Reklama

Siły zbrojne

Kraby walczą Excaliburem

Haubica Krab na Ukrainie
Autor. Ministerstwo Obrony Ukrainy

Haubice Krab, przekazane siłom zbrojnym Ukrainy, wykorzystują amunicję precyzyjnego rażenia typu Excalibur. Oznacza to, że mają możliwość precyzyjnego zwalczania celów na dystansie ponad 50 km.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Nieoficjalne informacje o wykorzystaniu pocisków Excalibur przez Kraby pojawiały się już od pewnego czasu. Amerykanie oficjalnie informowali, że przekazali Ukrainie już łącznie 4 tys. pocisków precyzyjnego rażenia kalibru 155 mm nieokreślonego typu i w praktyce chodzi o Excalibury. Na początku były one wykorzystywane przez ciągnione amerykańskie haubice M777 z lufami o długości 39 kalibrów.

Umożliwiło to zwiększenie ich maksymalnej donośności z 30 km do około 40 km, ale przede wszystkim precyzyjne zwalczanie celów o znanych koordynatach. W praktyce pozwoliło to razić cele punktowe, takie jak czołgi, haubice, stacje radiolokacyjne i stanowiska dowodzenia, pierwszym pociskiem.

Reklama

Czytaj też

Okazuje się jednak, że do strzelania pociskami Excalibur dostosowano również polskie haubice samobieżne Krab. Nieoficjalne informacje na ten temat pojawiały się już od dłuższego czasu, ale teraz zostały potwierdzone. Informacja o strzelaniu pociskami Excalibur pojawiła się bowiem w reportażu ukraińskiej telewizji „Current Time", zamieszczonej w mediach społecznościowych Radio Free Europe/Radio Liberty.

Dziennikarze byli obecni podczas wykonywania zadania ogniowego przez ukraińską haubicę Krab. Po wykryciu stanowiska haubic 2S19 Msta, zdecydowano się na ostrzelanie ich z pomocą pocisków Excalibur. Zadanie ogniowe zostało wykonane z powodzeniem – dwa pociski raziły cele bezpośrednio, dwa kolejne miały wylądować na dystansie trzech metrów.

Czytaj też

Zastosowanie pocisków Excalibur do zwalczania artylerii przeciwnika nie dziwi, bo użycie amunicji precyzyjnej pozwala zyskać przewagę, dzięki możliwości rażenia celu pierwszym pociskiem. Te opracowane we współpracy amerykańskiego Raytheona we współpracy ze szwedzkim Boforsem pociski mogą bowiem zwalczać cele punktowe, dzięki systemowi nawigacji GPS/INS. Opracowano też nową wersję Excalibur-IB, która została przystosowana do zwalczania celów ruchomych dzięki dodaniu półaktywnego laserowego systemu naprowadzania.

Warto dodać, że przy zastosowaniu działa z lufą o długości 52 kalibrów, donośność pocisku Excalibur rośnie do ponad 50 km. W praktyce można już więc mówić, że Krab może amunicją specjalną zwalczać cele na takim dystansie. Polska haubica już na etapie opracowywania, a więc wiele lat przed pełnoskalową wojną na Ukrainie została dostosowana do wykorzystania różnych typów amunicji precyzyjnej zgodnej ze standardem NATO, a w 2022 roku taką amunicję dostarczono Ukraińcom i wdrożono do użycia w krótkim czasie. Krab wykorzystuje więc na wojnie szerokie zdolności i to pomimo, że w Wojsku Polskim z tymi haubicami wykorzystuje się jedynie amunicję konwencjonalną. Dodajmy, że haubica omawiana w reportażu wystrzeliła już 3,5 tys. pocisków z wykorzystaniem jednej lufy, choć "instrukcyjna" trwałość to 1,5 tys. strzałów.

Czytaj też

A Kraby na wojnie, jak widać, strzelają różnymi typami amunicji, od Excaliburów po klasyczną amunicję M107 należącą do starych typów, przekazaną niedawno przez Włochy. To, z jakim powodzeniem wykorzystywane są te haubice - i różne typy amunicji - wystawia bardzo dobre świadectwo producentowi (HSW), kooperantom (m.in. Grupie WB), ale też oficerom Wojsk Rakietowych i Artylerii, którzy finalizowali projekt rozwojowy haubicy Krab w czasach, gdy w MON prowadzono szerokie cięcia budżetowe. Krab okazuje się nie tylko nowoczesny, ale i wytrzymały wobec warunków frontowych oraz różnych typów standaryzowanej amunicji, co znakomicie ułatwia jego wykorzystanie w warunkach wojennych.

