Agencja Uzbrojenia poinformowała o dostawach kolejnych elementów systemu dowodzenia i zarządzania obroną powietrzną IBCS, zakupionego przez Polskę w ramach pierwszej fazy programu Wisła.
Zrealizowane dostawy dotyczą drugiej baterii systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Wisła i obejmują między innymi serwerownie S-280, radiolinie IFCN oraz stanowiska dowodzenia i kierowania walką. Polska już wcześniej otrzymała część elementów systemu IBCS zakupionego dla Wisły, a żołnierze 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej przeszli szkolenia z wykorzystania tego systemu.
Kolejne elementy systemu dowodzenia #IBCS dla II baterii systemu #WISŁA już w Polsce. Wśród nich radiolinie IFCN, serwerownie S-280 i stanowiska dowodzenia. pic.twitter.com/bDE5GDsGxl
— Agencja Uzbrojenia (@AgencjaUzbr) July 17, 2023
Polska zakupiła w 2018 roku, jako pierwszy użytkownik eksportowy, elementy IBCS dla dwóch baterii (czterech jednostek ogniowych) Patriot pozyskiwanych w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. IBCS niedawno osiągnął wstępną gotowość operacyjną w US Army, system jest też od kilku miesięcy w produkcji pełnoskalowej.
Polska zamierza kontynuować zakupy tego systemu w drugiej fazie programu Wisła i integrować go z systemem obrony powietrznej Narew. Zakupy IBCS dla obu tych programów będą się jednak odbywać w innej formule, z większym udziałem polskiego przemysłu i w konfiguracji w pełni dostosowanej do polskich wymogów. Dla pierwszego etapu Wisły IBCS dostarczany jest w konfiguracji zbliżonej do amerykańskiej, a polskie elementy – między innymi węzły łączności i kabiny dowodzenia – kontraktowane są w ramach oddzielnych umów, z krajowym przemysłem i zostaną dostarczone już po przekazaniu wszystkich elementów zamówionych z USA. Niedawno Polska otrzymała zresztą zgodę USA na zakup elementów systemu Patriot zintegrowanego z IBCS (m.in. wyrzutni i radarów) dla drugiej fazy Wisły.
Czytaj też
IBCS (Integrated Battle Command System) to system zarządzania i dowodzenia obroną powietrzną, działający na zasadzie "każdy sensor, najlepszy efektor". Dzięki temu zintegrowane z nim środki obrony przeciwlotniczej mogą korzystać nie tylko z własnych radarów kierowania ogniem, ale z różnych systemów wykrywania, a także z połączenia (fuzji) danych z nich.
Przykładowo, w USA baterie Patriot zintegrowane z IBCS będą mogły korzystać także z radarów Sentinel, a w Polsce – ze stacji Bystra, które mają być łączone z tym systemem. Ponadto, jeśli w dyspozycji obok Patriotów będą tańsze środki zwalczania (w Polsce – rakiety CAMM-ER, w USA – rakiety odpalane z wyrzutni IFPC), to będzie je można zastosować do niszczenia celów wykrytych przez radary Patriotów, o ile oczywiście będą w ich zasięgu. To znacząco zwiększy możliwości działania obrony przeciwlotniczej. Z IBCS będą też integrowane inne elementy, w tym polskie radary wczesnego ostrzegania PET-PCL/SPL i P-18PL, a także myśliwce F-35.
Czytaj też
Docelowo planuje się dalsze zwiększenie zastosowania IBCS w siłach zbrojnych USA, w tym zapewnienie mu zdolności współdziałania z artylerią rakietową. To da szersze możliwości działań wielodomenowych. Pierwsze testy w tym kierunku były już prowadzone.
Prezes Polski
Może mnie ktoś doinformuje, bo mam lekki mętlik. Kupiliśmy dwie baterie patriot. Podobno polska bateria miała mieć sześć wyrzutni, amerykańska ma cztery. Ile w końcu wyrzutni mamy w tych dwóch bateriach?
Davien3
@Prezes nasza bateria Patriot ma 8 wyrzutni i dwa radary AN/MPQ-65 amerykańska ma 6 wyrzutni. Czyli w tych dwóch bateriach mamy 16 wyrzutni M903 i 4 radary AN/MPQ-65
Prezes Polski
No to już jest coś. Do obrony Wiejskiej i Nowogrodzkiej wystarczy -:)
gnagon
A ile czasu trwa rozwinięcie tej namiotowej bazy systemu patriot . to może polska lubawa opracuje namioty pneumatycnze do tego systemu dekady temu zajumanego przez Zacharskiego. Ale polska wersja podoba mi się coraz bardziej . Ale bez tego softu IBCS byłby lepszy . nalezy dąrzyć do opracowania własnego systemu zarządzania polem walki od powietrz przez ląd i wode i jak Topaz z logistyką dostarczania amunicji paliwa i zaopatrzenia.
kukurydza
To już od dawna załatwione, już prowadzone są testy zgodności pól magnetycznych polskich konenerów, tych samych których używa masa naszych aparatowni, a punkty dowodzenia w drugiej części Wisły będą już od razu dostarczane skonteneryzowane, zaś te już dostarczone będą skonteneryzowane "po naszej stronie".
gnagon
to jeszcze porównaj to z pojazdami i mobilnością polskich rozwiązań Jaśmin i Topaz
Davien3
@gnagon a od kiedy to TOPAZ jest do OPL?? A jasmin w porównaniu do IBCS to niestety prymitywny, przestarzały system ale jak widac....