Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PGZ zwiększa sprzedaż. Kraby lokomotywą eksportu

AHS Krab.
AHS Krab.
Autor. PGZ

Polska Grupa Zbrojeniowa opublikowała sprawozdanie finansowe za 2022 rok. Największy polski koncern zbrojeniowy uzyskał ponad 8,35 mld złotych przychodów ze sprzedaży, z czego 1,48 mld zł stanowi eksport. Za ponad połowę eksportu odpowiada kontrakt Huty Stalowa Wola na dostawę Ukrainie haubic Krab.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zgodnie ze skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym opublikowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym PGZ uzyskała w ubiegłym roku 8,354 mld zł przychodów ze sprzedaży i zrównanych z nimi, co stanowi wzrost w stosunku do roku 2021, gdy sprzedaż Grupy wynosiła 6,355 mld zł o 31 procent. O dokładnie tyle samo wzrosły koszty działalności operacyjnej, wynoszące 7,588 mld zł, co przełożyło się na 767 mln zł zysku ze sprzedaży. To o 40 proc. więcej niż w 2021 roku.

PGZ odnotowała wzrost pozostałych przychodów operacyjnych z 347,7 do 473 mln zł, przychody finansowe spadły jednak w 2022 roku z 126,9 do 113,8 mln zł. Grupa odniosła też znacznie większe niż w 2021 roku pozostałe koszty operacyjne (613,6 mln zł, w stosunku do 345,4 mln zł) oraz koszty finansowe (158,3 mln zł, w stosunku do 113,8 mln zł).

Reklama

Wszystko to przełożyło się na wynik na działalności gospodarczej w kwocie 582,5 mln zł (o 4 proc. mniej niż w roku ubiegłym). Zysk netto praktycznie nie zmienił się, wynosząc ponad 436 mln zł. Dodajmy, że dwa wskaźniki świadczące o rentowności sprzedaży, a mianowicie zysk operacyjny EBIT oraz EBITDA, czyli zysk operacyjny bez uwzględnienia amortyzacji, odnotowały wzrosty odpowiednio o 14 i 12 proc. W 2022 roku EBIT wyniósł bowiem 627 mln zł (w porównaniu do 551 mln zł w roku 2021), a EBITDA – 1,029,3 mld zł, w porównaniu do 918,1 mld zł w roku 2021. To, że zysk nie zmienił się mimo znacznie wyższej sprzedaży, jest więc wynikiem wzrostu kosztów pozostałych i finansowych.

Czytaj też

Warto też zwrócić uwagę na strukturę przychodów ze sprzedaży PGZ. W stosunku do 2021 roku znacząco wzrósł udział eksportu. To nie zaskakuje, biorąc pod uwagę wybuch wojny na Ukrainie i zamówienia na rzecz Kijowa. Przychody ze sprzedaży PGZ, jeśli pominiemy koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby (zaliczanie go do przychodów jest zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości) wyniosły w 2022 roku 7,908 mld zł, podczas gdy w 2021 roku było to 6,112 mld zł.  

W 2022 roku eksport Grupy PGZ wyniósł 1,477 mld zł, to jest ponad dwukrotnie więcej niż w 2021 roku (690 mln zł). Udział eksportu w przychodach wzrósł z 11,2 proc. w 2021 roku do 18,6 proc. w roku 2022. Za ponad połowę eksportu odpowiada Huta Stalowa Wola, która odnotowała 830 mln zł przychodów z eksportu w roku 2022, z czego 757 mln zł (a więc nieco ponad połowa całego eksportu Grupy PGZ) wynikało z realizacji umowy na dostawy haubic Krab i elementów dywizjonowych modułów ogniowych Regina dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czytaj też

W opublikowanym sprawozdaniu z działalności PGZ znajdujemy też informacje w sprawie struktury zatrudnienia w Grupie. W 2022 roku zwiększyło się ono z nieco ponad 17,81 tys. do 18,27 tys. osób.

PGZ zatrudnienie
Grafika ze strukturą zatrudnienia Grupy Kapitałowej PGZ, umieszczona w sprawozdaniu z działalności
Autor. PGZ

Z kolei wśród najważniejszych ze 160 prowadzonych w 2022 roku prac rozwojowych wymieniono:

 1. Budowę Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty kryptonim Borsuk.
 2. Budowę Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego z wyrzutnią PPK SPIKE – zintegrowanego z KTO Rosomak.
 3. Opracowanie i budowę Pojazdu Minowania Narzutowego kr. Baobab-K.
 4. Budowa zaawansowanego Indywidualnego Systemu Walki kryptonim Tytan.
 5. System zwalczania BSL.
 6. Opracowanie systemu radiolokacji pasywnej na potrzeby zestawów rakietowych Obrony Przeciwlotniczej (ZROP) – PET-PCL.
 7. Budowę prototypu radaru P-18PL ze skanowaniem fazowym w dwóch płaszczyznach dla zestawów rakietowych OP (ZROP) – P-18PL.
 8. Budowę prototypu radaru wielofunkcyjnego kierowania ogniem ze skanowaniem fazowym wiązki w dwóch płaszczyznach dla zestawu rakietowego OP krótkiego zasięgu – dla programu kryptonim Narew.
 9. Opracowanie i wdrożenie lekkiego systemu ze sterowaną rakietą o zasięgu 2,5 km kryptonim Pirat.
 10. Opracowanie i wyprodukowanie karabinu ZMT MWS-25 w wersji samoczynnej-samopowtarzalnej.
 11. Opracowanie autonomicznego pojazdu kołowego z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych – Perun.
 12. Opracowanie trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych.
 13. Opracowanie, wdrożenie oraz polonizację systemu amunicji precyzyjnego rażenia dla samobieżnych haubic kal. 155 mm kryptonim Krab i Kryl.
 14. Budowa systemów optoelektronicznych z przeznaczeniem na rozmaite platformy bojowe oraz dla potrzeb indywidualnego wyposażenia żołnierzy.
 15. Opracowanie i produkcja własnych układów wykonawczych sterowania (elektrycznych i gazodynamicznych) dla rakiet krótkiego zasięgu.
 16. Budowa Systemu Bezzałogowych Statków Powietrznych klasy taktycznej krótkiego zasięgu kryptonim Orlik.

Warto zauważyć, że część z nich albo już została zamówiona do produkcji seryjnej (KTO z ZSSW, Baobab-K), albo jest na bardzo zaawansowanym etapie (Borsuk, Pirat, APR 155, P-18PL).

Jak więc ocenić wyniki finansowe PGZ? Widać wyraźnie, że zarówno dynamika i rentowność sprzedaży rośnie. Jej wolumen zwiększa się jednak znacznie wolnej, niż wydatki inwestycyjne głównego odbiorcy, jakim jest polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Jest to spowodowane tym, że PGZ na razie nie dysponowała takimi mocami produkcyjnymi, które pozwoliłyby obsługiwać zarówno zapotrzebowanie MON jak i Ukrainy.

Trzeba jednak odnotować, że największe przychody z projektów, jakie są przewidziane do realizacji przez PGZ, będą odnoszone dopiero w kolejnych latach. Dotyczy to na przykład BWP Borsuk, nowej partii transporterów Rosomak oraz wież ZSSW-30, ale i pojazdów wspierających dla systemu Homar, elementów zestawów przeciwlotniczych Pilica+, Narew, czy nowych radarów dla Wisły. W perspektywie kilku lat mogą do nich dojść przychody z licencyjnej produkcji sprzętu produkowanego w Korei, jak czołgi K2PL.

Czytaj też

Aby jednak PGZ była w stanie w pełni wykorzystać obecną sytuację jako producent uzbrojenia, niezbędne są zakrojone na szeroką skalę inwestycje i zwiększenie zdolności produkcyjnych. Pierwsze kroki w tym celu są podejmowane, ale o ich rezultatach przekonamy się za kilka lat. Trzeba też pamiętać o konieczności realizacji prac badawczo-rozwojowych, by móc utrzymać konkurencyjność w długim terminie. O tym jak będzie to realizowane, przekonamy się za kilka lat.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (24)

 1. Realista.

  "ale o ich rezultatach przekonamy się za kilka lat. ' możemy nie mieć tak dużo czasu . Przypomina się historia polskiego przemysłu sprzed 1939 r.

  1. PGR

   brakuje tych 8 lat przebimbanych przez dobra zmianę po dojściu do władzy gdy co chwilę zmieniano wymogi PMT a obronić nas miała lekka piechota

  2. gnagon

   @PGR Wspomagać operacje demokratyzujące na świecie wielkiego brata . Do tego lekka piechota na bezbronną ludnosć az nadto starczy. A to była optymalizacja kosztów bez sprzętu ciężkiego to bytłyby grosze do wydanych na demokratyzację Iraku , Afganistanu .

 2. Mama Leona

  Z tekstu: "Dodajmy, że dwa wskaźniki świadczące o rentowności sprzedaży, a mianowicie zysk operacyjny EBIT oraz EBITDA, czyli zysk operacyjny bez uwzględnienia amortyzacji, odnotowały wzrosty odpowiednio o 14 i 12 proc." To procenty z liczb bilansu firmy, czyli relacje wzajemne kwot. A to oznacza wzrosty na poziomie nieco poniżej procentów określających inflację za ten okres.

 3. Bloody Trident

  @Vixa. Zarzucasz mi mierność ekonomicznego myślenia, a sam nie wiesz co to jest kooperacje, myląc z licencyjną produkcją i pytając czy będą za to płacić 😊Dajesz w kooperację do wykonania jakąś część i inna firma to dla ciebie wykona, wg rysunku technicznego. Płacisz jej za to i tyle. Takich firm poddostawców jest wiele, a HSW to montuje u siebie i kasuje MON za całość i zarabia na swoich częściach i kooperantów. Czego jeszcze nie ogarniasz? Po za tym wątpisz w wydajność produkcji HSJ SA która ma około 250 gatunków stali a Polska produkuje prawie 10mln t stali 😊 Spawanie stali pancernej to też wg ciebie jakiś kosmos nieosiągalny dla sektora cywilnego 😊 Np. nożyce Genesis GXP1200 produkowane na licencji ponad 20lat temu w Toruniu mogą kadłub Kraba przerobić na żyletki. Ważą ponad 9t spawy pachwinowe mają kilkadziesiąt mm i długość w metrach i są wykonane z Weldoxu i Hardoxu 500. Przy nich produkcja kadłuba Kraba do bułka z masłem dla spawacza i frezera

 4. lekko zaawansowany

  To zgrupowanie 1 Armii Pancernej, która dostała tęgie lanie na początku wojny. Jaki typy te 900 czołgów T90M vs T55 to przepaść, parze kto jest w załogach kontraktowy czy rezerwy z łapanki oraz jakie jest morale. Kadyrowcy mieli być postrachem Europy, a wychoci że to armia TIK TOKowcow, a Wagnerowców nie chcą być dowaodzeni przez kadrę etatową armi rosyjskiej. Ale trzeba mieć z tyłu głowy, tami scenariusze z tych najczarniejszych, że zgrupowaniem dowodzi Surowikin a straty 1 Armii Pancernej Gwardii uzupełnili byli Wagnerowców, którzy podpisani kontrakty z armią rosyjska na warunkach wagnerowslich $, oraz PUTIN może postawić im warunek udowodnienia im swej LOJALNOSCI do cara PUTINa, więc trza trzymać rękę na pulsie 15 sierpnia 🧐. Lato może być jeszcze bardzo GORĄCE na Ukrainie.

  1. Davien3

   @lekko zaawansowany Surowikin to obecnie dowodzi cela w Łubiance.gdzie wsadzil go jego fuhrer Putler

  2. Monkey

   @Davien3: Tak jak często się na tym forum ze sobą nie zgadzamy, tak teraz przyznaję, iż twój komentarz mnie wręcz zachwycił. Bardziej w punkt trafić nie mogłeś😃

 5. wert

  gebelsy zadeklarowały 9 mld ojrasów w ciągu 5 lat na dofinasowanie wojska UKR. Bodajże Holandia kolejne 7 mld. Czy Polskę stać na NIE podjęcie rękawicy i stanie z boku? Kto płaci ten wymaga ten ma wpływy! Po to może być właśnie produkcja Kraba, SAH znana i ceniona na UKR. Potrzeby UKR? Mniej więcej jak nasze +- 600 szt. Zdolności produkcyjne HSW? Aktualnie wyżyłowane na maxa ok 30 szr/rok. Wnioski?

  1. LMed

   Osiem straconych lat. Jak tego nie powtórzyć?

  2. Vixa

   W sumie racja, my też możemy złożyć jakąś deklarację...

 6. Jan z Krakowa

  Bardzo interesujący artykuł. Wg artykułu, w roku 2022, kontrakt Huty Stalowa Wola na dostawę Ukrainie haubic Krab ma wartość ok. 1/2 *1,48 mld złotych, co dało przychód ok. 757 mln zł ( ale w przychodzie jeszcze uwzględniono Reginę dostarczoną Ukrainie). Natomiast zysk netto całej grupy PGZ za 2022 (zamówienia krajowe + cały eksport) wyniósł ponad 436 mln zł. W artykule odróżniono sprzedaż dla MONu od sprzedaży dla Ukrainy. Wynikałoby z tego, że albo Ukraina kupuje Kraby bezpośrednio od HSW albo od jakiegoś pośrednika, którym nie jest MON. Szkoda, że nie znamy warunków płatności, miejsca odbioru sprzętu, oraz nie wiemy jakiemu prawu podlega umowa (polskiemu, szwajcarskiemu, itd.). Znajomość czegoś takiego umożliwiłaby dopiero dalsze racjonalne rozważania o przedmiocie -- czyli ile płaci RP. Inna rzecz, że nawet umowy cywilne (tj. ich dokładna treść)są dostępne jedynie dla sprzedajacego i kupującego, to jest stronom.

 7. RGB

  @wawelberg co za stek bzdur, to może my żeby nie marnować naszych zdolności napadniemy na Czechy, albo Hiszpanie rzucą się na Portugalię? Płaci Ci ktoś za wypisywanie tych głupot?

 8. LMed

  No nóż, stan Polskiego Przemysłu Obronnego (poziom eksportu dobrze to oddaje- szczególnie w obliczu wojny za granicą) tworzy niechlubny wizerunek Państwa Polskiego.

 9. wawelberg

  Kiedy ,,bracia" nie dadzą rady moskalom ,to żeby nie marnować zdolności pomyślą o innym kierunku, a wtedy szczodrym ofiarodawcą zostaną puste magazyny ,nieswoje długi, i papier na którym wydrukowano zamówienia dla WP.

  1. Dudley

   wawelberg. Wyrażaj się logiczniej. Sugerujesz że Ukraińcy po przegranej wojnie z Rosją, zaatakują nas, lub inny sąsiedni kraj? Możesz wyjaśnić na jakich przesłankach opierasz swoją opinię?

  2. PGR

   @Dudley - historycznych, rosjanie zawsze tak robili, wcielali podbite nacje i gonili na front ostatnio zrobili tak z republikami Doniecką i Ługańską

  3. wert

   te puste magazyny dają nam argumenty: To nie my zdradziliśmy bo daliśmy wam wszystko co mieliśmy, To Wy oglądaliście się raz na wschód, raz na zachód a nas zlewaliście. Dokąd was to zaprowadziło? Społeczeństwo UKR tak głupie nie jest. My popełniamy jeden zasadniczy błąd, nie komunikujemy się bezpośrednio z ukraincami. Czy zełeński czy poroszenka czy inna persona- NIE ma tam partnerów Albo roszczeniowcy albo banderowcy. Od nas zależy w dużym stopniu w którą stronę zwykli UKR się obrócą. A zutylizowanie posowieckiego sprzętu to b dobry ruch, magazyny zapełniamy nowoczesną bronia. I o to chodzi

 10. RK

  80% komentarzy pochodzi wprost z Łubianki albo od starych trepów, którym za ich czasów nie przeszkadzał upadek Wojska.

 11. Odyseus

  Jeżeli tylko te wszystkie inwestycje zostaną zrealizowane jak w HSW , Mesko , ZM Tarnów, Autosan , Jelcz , WZM Poznań , WZL Łódź, SW Gdynia , Bumar itd. oraz uda się wprowadzić w PGZ Cegielskiego to naprawdę za parę lat będziemy mieli bardzo silny przemysł zbrojeniowy , oczywiście o ile jakieś pociotki powsadzane do rad zarządzających tego nie rozwalą

  1. PatrykB

   Przecież cały czas rozwalają, Ukraina to żaden klient, to bankrut a Polska wywala Kraba do śmietnika, czołgi również, BWP w odstawce (chyba wygaszają te słynne oczekiwania), a rosomaki już się przymierzają do wyrzucenia za koreański złom co wygląda jak barka desantowa.

