Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Premier: ponad miliard dla Huty Stalowa Wola. Więcej Krabów, Borsuków i Raków

bwp Borsuk
bwp Borsuk
Autor. Mateusz Mitkow/Defence24

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Huta Stalowa Wola zostanie dokapitalizowana kwotą ponad miliarda złotych. Fundusze zostaną przeznaczone na zwiększenie zdolności produkcyjnych haubic Krab, nowych pływających BWP Borsuk oraz zmodyfikowanych samobieżnych moździerzy Rak.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Państwo polskie podejmuje ogromne zamówienia w polskich zakładach, w polskich fabrykach" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. "Dokapitalizowujemy, dajemy kapitał z budżetu państwa polskiego do polskich fabryk, polskich zakładów zbrojeniowych" - dodał. Premier powiedział, że dokapitalizowanie i realizacja wielkich zamówień zbrojeniowych stała się możliwa dzięki naprawie finansów publicznych.

Czytaj też

Premier podkreślił, że już podjąłdecyzję o dokapitalizowaniu "całego konsorcjum Huta Stalowa Wola" kwotą 600 mln złotych. Stwierdził, że to jest pierwsza transza, pierwsza rata. Kolejna rata to będzie 1,2 mld złotych, nie tylko w Stalowej Woli, ale też Autosanu kwotą 100 mln złotych, po to by "można było produkować niszczczyciele czołgów". Chodzi tutaj zapewne o niszczyciele czołgów Ottokar-Brzoza, na podwoziu pojazdu wielozadaniowego 4x4. Jako ich uzbrojenie wskazano w pierwszej kolejności przeciwpancerne pociski kierowane Brimstone.

Reklama

Czytaj też

Premier przyznał, że obecnie problemem na przykład w HSW jest pozyskiwanie pracowników. Dodał, że rząd zamierza lokować inwestycje zbrojeniowe zarówno tam, gdzie produkcja była rozwijana, jak i odtwarzać potencjał tam, gdzie wcześniej był on redukowany.

Autor. Ukrainian MoD

Jak powiedział premier, dokapitalizowanie zostanie przeznaczone na zwiększenie zdolności produkcji „supernowoczesnych" haubic Krab. „Dzisiaj zwiększyliśmy zamówienie do 48 sztuk, ale Huta Stalowa Wola jest w stanie produkować 50 Krabów rocznie". Produkcja haubic Krab będzie przeznaczona zarówno na potrzeby krajowe, jak i na eksport. Obecnie Kraby są używane bojowo na Ukrainie, znaczną liczbę dział z wyposażenia Wojska Polskiego przekazano w ramach pomocy wojskowej, a 54 kolejne haubice zamówiła Ukraina (częściowo będą dofinansowane z Unii Europejskiej).

Czytaj też

Z kolei zdolności produkcji Nowych, Pływających Bojowych Wozów Piechoty Borsuk zostaną zwiększone do 100 sztuk rocznie. Zwiększone mają być również możliwości produkcji moździerzy Rak, które mają być dostarczane w zmodyfikowanej wersji (może chodzić tutaj o zwiększenie zdolności środka ogniowego, ale i podwozie gąsienicowe). Z kolei w zakładach Jelcz będą powstawać platformy dla wyrzutni rakietowych, w tym typu HIMARS oraz K239 Chumoo.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (57)

 1. MaroNegro

  Czy ktos cos wie co z pomyslem na ciezkiego borsuka?

 2. Żmudzin

  Ciekawae dlaczego MON i Polskie Państwo przez lata nie zamawiało w Polsce i dopiero bombardowanie Kijowa zmieniło tę sytuację? Nikt nie wierzył, że Rosja może znakowy zatankować ? Niestety rządy PIS też nie dawały zleceń.

