Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie samoloty lecą w Himalaje

M28 PZL Mielec
Samoloty M28 w hali zakładów PZL Mielec.
Autor. J. Sabak

Zakłady PZL Mielec należące do koncernu Lockheed Martin otrzymały zamówienie na dwa nowe samoloty krótkiego startu i lądowania (STOL) M28-05 Skytruck. Umowa realizowana jest za pośrednictwem rządu USA w ramach programu Foreign Military Financing, a jej wartość to 30 mln dolarów.

Reklama

Kontrakt dotyczący zamówienia dwóch fabrycznie nowych samolotów M28-05 Skytruck został zawarty z Air Force Life Cycle Management Center z kwaterą w bazie Wright-Patterson w Ohio. Amerykańskie siły powietrzne są pośrednikiem w ramach programu Foreign Military Financing, którego zadaniem jest wsparcie finansowe z przeznaczeniem na zakup przez sojuszników USA na całym świecie sprzętu wojskowego dla wzmocnienia ich bezpieczeństwa oraz stabilności w regionie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dostawa dwóch samolotów M28 zwiększy istotnie wielozadaniowe zdolności transportu powietrznego armii nepalskiej. Samoloty zostaną skonfigurowane zgodnie z zamówieniem – jeden w standardowej wersji cargo a drugi w konfiguracji do ewakuacji medycznej poszkodowanych (CASEVAC).

„Cieszymy się z kolejnego zamówienia rządu Stanów Zjednoczonych na dostawę samolotów M28 produkowanych przez pracowników PZL Mielec" – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu PZL Mielec. Dodał również – „Samoloty M28 doskonale sprawdzą się w nieprzewidywalnej pogodzie w nepalskich Himalajach. M28 jest przystosowany do surowego klimatu i zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Może być eksploatowany na dużych wysokościach, startując z nieutwardzonych lądowisk oraz w lokalizacjach wysokogórskich, gdzie loty często wykonywane są w porze nocnej, przy niskiej podstawie chmur, opadach deszczu lub silnym oblodzeniu."

Czytaj też

Oba samoloty M28-05, pakiet szkoleń lotniczych, pakiet części zamiennych, sprzęt medyczny, usługa wsparcia technicznego oraz ich przebazowanie z fabryki w Mielcu do Katmandu w Nepalu zostanie zrealizowane do 30 kwietnia 2025 roku. Całkowita wartość umowy została oszacowana na 30 mln dolarów.

Warto odnotować, że siły zbrojne Nepalu dysponują już trzema samolotami z PZL Mielec. Dwa z nich również zostały dostarczone dzięki funduszom z USA w ramach programu Foreign Military Financing w 2019 roku. Wcześniej, w 2001 roku oferta spółka PZL Mielec wygrała w przetargu, który zakończył się dostawą dwóch maszyn M28 Skytruck. Jedna z nich rozbiła się 30 maja 2017 podczas lotu z Surkhet do Simikot. W katastrofie zginął jeden z trzech członków załogi.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Bojar

    Tytuł powinien brzmieć raczej tak - "Samoloty wyprodukowane przez amerykańską firmę mającą swoją montownię w Polsce lecą w Himalaje".

Reklama