Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Przeciwrakietowa Wisła coraz silniejsza

IBCS S-280
Elementy systemu IBCS
Autor. Northrop Grumman

Agencja Uzbrojenia poinformowała o dostawach kolejnych elementów systemu dowodzenia i zarządzania obroną powietrzną IBCS, zakupionego przez Polskę w ramach pierwszej fazy programu Wisła.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zrealizowane dostawy dotyczą drugiej baterii systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Wisła i obejmują między innymi serwerownie S-280, radiolinie IFCN oraz stanowiska dowodzenia i kierowania walką. Polska już wcześniej otrzymała część elementów systemu IBCS zakupionego dla Wisły, a żołnierze 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej przeszli szkolenia z wykorzystania tego systemu.

Polska zakupiła w 2018 roku, jako pierwszy użytkownik eksportowy, elementy IBCS dla dwóch baterii (czterech jednostek ogniowych) Patriot pozyskiwanych w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. IBCS niedawno osiągnął wstępną gotowość operacyjną w US Army, system jest też od kilku miesięcy w produkcji pełnoskalowej.

Reklama

Polska zamierza kontynuować zakupy tego systemu w drugiej fazie programu Wisła i integrować go z systemem obrony powietrznej Narew. Zakupy IBCS dla obu tych programów będą się jednak odbywać w innej formule, z większym udziałem polskiego przemysłu i w konfiguracji w pełni dostosowanej do polskich wymogów. Dla pierwszego etapu Wisły IBCS dostarczany jest w konfiguracji zbliżonej do amerykańskiej, a polskie elementy – między innymi węzły łączności i kabiny dowodzenia – kontraktowane są w ramach oddzielnych umów, z krajowym przemysłem i zostaną dostarczone już po przekazaniu wszystkich elementów zamówionych z USA. Niedawno Polska otrzymała zresztą zgodę USA na zakup elementów systemu Patriot zintegrowanego z IBCS (m.in. wyrzutni i radarów) dla drugiej fazy Wisły.

Czytaj też

IBCS (Integrated Battle Command System) to system zarządzania i dowodzenia obroną powietrzną, działający na zasadzie "każdy sensor, najlepszy efektor". Dzięki temu zintegrowane z nim środki obrony przeciwlotniczej mogą korzystać nie tylko z własnych radarów kierowania ogniem, ale z różnych systemów wykrywania, a także z połączenia (fuzji) danych z nich.

Przykładowo, w USA baterie Patriot zintegrowane z IBCS będą mogły korzystać także z radarów Sentinel, a w Polsce – ze stacji Bystra, które mają być łączone z tym systemem. Ponadto, jeśli w dyspozycji obok Patriotów będą tańsze środki zwalczania (w Polsce – rakiety CAMM-ER, w USA – rakiety odpalane z wyrzutni IFPC), to będzie je można zastosować do niszczenia celów wykrytych przez radary Patriotów, o ile oczywiście będą w ich zasięgu. To znacząco zwiększy możliwości działania obrony przeciwlotniczej. Z IBCS będą też integrowane inne elementy, w tym polskie radary wczesnego ostrzegania PET-PCL/SPL i P-18PL, a także myśliwce F-35.

Czytaj też

Docelowo planuje się dalsze zwiększenie zastosowania IBCS w siłach zbrojnych USA, w tym zapewnienie mu zdolności współdziałania z artylerią rakietową. To da szersze możliwości działań wielodomenowych. Pierwsze testy w tym kierunku były już prowadzone.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Prezes Polski

    Może mnie ktoś doinformuje, bo mam lekki mętlik. Kupiliśmy dwie baterie patriot. Podobno polska bateria miała mieć sześć wyrzutni, amerykańska ma cztery. Ile w końcu wyrzutni mamy w tych dwóch bateriach?

    1. Davien3

      @Prezes nasza bateria Patriot ma 8 wyrzutni i dwa radary AN/MPQ-65 amerykańska ma 6 wyrzutni. Czyli w tych dwóch bateriach mamy 16 wyrzutni M903 i 4 radary AN/MPQ-65

    2. Prezes Polski

      No to już jest coś. Do obrony Wiejskiej i Nowogrodzkiej wystarczy -:)

  2. gnagon

    A ile czasu trwa rozwinięcie tej namiotowej bazy systemu patriot . to może polska lubawa opracuje namioty pneumatycnze do tego systemu dekady temu zajumanego przez Zacharskiego. Ale polska wersja podoba mi się coraz bardziej . Ale bez tego softu IBCS byłby lepszy . nalezy dąrzyć do opracowania własnego systemu zarządzania polem walki od powietrz przez ląd i wode i jak Topaz z logistyką dostarczania amunicji paliwa i zaopatrzenia.

    1. kukurydza

      To już od dawna załatwione, już prowadzone są testy zgodności pól magnetycznych polskich konenerów, tych samych których używa masa naszych aparatowni, a punkty dowodzenia w drugiej części Wisły będą już od razu dostarczane skonteneryzowane, zaś te już dostarczone będą skonteneryzowane "po naszej stronie".

    2. gnagon

      to jeszcze porównaj to z pojazdami i mobilnością polskich rozwiązań Jaśmin i Topaz

    3. Davien3

      @gnagon a od kiedy to TOPAZ jest do OPL?? A jasmin w porównaniu do IBCS to niestety prymitywny, przestarzały system ale jak widac....

Reklama