Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

IDEX 2021: systemy bezzałogowe od Hanwha Defense

Fot. Hanwha Defense
Fot. Hanwha Defense

Jak poinformował koncern Hanwha Defense, na tegorocznych międzynarodowych targach zbrojeniowych IDEX-2021 zobaczyć można szeroką gamę jej produktów, w tym przede wszystkim różnego rodzaju wojskowe systemy bezzałogowe.

Targi IDEX-2021, które są największą wystawą zbrojeniową na Bliskim Wschodzie i jedną z największych na świecie, odbywają się w dniach 21-25 lutego br. w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w Abu Zabi. Hanwha Group w ostatnich latach intensywnie rozwija swoją obecność na świecie, co owocuje wieloma kontraktami eksportowymi dla odbiorców zagranicznych. W tym roku na wspomnianych targach prezentuje eksportową ofertę swoich systemów bezzałogowych i wozów bojowych.

Po raz pierwszy publicznie za granicą prezentowany jest wielozadaniowy bezzałogowy pojazd lądowy Multi-Purpose Unmanned Ground Vehicle (MPUGV). Rozwój tego systemu został zakończony w 2019 roku w ramach państwowego projektu, którego celem było opracowanie robota lądowego. Jego głównym zadaniem jest wsparcie pododdziału piechoty w działaniach bojowych na polu walki. Może być zarówno zdalnie sterowany (w tym za pomocą drona) jak i działać w trybie autonomicznym (w tym trybie follow me oraz po zleconych punktach) i wykonywać zadania na polu walki takie jak ewakuacja rannych, rozpoznanie, transport czy wsparcie ogniowe.

image
Reklama

Pojazd ten został zaprojektowany w układzie 4 × 4 i wykorzystuje silnik elektryczny, dzięki czemu przy masie ok. 1,5 tony może osiągać prędkość maksymalną do 30 km/h. Pojazd ma ładowność na poziomie 200 kg i może pracować bez przerwy przez 14 godzin. Wóz został wyposażony w zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenie, które może być uzbrojone w uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm oraz granatnik automatyczny kal. 40 mm. Jest wyposażony także w akustyczny system automatycznego namierzania celów.

Na targach prezentowany jest także nowy, lekki zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (ZSMU) będący autorskim rozwiązaniem zaprojektowanym przez Hanwha Defence. Wspomniany system waży zaledwie 130 kg i może zostać zintegrowany z dowolnym typem wozu bojowego od lekkich wielozadaniowych pojazdów opancerzonych przez transportery opancerzone po czołgi podstawowe. Jego uzbrojenie stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy K6 kal. 12,7 mm lub granatnik automatyczny K4 kal. 40 mm, choć potencjalnie może on zostać uzbrojony w dowolną broń tej klasy. Spółka chwali się, że jest też jedyną w Korei Południowej, która opracowała i produkuje własne ZSMU na potrzeby szybkich okrętów patrolowych i pływających wozów bojowych odpowiednio dla południowokoreańskiej marynarki wojennej i piechoty morskiej.

Jeśli chodzi o ciężkie wozy bojowe to Hanwha Defence zaprezentowało szeroką ofertę swoich produktów w tym segmencie lądowym. Wśród nich można wymienić modele armatohaubicy samobieżnej K9 Thunder wraz z wozem amunicyjnym K10, bojowy wóz piechoty AS21 Redback, kołowy transporter opancerzony Tigon 6 × 6 oraz samobieżny artyleryjsko-rakietowy zestawy przeciwlotniczy K30 Biho. Pierwszy z nich cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców eksportowych, co zaowocowało już pozyskaniem tego systemu przez aż sześć państw oraz zainteresowaniem wielu innych. Drugi z nich bierze udział w finale programu dotyczącego pozyskania nowego australijskiego bojowego wozu piechoty. Dwa ostatnie systemy są obecnie intensywnie promowane na rynkach zagranicznych, a system Biho został już zakupiony przez południowokoreańską armię.

Reklama

Komentarze

    Reklama