  2. duzygrzesio

   @PatrykB Fakt że Ukraina to bankrut, ale tego bankruta (i jego zakupy) sponsoruje UE. Dopóki tak jest, to nie ma problemu,

  3. PGR

   @duzygrzesio - gdyby tak było to zamówienia szłyby do niemieckich i francuskich koncernów zbrojeniowych

 12. Książę niosący na plecach białego konia

  Crab jest królem dział samobieżnych i eksportuje je za granicę. I importuje i używa śmieciowej broni.

 13. Bloody Trident

  Przy obecnych mocach produkcyjnych HSW i kolejnych zamówieniach nie wyrobią się przez 20 lat. Budowa nowych hal i ich wyposażenie w obrabiarki i nowych pracowników, których trzeba przeszkolić zajmie od roku do 2 lat. Dlatego zbrojeniówki muszą się otworzyć na przemysł cywilny i kooperację, czerpiąc zyski jako końcowy zleceniodawca. A kooperację można zacząć dosłownie po kilkunastu dniach. Przemysł cywilny jest też bardziej efektywny i produktywny, bez rzeszy dziadków skarżącym się związkom zawodowym, gdy mają podnieść 26 kg. Rządzący krajem zapomnieli co to jest praca fizyczna i są oderwani od rzeczywistości. To, że HSW chwali się modelem frezarki bramowej, której są 2 egzemplarze w Europie, to nie znaczy, że przemysł cywilny nie ma podobnej innego producenta i może z jednego zamocowania obrobić korpus Kraba. I tym samym miliardy $ pozostaną w PL bez kupowania K9. Po kilkunastu latach kończy się współpracę, a HSW nie musi zwalniać nadwyżki załogi i nie płaci podatku od budynków.

  1. Gregorius

   Racje masz, ale jak mawiał Macierewicz on prywaciarzowi zarobic nie da czym uwalił wiele kontraktow i mozliwosci .

  2. Vixa

   To lufownie też są na rynku cywilym?😂 Bo lufy możesz potrzebować do produkcji wież, bo wiesz...Na odkówki też się czeka. Rynek blach pancernych też nie jest taki elastyczy raczej. Na koniec, czy te firmy prywatne będą to robić na licencji HSW i zapłacą za to? Dlaczego w ogóle HSW czy inne podmioty biorące udział w produkcji Kraba miałyby dzielić się zyskami z własnej pracy zamiast zwiększać produkcję i zyski własnego przedsiębiorstwa? To dziwne co sugerujesz... Podpowiem ci: niech przemysł prywatny sam coś opracuje i to sprzeda - ciekawe czy podzieli się z jakimś innym podmiotem zyskami z własnej pracy.

  3. baltazar

   Nie masz zielonego pojęcia o tym zakładzie i dlatego wypisujesz stek bzdur.

 14. rwd

  Vanitas vanitatum et omnia vanitas – Marność nad marnościami i wszystko to marność, Przy takim popycie na broń w kraju i zagranicy a w szczególności Ukrainy dochody PGZ są skandalicznie marne.

 15. DRB

  Marne te dochody przy zamówieniu 54 krabów i ponad setki rośków i raków. Na ale takie interesy robi się z ukrami, niby zamówią, a potem wszystko za darmo dostają

  1. Rusmongol

   Świetnie że ukry dostają za darmo. Przynajmniej my nie giniemy a ukry wysyłaja do nieba dzicz z 4 rzeszy rosyjskiej.

  2. PatrykB

   My polscy podatnicy za to płacimy to co się dziwić.

  3. [email protected]

   A jak tam wasze ruskie dochody ?? ktoś jeszcze jest żeby ten złom kupować ?? czy nawet za darmo brać ??:)

 16. xdx

  Bez inwestycji w naukę i szkolnictwo , bez usprawnienia zarządzania, przemysł zbrojeniowy dalej nie będzie konkurencyjny. I co z tego ze będzie pare zamówień mon po zawyżonych cenach w ogólnej sytuacji przemysku to niewiele zmieni. Marzenie ( wiadomo nierealistyczne ) to PGz biorący przykład z WB … ach aż się rozmarzyłem lol

 17. PatrykB

  Dochody marne a na dodatek z kieszeni polskiego podatnika a nie z eksportu Ukrainie, przypomnijcie sobie chociaż jakie pieniądze na "rozbudowę" PGZ dostawał od rządu.

