Siły zbrojne
GMLRS sięgnie dalej. Nowy pocisk w ogniu
Koncern Lockheed Martin poinformował o przeprowadzeniu testowego strzelania nowej generacji pociskiem GMLRS ER, na odległość ponad 135 km.
W krótkim komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych Lockheed Martin poinformował, że na poligonie White Sands z powodzeniem przeprowadzono próbę pocisku, który osiągnął odległość ponad 135 km. Osiągnięta donośność była więc zbliżona do zakładanej maksymalnej, bo ta ma wynosić co najmniej 150 km.
.@Lockheedmartin successfully tested its next-gen Extended-Range Guided Multiple Launch Rocket System in a 135+ km flight demonstration at @WSMissileRange.
— Lockheed Martin News (@lmnews) March 26, 2021
To już druga próba pocisku tego typu, przeprowadzona w ostatnim czasie. W trakcie wcześniejszego testu pocisk osiągnął około 80 km, po wystrzeleniu z wyrzutni HIMARS. Pociski GMLRS ER, podobnie jak standardowe GMLRS, mają być kompatybilne zarówno z wyrzutniami HIMARS (takie Polska zakupiła w programie Homar), jak i cięższymi M270 MLRS na podwoziu gąsienicowym. Te pierwsze mają przenosić jeden kontener z sześcioma takimi pociskami, te drugie – dwa z dwunastoma.
Realizacja programu GMLRS-ER została zatwierdzona w maju 2017 roku jako modyfikacja obecnego systemu (tzw. Engineering Change Proposal). Główna zmiana to nowy silnik rakietowy o podwyższonych parametrach, którego budowa jest możliwa m.in. dzięki nowym technologiom materiałowym. Wprowadzenie tych pocisków to odpowiedź na zagrożenie ze strony rosyjskiej artylerii rakietowej.
Czytaj też: Homar z polskim wsparciem i nowymi rakietami?
Obok US Army na pozyskanie tych pocisków zdecydowała się także Finlandia, która otrzymała zgodę Departamentu Stanu na zakup tego rodzaju uzbrojenia w lutym bieżącego roku. Helsinki mogą pozyskać do 35 pakietów wraz z 210 pociskami GMLRS-ER, w tym 25 przeznaczonych do rażenia celów powierzchniowych (150 rakiet), a także 10 z głowicami odłamkowo-burzącymi (Unitarnymi). Łączna, maksymalna wartość transakcji została wyceniona na 91,2 mln dolarów, przy czym miałaby ona objąć także usługi związane z prowadzeniem testów, wsparcia eksploatacji, integracji oraz wdrażania do służby. Finlandia ma na wyposażeniu około 22 gąsienicowe wyrzutnie M270 MLRS przeznaczone do użycia bojowego, pozyskane z nadwyżek armii holenderskiej.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105