Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pioruny dla Estonii. Szef MON potwierdza

Polski przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy „Piorun” z charakterystyczną klawiaturą na mechanizmie startowym
Autor. Maksymilian Dura/Defence24.pl

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w tym tygodniu zostanie podpisana umowa na dostawę zestawów przeciwlotniczych Piorun dla Estonii. Szef MON potwierdził tym samym nieoficjalne doniesienia Defence24.pl, który o sprawie informował jako pierwszy.

Reklama

Jak powiedział minister Błaszczak w rozmowie z portalem i.pl, kontrakt na dostawę Piorunów dla Estonii ma zostać podpisany "w najbliższym czasie, za dosłownie kilka dni". Pociski zostaną wyprodukowane przez zakłady Mesko. Z nieoficjalnych doniesień Defence24.pl, który o planowanym podpisaniu umowy informował jako pierwszy, wynika że umowa będzie dotyczyć kilkudziesięciu mechanizmów startowych oraz kilkuset pocisków rakietowych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dzięki jej realizacji Estonia stanie się trzecim użytkownikiem zagranicznym polskich przenośnych zestawów przeciwlotniczych Piorun. Estonia będzie już drugim użytkownikiem polskich zestawów przeciwlotniczych odpalanych z ramienia wśród krajów bałtyckich. Pierwszym jest Litwa, która jeszcze w 2014 roku zakupiła dużą partię starszych przenośnych zestawów przeciwlotniczych Grom. Kontrakt na dostawy dla Estonii to ważny sukces eksportowy Mesko.

W bieżącym roku podpisano też aneks do wcześniejszej umowy na dostawy Piorunów Wojska Polskiego, dotyczący łącznie 3,5 tys. pocisków rakietowych i 600 mechanizmów startowych, opiewający na kwotę 3,5 mld zł brutto. Zestawy tego typu, na początku roku, jeszcze przed otwartą agresją Rosji na Ukrainę, zostały zamówione przez Stany Zjednoczone.

Czytaj też

YouTube cover video

Pewną liczbę Piorunów otrzymała też w ramach pomocy wojskowej Ukraina. Rakiety zostały z powodzeniem wykorzystane bojowo, z ich użyciem zestrzeliwano m.in. śmigłowce uderzeniowe Ka-52 i Mi-24, samoloty bojowe Su-25 i Su-34, a także bezzałogowce Orłan-10, trudne do namierzenia i zarazem groźne dla sił ukraińskich z uwagi na fakt, że koordynują one „wał ogniowy" rosyjskiej artylerii.

Czytaj też

Obecnie natomiast Estonia podejmuje działania w celu wzmocnienia własnej obrony powietrznej, jako jednego z kluczowych elementów sił zbrojnych. Obok zakupu polskich zestawów klasy MANPADS, planowane jest też pozyskanie zestawu przeciwlotniczego określanego jako krótkiego lub średniego zasięgu, zbliżonego do polskiego systemu Narew. Jako jednego z kandydatów wymienia się NASAMS, ale postępowanie będzie mieć raczej formułę konkurencyjną. Zakup zostanie przeprowadzony najprawdopodobniej wspólnie z Łotwą.

Piorun to polski zestaw przeciwlotniczy, opracowany na bazie starszego systemu Grom, przez Mesko S.A. (lider konsorcjum), CRW Telesystem-Mesko i Wojskową Akademię Techniczną. Zestaw może zwalczać cele na odległości od 400 m do 6,5 km i wysokości od 10 m do 4 km, a prędkość pocisku wynosi 560 m/s. Może być odpalany z przenośnego mechanizmu startowego lub z zestawów przeciwlotniczych Pilica oraz Poprad. Obecnie trwają już prace nad modernizacją pocisku Piorun, określaną jako Piorun+.

Czytaj też

Powiązaną inicjatywą jest program Piorun 2, określany także jako Grzmot. Ma to być długofalowo następca Pioruna oparty nie na zmianach we współczesnym produkcie, ale na „innych rozwiązaniach technicznych". Będzie też mieć znacznie większy zasięg, w stosunku do istniejącego Pioruna i zostanie przeznaczony dla ochrony mobilnych wojsk lądowych. Nie jest jednocześnie wykluczone, że na jakimś etapie programy Piorun+ i Piorun 2/Grzmot zostaną w jakiś sposób połączone.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (3)

 1. Mir

  czy to już czas by kupić zamiennik z Korei?

 2. Powiślak

  Tradycyjna papka informacyjna: Piorun 2 wymieszany z Piorun+, a jeden to wcale n i e będzie żaden Piorun bo będzie oparty o zupełnie INNE założenia i rozwiązania techniczne. A do Pilicy chcą dołożyć ...CAMM?? Przecież ich nie zamontują na działach , ani na podobnych podstawach bo CAMM jest zbyt ciezki. Bełkot płynący z MON jest porażający: indolencja, bałagan, rozmycie i pomieszanie! A np. SONA nadal nie ma gotowych założeń. Co za DNO i niekompetencja.

 3. Macorr

  w Runecie przy tej informacji komentujący zwracją uwagę że to zasłona dymna przed przekazaniem Piorunów na Ukraine. Jak byśmy potrzebowali robic takie zasłony dymne...... Jak chcemy przekazać to po prostu wrzucamy na platforme kolejową i transport jedzie...

  1. szczebelek

   Myślę, że sami je kupią, jeśli będą potrzebować.

  2. Greedo

   Najsłynniejszą reklamą tego produktu jest filmik z natychmiastowej zamiany Rosyjskiego Mi-24 w kulę ognia. Ten materiał nawet pokazano w oficjalnym montażu MON Ukrainy dołączonym do podziękowań dla Polski. Rzeczywista jakość to skuteczność w zwalczaniu Orlan 10. MESKO musi na tym produkcie zarobić na rozwój.

Reklama