 3. Al.S.

  @LMed, Stać cię tylko na hejty i kąśliwe, choć frajerskie uwagi. Tak to jest, jak się bierze za zarabianie pieniędzy w sieci, bez odpowiedniego przygotowania się do tematu. Tak czysto pro publico bono, bo zawodowego wpisywacza nie mam zamiaru przekonywać. Kraby poszły na Ukrainę i w stanie posiadania WP zrobiła się dziura, wielkości około 2-letniej produkcji, wynoszącej 50 szt rocznie. Niewysłanie sprzętu oznaczałoby, że przejście w Medyce mielibyśmy na granicy z Rosją. Można było czekać kolejne 2 lata i w tym czasie nie mieć nic, można było ściągnąć na cito sprzęt z Korei, który jest niemal tożsamy logistycznie- działa różnią się jedynie wieżą. Podejrzewam, że nasi woleliby wysłać do UA właśnie K9, ale na to nie było zgody. Sprawa produkcji K9 u nas to była kolejna kwestia, która miała być dopiero negocjowana. Tak wygląda deal i nie rozumiem, jak można go nie rozumieć.

  1. wert

   teoria gorszego pieniądza potwierdzona w pełni. Był davienek który miał trochę w głowie a przynajmniej często do Wiki zaglądał teraz jest tylko prymitywny pustak

  2. Al.S.

   Tak to wygląda. Do powyższego wpisu dołożę jeszcze, że wcale bym się nie zdziwił, gdyby całe to gadanie o wielkich zakupach K9 i innego sprzętu było tylko grą, która miała obniżyć cenę właśnie tych haubic, których dostarczono. Widmo zakupu Chumoo dziwnie zaowocowało domknięciem umowy na Himarsy i to na polskim nośniku. K2 okazały się dobrym pretekstem do rozmów o SEPV4.. Wcale nie taki głupi ten rząd, jak to chcą przedstawić niektórzy.

  3. mick8791

   @Al.S przestań wypisywać bzdury, Po pierwsze podwozie do K9 nie jest tożsame z tym od Kraba. Pierwowzór został dość istotnie przeprojektowany pod nasze wymagania. Dodam, że podwozie do Kraba jest lepsze od tego do K9. Po drugie od początku było założenie takie, że kolejne kupowane Himarsy będą miały większy stopień polonizacji (tzn w ogóle będą miały) niż pierwszy dywizjon kupiony z półki. Stąd też poszedł odpowiednio skonstruowany LOR. Co więcej poszedł wcześniej niż ogłoszenie zakupu wyrzutni od Korei więc bądź łaskaw nie wypisywać tu bzdur, że koreański zakup cokolwiek zmienił odnośnie Himarsów! I jakie chłopie rozmowy o SEP4? Skąd Ty te bajki bierzesz? Zacznijmy od tego, że ta wersja jeszcze ostatecznie nie istnieje i nawet USA są ciągle na etapie wprowadzania do armii SEP3.

 4. RGB

  Byłbym ostrożny z optymizmem. Premier deklaruje że wspiera Kraba, ale na razie wszystko idzie według wcześniejszych zapowiedzi, czyli produkcja Kraba do 2025, a później K9. Zwiększono zamówienia na Kraba tylko o 48 sztuk, choć przyjmując z Korea ma dwukrotnie większe moce produkcyjne (co jest mało realne) jest miejsce na 200 Krabów, a nawet 300, jeśli wliczyć ubytek po Krabach przekazanych Ukrainie. Trzeba pamiętać że HSW musi wyprodukować do 678 K9, aż 508 specjalistycznych pojazdów wsparcia, bo K9 przyjadą "gołe". Słowa nic nie kosztują, Dobrze że HSW dostała dofinansowanie, ale równie mocno potrzebuje zamówień na konkretne ilości Krabów.

 5. LMed

  ALS chłopie, przypomnij sobie ten prymitywny hejt na Kraba gdy Korea miała nam zbudować przemysł obronny. Czyżbym się mylił, że brałeś w tym cyrku udział? No wiesz składak, silnik be..... Niezłe to było pajacowanie, no nie?

  1. Al.S.

   Kto hejtował, ten hejtował. Ja pisałem, że Krab kilkoma rozwiązaniami przewyższa K9 Mark I, między innymi posiadaniem APU, oraz elektrycznym, a nie hydraulicznym napędem wieży. Ale w kwestii "składactwa" Kraba hejterzy mieli rację - każdy element to licencja, za którą trzeba bulić spore kwoty. W związku z tym, być może produkcja K9 u nas byłaby bardziej opłacalna. Tego nie wiem, ale jeśli ją rozpoczną, to znaczy że tak właśnie jest. Kasa, misiu, kasa.

  2. RGB

   @Al.S. Nawet najwięksi korzystają z licencji. US Army nie wzbrania się przed licencjami, jest ich trochę nawet w samym Abramsie. Kluczową sprawą jest kontrola nad całością, wtedy poszczególne licencje można zastępować własnymi rozwiązaniami. Tak robią Koreańczycy, choćby w K2 zastępując niemiecką armatę własną, niemiecki silnik własnym, a teraz zamierzają wprowadzić nawet własną przekładnię. Tą drogą idą Koreańczycy od jakiś 25 lat, tą drogą idą Turcy od jakiś 15 lat i tą drogą powinniśmy iść my. Krab się wpisuje w ten schemat, bo każdego licencjodawcę można zastąpić innym, (oczywiście nie bezboleśnie, ale jednak). K9 to jest przypadek podobny do Rosomaka. Ostatnio u Wolskiego padła informacja że Hanwha zamierza zbudować fabrykę poza PGZ-tem więc może być jeszcze gorzej.

 6. Piotrgra

  Nasuwa się pytanie... Po co w takim razie haubice z Korei, skoro takie możliwości na HSW? Gdzie tu logika? Jeszcze bym zrozumiał kupowanie wersji z automatem ładowania ale kupowanie tego samego albo gorszego? Ech...

  1. Szogun

   Być może nie mogą się dogadać odnośnie drugiego etapu czyli rozbudowy własnych zdolności. One były ujęte tylko w umowie ramowej, wtedy priorytetem były zakupy interwencyjne. Skoro Korea nie chce się dzielić technologia to bierzemy co potrzebujemy na już i rozbudowujemy co mamy.

  2. Chyżwar

   @Szogun Chodzą słuchy, że nie mogą się dogadać odnośnie produkcji.

  3. Al.S.

   @Czyżwar,. Skoro nie mogą, cała sprawa wali ściemą od początku. Podnieśli raban w mediach, że będą ho-ho zakupy. No to Koreańczycy puścili swoje haubice ze stanu armii po kosztach..

 7. Tor

  Łaskawca daje miliard dla Huty za to TVP .... ma trzy miliardy. Widać co ważniejsze!

  1. Andybuba

   Bo liczy się zwycięstwo wyborcze w podboju kraju. A potem eksploracja tego nietrwałego w końcu podboju. To też wojna , gdzie Polska jest przedmiotem swego rodzaju okupacji.

  2. Kajko

   Wszytko jest ważne, informacja to również broń! Wystarczy spojrzeć w internecie na ten nowy serwis TVPWord, ma naprawdę bardzo dużo wyświetleń, do tego zbiera całkiem dobre opinie od zagranicznych oglądających, chyba o to właśnie chodzi!? Aby nasz kraj mógł przestawiać własny punkt widzenia.

 8. Ma_XX

  miliard zł na bezpieczeństwo, 2 miliardy na TV propagandę = widać priorytety

  1. arokey

   Dla czego podajesz nieprawdziwe info ? :-( Na TV 3 mld :-)))

  2. Kajko

   Co w tym takiego dziwnego!? Taki mamy świat, informacja to również broń! Przecież chyba nikt normalny, nie sądzi, może oprócz Lemingów, iż w Polsce główny wpływ na opinię publiczną będą miały zagraniczne media, jak w jakimś podrzędnym Bantustanie. Na przykład w Niemczech na telewizję rządową, czyli tak zwaną propagandę idzie co roku 8 miliardów, nie złotych tylko Euro, czyli ponad 38 miliardów złotych! Ciekawe dlaczego, i nikt tam nie robi afery? Ale Niemcy to poważne państwo, tam większość obywateli jest raczej ogarnięta, w Polsce jak niestety widać, jest cała masa zakompleksionych, łatwo sterowalnych durniów, którzy bez najmniejszego zastosowania, będą atakować wszystko co Polskie!

 9. Mlody12345

  dokapitalizowanie i realizacja wielkich zamówień zbrojeniowych stała się możliwa dzięki naprawie finansów publicznych... raczej z gigantycznego zadłużenia, Polska na kredyt...

  1. pl 1

   @Młody kasa to konkrety, przestańcie przynajmniej tu pitolić przekaz partyjny lub podajcie konkrety ile, gdzie, kiedy! przypomnę że jak wprowadzali 500+ też jęczeliście że pół roku - rok i bedzie u nas rumunia, a z tego co wiem to nawet oświecona francja poszła w tym kierunku. Dajcie ludziom pogadać o wojskowości (przynajmniej tu) a bagienko zachowajcie sobie na inne źródła przekazu europejskiego. Dobrego dnia!

  2. Polak Mały

   @pl1 1. wartości długu znajdziesz miedzy innymi na stronie ;https://www.bankier.pl/wiadomosc/Panstwowy-dlug-publiczny-na-koniec-III-kw-wzrosl-Resort-finansow-podal-dane-8455205.html 2. O wojskowości nikt gadać Tobie nie zabrania- nie zabraniaj więc też podnosić tematów z tym związanych. 3. "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi" 4. Dokapitalizowanie HSW przez rząd to miedzy innymi zasługa tych wszystkich którzy potrafili nie nie bali się skrytykować działania władz wobec miernych zamówień w poskim przemyśle w stosunku do zakupów z półki za granica i naciskali na władze ( miedzy innymi na tym portalu znajdziesz takie artykuły). Tu nie potrzeba klakierów którzy akceptują wszystko bo są za tą słuszną jedyną Partią. Gdyby wszyscy tak myśleli nie mieli byśmy Solidarności ( tamtej Solidarności)

  3. Kajko

   @Młody wracaj do szkoły i nie wypowiadaj się na tematy dorosłych. Według Eurostatu, zadłużenie Polski wynosi obecnie niecałe 50% PKB, czyli za obecnych rządów spada! Przypomnę tylko, iż za rządów poprzedników z Platformy Obywatelskiej zadłużenie Polski względem PKB wynosiło 56%. Do tego budżet państwa był w stagnacji! Przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej urósł jedynie o 30 mld zł. Mimo ogromnych cięć budżetowych, zamrożeniu pensji, podwyższeniu podatków oraz wieku emerytalnego, wyprzedaży ponad 950 spółek skarbu państwa, likwidacji Wojska Polskiego, likwidacja jednostek, brak modernizacji! Pytam się więc, gdzie z Polski wypływały te wszystkie pieniądze!? Skoro za obecnego rządu, budżet państwa urósł o ponad 300 miliardów złotych, czyli 10x więcej niż za poprzedników z PO!

 10. LMed

  Hmmm... Tyle kasy na te Kraby składaki paskudne do których surówek na lufy nie można dostać??? Czyżby jedna dostawa używek K9 zakończyła miraż o koreańskich nadziejach próżnych?

  1. VIS

   "Używek" w całym zamówieniu ma być 36 sztuk, wszystkie przed wysyłką mają zerowane resursy.

  2. LMed

   Maja po kilkanaście lat! A ty o cofaniu resursów opowiadasz? Jak nówki albo nawet lepiej, hehe. A APU mają?

  3. Al.S.

   @LMed, Stać cię tylko na hejty i kąśliwe, choć frajerskie uwagi. Tak to jest, jak się bierze za zarabianie pieniędzy w sieci, bez odpowiedniego przygotowania się do tematu. Tak czysto pro publico bono, bo zawodowego wpisywacza nie mam zamiaru przekonywać. Kraby poszły na Ukrainę i w stanie posiadania WP zrobiła się dziura, wielkości około 2-letniej produkcji, wynoszącej 50 szt rocznie. Niewysłanie sprzętu oznaczałoby, że przejście w Medyce mielibyśmy na granicy z Rosją. Można było czekać kolejne 2 lata i w tym czasie nie mieć nic, można było ściągnąć na cito sprzęt z Korei, który jest niemal tożsamy logistycznie. Podejrzewam, że nasi woleliby wysłać do UA właśnie K9, ale na to nie było zgody. Sprawa produkcji K9 u nas to była kolejna kwestia, która miała być dopiero negocjowana. Tak wygląda deal i nie rozumiem, jak można go nie rozumieć.

