Reklama

Siły zbrojne

Najnowocześniejsze Patrioty dla Polski. Kontrakt stulecia coraz bliżej

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce zestawów Patriot zintegrowanych z systemem IBCS za maksymalnie 15 mld dolarów, czyli ponad 61 mld złotych. To duży krok w kierunku realizacji drugiej fazy programu Wisła. Polska wnioskowała o offset, który będzie musiał zostać wynegocjowany z wykonawcami programu.

Reklama

Zgodnie z komunikatem, zatwierdzona transakcja obejmuje 12 jednostek ogniowych Patriot w najnowszej konfiguracji dostosowanych do wykorzystania systemu IBCS, w tym 48 wyrzutni M903 wraz z 644 pociskami Patriot PAC-3 MSE i zestawami do integracji z systemem IBCS (LINK - Launcher Integration Network Kit) oraz 12 dookólnych radarów LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor). Oprócz niej w pakiecie znalazły się elementy wsparcia, w tym systemy łączności, zestawy części zamiennych, wsparcie logistyczne i szkolenie, testy integracyjne System Integration Checkout (SICO), systemy nawigacyjne GPS z modułem zwiększającym odporność na zakłócenia SAASM, pakiety modyfikacyjne itd.

Reklama
Reklama

Maksymalna szacowana wartość kontraktu to 15 mld dolarów, czyli ponad 61 mld złotych. Jak to bywa w wypadku umów FMS, ostateczna wartość może, choć nie musi być niższa od ogłoszonej. Polska zawnioskowała do USA o realizację drugiej fazy programu Wisła pod koniec maja 2022 roku, o czym szef MON Mariusz Błaszczak poinformował podczas konferencji Defence24 DAY 2022.

Czytaj też

Zatwierdzony przez Departament Stanu USA i oczekujący na zgodę Kongresu (będącą raczej formalnością) pakiet dotyczy drugiej fazy programu obrony powietrznej Wisła. W pierwszym jego etapie, w 2018 roku, zakupiono dwie baterie (cztery jednostki ogniowe) Patriot z IBCS za 4,75 mld USD. Zestawy pozyskiwane w ramach drugiej fazy programu Wisła będą jednak wyposażone w dookólne radary LTAMDS, wprowadzane do US Army (Polska, podobnie jak w wypadku IBCS, będzie ich pierwszym użytkownikiem eksportowym). Zestawy Wisła zakupione w pierwszej fazie, dostarczane od ubiegłego roku, są wyposażone w standardowe, sektorowe radary.

Czytaj też

Według agencji DSCA głównymi wykonawcami umowy będą Raytheon (integrator Patriota oraz producent radaru LTAMDS) oraz Lockheed Martin (producent pocisków PAC-3 MSE). Dodano, że Polska zawnioskowała o offset, a ten musi zostać wynegocjowany między wykonawcami a polskim rządem. W realizacji drugiej fazy programu Wisła ważną rolę odegra też koncern Northrop Grumman, producent systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS, pozwalającego działać na zasadzie "każdy sensor, najlepszy efektor", a więc w sposób w pełni zintegrowany. Planuje się, że z IBCS ma też zostać zintegrowana docelowa konfiguracja systemu krótkiego zasięgu Narew.

Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że konfiguracja IBCS zostanie w drugim etapie Wisły dostosowana w większym stopniu do polskich wymogów i powstanie z większym udziałem krajowego przemysłu. Ponadto, z samym systemem mają być integrowane polskie radary wstępnego wykrywania P-18PL (aktywny) i PET-PCL (pasywny). Te jednak będą kupowane oddzielnie od krajowego przemysłu, podobnie jak szereg innych komponentów takich jak pojazdy i określone komponenty dowodzenia oraz łączności. Podczas tegorocznego Defence24 DAY płk Michał Marciniak, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia i pełnomocnik MON ds. zintegrowanej obrony powietrznej oraz przeciwrakietowej mówił, że sposób kontraktowania drugiej fazy programu Wisła ma różnić się od pierwszego etapu w kontekście większej roli zakupów od polskiego przemysłu.

Czytaj też

Realizacja drugiej fazy programu Wisła jest niezbędnym elementem budowy obrony powietrznej dla Polski, zapewniającym zdolności zwalczania pocisków balistycznych oraz samolotów, śmigłowców i pocisków manewrujących na średnich odległościach. To również jeden z najdroższych, o ile nie najdroższy kontrakt zbrojeniowy, jaki ma zostać podpisany. Jednocześnie należy pamiętać, że obrona powietrzna musi działać w sposób warstwowy, a więc niezbędne jest równoległe wprowadzenie, w większej liczbie, systemów krótkiego zasięgu (Narew, Pilica+) oraz bardzo krótkiego zasięgu, tak aby być zabezpieczonym przed wszystkimi zagrożeniami, łącznie z bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (24)

  1. Odyseus

    Jeszcze ze dwie, trzy baterie Thaadów i by zaczęło się robić całkiem przyzwoicie

    1. Chyżwar

      Wiadomo, że co własne, to własne. Ale zważ na Redzikowo. Co ono faktycznie potrafi wie pewnie tylko kilku oficerów w Polsce. I to tych najbardziej zaufanych. A zapewniam, że jak ruscy będą z czegoś strzelać, Redzikowo wejdzie do akcji.

    2. Davien3

      @Chyzwar jak beda strzelac z Iskanderów czy czegokolwiek poza ICBM-ami i MRBM-ami to redzikowo nie zadziala bo pocoiski SM-3 nie zwalczaja celów w atmosferze

    3. Czytelnik D24

      @Davien3 Wszystko co ma głowice atomowe oprócz Iskanderów, Kindżałów i Kalibrów będzie leciało poza atmosferą.

  2. oko

    Super ! Gratulacje . Nagrodą Polaków za efektywną i skuteczną pracę rządu jest ponowny wybór tego samego rządu. Tak samo jak w pracy pracujesz dostajesz pensje .

    1. Szczupak

      Hahaha

    2. Davien3

      @oko zeby nie ten rzad to Patrioty byłyby przynajmniej 3 lata wczesniej wiec daruj sobie chwalenie tych nieudaczników

    3. Czytelnik D24

      @Davien3 Nie byłoby bo nie było połowy sprzętu żeby go skompletować. Ja wiem że ty byś wziął z półki a potem wydał drugie tyle na modernizację.

  3. Kong

    Harpia: 4,5 Mil $, Abramsy A1 i A2: 6 Mil $, K2: 3,4 Mil $, K9: 2,4 Mil $, Wisla 1: 4,5 Mil $, Wisla 2: 10 Mil $ ?, Kruk: 5 Mil $ ?, Chunmoo + Himars+ Otokar+FA50+Orka+Narew itd. Minimum 200 Milliardow Zloty Są to zakupy na 20 lat w okresie 1 roku. Kto za to zapłaci?

    1. Toro Bravo

      Myślisz, że to wszystko trafi do Nas w 1 roku? To są lata zanim ten sprzęt w pełni będzie u Nas. Wystarczy czytać, ze zrozumieniem w tekście masz napisane, że zamówienie na pierwsza fazę Wisły poszło w 2018, a pierwsze elementy odebraliśmy w 2022. Druga część jest większa to jak myślisz ile lat na to poczekamy, przy obecnych obciążeniach na dostawy patriotów. Po za tym bezpieczeństwo kosztuje. Nie zgadzam się w pełni z zakupami Naszego MON-u, ale akurat Patriotów sami nie zbudujemy, a ich przydatność możesz zobaczyć na Ukrainie.

    2. Prezes Polski

      To bardzo dobre pytanie, na które nikt nie zna odpowiedzi. Jeśli po wyborach będzie rządzić obecna władza, sprawa jest prosta. Zaciągną kolejne pożyczki. Ponieważ muszą nadal prowadzić politykę kupowania głosów, która kosztuje 100mld PLN rocznie, za cztery lata dług urośnie z obecnych 1,6bln do 2,2bln. Jest całkowicie oczywiste, że jest to nie do spłacenia. Będziemy się zadłużać jak Grecja, wtedy powiemy, że nie spłacimy i trochę nam umorzą. To jest nasz genialny plan.

    3. Rusmongol

      To kontrakty na lata. Nikt nie płaci za kontrakt w całości do przodu. Opłata idzie w ratach.