Reklama

Komentarze (20)

 1. Future

  jak wiemy w Krabach są niemieckie silniki i przekładnie, co skutecznie blokowało export na świat. nie tylko nasz ale też K9, który takie silnika ma zamontowane. Zaletą koreańczyków jest w niedługim czasie wprowadzenie własnego silnika i przekładni, więc perspektywicznie jeśli myślimy o przyszłości to bez blokad niemieckich. jak istotne są blokady niemieckie, możemy się przekonać a propos niemieckiego niezadowolenia dotyczącego przekazania Migów - dlaczego Polska nie wystąpiła o pozwolenie na przekazanie ich Ukrainie. Migi oczywiście rosyjskie ale przeszły przez DDR, i to już rości niemieckim zdaniem prawo do błagania o możliwość przekazania. Istottnym kryterium jest też to że na Ukrainę idzie więcej Krabów niż rząd przyznaje, stąd dobry wniosek jednego z forumowiczów, że nie nadążylibyśmy z produkcją na własne potrzeby. We współpracy z koreańczykamy mamy nadzieję, że poukładają nam to tak, żebyśmy mogli produkować w tempie koreańskim. O szybkości rozwoju PGZu nie będę wspominał

  1. Miroslaw

   Bzdury

 2. Bóg drogi

  Czy ktoś ma aktualne i sprawdzone infor ile Krabów zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych na Ukrainie?

  1. wiesniak

   ponoć 3 sztuki

  2. tylko_ja

   7 niestety

  3. pomz

   Co to jest, po 14 miesiącach wojny z 2 armią świata...

 3. zegrz69

  Mam nadzieję, że nasza lufownia pracuje na 3 zmiany

 4. Tomcio

  Może być że Kraby dłużej się produkuje niż K9. Duży stopień skomplikowania konstrukcji. Bo innego wyjaśnienia nie ma.

  1. Han_

   Tak dłużej bo nie jest to tylko polska produkcja a brytyjsko_koreanska

  2. PGR

   zwiazki zawodowe rzadza

  3. staryPolak

   nie. to podobne konstrukcje. po prostu Polska nie ma kompetencji do budowy linii produkcyjnej. Kraby robi się metodą z czasów manufaktury, w "gnieździe". Dopiero Koreańczycy nauczą nas projektować linie. p.s. nie miej kompleksów - Niemcy robią 2 Leopardy na m-c. Nikt w UE nie sądził że będą potrzebne linie do dużej produkcji sprzętu ciężkiego.

 5. Fabian_0200

  Hmm... Tylu tu znawców kanapowych wywodzących się z "targowicy" lewackich partii PO i Lewicy. A ciekawe co zrobią gdy kacapy odbudują swój potencjał militarny po inwazji na Ukrainę i uderzą na Polskę i państwa bałtyckie?! Ciekawe czy bardzo szybko wyślą swoje dzieci, synów, córki do Londynu, Madrytu, Berlina, Paryża, za Ocean byle dalej od bombardowań, śmierci i zniszczeń. Zobaczcie znawcy i eksperci V kolumny przewodzącej przez Tuska co się działo dzieje w Ukrainie. Co kacapska swołocz tam wyprawia! Który z was asekurantów i zwolenników oszczędności stanie do obrony Ojczyzny wyposażony w uzbrojenie pamiętające czasy Breżniewa czy Chruszczowa? Wyślecie na wojnę obronną przeciwko ruskim bandytom swoich synów w złomie w którym będą już na samym początku zdani na śmierć i przegraną bez żadnej szansy na powodzenie?

  1. Ma_XX

   paski piszesz do telewizorni? przecież znamy historię bardzo dobrze, że do walki pod Grunwaldem polskie rycerstwo poprowadził sam wielki Jarosław

  2. ginawa

   Radziłbym nieco wiedze zaktualizować, bowiem prowadz Ciebie do fałszywych wniosków, choć w intencji dobroć nie wątpię. Otórz dziecię swe piewca prawicy pewien Brytanii wysłał podczas gdyWszystkiemu Winien zaledwie do Warszawy. W Polsce. Nad Wisłą.

 6. Echoes222

  i wlasnie dlatego nalezy wykreslic k9 z kontraktu z Korea i zaoszczedzone srodki przeznaczyc na rozwoj lini montazowych Kraba i stworzenie nastepcy. Skoro mamy juz jeden produkt z czescia komponentow na licencji, ale "nasz" to po kiego nam zastepowac go calkowicie licencyjnym?

  1. PGR

   to trzeba bylo robic w 2015 roku a nie teraz

 7. Mondry015

  USA dostarczało Ukrainie magiczny komputer balistyczny EPIAFS z kabelkiem do różdżki która uzbraja głowice pocisku w magiczny sposób

 8. QVX

  Ciekawi mnie, jak rozwiązali współpracę Topaza z programatorem Excaliburów - czy trzeba ręcznie wpisywać to, co wyświetli Topaz, czy też programator został "podpięty" i operator tylko musi ustawić głowicę programującą przy pocisku, a reszta dzieje się automatycznie.

  1. LMed

   To drugie.

  2. Chyżwar

   @LMed Zafundowana Polsce przez Niemców partia polityczna, w której jesteś wyjątkowo działa mi na nerwy. Ale z Topazem rację masz. Gdyby rzecz ode mnie zależała pierwszy dywizjon zamówionych przez Polskę HIMARsów powinien być tymczasowy. Docelowo powinien pojechać na Ukrainę w ramach LL-bis w zamian za kolejny dywizjon posiadający Topaza. Nawet na amerykańskich podwoziach jeśli taki miałby być koszt.

  3. GB

   Chyżwar, chodzi o PiS? W tym przypadku Merkel dogadała się także z Putinem.

 9. Powiślak

  Dwie sprawy a propos Excalibura. Jedną z pierwszych decyzji Siemoniaka po objeciu stanowiska MON było zablokowanie zakupu od 1000 do nawet 3000 pocisków klasy "Bonus". Dlatego nasza artyleria czeka do DZIŚ na APR155! Po drugie: coś 35 lat temu przypadkiem obejrzałem fragmenty dokumentacji projektowej POLSKIEJ samonaprowadzającej się radarowo amunicji ppanc do haubic 152mm! Pocisk miał mieć 2 subpociski naprowadzające się radarowo- na dwa różne cele- z efektorem formowanym wybuchowo. Jak zaawansowane amo miałoby WP DZIŚ, gdyby ukończono WTEDY ten projekt??

  1. Kriski

   Gdyby wtedy, przed 35 laty... było wiele pomysłów, koncepcji i nie zrealizowanych projektów, Nie trze by dziś kupować FA 50 bo latały by PZL 230 Skorpion albo Kobra 2000, pancerniacy ujeżdżali by PL01 itd itp. Ale komuś nie pasowało, albo ktoś uznał że na tym nie zarobi. Domysły można mnożyć.

  2. Wuc Naczelny

   "oś 35 lat temu przypadkiem obejrzałem fragmenty dokumentacji projektowej POLSKIEJ samonaprowadzającej się radarowo amunicji ppanc do haubic 152mm! " A ja wyczytałem o polskim projekcie krążownika z 1933.

  3. Davien One

   Kriski, zarówno Skorpion jak i kobra 2000 były nierealne do budowy, PL-01 to plastikowa obudowa na podwozie CV-90 i do tego to WWO a nie MBT. Ale się zgadzam że FA-50 sa tak potzrebne jak zeszłoroczny snieg.

 10. Fabian_0200

  Mierżą mnie teksty zwolenników tej antypolskiej grupy jak PO, Lewica czy 2050 jak choćby jeden z nich gen. w st. spocz. Różański który jawnie się wypowiada że niektóre umowy zawarte przez MON trzeba będzie anulować ! Żenada! Ja się więc pytam czym ja, mój syn, wy i wasze dzieci mamy obronić wolność i niepodległość w przypadku agresji kacapów? Starym postsowieckim sprzętem lub idąc za słowami byłego prezydenta Komorowskiego "że lotnik polski jak będzie trzeba to i na drzwiach od stodoły poleci" ??? POLSKA musi zamawiać tyle nowoczesnej broni z naszych krajowych fabryk na ile pozwalają ich zdolności produkcyjne i obecny MON to robi. Resztę czego nie możemy szybko i w dostatecznej ilości wyprodukować u nas trzeba zamówić na zewnątrz jednocześnie jeśli jest ku temu możliowość pozyskać transfery technologi i know how którego w wielu przypadkach nam brakuje a współpraca np z Koreą daje ogromną szansę na gigantyczny rozwój i skok technologiczny naszych zakładów zbrojeniowych.

 11. Mondry015

  Jak widać że stopnia trudności uzbrojenia głowicy i synchronizacji z komputerem balistycznym 150 tys USD za pocisk warte ceny

 12. Fabian_0200

  .....Polska musi powtarzam musi pozyskać taką ilość nowoczesnego uzbrojenia dzięki któremu nie tylko uda się wygrać ewentualną wojnę z Rosją ale dzięki posiadaniu którego Rosja nie poważy się na nas napaść zresztą nie tylko nas ale także naszych strategicznych sojuszników jak państwa bałtyckie czy Ukrainę. Nie wolno dopuścić do sytuacji takiej że kacapskie wojsko znajdzie się na naszej wschodniej granicy ! Kto tego nie rozumie i szuka oszczędności na obronie jak to robili Tusk, Siemoniak, Klich to niech od razu za wczasu przygotuje grób swoim dzieciom które z konieczności będą bronić Polski w starym sprzęcie skazującym ich na śmierć. POLSKA ma mieć nowoczesną armię i nowoczesne uzbrojenie po to żeby nasze dzieci nie tylko żyły ale obroniły po nas naszą niepodległość i wolność !!!

 13. kaczkodan

  Trwałość lufy 1500 wystrzałów dotyczy pełnych ładunków. Być może nie zawsze strzelają na maksymalny dystans.

 14. john3b

  Według nagrania oficjalna żywotność lufy wynosi 1500 wystrzałów, ktoś w komentarzach pisał, że 6000 wystrzałów. Było to przy porównaniu z lufą K9A1.

  1. Bellcross

   Hsw mówi 1500strzalow i lufa do wymiany a tu 3500, No cóż im krótszy okres wymiany lufy tym więcej zamówień .

  2. Han_

   Lufę można wymienic

 15. Szwejk85/87

  Szok !!! 3700 strzałów przy teoretycznej wytrzymałości 1700... Nie jest dziwne że na jednym ze zdjęć jest krab z urwaną lufą.... Ciekawe ile strzałów wytrzyma zamek i oporopowrotnik....

  1. BadaczNetu

   Ptaszki śpiewają, że urwana lufa była z powodu wadliwej amunicji.

  2. Kacapus

   Ukraińcy mówią że są egzemplarze które wystrzelały ponad 6000 na jednej lufie... . Jeżeli to prawda to czapki z głów.

  3. wert

   czym się tak ignoranci jaracie? Lufa może wytrzymać i 10000 strzałów tylko że Panu Bogu w okno. M777 strzelające na połowe dystansu Kraba mają zalecenie wymiany lufy co 2500. Wymieniają częściej bo CEP dochodzi do 150m. Jest wywiad z działonem, wystrzelali 6000, lufę wymianiali 4x. Luf do Kraba zwyczajnie NIE MA więc sieją po polach 6000

 16. szczebelek

  Krab przegrał z możliwościami produkcji i być może z plotkami, że Brytyjczycy porzucają AS90 stąd producent komponentów może zaprzestać ich produkcji co nie pomoże w użytkowaniu tej AH w przyszłości. Niby głupota, ale może robić różnicę przy kilku setkach.

  1. Davien One

   Szczebelek ile można. Ale dla twojej wiedzy JEDYNYM producentem komponentów do Kraba jest Polska mająca pełnię praw i kompletna linie produkcyjną ,jedyną zresztą jaka istnieje do wieży Kraba Wiec skończ kłamać bo Brytyjczycy od 20 lat nic nie robia do tej wieży.

  2. Miś

   Brytole przestali produkować AS 90 w 95 albo 96 roku, to co mają porzucać???

