Reklama

Krab strzela także koreańską amunicją

Pociski z rodziny MKM są produkowane w zakładach PGZ na licencji pochodzącej od podmiotów Grupy CSG.
Pociski z rodziny MKM są produkowane w zakładach PGZ na licencji pochodzącej od podmiotów Grupy CSG.
Autor. Czechoslovak Group / ZVS Holding

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda udzielił odpowiedzi na interpelację poselską Przemysława Wiplera dotyczącą kwestii transferu technologii i standaryzacji amunicji artyleryjskiej w Siłach Zbrojnych RP.

W drugiej połowie lutego do Kancelarii Sejmu wpłynęła interpelacja poselska nr 8272 autorstwa posła Przemysława Wiplera (Nowa Nadzieja) dotycząca kwestii transferu technologii i standaryzacji amunicji artyleryjskiej w Siłach Zbrojnych RP. Poseł pytał między innymi o zgodność produkowanych przez Polskę na słowackiej licencji pocisków 155 mm ze standardem NATO (tzw. JBMoU) i możliwość prowadzenia ognia przez sojusznicze haubice z jej wykorzystaniem, a także o kwestie wdrożenia tej licencji i ładunków miotających.

    Armatohaubica samobieżna Krab na poligonie podczas ćwiczeń Anakonda-23.
    Armatohaubica samobieżna Krab na poligonie podczas ćwiczeń Anakonda-23.
    Autor. kpr. Sławomir Kozioł / 18 Dywizja Zmechanizowana / zoom.mon.gov.pl

    W dniu 28 marca na ową interpelację odpowiedzi udzielił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda. Pisze w niej, że; Pozyskiwane przez Sił Zbrojne RP (SZ RP) 155 mm naboje przeznaczone są wykorzystania we wszystkich typach 155 mm haubic spełniających wymagania porozumienia Joint Ballistics Memorandum of Understanding (JBMoU), w tym w 155 mm haubicach samobieżnych Krab. Dostarczane do SZ RP 155 mm naboje nie są ukompletowane w ładunki miotające produkcji słowackiej, ponadto zapewniają maksymalny zasięg co najmniej 30 km. Kończąc, pragnę poinformować, że amunicja produkcji koreańskiej może być używana także w haubicach samobieżnych Krab.

    Reklama

    MON potwierdził więc, że polska amunicja może być wykorzystywana zarówno w Krabach, jak i w innych haubicach, z kolei polskie działa mogą również strzelać koreańską amunicją (pozyskaną w ramach dwóch pakietów wraz z haubicami K9A1 i K9A1/K9PL). W tej sprawie warto odesłać też do tekstu autorstwa redaktora Antoniego Walkowskiego, którego autor wyjaśnił szereg kwestii związanych ze standaryzacją amunicji.

    Reklama
    WIDEO: ASDA 2025: Aselsan jest przygotowany do współpracy z Polską
    Reklama

    Komentarze (4)

    1. XXL

      A K9 strzela tylko Koreańska amunicją.. Działka FA50 strzelają tylko Koreańską amunicją. K2 strzelają tylko Koreańska amunicja, K239 też strzelają tylko koreańską amunicją. To zapewne bardzo ułatwi zaopatrzenie Polskiej Armii na wypadek ,,W,,.

      1. Prezes Polski

        Skąd masz takie sensacyjne wiadomości?

      2. radziomb

        XXL. prawie Pol Europy kupuje Koreanskie uzbrojenie wiec nie boj sie. bedzie od kogo brac ... poza tym skoro Mihi29 strzelaja Jdamami i Hemmerami z francji to nie ma rzeczy niemozliwych

      3. Essex

        Pol Europy???? No pojechsles...caly swiat!!!

    2. kapiszon.

      Jeśli dojdzie do podpisania w tym tygodniu umowy ,będziemy produkować pociski 155mm na liniach produkcyjnych Republiki Koreii.

      1. user_1050711

        @kapiszon. A ile set tysięcy sztuk rocznie ? Oraz czemu koreańską tak, a polską amunicję precyzyjną nie ?

      2. Davien3

        A niby jakim cudem? Jak Polska z Korei nie kupuje ich pocisków.

    3. Seb66

      Opowiem wam historie: dawno dawno temu wybuchła na Ukranie wojna. Mijały lata, wojna toczyła się ze zmiennym powodzeniem. Dumna Polska zaczęła.....myśleć. Minęło kolejnych parę lat, a dumna Polska nie kupiła ANI 1 szt amunicji precyzyjnej do swoich 300 haubic. Zwykłej z resztą też, bo ją zamówiła, z dostawą za 10 lat!! Gdy wojna stanęła na granicy , zaczął się w Polsce ruch: generałowie odpowiedzialni za artylerię i ich rodziny uciekli za granice. Koniec opowieści.

    4. Essex

      Co najmniej 30km???? To jakies zarty?????

    Reklama