Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Estońska firma stworzy europejskie roboty bojowe

THeMIS UG. Fot. Maciej Szopa/Defence24
THeMIS UG. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Konsorcjum pod kierunkiem estońskiej firmy Milrem Robotics otrzymało 32,6 miliona euro na stworzenie standardowego europejskiego bojowego pojazdu bezzałogowego. Projekt  otrzymał finansowanie przede wszystkim od Komisji Europejskiej, ale także z budżetów siedmiu państw europejskich zainteresowanych programem.

Firma Milrem Robotics jest znana ze stworzenia modularnego naziemnego systemu bezzałogowego THeMIS UGV, przetestowanego już w warunkach bojowych. To na jego podstawie ma powstać nowe rozwiązanie. Tzw. iMUGS (integrated Modular Unmanned Ground System) ma być modularny i skalowalny, tak aby można było stworzyć dzięki temu całą rodzinę systemów załogowych i bezzałogowych, które stałyby się europejskim standardem dla lądowych bezzałogowców.

Europejskim to może jednak za dużo powiedziane. Większość środków na program (30,6 mln euro) przyznała bowiem Komisja Europejska, a na pozostałe 2 miliony ma złożyć siedem zainteresowanych państw: Estonia, Finlandia, Łotwa, Niemcy, Belgia, Francja i Hiszpania. Tylko one uzgodniły wymagania techniczne dotyczące  nowego systemu i chociaż są to kraje europejskie charakteryzujące się różnymi warunkami geograficznymi, to brakuje tu ważnych graczy takich jak Włochy, Polska, Szwecja czy Holandia (nie wspominając o Wielkiej Brytanii). Możliwe, że część z nich dołączy jednak w trakcie programu.

Jak wspomniano, Milrem Robotics jest liderem programu, ale w skład prowadzonego przez tą firmę konsorcjum weszły także: GT Cyber Technologies, Safran Electronics & Defense, NEXTER Systems, Krauss-Maffei Wegmann, Diehl Defence, Bittium Wireless, Insta DefSec, (Un)Manned, dotOcean, Latvijas Mobilais Telefons, GMV Aerospace and Defence, Estońska Akademia Wojskowa i Królewska Belgijska Akademia Wojskowa.

Stworzony w wyniku programu prototyp iMUGS ma opierać się na istniejącym już THeMIS i powstać w różnych wersjach z innymi ładunkami użytecznymi, a następnie zostać przetestowany w kolejnych środowiskach, biorąc udział w ćwiczeniach wojskowych. W czasie prac ma zostać zdobyty know-how niezbędny do stworzenia docelowej maszyny i wypracowana będzie je ostateczna, opcjonalnie załogowa, forma. Pod uwagę mają być też wzięte aspekty etyczne związane z wykorzystaniem robotyki, sztucznej inteligencji i systemów autonomicznych. Część wersji iMUGS będzie przecież bojowa, a co za tym idzie, będzie podejmowała decyzje skutkujące śmiercią ludzi.

iMUGS jest elementem europejskiego programu EDIDP mającym na celu zachowanie strategicznej autonomii UE w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań obronnych jak i zwiększenie współpracy w tym zakresie pomiędzy krajami członkowskimi.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.