  3. Chyżwar

   Mam nadzieję, że wiesz o tym, iż AS90 już dawno zostały porzucone? Krab podobnie jak k9 to jest wersja rozwojowa, która dziś nie ma nic wspólnego z Brytyjczykami. MON bierze K9 i słusznie czyni ponieważ Polska posłała i pośle na Ukrainę tyle AHSów, że bez Korei przez dekadę albo więcej trzeba by było odbudowywać naszą artylerię. Ktoś, kto robiłby takie rzeczy bez szybkiego zastępstwa zasługiwałby na randkę. Po jednej stronie on sam. Po drugiej pluton, który zbiera się przy specjalnych bardzo przykrych, ale koniecznych w takiej sytuacji okazjach.

 17. LMed

  No cóż, nie ma logicznych argumentów, to chłop wymyśla sobie.

  1. LMed

   Uwaga dotyczy rzekomego przerwania przez Brytoli dostaw jakichś (?) części do Kraba.

  2. Anty 50 C-cali

   O sobie To?! "świadectwo producentowi (HSW), kooperantom (m.in. Grupie WB), ale też oficerom Wojsk Rakietowych i Artylerii, którzy finalizowali projekt rozwojowy haubicy Krab w czasach, gdy w MON prowadzono szerokie cięcia budżetowe" WIESZ, o jakim okresie, sprzed "wojny krymskiej"? Kiedy wymyślili sobie Taniego Kryla, a po Tem w panice kupowali lufy Krabom, jednak!? Do pierwszej Reginy!!!! Gdzie tylko dorwali dostępne - "od Sasa (z Niemiec) do lasa " z Francji. Wymyślonych - do Kryla - bez "logicznego" - hehe, wytłumaczenia -od Żydów nie wzięli

  3. LMed

   Halo Osama, jesteśmy w 2022r. Zamiast stronniczo oceniać przeszłość procesu rozwoju (polityka historyczna?) Kraba, spróbuj ocenic co się dzieje dzisiaj wokół tego wstrętnego składaka ze szpetnym silnikiem MTU, do którego Angole nie mają części zamiennych a odkuwki na lufy są niedostępne.

 18. nyx

  Amunicja precyzyjna - to jest to co powinniśmy kupować zamiast 400 himarsów (setka nam wystarczy)... no i zamiast K9

  1. HORACJUSZ

   A leki dzisiaj brałes kolego ? Bo piszesz od rzeczy.... To co 400 Himarsów moze zrobic na polu walki, nie zrobi nawet 1000 K9 - tylko zeby to wiedziec musialbys troszke sie znac na temacie, a jestes tylko kanapowym znafffcą :)

  2. Zenek2

   @HORACJUSZ to jeszcze zdradź czym załadujesz te 400 himarsów, bo ich 2 pełne salwy kosztują połowę rocznego budżetu MON...

  3. Jac

   A pan horacjusz to jak się zna ? Bo takie realne potrzeby himarsow były szacowane na max 150 wyrzutni. Chyba pan horacjusz jeszcze znajdzie taki system wykrywania celów na 300 km aby te himarsy w liczbie 500 sztuk miały do czego strzelać tak codziennie , o kilka razy. Przy 20 himarsach Ukraińcy przetrzepali rosjan nielicho.

 19. LMed

  No cóż, Krab to marka i dowód, że Polak potrafi (hehe). Komuś to wyrażnie przeszkadza. Brak pojęcia czy gorzej?

  1. X

   No jak to komu? - Niemcom, Żydom, V kolumnie... hihihi Wszędzie wina , tylko nie w nas samych.

  2. LMed

   No tak X, przeszkadza naszym, że tak powiem.

  3. Mastermind

   Przeszkadza V kolumnie w Polsce, niestety ....

 20. Mondry015

  USA dostarczyły Ukrainie pociski Excalibur z ładowarką głowic EPIAFS która jest podłączona kablem do komputera balistycznego. Jak widzimy na filmach ładowarką trzeba dotknąć głowicy i wtedy ładowarka automatycznie wysyła dane komputera balistycznego czyli uzbraja głowice. USA używa nowy komputer balistyczny SBC single board computer którego software może być zintegrowane z Topazem

Reklama