Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

UMEX 2022: Grupa WB prezentowała swoje bezzałogowe systemy i nie tylko

Autor. Grupa WB

Grupa WB brała udział w zakończonej w środę 23 lutego br. wystawie UMEX 2022 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na stoisku 05-A17 zaprezentowane były opracowane przez polskich inżynierów sprawdzone systemy i rozwiązania dla obronności oraz bezpieczeństwa publicznego, w tym FlyEye, Warmate, U-GATE, AMSTA i PIK.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zakończyła się piąta edycja wystawy i konferencji na Bliskim Wschodzie UMEX 2022. Skupiała się ona na systemach bezzałogowych, robotach, sztucznej inteligencji, symulatorach i trenażerach. Wydarzeniu patronował książe Muhammad bin Zajid Al. Nahajjan, zastępca dowódcy sił zbrojnych Zjednoczonch Emiratów Arabskich i przewodniczący rady wykonawczej (rządu) emiratu Abu Zabi.

Według przekazanego przed przedsiębiorstwo komunikatu, na wystawie UMEX Grupa WB obecna jest od lat, zarówno na własnym jak i na stoiskach miejscowych przedstawicieli oraz partnerów, co podkreśla w swoim komunikacie. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowano FlyEye, czyli zaawansowany, opracowany i produkowany w Polsce wielozadaniowy system bezzałogowy, który może być używany do obserwacji pola walki, kierowania artylerią, retransmisji sygnału, patrolowania granic lub monitoringu infrastruktury krytycznej. Przy okazji Grupa WB zapowiedziała jego nową odmianę.

Reklama

Czytaj też

Pokazano również przenośny, modułowy system amunicji krążącej Warmate. Cechuje się dużą długotrwałością lotu w połączeniu z wymiennymi głowicami bojowymi, treningowymi i obserwacyjnymi. System został przyjęty do uzbrojenia Wojska Polskiego oraz innych państw, w tym wchodzących w skład NATO.

Wraz z Warmate pominięciu nie mogły ulec systemy dowodzenia i obserwacji, oparte na rozszerzonej rzeczywistości U-GATE oraz osobiste radiostacje taktyczne definiowane programowo (SDR) rodziny PERAD (PErsonal RADio). Charakteryzują się one niską gęstością widmową promieniowanego sygnału, hoppingiem i wbudowanymi algorytmami szyfrującymi. Każde urządzenie to węzeł sieci, zminiaturyzowana stacja bazowa, pozwalająca na niezawodny dostęp do danych we wszystkich, nawet najbardziej odległych węzłach.

Autor. Grupa WB

Ponadto na targach UMEX 2022 pokazano szereg rozwiązań przeznaczonych dla formacji bezpieczeństwa publicznego, pozwalających na lepszą komunikację oraz umożliwiających efektywną ochronę granic lub obiektów infrastruktury krytycznej. Należały do nich - system ochrony perymetrycznej AMSTA oraz wielowariantowa platforma komunikacji PIK. Pierwszy z nich dzięki połączonej sieci sensorów zapewnia bezpieczeństwo obiektów infrastruktury krytycznej (elektrowni, portów, rafinerii, magazynów, gazociągów, czy wałów przeciwpowodziowych) i granic państwowych przed nieuprawnionym wtargnięciem.

Z kolei PIK korzystając z sieci komórkowych jako medium transmisyjne pozwala na szybkie i tanie wdrożenie profesjonalnych systemów łączności o dowolnym zasięgu – od systemów lokalnych aż do międzynarodowych. Użytkownik zyskuje natychmiastową zdolność do wymiany głosu i danych między członkami różnych zespołów, korzystających z własnych systemów łączności.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

  1. wert

    ale się uśmiałem. Dyżurny Davienek znowu moczy gąbkę. Fonet z WB jest prima sort, udział w ZSSW również bardzo dobry. Tytan to porażka i przewlekanie, drony totalna kicha. Topaz dla batalionu? Chyba dla Raków jeśli już. I tylk dla Raków ze względu na mały zasięg krótki czas lotu i głowicę opto dobrą przeciętnie 1 dzień na

    1. Valdore

      wert, skocz juz te skamlenie i odpowiedz w końcu: co twoja PGZ potrafi zrobic chocby na poziomie Warmate czy FlyEye. Bo na razie nawet nei potrafia głowicy optronicznej do istniejacego drona zamontowac:)

  2. Yanek

    Najlepsza reklama była by gdyby ten sprzęt był na wyposażeniu naszej SG i wykazał się skutecznaposcia. Czego oczywiście życzę firmie WB.

    1. wert

      Fley Eye z WOT na granicy zrobił 2 tyś godz nalotu. Czy uszczelnił granicę? Sam sobie odpowiedz. Warmate konkurował z Heronem dla niemca i poległ na całej linii. Pewnie niemce się nie poznali tak jak i ukraincy którzy zażyczyli sobie Warmate 2 a potem też zrezygnowali.. Do Daviena: co przeszkadzało WB zrobić większe/lepsze?

    2. Valdore

      wert, zrobili takie jakie były potrzebne. Ale odpowiedz sabotazysto co twojej PGZ nie pozwala nawet zrobić odpowiedika tych Warmate czy FlyEye.

    3. Piotr Skarga

      Bo inny dron by te granicę "uszczelnił"? Że co? Brednie! Poległ u Niemca? Na "całej" linii? Bo co, Niemcy kupują niepolitycznie ? Ha ha ha ! A Ukraińscy "zażyczyli" sobie typ którego jeszcze nie ma? Więc wymyśliłeś ze"zrezygnowali" z czegoś czego im nie można było zaoferować? Napisz jeszcze że zrezygnowali dlatego , bo Warmate 2 nie kopie tuneli podwodnych!

  3. wert

    portal WB w całej PR-owej krasie

    1. Królewiec

      Wert skąd ta już obsesyjna u Ciebie niechęć do WB ? Prosimy o jakieś merytoryczne argumenty na nie. Emocjonalne nie bo nie nikogo nie przekonuje ..

    2. wert

      Królewiec@ żadna obsesja!! konkrety nie przechodzą stąd taki a nie inny post powyżej. Aż dziw

    3. wert

      może to puszczą: Radmor, ICD Topaza. Dronów nie tykam

Reklama