Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Precyzyjna amunicja i nowoczesna broń na Defence24 DAY

Griffin GMLRS Smart, vulcano
Autor. Defence24

Podczas konferencji Defence24 DAY spółka Griffin Group Defence prezentowała m.in. kasetowe pociski rakietowe GMLRS SMArt (z samonaprowadzającymi się pociskami przeciwpancernymi) stosowane w wyrzutniach MLRS/HIMARS, amunicję precyzyjną 155 mm VULCANO naprowadzaną zarówno przez GPS oraz na odbitą od celu wiązkę laserową o zasięgu 70 km oraz sprawdzone na ukraińskim froncie granatniki przeciwpancerne rodziny RGW.

Reklama

GMLRS SMArt to precyzyjna amunicja firmy Diehl Defence przeznaczona do 227 mm systemów rakietowych M142 HIMARS i M270 MLRS. jest on przeznaczony do precyzyjnego niszczenia pojazdów opancerzonych nieprzyjaciela. W tym celu pocisk GMLRS SMArt wyposażony jest w głowicę kasetową, która przenosi cztery podpociski SMArt, także dostarczane przez Diehl Defence. Każdy podpocisk GMLRS SMArt wyposażono w dwuzakresowy zespół czujników – pracujących w podczerwieni i milimetrowym paśmie radiolokacyjnym. Gwarantuje to zarówno wysoką precyzję trafienia, jak i odróżnienie prawdziwego celu od pozornego. Zasięg maksymalny pocisków to co najmniej 85 km. Co ważne Diehl Defence współpracuje z Lockheed Martin, dzięki temu GMLRS SMArt jest w pełni kompatybilny z inną amunicją rakietową do wyrzutni HIMARS i MLRS i ich skomputeryzowanych systemów kierowania ogniem.

Reklama
Autor. Defence24
Reklama

Drugim z prezentowanych na stoisku firmy Griffin Group Defence pociskiem była amunicja treningowa LAR Training Rocket 110 mm, która znacznie obniża koszty szkolenia załóg zapewniając całkowitą tożsamość procedur z amunicją bojową. W tym celu wyrzutnie MLRS/HIMARS są wyposażane w specjalne wykładki, mieszczące po sześć 110 mm pocisków. Ta tania amunicja szkolna charakteryzuje się zasięgiem 6÷14 km (co pozwala na strzelanie nawet na małych poligonach), ich ćwiczebne głowice są bezpieczne dla otoczenia (nie stwarzają zagrożenia pożarowego, można nimi strzelać ponad innymi ćwiczącymi pododdziałami), można je ładować i odpalać pojedynczo, a głowica zapewnia efekt wizualny i dźwiękowy w miejscu trafienia co ułatwia ocenę wyników strzelania.

Drugim systemem precyzyjnej amunicji prezentowanym przez Griffin Group Defence była amunicja Vulcano opracowana wspólnie przez Leonardo oraz Diehl Defence. Jest ona dedykowana do haubic kalibru 155 mm, a jej zasięg maksymalny wynosi 70 km. Pociski Vulcano kalibru 155 mm mogą być kierowane za pomocą systemu INS/GPS z opcjonalną możliwością dodatkowego wykorzystania laserowego półaktywnego układu naprowadzania, bądź też bez systemu naprowadzania (Ballistic Extended Range).

Autor. Defence24

Griffin Group Defence to również dystrybutor urządzeń obserwacyjnych, namierzania celów francuskiego producenta - firmy Safran, jak JIM Compact czy Sterna. System Sterna służy do precyzyjnego namierzania celów. Składa się z urządzenia Sterna TNF wyznaczającego kierunek północy, statywu i urządzenia obserwacyjnego zapewniającego pomiar odległości oraz kąta elewacji do celu. Mogą być na nim montowane różne urządzenia obserwacyjne. Najbardziej wszechstronnym jest wielofunkcyjna lornetka JIM Compact posiadająca trzy kanały obserwacyjne: dzienny, do słabego oświetlenia oraz termowizyjny. Wyposażona jest ona również w dalmierz, pointer i GPS. Za pomocą systemu Sterna można wyznaczyć współrzędne celu z dokładnością TLE CE 90 CAT I. Uzupełnieniem systemu Sterna jest podświetlacz (desygnator/marker) celu DHY 208 firmy CILAS, który  może podświetlić cel dla amunicji precyzyjnej naprowadzanej na odbitą kodowaną wiązkę laserową. Urządzenia JIM Compact mogą być stosowane niezależnie lub w połączeniu z urządzeniem Sterna zapewniając pełne możliwości wskazywania celów dla amunicji precyzyjnej.

Autor. Defence24

Podczas tegorocznego Defence24 DAY na stoisku Griffin Group Defence prezentowane były również nowoczesne 9 mm pistolety maszynowe szwajcarskiego producenta - B&T AG. Pistolety maszynowe B&T APC9 PRO zasilane amunicją 9mm x 19, niezależnie od wersji działają w oparciu o zasadę wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego. Broń może być zasilana z prostych magazynków o pojemności 15, 20, 25 lub 30 nabojowych. Wszystkie manipulatory, przełącznik rodzaju ognia z bezpiecznikiem, zatrzask zamka i magazynka oraz niepowracająca składana dźwignia przeładowania, umieszczone są po obu stronach broni dostosowując ją dla prawo i lewo ręcznych strzelców. Niemal na całej długości broń od góry a także na godz. 3/6/9 wyposażona jest w szynę montażową Picatinny umożliwiającą zamocowanie niezbędnego osprzętu. Składane przyrządy celownicze występują jako dopełnienie celownika holograficznego EOTECH lub Aimpoint. Kolby, składane lub wysuwane, wyposażone w amortyzator odrzutu i podrzutu można dostosować do indywidualnych upodobań strzelca lub wykonywanego zadania. Dostosowane są także do prowadzenia ognia w ciężkich hełmach z przyłbicami. Lufy zakończone bagnetowym montażem tłumików dźwięku, również produkcji B&T AG.

W najnowszych rozwiązaniach zastosowano możliwości zasilania z magazynków Glock czy Sig Sauer po wymianie tzw. lower receiver (komora spustowa). Wersja B&T APC9 K wprowadzona została w ostatnim czasie na wyposażenie i uzbrojenie US Army.

Autor. Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama