Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Francja wdraża wojenną gospodarkę. Więcej dział, amunicji i rakiet

Caesar 6x6.
Caesar 6x6.
Autor. Nexter Group/Twitter

Francuski minister obrony Sebastien Lecornu przedstawił w środę nową strategię Francji w dziedzinie obronności. Minister zapowiedział zwiększenie produkcji broni dla francuskiej armii, poinformował w czwartek „Le Monde”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Lecornu zapowiedział w środę zwiększenie produkcji broni, by zapewnić dostateczne zasoby francuskiej armii. Zaznaczył, że „wiele miliardów euro" ma zostać przeznaczonych na zapewnienie zapasów amunicji. Nowy budżet miałby zapewnić produkcję 15 000 kompletnych naboi artyleryjskich (pocisk plus modułowy ładunek miotający) na potrzeby francuskiej armii.

Czytaj też

Firma Nexter, odpowiedzialna za produkcję haubicoarmat Caesar, produkująca obecnie 4 działa na miesiąc, obiecała podwyższyć produkcję do 8 haubic na miesiąc w 2024 roku. Minister Lecornu podkreślił również konieczność skrócenia czasu produkcji rakiet MBDA Aster z 40 do 18 miesięcy. Rakiety Aster są używane m.in. w zestawie SAMP/T, jaki ma zostać przekazany Ukrainie. Produkcja pocisków Mistral ma do 2025 roku wzrosnąć dwukrotnie - z 20 do 40 miesięcznie (do 480 rocznie).

Reklama

Czytaj też

Przedsiębiorstwo Eurenco, produkujące proch do amunicji, zapowiedziało w środę przeniesienie swojej fabryki do Francji. W komunikacie informowało ono o planie zwiększenia zdolności produkcji elementów ładunków miotających do haubic 155 mm. Fabryka miałaby zapewnić produkcję 1200 ton prochu, co pozwoli na wyposażenie rocznie 500 000 modułowych ładunków miotających. Z reguły do pojedynczego strzelania pociskiem 155 mm wykorzystuje się kilka takich ładunków.

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (3)

  1. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    My chyba nie mamy produkcji prochów bazowych i jak USA zechce wesprzeć Ukrainę, to taką fabrykę produkującą, w bezpiecznym miejscu, w pobliżu miejsca długich walk mogą ulokować w Polsce. A przy okazji fabrykę amunicjj do haubic.

  2. rwd

    Na razie ostrożnie z asekuracją 2-3 lat ale widać, że Francuzi chcą trzymać rękę na pulsie, by odwołać wszystko, gdy wojna skończy się szybko albo szykować się do długiej wojny z nieprzewidywalnym zakończeniem.

  3. rED

    Wreszcie coś drgnęło...

Reklama