Rosyjska zbrojeniówka na IDEX 2021

23 lutego 2021, 13:55
ORLAN - 10E
Orlan-10E. Fot. Rostec
Reklama

Jak poinformowała rosyjska korporacja Rostec, na tegorocznych międzynarodowych targach zbrojeniowych IDEX-2021 prezentowane są najnowsze produkty rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Targi IDEX-2021, które są największą wystawą zbrojeniową na Bliskim Wschodzie i jedną z największych na świecie, odbywającą się w dniach 21-25 lutego br. w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w Abu Zabi. Na wspomnianym wydarzeniu Rosjanie prezentują ujednoliconą wystawę narodową na hali nr 12 o powierzchni ponad 1200 mkw. Za organizację jej odpowiada część Rostec zajmującą się sprzedażą zagraniczną - spółka Rosoboronexport. Wśród spółek wystawiających się na wspomnianych targach można wymienić takie jak: holding broni precyzyjnych Rostec, UrwalWagonZawod (UWZ), Kałasznikow, Technodinamika, Szwabe, Awtomatika czy Ruselectronics.

W ramach ekspozycji Rostec są prezentowane liczne nowe rosyjskie systemy uzbrojenia. Wiele z nich wcześniej nie było demonstrowanych za granicą. Jednym z nich jest najnowszy rosyjski czołg podstawowy T-14 Armata, który po raz pierwszy jest publicznie prezentowany w postaci makiety poza Rosją potencjalnym odbiorcom zagranicznym. Na wystawie pokazywane są także dwie podstawowe wersje ciężkich kołowych wozów bojowych z rodziny Bumierang, a w tym m.in. kołowy transporter opancerzony K-16 i kołowy bojowy wóz piechoty K-17. Swoją premierę ma także pływający transporter opancerzony BT-ZF.

image
Reklama

Po raz pierwszy publicznie prezentowany jest nowy pojazd specjalistyczny od UWZ - wóz inżynieryjny UBIM. Jest to uniwersalna konstrukcja, która może wykonywać kilka różnych zadań inżynieryjno-saperskich jednocześnie, a dzięki opancerzeniu może prowadzić je w warunkach bojowych pod ogniem. Kolejną premierą jest samobieżny artyleryjsko-rakietowy zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1M, która jest wersją eksportową opracowaną na podstawie doświadczeń z ostatnich konfliktów zbrojnych.

Koncern Kałasznikow prezentuje z kolei po raz pierwszy karabinek automatyczny AK-19 zasilany amunicją kal. 5,56 × 45 mm. AK-19 bazuje konstrukcyjnie i jest wersją rozwojową karabinka automatycznego AK-12, który został przyjęty na uzbrojenie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w 2018 roku. Zainteresowanie tym karabinkiem miało wyrazić już wiele potencjalnych odbiorców eksportowych na Bliskim Wschodzie, którzy wykorzystują już w swoich siłach zbrojnych jako standard amunicję NATO. Kolejną premierą jest "inteligentna" strzelba samopowtarzalna MP-155 Ultima. Kałasznikow prezentuje też po raz pierwszy za granicą poduszkowiec Huska-10, który jest największym na świecie cywilnym poduszkowcem z elastycznymi płetwami dennymi. Konstrukcja ta może poruszać się zarówno po wodzie jak i lodzie, śniegu czy nawet ziemi.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Ivan Onucow
sobota, 27 lutego 2021, 17:46

Rosjanie zaprezentowali origami. Chodza sluchy ze mial byc prezentowany prawdziwa spzet ale radzieckiej zbrojeniowki nie bylo stac finansowo na jego wystawienie, a spzzet mogl zostac nawet zajety pod poczet dlugu

jonbakari
środa, 24 lutego 2021, 00:31

ta makieta to z gliny czy z papieru?

