Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polska zbrojeniówka z ofertą dla Bliskiego Wschodu

Model KTO Rosomak z pakietem pancerza dodatkowego stosowanego przez Wojsko Polskie w Afganistanie.
Autor. Robert Czulda/Defence24

Podczas tegorocznej edycji targów World Defense Show 2024 w Arabii Saudyjskiej nie zabrakło także polskiego akcentu w postaci Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przedstawiła ona szeroki wachlarz swoich produktów, w tym ostatni hit eksportowy czyli naramienną wyrzutnię pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Piorun.

Polskie stoisko, mimo, że nie posiadało na swoim stanie nic z „cięższej oferty” w metalu przedstawiało szeroki zakres produktów wielu podmiotów naszej zbrojeniówki. Pojawienie się części z nich jak, chociażby wspomnianych Piorunów jest kolejnym krokiem w promowaniu polskiego oręża za granica, co było w ostatnich latach (jeśli nie dekadach) mocno zaniedbane. Jednym z ciekawszych w kontekście ostatnich miesięcy elementów wystawy był model Rosomaka z zestawem pancerza dodatkowego opracowanego na potrzeby naszych żołnierzy operujących w Afganistanie. Dlaczego? Ponieważ w zeszłym roku duże zainteresowanie nim wyraziła Arabia Saudyjska. Podwozia transporterów od Rosomak S.A były zresztą w 2016 roku przekazane fińskiej Patrii, która po doposażeniu ich sprzedała je Zjednoczonym Emiratom Arabskim. Czy uda się przekuć rozmowy w kontrakt na sprzedaż Rosomaków do Arabii Saudyjskiej?Zobaczymy.

Stoisko Polskiej Grupy Zbrojeniowej na targach World Defense Show 2024 w Arabii Saudyjskiej.
Autor. Robert Czulda/Defence24
Reklama

Z „ciężkiej” oferty spółki na stoisku widoczne były modele m.in. systemów artyleryjskich Krab oraz moździerzy samobieżnych M120K Rak. Oba pojazdy aktualnie są testowane w warunkach wojennych przez ukraińskich żołnierzy, którzy mają być zadowoleni z obu konstrukcji. Tym samym ich atrakcyjność zwiększa się, chociaż na zwiedzających i decydentach zawsze większe wrażenie robi zobaczenie rzeczywistego pojazdu stojącego przed nimi, niż modelu. Z wiadomych jednak względów ich brak jest w pełni zrozumiały. W przypadku Kraba pojawiają się w ostatnim czasie plotki o możliwości nabycia przez Kijów kolejnej partii tych systemów artyleryjskich.

Model samobieżnego moździerza M120K Rak.
Autor. Robert Czulda/Defence24
Model AHS Krab.
Autor. Robert Czulda/Defence24

Na stoisku nie mogło także zabraknąć obecnie najlepszego naramiennego systemu przeciwlotniczego na świecie w postaci PPZR Piorun, który to w ostatnich miesiącach zyskuje kolejnych użytkowników. Po przekazaniu pewnej ilości wyrzutni i pocisków Ukraińcom liczba krajów, które go nabyły, zaczęła rosnąć bardzo szybko. Obecnie jest to Estonia, Łotwa, Norwegia, USA, Słowacja oraz możliwe, że Gruzja oraz nieokreślone państwo bałkańskie. Z racji na swoje osiągi oraz to, że Mesko stale zwiększa swoje zdolności produkcyjne, jego możliwość eksportu do krajów leżących na Półwyspie Arabskim byłaby nie tylko dużym sukcesem wizerunkowym, ale także finansowym. Co więcej, konstrukcja ta jest stale rozwijana, zatem jej możliwości będą rosnąć.

Czytaj też

PPZR Piorun
Autor. Robert Czulda/Defence24

Innym produktem od Mesko pokazanym na targach była wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Jack-S (wersja eksportowa Pirata), która to może stanowić ciekawe rozwiązanie pomiędzy ppk jak Spike-LR/LR2 a granatnikami przeciwpancernymi jak Panzerfaust 3 lub Carl Gustaf. Zważywszy na liczbę typów uzbrojenia ppanc tej klasy w regionie, byłby on ciekawą opcją w celu ujednolicenia i zastąpienia najstarszej części z nich.

Przeciwpancerny pocisk kierowany Jack-S.
Autor. Robert Czulda/Defence24

W przypadku broni strzeleckiej stoisko PGZ wyglądało znacznie lepiej, przedstawiając zwiedzającym szeroką ofertę zarówno od Fabryki Broni w Radomiu jak i Zakładów Mechanicznych Tarnów. W przypadku drugiej firmy mowa o karabinie maszynowym UKM-2020S, który jest najnowszą wersją tej polskiej odmiany dobrze znanego poradziedziego PK. Był on w 2022 roku testowany przez żołnierzy z 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich i stale jest oczekiwane jego zamówienie dla Wojska Polskiego. Jeżeli chodzi o karabinki automatyczne, pokazany został MWS-15, powstały na bazie wcześniej opracowanych samopowtarzalnych karabinów wyborowych MSW-25, dostosowany do amunicji .223Rem, 5,56 mm x 45 NATO lub .300 AACBlackout.

Czytaj też

Uniwersalny karabin maszynowy UKM-2020S oraz karabinek automatyczny MWS-15.
Autor. Robert Czulda/Defence24

W przypadku broni precyzyjnej ZM Tarnów pokazał zarówno karabin wyborowy Alex-338 kalibru 8.6 mm jak i znacznie nowszy MWS-25. Ten drugi dostępny jest w kalibrach .308 Win / 7,62 mm x 51 NATO i 6.5 Creedmor, z lufami o długości od 13 do 20 cali.

Karabin wyborowy Alex-338 od ZM Tarnów.
Autor. Robert Czulda/Defence24
Karabin wyborowy MWS-25.
Autor. Robert Czulda/Defence24
Reklama

Fabryka Broni z Radomia wystawiła swój flagowy produkt w postaci karabinków automatycznych Grot w kilku wersjach, starszego typu Beryle oraz pistolety VIS100, oraz wypuszczony w zeszłym roku modułowy pistolet samopowtarzalny MPS.

Oferta Fabryki Broni w Radomiu przedstawiająca różne odmiany karabinku Grot, Beryl oraz pistolety VIS100 i MPS.
Autor. Robert Czulda/Defence24

Oprócz tego na stoisku PGZ widoczne były produkty od wielu innych firm wchodzących w skład grupy jak Maskpol, Belma, PCO, Nitrochem czy Dezamet. Mowa tutaj o wielu modelach kamizelek taktycznych, głowic bojowych, materiałów wybuchowych, masek przeciwgazowych, przyrządów obserwacyjno-celowniczych czy amunicji.

Oferta spółek Belma (głowice bojowe i mina przeciwburtowa Tulipan) oraz ZM Dezamet (amunicja artyleryjska 155 mm oraz moździerzowa 120 mm).
Autor. Robert Czulda/Defence24
Oferta Maskpolu na WDS 2024 obejmowała maski ochronne, hełmy kompozytowe oraz różnego typu kamizelki taktyczne.
Autor. Robert Czulda/Defence24
Oferta PCO na WDS 2024.
Autor. Robert Czulda/Defence24
Oferta Nitrochemu na WDS 2024.
Autor. Robert Czulda/Defence24
Reklama

Komentarze (6)

 1. Bloody Trident

  Wystawa jak w muzeum, szaro, buro bez polotu. Przed Piorunem powinna leżeć kabina wraku Ka-52 czy SU-34. To na pewno by zwruciło uwagę i zainteresowanie oglądających. Brakuje dużych telewizorów z materiałami promującymi, przedstawiającymi pokaz w dynamice, czy eksplozje materiałów z Nitrochemu

  1. Monkey

   @Bloody Trident: Z tą kabiną Ka-52 czy Su-34 to trochę przesadziłeś😂Równie dobrze można by przeprowadzić prawdziwą eksplozję materiałów z Nitrochemu i to w hali wystawowej😆Wtedy na pewno by kupili🤣Ale co do prezentacji multimedialnych zgoda, powinno ich być jak najwięcej.

  2. Bloody Trident

   @Monkey W biznesie zbrojeniowym trochę pozytywnego skandalu ze szczątkami ruskich samolotów przed wystawą Piorunów by się mogło przydać. W Show biznesie nie ważne czy mówią dobrze , czy mówią źle o tobie, ważne by nie przestali mówić i na tym też potrafią zarobić. Rosjanie na pewno by trochę pomarudzili, ale by to przyniosło dodatkowej reklamy i rozgłosu💪😁oraz by mieli respekt do naszego uzbrojenia i była by to forma odstraszania.

  3. Monkey

   @Bloody Trident: Akurat rosyjska opinia mało mnie obchodzi. A targi zbrojeniowe to nie Hollywood, więc lepiej żebyśmy dobrze wypadli nawet w modelach, a nie tylko na eksplozjach. Na przykład na organizację biatlonu czołgowego nas nie stać. Jeśli więc modele dają radę, to na tyle nas niestety stać.

 2. Felix

  A Nitrochem ma jeszcze moce przerobowe kiedy wszyscy teraz potrzebują ładunków do pocisków?

 3. Bojar

  Z jakich to "wiadomych względów" brak ciężkiego sprzętu "jest w pełni zrozumiały" ? Proszę to wyjaśnić bo ja nie widzę żadnych no może za wyjątkiem skąpstwa :(

 4. szczebelek

  Po co nam druga linia Kraba w Bumarze jak można produkować dla Ukrainy w HSW...

 5. Buczacza

  No pięknie... Robi się miejsce po onucach . Więc trzeba je zagospodarować. Tak trzymać tym bardziej, że Piorun to wisienka na torcie.... Absolutny top topów... A i kilka innych rzeczy też się znajdzie. Brawo tak trzymać...

 6. Monkey

  Nareszcie wygląda to trochę lepiej. Owszem, brak ciężkiego sprzętu, ale jest Piorun, eksportowy Pirat i trochę drobnoustrojów, co nie oznacza iż nieważnych dla żołnierzy. Oby ta wystawa była jaskółką, która w przypadku PGZ będzie zwiastować wiosnę🙏🏻🤞🏻👍🏻

Reklama