 18. ANDY

  jakieś marne grosze dochodu krajowych firm ... przy wydatkach 4 % PKB na obronę ... te dane tylko potwierdzają jak kompetentnych mamy rządzących szastających potężną kasą z naszych podatków ... za granicą .... z jakimiś efemerycznymi obiecankami pozyskania kompetencji i produkcji uzbrojenia w Polsce

 19. Karaczanus

  Ciekawe a przecież taki płacz był ze Krabów nie da się zwiekszyć dlatego trzeba kupowac z Korei aż słysząc te głupoty wtedy zrezygnował Bartłomiej Zając A jak tam Bumar ?

 20. Marian L

  Wszystko fajnie. Stalowa Wola ponad połowa ekspertu, tylko że podkarpackie jest niszczone. Co daje się produkować na zachodzie tam idzie produkcja. Działa, czołgi nowy zakład Jelcza it'd, po. Tylko że tam nie rak do pracy. Na wschodzie tym czasem np powiat Leżajski od Stalowej 30 km bezrobocie 20,% powiat Sanocki to samo są zakłady Autosan ale Jelcza nowego pod Wrocławiem się robi. Mam nadzieję że ludzie przejrzą i PiS zobaczy dlaczego wyborcy od niego odejdą.

  1. Facetoface

   Marian L- daj koksu 5 gram odlecimy razem w krainę zapomnienia hahah

  2. Zygazyg

   Czyli co, radzisz to przenieść w promień zasięgu Iskanderów?

  3. rukmavimana

   @Zygazyg - cóż za bzdurny argument :D WSZYSTKO w Polsce jest w promieniu zasięgu Iskanderów, a jak nie Iskanderów to innych Kalibrów.

 21. rukmavimana

  Rok 2087: "Wśród najważniejszych e 1600 prowadzonych w 2086 roku prac rozwojowych wymieniono: nr 4 - Budowa zaawansowanego Indywidualnego Systemu Walki kryptonim Tytan." ;)

 22. Weneda 1977

  Czy ktoś wie jak się ma produkcja krabów (ilościowo)? Czy oddane ok 70 sztuk ma być uzupełnione?Np tymi zakontraktowanymi dla Ukrainy skoro poszły tak duże ilości z Polskich jednostek. Z góry dziękuję.

 23. Golf

  Łykasz tę ukraińska propagandę jak mały Dyzio muchy ! Na samym kierunku Kupiańskim Rosjanie zgromadzili 100 tys żołnierzy i 900 czołgów !! 900 !! Do tego około 550 szt artylerii i około 350 szt artylerii rakietowej ! To więcej sił, niż Polska na dzisiaj posiada. Można kibicować Ukrainie , mieć nadzieję ale....nie można zachowywać się jak mały Dyzio !

  1. Prawdziwy

   Mały Dyzio i muchy- szukam w pamięci ale nie pomne( regionalizm,broń Panie B.rusycyzm!)dlaczego Dyziu? To z jakiego komiksu ?Egzemplarz pamiątkowy ,który ostał się po wyjeżdzie ze Świdnicy?Bardziej pasuje " łyka( tu co ma łykać) jak małpa kit"

  2. Odyseus

   @Golf ale oni w jakieś tam srinteri czytają codziennie od półtora roku o codziennych wielkich zwycięstwach niezwyciężonej armii ukraińskiej oraz o głupich , zapijaczonych , tępych rosjanach co nic sami nie potrafią wyprodukować ani zrobić optoelektroniki dlatego ich sprzęt się do niczego nie nadaje i właśnie demontują t34 z pomników i nimi jadą po pijaku na front i w to wszystko jak te tempe barany oczywiście wierzą bo tak im napisali czy powiedzieli a to że Rosjanie cały czas wysyłają ludzi w kosmos i jako jedyni zbudowali stację kosmiczną to już szczegół bo są przecież i tak głupimi tępymi alkoholikami i tyle i ich nie przegadasz a jak się spytasz a dlaczego to usłyszysz bo dlatego i hu...

  3. Rusmongol

   E to jak tyle to za 3 dni zdobędą kijów 😂

 24. Szczupak

  No to mają krabiki nowy cwl. Armata 14 ponoć jest przy froncie południowym. Po nich już tylko t 34 im zostanie i to co odnowią z magazynów choć części brak

Reklama