  4. asymetria

    Ofset to zrobia jesli uznaja ze na tym zarobia (np ze tu da sie cos taniej wypordukowac)

  5. rwd

    Na 4 wyrzutnie czekaliśmy 5 lat to na 48 wyrzutni ile lat poczekamy?

    1. easyrider

      Przyspiesz albo zamów S400 w Moskwie.

    2. Chyżwar

      @easyrider Odnoszę wrażenie, że popyt na broń spowoduje zwiększenie mocy produkcyjnych w USA. W ojropce moim zdaniem będzie gorzej. Ale i tu z czasem da się odczuć pozytywne skutki. Kiedy zwiększa się popyt na broń zawsze tak jest.

    3. asymetria

      S400 to z Turcji

  6. Grzech

    czytelnik ty myślisz ze departament stanu wziął ceny z kapelusza czy od producentów napisałem wyraźnie napisali ile kosztuje to o co zapytaliśmy a jeśli chcemy taniej to z czegoś musimy zrezygnować z części zamówienia lub offsetu

    1. Czytelnik D24

      Z niczego nie musimy zrezygnować tak jak nie zrezygnowaliśmy z niczego w pierwszej fazie Wisły. Poszedł LOR i kupiliśmy wszystko o co wnioskowaliśmy a cena była niższa od ceny maksymalnej.

    2. Chyżwar

      Powinieneś wiedzieć, że Departament Stanu określa cenę maksymalną. Później po negocjacjach z firmą produkującą daną broń cena na ogół jest niższa.

    3. OptySceptyk

      Procedura w USA jest taka, że na sprzedaż muszą się zgodzić po kolei różne organy państwa. Przy okazji podaje się maksymalną cenę za sprzęt. Zazwyczaj cena końcowa jest niższa.

  7. szczebelek

    To jest kolejny krok w budowie wielowarstwowej opl w Polsce, więc teraz czekam na Narwię.

    1. Vixa

      Czekasz na Narew...

    2. szczebelek

      Rzeczywiście Narew, a może być też Narnia 🤣

    3. Vixa

      Easy😁

  8. Diesel34

    Przypominam, że nasi od początku wcale nie chcieli 2 x droższego Patriota, ale taniej i z całym transferem technologii - izreleskiej bodajże Iron DOme. Niestety, bracia zza wody dali prikaz braciom starszym w wierze że to ich kontrakt i wara im, co by "konkurencji" nie robili....

    1. Davien3

      @Diesel skończ juz bo Patriota wybrano jeszcze za PO/PSL kiedy cos takiego jak Iron Dome dopiero weszło do sluzby w izraelu Do tego Iron Dome to taki izraelski odpowiednik Pilicy czyli system C-RAM. Poducz sie moze na drugi raz, ok.

    2. Diesel34

      Napisałem wyraźnie: bodajże Iron Dome, może to była Proca Dawida, czy jakoś tam. W każdym razie Izrael proponował taniej i z pełnym transferem technologii. Za to dziś mamy: długo, drogo, bez offsetu z drogimi efektorami.

    3. Diesel34

      Tak, chodziło o Procę Dawida, którą teraz wybrała Finlandia. Ciekawe dlaczego? Waszyngton już raz zablokował eksport Procy Dawida, gdy system ten chciała kupić Szwajcaria (i Polska się przymierzała). W przypadku Finlandii, będącej – już oficjalnie – sojusznikiem z NATO, Stany Zjednoczone nie miały takich obiekcji.

  9. Gringo2022

    Reasumując braciszkowie moi nie masz kasy na własną armię?będziesz płacił na cudzą.

  10. Grzech

    Tanio to już było teraz firmy zbrojeniowe mają żniwa (zawsze jak wojna za progiem i dużo chętnych do kupna to ceny szaleją + ostatnia inflacja na świecie) zresztą bierzemy najnowsze radary które pewnie kosztują po kilkadziesiąt może nawet sto mln$/szt same rakiety Pac3 MSE kiedyś zdaje się kosztowały ok 6,5 mln $ /szt teraz chyba trochę taniej ale 600x6 to już 3,6 mld $ (i pytanie ile tych rakiet bo niby jest coś o 600 ale to jedna jednostka załadowania (48x12 to 576) a jak składali zapytanie to Błaszczak mówił ze kupimy duży zapas rakiet) Zresztą żeby próbować ocenić kwotę to potrzebne wyszczególnienie co dokładnie jest na liście (i czy oraz jakie korzyści dla naszego przemysłu) pewnie teraz "okroją" częściowi zamówienie (pytanie czy jest z czego i zapłacimy 10-12 mld $ (zeszłym razem po wydaniu zgody było 10 mld$ a skończyło się niespełna 5 mld$

    1. Czytelnik D24

      Niczego nie okroją. Masz ty pojęcie jak działa FMS i co to jest maksymalna dozwolona kwota na zakup?

