Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Produkcja CAESAR-ów zwiększona trzykrotnie

Autor. Sébastien Lecornu/X

Francuski minister obrony Sebastien Lecornu odwiedził fabrykę należącą do koncernu KNDS Nexter (niegdyś Nexter Group), w której zwielokrotniono produkcję systemów artyleryjskich CAESAR, zarówno na potrzeby francuskiej armii, jak i na eksport.

Reklama

Decyzję o zdecydowanym przyspieszeniu dostaw armatohaubic samobieżnych CAESAR podjął prezydent Francji Emmanuel Macron latem ubiegłego roku w konsekwencji pilnego przekazania Ukrainie 18 egzemplarzy tego systemu. Krok ten ma umożliwić nie tylko uzupełnienie stanów w Wojskach Lądowych Francji (fr. Armée de terre), ale także zwiększenie mocy produkcyjnych w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania rynków eksportowych.

Reklama

Z początku produkcja przyspieszała bardzo powoli, co rodziło obawy o fasadowość tych deklaracji i planów. Jednak efekty podjętych w ubiegłym roku działań powoli stają się widoczne. Zwiększono alokację CAESAR-ów, które mają trafić Ukrainę, a francuskie siły zbrojne otrzymały 2 pierwsze wozy, które zastąpią te przekazane w ramach pomocy wojskowej na rzecz Kijowa. Do końca roku Armée de terre otrzyma jeszcze 4 egzemplarze. Obecna wydajność fabryki ma sięgać 4-6 pojazdów na miesiąc, jednak docelowo liczba ta ma wzrosnąć do 8 sztuk.

Nasze zespoły były w stanie zmobilizować się i wykazać szybkością, aby przejść do gospodarki wojennej. Czas dostawy armatohaubic CAESAR do Sił Zbrojnych skrócił się o połowę i udało nam się potroić tempo produkcji.
KNDS Nexter

CAESAR to francuska armatohaubica samobieżna o trakcji kołowej produkowana przez KNDS Nexter (niegdyś Nexter Group). Jest przystosowana do montażu na podwoziach różnych samochodów ciężarowych w układzie 6x6 lub 8x8, zgodnie z wymaganiami klienta. Najczęściej stosowanymi nośnikami są Renault Sherpa 5, Mercedes-Benz Unimog (oba 6x6) oraz Tatra 815-7 (8x8).

Reklama

CAESAR posiada uzbrojenie główne kalibru 155 mm z lufą L/52 (o długości ok. 8 metrów), którego donośność wynosi ponad 40 km podczas strzelania pociskami odłamkowo-burzącymi z gazogeneratorem dennym. CAESAR korzysta z szerokiej gamy amunicji kompatybilnej z JBMoU, w tym klasycznej odłamkowo-burzącej, przeciwpancernej BONUS oraz nowych kierowanych pocisków Katana 155 mm. Zapas amunicji w wariancie francuskim, na podwoziu Renault z napędem 6x6, wynosi 18 pocisków wraz z ładunkami miotającymi.

Czytaj też

System artyleryjski CAESAR.
System artyleryjski CAESAR.
Autor. Fot. Selvejp/GNU 1.2

Dotychczas powstało ponad 300 egzemplarzy tego francuskiego systemu. Trafił na wyposażenie sił zbrojnych Francji, Tajlandii, Maroka, Indonezji oraz Ukrainy. W niedalekiej przyszłości wejdzie do służby w Belgii oraz na Litwie.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Muren

    Dobra decyzja. Słusznie, że w obecnej sytuacji zwiększany jest zbrojeniowy potencjał produkcyjny w Europie. Były też tutaj informacje o zwiększaniu produkcji Krabów.. Czy ktoś orientuje się, jak na chwilę obecną wygląda zwiększenie ich produkcji?

  2. Sorien

    Ciekawe czy poprawili żywotność działa.... Pamiętam jak Ukraincy narzekali ze nie mogą intensywnie tym strzelać bo bardzo szybko się zużywa działo bo Francuzi budowali je na misję ekspedycyjne a nie na wojny regularne : parę strzałów na dzień to by wytrzymalo a jak przyszlo walić sto na dobę to już bryndza

    1. QVX

      A nie pomyliłeś przypadkiem z PzH2000? Z CAESAREM był problem z SKO. Po prostu zrobili błąd w tabelach balistycznych dla starych amerykańskich pocisków 155 mm (w prototypie było OK, ale przy przygotowywaniu oprogramowania w produkcji seryjnej źle przekopiowali) i w rezultacie strzały były o 500 m za krótkie. Nie wykryli tego wcześniej, bo seryjne działa nie strzelały takimi pociskami. Wszelako już dawno wymienili tabele i jest OK.

  3. wojghan

    Gospodarki wojennej???? Francja prowadzi jakąś wojnę? Może przeciwko Ukrainie skoro pan dziennikarz pisze o Cezarach, które mają trafić Ukrainę?

    1. Był czas_3 dekady

      Nie widzisz co się dzieje na ulicach miast Francji? Toż to przyszłość Europy i niedługo i ONA będzie się przestawiać na gospodarkę wojenną.

  4. user_1048005

    A u nas trzeba fabrykę wybudować ?!

  5. Klozapol

    Musiało się udać, tylu inżynierów ściągnęli na pontonach.

Reklama