Przemysł Zbrojeniowy

Rosjanie opracowują bezzałogowe T-72

T-72B3 w UWZ. Fot. MO Rosji
T-72B3 w UWZ. Fot. MO Rosji

W czasie wizyty ministra obrony Federacji Rosyjskiej Siergieja Szojgu w UralWagonZawod generalny konstruktor tego zakładu, Andriej Tierlikow, przedstawił projekty nowych, ciężkich bezzałogowych wersji czołgu podstawowego T-72B3.

Według informacji rosyjskich mediów w czasie wizyty zaprezentowano m.in. obecny stan prac nad nowymi ciężkimi, bezzałogowymi platformami lądowymi opartymi na najnowszej rosyjskiej wersji czołgów rodziny T-72 - czołgu T-73B3, do którego do obecnie standardu doprowadzana jest stopniowo cała aktywna "flota" rosyjskich czołgów tego typu.

Obecnie w UWZ mają być opracowywane dwie bezzałogowe wersje T-72 - ciężki wóz wsparcia ogniowego, uzbrojony w bliżej jeszcze nie określoną, ale zapewne na ten moment standardową armatą gładkolufową 2A46M kal. 125 mm oraz lżejszy wóz, odpowiednik bojowego wozu piechoty uzbrojony w bliżej jeszcze nie określoną, ale zapewne na temat moment standardową armatę automatyczną 2A42 kal. 30 mm.

Minister Szojgu odwiedził zakłady UWZ przy okazji podróży roboczej po jednostkach wojskowych Centralnego Okręgu Wojskowego w celu dokonania wizytacji zakładu, wysłuchania raportów jego kierownictwa, przyjrzenia się remontom i modernizacji czołgów T-72 i zapoznania z pracami badawczo-rozwojowymi prowadzonymi przez zakład.

Obecnie w Rosji prowadzony jest zakrojony na bardzo szeroką skalę program modernizacji czołgów podstawowych T-72B/B1/BA do standardu T-72B3, do którego docelowo zostaną doprowadzone najprawdopodobniej wszystkie znajdujące się w linii aktywne rosyjskie czołgi tego typu. Obecnie zmodernizowanych zostało na pewno ponad 1000 egzemplarzy, które to przechodzą remonty kapitalne i prace modernizacyjne właśnie w UWZ.

Program opracowania nowych ciężkich, bezzałogowych platform lądowym na podwoziu T-72 jest kontynuacją wcześniej prowadzonych prac badawczo-rozwojowych tego typu i wpisuje się w ogólny trend rozwoju alternatywnych, bezzałogowych wersji modernizowanych rosyjskich wozów bojowych takich jak np. bezzałogowa wersja bojowego wozu piechoty BMP-3 - Wichr.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.