    2. Grzech

      Czytelnik obawiam się że Ty nie masz pojęcia jak działa FMS (upraszczając to pozwolenie na zakup oraz wycena tego o co zapytaliśmy lub tego na co się zgodzili) a obniżanie kwoty maksymalnej odbywa się poprzez zmniejszenie zamówienia lub np oczekiwań offsetowych) i na koniec nie musisz wykorzystać całości pozwolenia (np jak dostałeś pozwolenie na 100 sztuk możesz zakupić 50 i wtedy obniżysz wycenę) jeśli masz inną definicje FMS i maksymalnej kwoty to napisz chętnie przeczytam :-)

    3. Czytelnik D24

      @Grzech " oraz wycena tego o co zapytaliśmy lub tego na co się zgodzili" To nie jest żadna wycena tylko maksymalna kwota za jaką możemy dokonać zakupów w ramach tego konretnego zezwolenia. Teraz dopiero pokazałeś jak ty wiesz. Wycena to będzie dopiero po złożeniu zamówienia.

  11. MiP

    48 wyrzutni na kraj wielkości Polski.... to jakiś żart

    1. Rupert

      Dodać trzeba też 16 sztuk z ierwszej fazy Wisły. Razem to 64 wyrzutnie a na każdej do 16 rakiet maksymlanie. Do tego program Narew i mniej więcej 23 baterie, a ile to wyrzutni i rakiet to już nie wiem, ale bardzo dużo. A żadna OPL nie broni całego kraju.

    2. Grzech

      MiP zerknij cenę i sprawdź ile wyrzutni mają inni (jeśli uważasz że 768 rakiet w gotowości to mało to gratuluje znajomości tematu) Rupert na wyrzutni 12 rakiet (tyle max można załadować PAC3 MSE, 16 rakiet to w wypadku PAC 3 (bez MSE) A co do ilości rakiet w gotowości to Wisła 768 Narew 1104, Pilica+ 336 razem 2208 rakiet na wyrzutniach jeśli to osiągniemy (i dodamy/policzymy ile celów możemy zwalczać jednocześnie a potem porównamy z obecnymi zdolnościami to będzie wzrost o kilkadziesiąt razy myślę ze obecne możliwości Wega, Newa, KUB Osa pozwala nam zwalczać jednocześnie ok 100 celów (i nie biorę pod uwagę efektywności i zasięgu zestawów a jedynie ilość zwalczanych celów)

    3. MiP

      Rupert mając takiego sąsiada jakiego mamy to powinna być minimum z 100 wyrzutni,mamy zamiar kupić tysiące czołgów ale co z tego jak niebo będzie gołe

  12. OptySceptyk

    Bardzo dobrze. Ciekawe, jak dzisiaj wyglądają terminy dostaw?.

    1. Grzech

      jak Kongres nie zablokuje (maja na to miesiąc ale wątpię bo bardzo rzadko się zdarza) to pewnie początek dostaw za 2-3 lata i czas realizacji drugie tyle czyli w 28/29 może być u nas komplet (oczywiście to teoria bo na razie to zgoda a jeszcze nie zamówiliśmy) no i pytanie kto wygra wybory bo jeśli KO/PO i nowym ministrem zostanie np p Klich to może być śmiesznie :-) tylko reakcja z Waszyngtonu pewnie będzie mało śmieszna :-) jak to było ? "pełne gacie" :-)

    2. OptySceptyk

      @Grzech Niezależnie od wyników wyborów, Patrioty będą. Może będzie mniej, może więcej. Ja tylko przypomnę, że Patrioty został wskazane jako wyposażenie jeszcze przez Komorowskiego i ówczesnych rządzących, więc tu nie będzie raczej kontrowersji. Klich był drugim w kolejce najgorszym szefem MON, zaraz po Maciarewiczu. I obu zdjęły ich rządy. A wracając do tematu, czyli planujemy mieć 4 dywizjony Patriotów, po jednym na dywizję, co w zabawny sposób wskazuje wiarę MONu w powstanie nowych dywizji, poza siedlecką.

    3. QVX

      @Opty Akurat Klicha uważam za gorszego Ministra od Macierewicza, ale obaj są siebie warci. Natomiast co do meritum, to mam wrażenie, że decyzje o takich a nie innych zakupach Błaszczaka zapadły faktycznie gdzie indziej, i nawet jak PO wygra, to nic nie zmieni poza szczegółami (dobrze wiedzą, że jakby zaczęli coś modzić, to dostaną przysłowiowego kopa). Zresztą zobacz krytykę ze strony PO - niby krytykują, ale słabo i rytualnie (najbardziej to Groty :-)).

  13. PRS

    Mamy do czynienia z tzw. ,,nowomową". Pan Minister dyplomatycznie informuje o wyrzutniach. W rzeczywistości mowa w artykule Pana Jakuba jest o 12 BATERIACH wyposażonych w 4 wyrzutnie i jeden radar z pokryciem 360 st.. Paradoksalnie jest to nasza historyczna struktura - 4 działa (wyrzutnie) tworzą Baterię, 2 - Półbaterię, pojedyncza to Działon. 4 Baterie to Dywizjon. W ostatnich dekadach w naszej artylerii implementowano wzorce US A tworząc Dywizjony składające się z 24 dział lub ,,skadrowane" z 18stu. Miało to też kontekst ,,kadrowy" (stołki). W USA ,,jednostka ogniowa" to przeważnie 8 wyrzutni. U nas podobna liczba wykwalifikowanych (kosztownych) specjalistów będzie pracowała na rzecz 50% mniej efektorów gotowych do wystrzelenia. To też jest koszt, nie dość, że duży to jeszcze wieloletni. Ale propagandowo lepiej wygląda 12 jednostek ogniowych niż zakup za 60 miliardów tylko 6ciu.

    1. oko

      Siej swoją propagandę w Moskwie !!!

    2. OptySceptyk

      Nasze baterie mają inną strukturę, niż amerykańskie. I tak uczciwie, to nasza jest chyba lepsza do naszych warunków.

    3. Czytelnik D24

      Ty to dopiero nowomowe uprawiasz. Amerykańska bateria to nie to samo co polska bateria. Odpowiednikiem amerykańskiej baterii w Polsce jest jednostka ogniowa. Bateria w Polsce skłąda się z dwóch jednostek ogniowych. Skoro zamówiono 48 wyrzutni to jest to 12 jednostek ogniowych czyli 6 baterii.

  14. DRB

    Oczywiście, że wszystko kosztuje - bezkosztowo to Rzeczpospolitą urządzała szlachta w XVII i XVIII w, i wszyscy wiemy jak się to skończyło. Kiedy wreszcie podjęto próbę budowy normalnej armii pojawiła się targowica. I teraz jest tak samo - wreszcie odważne decyzje, że trzeba być samemu silnym, żeby inni cię cenili, ale jeśli wybory wygra targowica, to pachołki berlińsko-brukselskie mogą część z tych kontraktów uwalić. Oby jednak do tego nie doszło, wtedy wreszcie staniemy na własnych nogach i będziemy istotną częśćią NATO a Usa będzie nas traktowaćnieco poważniej - jak Koreę czy Izreal, bo to od nas bedzie zależało bezpieczeństwo flanki wschodniej - i to jest do zrobienia, choć brzmi jak sf, ale "nie da się" to jest właśnie hasło sługusów webera, którzy już przebierają nogami, żeby zainstalować tu swoją ekipę. TGeneralnie super wiadomość, wraz z IBCS można bedzie zwalczać poszczególne zagrożenia tym, co korzystne a nie od razu PACami.

