Przemysł Zbrojeniowy

Indie: pierwszy niszczyciel P15B przekazany marynarce wojennej

Fot. Rzecznik prasowy marynarki wojennej Indii, Twitter
Fot. Rzecznik prasowy marynarki wojennej Indii, Twitter

Indyjska marynarka wojenna z zadowoleniem przyjęła przekazanie jej pierwszego niszczyciela rakietowego Projektu 15B. Jednostki tego typu mają poprawić możliwości operacyjne floty, ale przede wszystkim wpisać się w szersze plany modernizacyjne sił morskich tego państwa, co najważniejsze w znacznym stopniu bazujące na własnych stoczniach oraz ich rozwoju.

Indie chwalą się przekazaniem do tamtejszej marynarki wojennej pierwszego niszczyciela rakietowego P15B, który ma być zbudowany z wykorzystaniem technologii zmniejszających wykrywalność jednostki (stealth). Okręt otrzymał nazwę INS Visakhapatnam i został zbudowany przez krajową stocznię Mazagon Dock Shipbuilders Limited z siedzibą w Bombaju. 28 października przejęła go już oficjalnie indyjska flota, zaś do służby ma wejść w grudniu tego roku. Trzeba zauważyć, że wokół projektu nowego niszczyciela doszło do nieplanowanych opóźnień, a przecież planowano, że wszystkie zamówione jednostki będą gotowe do 2024 r.

Jednakże, indyjskie władze podkreślają znaczenie tego wydarzenia, gdyż ma to być symbol zwiększonego nacisku na współpracę z własnym przemysłem stoczniowym oraz szerzej obronnym jeśli chodzi o modernizację indyjskich sił morskich. Te zaś potrzebują szeregu inwestycji wraz z rosnącym niemal z miesiąca na miesiąc zapotrzebowaniem na nowe okręty, pozwalające na działanie w skomplikowanej sytuacji geostrategicznej współczesnego Indopacyfiku. Szczególnie, że współcześnie punktem odniesienia nie jest tylko sama marynarka wojenna Pakistanu (jak to miało miejsce przez ostatnie lata), ale w coraz większym stopniu także (lub być może przede wszystkim) gwałtownie rozbudowujące się siły morskie Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Trzeba również zaznaczyć, że zamawianie okrętów w indyjskich stoczniach wpisuje się w długofalową strategię rządu w New Delhi, która ma pozwolić otrzymywać znaczną część uzbrojenia i wyposażenia dedykowanemu całym siłom zbrojnym w oparciu o krajowe rozwiązania technologiczne. Przez co będzie budowana baza własnych rozwiązań technologicznych, ale też ograniczone ma być swego rodzaju uzależnienie od zewnętrznych dostawców i łańcuchów dostaw.

W przypadku okrętu Visakhapatnam w indyjskich mediach zauważa się przede wszystkim jego uzbrojenie służące do zwalczania celów powietrznych. Pojawienie się okrętów tego typu ma wpłynąć na lepszą gotowość operacyjną floty. Zaś Xavier Vavasseur z „Naval News” podkreśla, że przekazany niszczyciel należy do grupy czterech okrętów tego typu zamówionych przez indyjską marynarkę wojenną. Obrok INS Visakhapatnam, niszczyciele rakietowe P15B będą reprezentowane w tamtejszej marynarce przez jednostki nawodne oznaczone jako Mormugao, Imphal i ostatni zamówiony Porbandar. Według „Naval News” INS Visakhapatnam i wspomniane kolejne okręty charakteryzują się długością 163 m i szerokością 17,4 m, wypornością 7300 ton. Napędzające je cztery turbiny gazowe mają zagwarantować prędkość przekraczającą nawet 30 węzłów.

Według Xaviera Vavasseur, analogicznie jak w przypadku okrętów P15A, P15B będzie wyposażony w 32 pociski przeciwlotnicze Barak 8 (wystrzeliwane z wyrzutni pionowego startu VLS), a także 16 pocisków samosterujących BrahMos zdolnych do rażenia celów na wodzie i lądzie. Oprócz tego jednostki tego typu mają być wyposażone w torpedy, uzbrojenie do zwalczania okrętów podwodnych, ale też systemy lufowe na czele z działem kal. 76 mm. Jednostka ma mieć także wyposażenie pozwalające na operowanie w warunkach oddziaływania współczesnych systemów walki radioelektronicznej. Na pokładzie będzie możliwość bazowania dwóch śmigłowców pokładowych. W przypadku zaawansowanego wyposażenia okrętu i jego uzbrojenia widać bardzo dobrze zarówno otwartość na kooperację z różnymi producentami z całego świata, ale też myślenie o potrzebach własnych programów zbrojeniowych np. BrahMos.

Nowe niszczyciele P15B mają być wkomponowane w siły morskie rozbudowywane już na bazie niszczycieli P15A Kalkuta (w służbie znajdują się już INS Kalkuta, Kochi i Chennai), ale też korwet P28 Kamorta dedykowanych zwalczaniu okrętów podwodnych przeciwnika czy też fregat P17 Shivalik i najnowsze P17A Nilgiri. Trzeba też wspomnieć o lotniskowcu IAC-1 typu Vikrant, który odbywał testy morskie, by w następnym roku wejść do służby. W przypadku rozwoju marynarki wojennej Indie ściśle współpracują z rosyjskimi biurami konstrukcyjnymi oraz tamtejszym przemysłem stoczniowym. Symbolem tego jest budowa fregat typu Talwar.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/polityka-obronna-i-bezpieczenstwa-narodowego-nowej-zelandii-w-xxi-wieku/
Reklama 

Komentarze