 11. Zygazyg

  Właśnie przeczytalem że Hägglunds który produkuje CV90 przeszedł na takt produkcyjny 1 pojazda na dzień przy załodze 1700 pracowników. Do 20201 produkowali jeden za 5-7 dni przy 800 ludziach załogi. Jak to się ma do HSW?

 12. NAVY

  Doprawdy nie rozumiem [ale rozumiem] Polską mentalność - oddajemy nowe wozy w to miejsce zakupując stare wozy a teraz zwiększamy możliwości produkcyjne naszych firm po ROKU ! Panie Premierze a nie można było tak od razu - od razu przekazać pieniądze na zwiększenie produkcji ? Rok w plecy ! A przecież można było tak normalnie to zrobić bez przepychanek - ale w Polsce nic nie można normalnie,bo zawsze jest kombinatorstwo bez przemyślenia ,bo jakoś to bedzie.

 13. Szwejk85/87

  Jeśli nie chcesz mojej zguby, o BOOOORSUUUKUUU !!!!!! napisz luby !!!

 14. Jac

  Ja panu premierowi ufam. Zawsze prawdę mówi a to udany Polski ład , a to kasa z kpo płynie, a izera nam już jeździ, w budowie jest prom i centralny port lotniczy, nowe haubice z Korei płyną itd.

 15. Eytu

  Przydałoby się mieć sto Pilic. Te sześć sztuk to śmiech na sali.

  1. Anty 50 C-cali

   Pytania do jednego "piechociarza" z Doświadczeniem w dowodzeniu dywizji z czołkami. Jakie miejsce zajmowało co w jego (i Siemoniaka) 14 programach operacyjnych z okazji roku...2014. POza 8-mioma bateriami patriot

  2. mick8791

   To nie jest 6 sztuk tylko 6 zestawów młotku. W sztukach to jest 36! A tak poza tym jakbyś uważał to byś wiedział, że zamówienie zostało zwiększone do 21 zestawów. Teraz przelicz to sobie na sztuki.

  3. Pablix

   Jeszcze raz, po polsku...

 16. OptySceptyk

  Rok po rozpoczęciu wojny zdecydowaliśmy się dofinansować część zbrojeniówki. Tak, jakoś, zaraz przed wyborami. Ruch dobry, bez wątpienia.

 17. rwd

  Dlaczego mają produkować skoro i bez tego dostają kasę?

  1. Anty 50 C-cali

   czy to Radio Wolna.....durnota?! Dlaczego mają produkować skoro dostana kasę z Ukrainy a częściowo "beknie" Unia dofinasowanie. Dlaczego Niemiaszki tak ochoczo wyskoczyli z zrobieniem tych 100 panzerHaubic......A Francuzi podobno wyłożyli swoją kasę na te Caesary. I niech, Tu w HSW produkują!!! Raz że utrą dzioby utyskiwaczom, na te "zabijacze" polskiej produkcji z Korei. Dwa : zabijanie odbywa się o taki Kupiansk, a nie obrzeża puszczy----kurpiowskiej

  2. mick8791

   To jest głupcze kasa na inwestycje i zwiększenie mocy produkcyjnych, a nie na przeżarcie!

 18. wert

  wygląda że i Raki pojadą lub już jadą. Powinny zrobić furorę- krótki czas reakcji/wsparcia. W 2017 podjęli decyzję o zwiekszeniu produkcji Krabów o 50% z założonych wcześniej 16szt na 24 szt. Nowa hala 5000 m2, centrum obróbcze kadłubów, wyposażenie, ludzie- zajęło to skromne 3 lata. Będą potrzebne kolejne nowe hale, nowe centra . Zrobienie fachury z nowo przyjętego pracownika to min 2 lata pracy

  1. Chyżwar

   Zaraz po nich pojadą Rośki. Potem F-16. Brawo. Bis.

  2. Anty 50 C-cali

   Chyżwar, chyżo klikaj do Nederlandii, TAM gdzie Zeleński złożył oficjalne zapytanie--- o te F-16. To się robi coraz ciekawsze, od odezwy nowego - po Borysie - premiera : "nic (nawet myśliwce!) nie jest wykluczone. Brawo , te pomysły centrum wsparcia dla "przodka Kraba", to ciekawe gdzie? Wieża , podobno identyczna z AS90!?

  3. wert

   Chyżwar@ koniecznie chcesz powalczyć (mam nadzieję) w Polsce. Setki Bucz Irpieniów, Bachmutów rozumiem że Tobie i Twojej rodzinie NIE będą przeszkadzały? Mimo to nie życzę ich

 19. Szwejk85/87

  Chciałbym wreszcie zobaczyć krótki film o czterech borsukach na poligonie....

 20. zibi

  Jak by ich nie znał to by jeszcze uwierzył, na kilka miesięcy przed wyborami., nie wiadomo skąd, nie wiadomo na co...., przelew z konta na konto, akurat wystarczy by uciszyć sumienia by nie krzyczeć za mocno w sprawie zakupów w korei czy juesej, na premie, dodatki, podwyżki czy odprawy będzie jak znalazł. A co później niech się kolejne ekipy martwią....

  1. Prawdziwy

   Dotacje są celowa tzn.mozna je wykorzystać tylko na konkretny cel, ksìęgowane na koncie(Planie Kont)083,084.Prawidłowosc wykorzystsnia srodkow bada : Biegły Rewident,NIK , -co kilka lat,UKS ,gdzie kontrolują/weryfikują Bilans Roczny.Czyli ,w żargonie " pieniadze są znaczone" i fizycznie nie sposób wydac je na inne cele niż okreslone w dotacji.Tak więc - spokojna Wasza rozczochrana!

  2. Anty 50 C-cali

   ....no taki jeden z poprzedniej ekipy gościł na Defence. Martwił się 2 tylko bateriami patriotów, gdy za jego ekipy w 2014 (to na rok przed wyborami) priorytetował ....8 bateri z tego juesej. Krzyczy bardzo na wot, bo on i Siemoniak ekipie Dudy pokazali kilkuset tylko , takich. A o zakupach w Korei tosz to szok: co frontowa Norwegia, Estonia, Finlandia widzi w tych niedobrych haubicach

  3. Vixa

   A ty płaczesz bo nie dostałeś?

 21. nyx

  HSW szuka pracowników i rozbudowuje hale produkcyjne, a w niezbyt odległym Lublinie stoją puste zakłady po Ursusie...

  1. bc

   Dokładnie mini Cegielski, hale co pamiętają czasy FSC jak nie przedwojennego COP niektóre wyremontowane, kawałek obróbki czy montażu na spokojnie mógł by się zmieścić w dodatku S19 już skończona.

 22. LukeNieSkywalker

  Czyżby wielkie plany z Koreą na Polonizacje K9 i 600 parę K9PL jednak nie urzeczywistniły się? Korea nie chcę jednak przekazać swojej technologii?

 23. ANDY

  eksport ... to jest sprzedaż za pieniądze .. a nie darowanie za darmochę ... w dodatku z pakietem szkoleniowym i dostarczniem amunicji

 24. Pitbull

  @Szczebelek, W normalnej gospodarce rynkowej jak zaklad ma zamowienie na 1000 Krabow to moze dostac pozyczke z banku na rozwoj lini produkcyjnej. Ale jak sie dostaje zamowienie na 48 Krabow to zaden bank nie wylozy pieniedzy na rozwoj nowych lini produkcyjnych gdy fabryka ma zamowienie tylko na roczna produkcje danego produktu. Dodatkowo zaden bank nie udzieli takiej pozyczki gdy uslyszy, ze zamawiajacy zamierza inwestowac kilkukrotnie wiecej pieniedzy w produkt konkurencji jakim jest K9A1 (PL).

  1. Prawdziwy

   Fajnie wiedzieć ,ze o tym ,co w Polsce macie mgliste pojecie.MF moze np.poprzez BGŻ udzielic gwarancji kredytu.O dotacji ,zamudzalem wpis,wyzej.

 25. Alibi

  Maksymalnie dwa lata i Putin sam poleci na Marsa.

Reklama