  15. Paweł P.

    👏👏👏👏👏. 👏👏👏

    1. Vixa

      Dobre😁 👌👌👌👌👌 🤌🤌🤌

  16. Franek Dolas

    PRS to ty tworzysz nowo mowę czyli bełkot. Z twojego wpisu nic nie wynika. Najpierw piszesz o ilości wyrzutni potem o kosztach pracowników a na końcu o 60 miliardach. Twój nielogiczny bełkot nasparza jednego problemu tj. czy należysz do ruskich czy brejzotroli. Po polsku 6 baterii po 8 wyrzutni daje 48 wyrzutni do tego cała "infrastruktura zarządzająca" (jednostki dowodzenia, radary, pojazdy amunicyjne itp.). MIP masz wybiórczą pamięć 48 wyrzutni plus 18 które już kupiliśmy plus Narew Pilica. Mając to wszystko skompletowane będziemy mieli najsilniejszą najlepiej nasyconą i najsilniejszą obronę przeciwlotniczą w europie a może i na świecie.

  17. SAS

    Nikt nigdy niczego nie obronił. Liczy się tylko atak, atak i atak. - Generał George Smith Patton. Dobrze, że my mamy mądrzejszych generałów, tylko na jakich wojnach oni zdobywali doświadczenie? Bez możliwości realnego oddziaływania na przeciwnika, żadne zbrojenia nie mają sensu. Setki Himmarsów ma sens, ale bez własnych głowic jądrowych będziemy przepłacać, przepłacać, przepłacać na zbrojenia.

  18. PPPM

    @ Rusmongol - czytaj ze zrozumieniem. Mój post, to wyraz patriotyzmu. Wiem, możesz tego nie rozumieć, bo to dla ciebie trudne słowo. Nie każdy jest taki jak ty i nie postrzegaj innych przez swój pryzmat. Forum to nie sekta. @ ziolo 61 mld zł i wcale nie musi być zbita @ Grzech – muszą dokupić, koniecznie. Pełna racja @ Pułkownik Michał – dziękuję za zrozumienie. Jak widać niektórzy patrzą na innych przez swój pryzmat. @ Orel – tak. Zgadza się.

  19. PPPM

    Jaką mamy gwarancję, że nasz sąsiad nie stwierdzi, że ich potrzebuje? Obrona plot, NDR, oraz nasze F-16 powinny byc poza zasięgiem jakichkolwiek żądań i próśb kogokolwiek. to jest sprzęt którego potrzebujemy przede wszystkim my. Zakup cieszy, ale miało być taniej, bo podobno najdroższy sprzęt kupiliśmy w fazie pierwszej i co? Druga rzecz, gdzie są tańsze efektory? Plany były ambitne, ale na tym się widzę kończy. Liczba rakiet powinna być kilkukrotnie wyższa.

    1. ziolo

      A to znana jest już cena?

    2. Rusmongol

      Pppm. To nie kupujmy w ogóle uzbrojenia. Czy ty i twój pracodawca Kremla wtedy będzie zadowolony? Bo rozumiem że nie jest jak je kupujemy czy dajemy ukraunie do walki z mongolo f@szyzmem rosyjskim. Tu cie więc boli.

    3. Grzech

      PPPM nie wiem ile kupili rakiet ale jeśli 600 to zwyczajnie trzeba dokupić kolejne kilkaset (np 800 na druga jednostkę załadowania ale przy zakupie rakiet trzeba uwzględnić resursy żeby nie było tak ze wszystkie skończą się jednocześnie

  20. Orel

    No w końcu bo już się doczekać nie można, byle umowa przed wyborami bo potem może być już różnie....

  21. Szczupak

    Wojna na Ukrainie wymusiła te zakupy. Putler dzięki wojnie pokazał całemu światu jaka zbrodniczą jest rosyjską twarz. Zmobilizował NATO , przystąpienie Finlandii i Szwecji do sojuszu, scalił UE( oczywiście z wyjątkiem Węgier) oraz chyba powoli rozwiązuje sytuację z Nadniestrzem. Zakupy będą kosztować- choć patrząc realnie taki zakup Patriotów, k2, Abramsow, K9 , Himarsow,F-35 to tylko kwota wszystkich plusów wypłacanych przez kilka lat.

  22. DRB

    Wreszcie!!!

  23. Laky

    No w końcu,Brawo!👏👍💪

  24. KPS1

    Wreszcie :) Zakup ważniejszy niż Himarsy.

Reklama