Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polsko-Ukraińskie Forum współpracy przemysłów zbrojeniowych

Autor. Defence24.pl

W Warszawie odbyło się Polsko-Ukraińskie Forum współpracy przemysłów zbrojeniowych. Forum otworzył Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele administracji państwowej, dyplomaci oraz liczni przedstawiciele państwowych i prywatnych konsorcjów i firm przemysłu zbrojeniowego obu państw.  Organizatorem spotkania był portal Defence24.pl, a partnerem Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W wydarzeniu, które odbyło się w Warszawie w czwartek 23 czerwca, wzięły udział liczne polskie i ukraińskie podmioty przemysłu obronnego, w tym PGZ, Grupa WB, Lubawa oraz Ukrobronprom i przedsiębiorstwa wchodzące w skład tego koncernu oraz spółka PKP Cargo, która odgrywa kluczową rolę w zabezpieczeniu logistycznym szeroko rozumianej pomocy dla Ukrainy.

Czytaj też

Celem forum była dyskusja na temat szans i możliwości zwiększenia efektywnego wykorzystania potencjału przemysłów zbrojeniowych Polski i Ukrainy. To powinno prowadzić do zdolności operacyjnych sił zbrojnych obu państw oraz wzmocnienia pozycji przemysłów na rynkach międzynarodowych.

Reklama

Założono, że integracja wysiłków stron na rzecz rozwoju technologicznego, w tym transferu technologii, wspólnego pozyskiwania rynków zbytu i poszerzenia możliwości eksportowych, skutkować może wymiernymi korzyściami ekonomicznymi zarówno dla Polski jak i Ukrainy. Uznano, że współpraca podmiotów przemysłu zbrojeniowego Polski i Ukrainy może przyczynić się do lepszego wykorzystania wysokiej klasy specjalistów, a w szerszym ujęciu zwiększenia zatrudnienia.

Czytaj też

W ramach Forum omówiono szeroko pojmowane ograniczenia wpływające na dynamikę współpracy przemysłów zbrojeniowych Polski i Ukrainy. Część spotkania poświęcona została dyskusji na temat szans i możliwości współpracy przemysłów zbrojeniowych obu państw. Wstępnie zdefiniowano polityczno-strategiczne rekomendacje, których wdrożenie usprawni mechanizmy współpracy przemysłów zbrojeniowych Polski i Ukrainy.

Przedstawiciele strony ukraińskiej wielokrotnie dziękowali społeczności polskiej za udzielane wsparcie Ukrainie w obliczy bezprawnej agresji ze strony Rosji. Podkreślano, że udzielane wsparcie inspiruje Ukraińców do odważnej i nieprzerwanej walki z okupantem rosyjskim.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. szczebelek

    Państwo zgromadzone na tym forum doszło do jakiś konkluzji, które można wcielić w życie w krótkim okresie czasu?

    1. sswpss

      okres to czas

  2. Pawelmt

    Jedyne sensowne i przyszłościowe ustalenia wzmacniające naszą wspólną obronę w sposób znaczący,powinny dotyczyć współpracy w opracowaniu głowic nuklearnych i środków przenoszenia sięgających Moskwy. Reszta to tylko dodatek

    1. Antonioo

      Oczywiście, że tak. Ale poza tą bardzo potrzebną bronią trzeba też myśleć o czasie pokoju i o rozwoju przemysłu zbrojeniowego polsko-ukraińskiego.

  3. Antonioo

    Bardzo ważna inicjatywa, szkoda że dopiero teraz.

Reklama