Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2024: Francuski Cezar kupiony przez Armenię [AKTUALIZACJA]

Minister obrony Armenii Suren Papikyan oraz jego francuski odpowiednik Sébastien Lecornu.
Minister obrony Armenii Suren Papikyan oraz jego francuski odpowiednik Sébastien Lecornu.
Autor. Sébastien Lecornu/X

Podczas paryskich targów Eurosatory 2024 została zawarta umowa pomiędzy Francją a Armenią na zakup 36 systemów artyleryjskich CAESAR kal. 155 mm. Jest to kolejny zakup francuskiego uzbrojenia przez Erywań.

Aktualizacja 20.06 13:09

Pojawiły się dodatkowe informacje dotyczące pozyskania przez Armenię armatohaubic CAESAR, których to kupić miano 36 egzemplarzy. Co więcej, ich dostawa ma być bardzo sprawna, ponieważ zakłada dostarczenie pełnej puli pojazdów w terminie 15 miesięcy od podpisania umowy. Nie jest wiadome, czy tak szybkie dostawy podyktowane są efektem coraz sprawniejszej produkcji Cezarów (na ten moment 6 sztuk co miesiąc), czy też doszło do drobnych zmian w terminarzu dostaw dla innych klientów.

O chęci sprzedaży do Armenii francuskiej artylerii (i nie tylko) pisaliśmy w grudniu zeszłego roku, kiedy to podczas posiedzenia francuskiej komisji obrony senatorowie mieli dyskutować na temat takiej możliwości. Co więcej, już w listopadzie miano wydać zgodę na ewentualny transfer Cezarów w obecnie trwającym roku. Oprócz tego poruszony wtedy został temat wysłania zakupionych przez Erywań kolejnych pojazdów opancerzonych Bastion, systemów OPL Mistral 3 oraz radarów GM200. Jak widzimy, temat ten doczekał się realizacji podczas najważniejszych dla Francuzów targów uzbrojenia, które tym samym stają się kolejnym krokiem w ekspansji tego bardzo popularnego system artyleryjskiego. Co kluczowe dla sprawy, jego produkcja w zeszłym roku gwałtownie wzrosła i będzie jeszcze rosnąć.

Reklama

Nie jest wiadome, jaki dokładnie wariant pozyskuje Armenia oraz w jakiej liczbie. Przedstawiony na zdjęciu z ministrami Armenii i Francji model to wariant Mk.I jaki obecnie jest najliczniejszą odmianą Cezara. Może to sugerować, że nabyto tę wersję jako fabrycznie nową lub też pozyskano pojazdy używane z zasobów Wojsk Lądowych Francji (fr. Armée de terre). Być może Francja zdecyduje się na zastosowanie modelu sprzedaży znanego z transakcji dotyczących samolotów Rafale? W takim przypadku część sprzedanych Cezarów pochodziłaby z francuskiej armii, która otrzymałaby w ich miejsce wariant nowszy określany mianem Mk II/NG. Pozostałe wozy stanowiłby te fabrycznie nowe, tym samym uzyskując złoty środek w kwestii ceny oraz czasu dostawy.

Czytaj też

W przypadku Armenii kolejny zakup środków artyleryjskich jeszcze bardziej zwiększyłby zdolności tamtejszych artylerzystów, którzy mogliby pożegnać postsowieckie rozwiązania, zastępując je indyjskimi i francuskimi. Dotychczas armeńskie Siły Zbrojne zakupiły od Indii m.in. ciągnione haubice ATAGMS w liczbie 84 egzemplarzy, kołowe systemy artyleryjskie MArG 155 w liczbie odpowiadającej wyposażeniu czterech lub pięciu pułków (po 18-20 pojazdów w jednym), czyli 72-100 haubic, oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych Pinaka (96 wyrzutni).

Czytaj też

CAESAR (Camion Équipé d’un Système d’Artillerie) to francuska armatohaubica samobieżna o trakcji kołowej produkowana przez KNDS Nexter (niegdyś Nexter Group). Jest przystosowana do montażu na podwoziach różnych samochodów ciężarowych w układzie 6x6 lub 8x8, zgodnie z wymaganiami klienta. Najczęściej stosowanymi nośnikami są Renault Sherpa 5, Mercedes-Benz Unimog (oba 6x6) oraz Tatra 815-7 (8x8). CAESAR posiada uzbrojenie główne kalibru 155 mm z lufą L/52 (o długości ok. 8 metrów), którego maksymalna donośność wynosi ponad 40 km podczas strzelania pociskami odłamkowo-burzącymi z gazogeneratorem dennym. CAESAR korzysta z szerokiej gamy amunicji kompatybilnej z JBMoU, w tym klasycznej odłamkowo-burzącej, przeciwpancernej BONUS oraz nowych kierowanych pocisków Katana 155 mm.

Reklama

Zapas amunicji w wariancie francuskim, na podwoziu Renault (Arquus) z napędem 6x6, wynosi 18 pocisków wraz z ładunkami miotającymi. Dotychczas powstało ponad 300 egzemplarzy tego systemu. Trafił on na wyposażenie Sił Zbrojnych Francji, Arabii Saudyjskiej, Tajlandii, Maroka, Indonezji oraz Ukrainy. W niedalekiej przyszłości wejdzie do służby w Belgii oraz na Litwie. Z użytkowania tego systemu zrezygnowała Dania, przekazując Ukrainie wszystkie 19 egzemplarzy z własnych sił zbrojnych.

Francuski system artyleryjski CAESAR Mk.II.
Francuski system artyleryjski CAESAR Mk.II.
Autor. KNDS France
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama