Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie bezzałogowce od Grupy WB dla Gruzji. Podpisano umowę

Autor. Grupa WB

Grupa WB podpisała wieloletnią umowę dotyczącą wytwarzania systemów bezzałogowych i amunicji krążącej w Gruzji. Dostawcą zaawansowanych rozwiązań opartych o polską myśl techniczną będzie powołana w tym celu spółka Delta-WB. Pierwsze systemy wyprodukowane przez polsko-gruzińskie przedsięwzięcie mają trafić do użytkownika już w bieżącym roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Podpisanie gruzińsko-polskiej umowy odbyło się w stolicy Gruzji. Polskę reprezentował prezes Grupy WB Piotr Wojciechowski, a stronę gruzińską – wiceminister obrony Giorgi Chaindrawa i dyrektor państwowego koncernu STK Delta Zurab Jawelidze.

Dostawcą systemów bezzałogowych do gruzińskich sił zbrojnych będzie spółka joint venture Delta-WB. To podmiot z siedzibą w Tbilisi, w którym 50% udziałów należy do państwowego przedsiębiorstwa Delta International, właścicielem pozostałych 50% jest polska Grupa WB.

Reklama

Czytaj też

Polsko-gruzińskie przedsięwzięcie ma dostarczać bezzałogowe systemy rozpoznawcze i amunicję krążącą. Zgodnie przyjętym harmonogramem, do końca 2022 roku siłom zbrojnym Gruzji zostaną przekazane pierwsze z zamówionych bezzałogowców.

W oparciu o spółkę Delta-WB powstanie również centrum szkoleniowe z niezbędnym wyposażeniem. Ośrodek będzie świadczył usługi na rzecz gruzińskich sił zbrojnych w zakresie szkolenia wstępnego oraz utrzymania i doskonalenia umiejętności operatorów systemów bezzałogowych.

Spółka Delta-WB będzie odpowiadała za modernizację i naprawy dostarczanych rozwiązań. W razie potrzeby zapewni również serwis gwarancyjny.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Gruders

    A u nas tempo ślimacze z wdrożeniem BSP do Wojsk Lądowych. Flye eye na razie nie widać, gladius podpisany ale też cisza. Poza tym bez zmian. Bicie piany, konferencje i brak sprzętu. A kasa płynie i płynie...

    1. Był czas_3 dekady

      Przecież dopiero co podpisali umowy. Rozpoczęły się przygotowania do realizacji zamówień..

    2. Gruders

      Piszę ogólnie o wdrażaniu BSP. Teraz dopiero zaczęło coś się ruszać. Przydatność tego sprzętu jest znana od wielu lat. W tej chwili mamy działanie na ostatni gwizdek. Pora na pobudkę była podczas walk w Karabachu.

    3. prawda

      Flye eye są od lat. Kolejne sztuki są dostarczane albo już dostarczone. gladius a dokładniej jego część będzie ladachwila, co do tb2 mogą być opóźnienia no ale Tureckie fabryki mają wakacje a pracownicy znikneli i nikt nie wie co robią ;) . A reszta,soon

  2. Erwin

    No to ładnie! Oby im się to rozwijało. Będą mieć środki na doskonalenie swoich produktów i na nowe pomysły. Może kiedyś i nasze wojsko będzie mieć dzięki temu szansę bo może ktoś kiedyś i MON uzna że warto wzmocnić wojsko? Życzę WB powodzenia.

  3. Chyżwar

    A my powinniśmy wziąć te nowe latające "termosy". Gabaryty mają takie, że na upartego wchodzą w kieszeń udową. Prócz rozpoznania pobliskiego terenu mogą przenosić niewielkie głowice. Taki latający granat to jest bardzo fajna sprawa.

    1. Operator

      He he "latający termos" dobre coś mi się zdaje że się przyjmie :)

    2. "Pułkownik" Michał

      Też tak uważam! Gdyby w drużynie piechoty chociaż połowa żołnierzy miała te mini drony, to drużyna miałaby własne rozpoznanie i bliskie wsparcie przeciwpancerne i przeciwpiechotne z powietrza. To by dawało zupełnie inny poziom świadomości sytuacyjnej i siły ognia. Jakby jeszcze dowódca drużyny dostał granatnik rewolwerowy...

    3. prawnik

      Zwłaszcza jak ruskie orki jadą kradzionym samochodem z otwartym szyber dachem :)

  4. Buka

    Bingo tylko tak dalej ?

    1. Wywarzony

      Dalej co ? Gruzja rządzona przez ludzi oligarchy pro-moskiewskiego ! Jakie gwarancje,że wszystkie rozwiązania związane z produktemi nie zostaną przekazane rosjanom?

    2. Był czas_3 dekady

      No i... technologia przeniknie do nieprzyjaznej Rosji.

    3. taka_sobie_prawda

      @Wywarzony Czyli najlepiej jakby WB, na wszelki wypadek, nikomu nic nie sprzedawała i najlepiej zamknęła interes...

  5. Semen

    Tak trzymać. Prosimy o więcej takich kontraktów.

  6. szczebelek

    W tym roku Gruzja, w przyszłym Ukraina potem kraje bałtyckie i skandynawskie heh

  7. easyrider

    Można? Jak widać. Brawo. Tylko taką drogą. Pomysł, opracowanie, produkt, sprzedaż, zarobek, bezpieczeństwo, dobrobyt. Inżynierowie to giganci. Dać im zapotrzebowanie, stworzyć warunki do pracy i zrobią wszystko.

Reklama