ein
wtorek, 23 lutego 2021, 23:05

Zwróćcie uwagę, że pokazują i namawiają do zakupów na sprzęt NIE WPROWADZONY DO krasnej armii. Czyli gonią w piętkę. Pomijając nawet zasadę, że nikt nie kupi czegoś wcześniej nie zamówionego i używane przez kraj - producenta, to widać wyraźnie że to desperacka, żałosna próba szukania dewiz, żeby jakoś dźwignąć chylący się ku upadkowi mafijno-zdegenerowany twór (Federacja Rosyjska). Nie mają kasy by to wszystko ciągnąć, nie są w stanie zamówić sami w takiej liczbie, by to się w ogóle kalkulowało (także w zakresie rozwoju i udoskonalania). Doskonałe wieści. Jeszcze lepsze jest to, że tegoroczny IDEX miał być takim "być-nie być" po zeszłorocznym załamaniu sprzedażowym ruskiej zbrojeniówki. A tu klapa, nic z tego nie wyszło bo nikt nie chce wirtualnego bumieranga, kurgańca, armaty co to w fazie prototypowej dalej tkwi, latadeł takoż nikt, no klęska jest. Pewnie cenowo już nie są konkurencyjni, tani, a na pewno wypadają żałośnie źle w porównaniu z Chińczykami. No ale sami radośnie do tego doprowadzili i tylko się cieszyć, że tak szybko wypadają z gry. Jeszcze tylko parę lat, posucha, rozpad i pod chińskim butem. Pewnie będą zginać karki jak przed mongołami onegdaj. Mają to we krwi.

cierpliwy_inaczej
wtorek, 23 lutego 2021, 21:59

Polska wystawiła najnowszy śmigłowiec HuHu 25 Maciar, niewidzialny okręt Miecznik, oraz karabinek Grat.... Całość naszej wystawy uzupełniły opancerzone Honkery pożyczone od cywilnych kolekcjonerów.

Bobi
poniedziałek, 8 marca 2021, 04:28

Hahaha. Prawda matka!!!

yar
środa, 24 lutego 2021, 15:30

Jak byś więcej myślał i czytał, a nie pisał głupoty to byś wiedział, że jednak coś wystawialiśmy. A nawet podpisane zostały kontrakty. Ale klęskę sprzedażową i wizerunkową Rosjan trzeba przykryć prymitywna propagandą...

druzus
wtorek, 23 lutego 2021, 19:10

Czy może ktoś wie ile metrów na tej międzynarodowej wystawie ma Polska? Myślę ,że znacznie więcej aniżeli Rosja patrząc na naszą potęgę w opluwaniu innych...

:0
wtorek, 23 lutego 2021, 22:00

1,5 m 2

Monkey
wtorek, 23 lutego 2021, 17:30

Fajnie. A teraz czekamy na kotrakty... Bo z tym może być problem.

GB
wtorek, 23 lutego 2021, 16:55

Armata i Bumierang to są chociaż w modelach, a innego bardzo ważnego wozu nawet w modelu nie ma, czyli gąsienicowego bwp Kurganiec.

dim
środa, 24 lutego 2021, 04:16

Kurgańce, w niedużej liczbie, jeżdżą już od dawna. Jest o tym nawet trochę filmów.

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:57

Rosja dostała pierwszą grupe do testów w 2019r wiec jakie od dawna;))

GB
środa, 24 lutego 2021, 09:57

Uzupełniając - w 2020 żaden Kurganiec nie trafił do służby. Oficjalne plany na 2021 roku mówią o zakupie 120 BMP-3 i modernizacji 280 BMP-2. Doczytaj.

GB
środa, 24 lutego 2021, 09:54

Kurgańce mają wady co sami Rosjanie przyznali i NIE SĄ wprowadzane do służby i produkcji. Kupują różne BMP-3 (kuriozum bwpa) i modernizują BMP-2.

Davien
wtorek, 23 lutego 2021, 15:10

No ten poduszkowiec to wyglada jak pomniejszony amerykański LCAC

Tweets Defence24