, uzyskała też możliwość dostarczania specjalistycznych naczep swojej produkcji 16 pozostałym państwom – partnerom systemu Patriot na całym świecie.

Firma Raytheon Missiles & Defense pragnie wspierać rozwój polskiego przemysłu poprzez współpracę z lokalnymi firmami. Podpisana właśnie umowa to przykład na to, że program Wisła pomaga utrzymać miejsca pracy w Polsce.

Shawn Rantas, dyrektor programu Wisła w Raytheon Missiles & Defense


System Patriot ma stanowić jeden z najważniejszych elementów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Polski. Jest używany tez w 16 innych państwach, w tym USA i sześciu innych państw NATO, co gwarantuje, że członkowie sojuszu mogą prowadzić wspólne ćwiczenia, współpracować ze sobą oraz sprawnie i płynnie wypełniać swoje zadania.  

Firma Demarko od ponad 30 lat projektuje i produkuje specjalistyczne naczepy dla różnych branż, w tym Ministerstwa Obrony Narodowej, a także klientów z różnych rynków komercyjnych. Ma siedzibę w Bytomiu w Polsce zatrudnia około 140 osób.

(MSz)

Reklama

Komentarze (11)

 1. a komuż dostarczy te naczepy?

  "Demarko Military Vehicels wyprodukuje naczepy w oparciu o wymagania określone przez Raytheon Missiles & Defense. Jako część globalnego łańcucha dostaw Raytheon Missiles & Defense polska firma, uzyskała też możliwość dostarczania specjalistycznych naczep swojej produkcji 16 pozostałym państwom – partnerom systemu Patriot na całym świecie". To w obecnych realiach jakieś jaja są?

  1. Huciany

   Kolega widzi tutaj rękę PGZ?

 2. WP

  To jest więc ten sławny offset,oprócz kontenerów na rakiety będziemy produkować i naczepy..... Dostaniemy technologię budowy kontenerów i naczep,jestem w szoku że sojusznicy powierzyli nam tak kosmiczną technologię :) Mam nadzieję że Raytheon podpisze umowę z nami w świetle kamer żeby wszyscy mogli zobaczyć tą wiekopomną chwilę.

  1. Sidematic

   Dzięki 30 letnim rządom styropianu polski przemysł nie jest w stanie przyjąć bardziej zaawansowanego offsetu. A do tego dochodzi obawa Amerykanów o nasze animozje z Rosją. W/g nich lepiej żeby Rosja nas zjadła niż żebyśmy mogli sprowokować wojnę z Rosją. Amerykanie wolą sami decydować z kim, gdzie i kiedy będą walczyć niż miałoby to wynikać z ambicji jakiego nieistotnego wasala.

  2. mobilny

   Dokładnie tak to wygląda

 3. Marek

  Słynne "powłoki lakiernicze" i "offset" się zgadza ale z drugiej strony czego można było sie spodziewać ?

 4. plusik

  Panowie Mój błąd przyznaje. Jest i korzyść z pozyskania Patriotów czyli to co PiSowski rząd nam obiecał przy dokonywaniu zakupów dawno temu. Mamy kolejny Sukces czyli BĘDZIEMY robić naczepy :)

  1. czytelnik D24

   No widzisz. Najpierw wyrzutnie, teraz naczepy. Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka.

  2. A miało być tak pięknie...

   Jest się z czego cieszyć,USA dadzą nam technologię budowy naczep :) 21 wiek a my dopiero taką technologię nabywamy,a miało być tak pięknie,miały być technologie rakietowe jak głosiła propaganda MON tylko USA od początku mówiły że takich nie dostaniemy :) No i dalej naszym jedynym sukcesem w OPL będzie Piorun o zasięgu 7 km,nawet obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu nie potrafimy zbudować o technologie jak widać też się nie staramy,bo i po co...

  3. MateuszS

   Czyli ogólnie konstrukcje spawane. Czyli coś co PGZ ogarnia. Może w ofsecie trzeba było załatwić produkcję paliwa rakietowego, silników, albo technologię azotu galu, może dostęp do systemu kierowania ogniem, żeby dopinać swoje radary i w przyszłości system Narew? No nie wiem czy to takie sukcesy..

 5. Perla Lubelska

  Blachy pancerne z Niemiec Nie tanio

 6. BUBA

  Bo nowe rodzi sie wbolu

 7. fifi

  Naczepa z inowacyjnym dyszlem.

 8. Truman

  Świetnie! Kupuje własne części, ale od amerykańskich pośredników

 9. Huciany

  KIBICUJEMY PGZ a czy to w ramach offsetu?

 10. Jan

  Rewelacja Panie Trump...

 11. tagore

  Polska firma? Dość naciągane.

Reklama