Defence24 Days: powstaje fabryka rakiet do Homara-K

Grupa WB i Hanwha Aerospace są na dobrej drodze, by zawiązać spółkę celową i wspólnymi siłami zbudować fabrykę amunicji w Polsce, gdzie będą produkowane pociski do wyrzutni Homar-K.
Podczas konferencji Defence24 Days w bloku prezentacyjnym poświęconym modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii wystąpił Remigiusz Wilk, dyrektor ds. komunikacji Grupy WB. Tematem referatu była powstająca koreańsko-polska spółka celowa, której celem jest produkcja kierowanych pocisków rakietowych do wyrzutni Homar-K. Przypomnijmy, że w połowie kwietnia Grupa WB i Hanwha Aerospace podpisały list intencyjny, w którym określono warunki współpracy w amunicyjnym joint venture.
Nowa fabryka amunicji
Jak zauważył dyrektor Wilk, pod wieloma względami owo przedsięwzięcie stanowi przełom w polskim sektorze obronnym. Będzie to pierwszy całkowicie nowy zakład zbrojeniowy zbudowany w kraju po 1989 roku. Co istotne, podmiot zostanie zarejestrowany w Polsce, zatrudni polskich inżynierów i konstruktorów, a także będzie tu uiszczał podatki.
To kolejny etap współpracy Grupy WB i Hanwha Aerospace, które w ostatnich latach połączyły siły, by dostarczyć Siłom Zbrojnym RP szereg typów sprzętu, w tym koreańskie armatohaubice samobieżne K9A1 Thunder oraz wyrzutnie rakiet Homar-K wyposażone w polski zintegrowany zestaw kierowania ogniem (ZZKO) Topaz oraz system cyfrowej komunikacji Fonet.

Autor. Hanwha Aerospace Europe
Choć lokalizacji nowego zakładu nie ujawniono, to dyrektor Wilk zdradził, że fabryka zostanie ulokowana z dala od potencjalnego zagrożenia (przypuszczalnie w zachodniej lub południowo-zachodniej części kraju), lecz w pobliżu istniejącej infrastruktury wojskowej i drogowej. Przedstawiciel WB podkreślił, że zakład powstaje w ścisłej współpracy z samorządem lokalnym i władzami województwa, które liczą na utworzenie dużej liczby wartościowych miejsc pracy, a także z wydatnym wsparciem rządu i wojska.
Pierwszym produktem nowej fabryki będą pociski rakietowe typu CGR-080 kalibru 239 mm wyposażone w moduł nawigacji satelitarnej i bezwładnościowej. Docelowo ponad 100 elementów tego środka bojowego ma powstawać w Polsce. Nowością, którą zaanonsowano na Defence24 Days, jest informacja, że w kraju będą produkowane także kontenery transportowo-startowe do zestawów Homar-K. Co więcej, strony nie zamierzają ograniczyć się wyłącznie do produkcji jednego typu amunicji.
To nie jest tylko i wyłącznie odtwarzanie w Polsce pewnych rozwiązań koreańskich. To jest współpraca, w której będą tworzone osobne rozwiązania z udziałem Polaków, polskich inżynierów, polskich konstruktorów i koreańskich konstruktorów, którzy są równie zainteresowani pewnymi rozwiązaniami, czyli łączeniem (...) kompetencji (...) na rzecz polskiej artylerii, ale też Korei i sprzedaży eksportowej. (...) Tam są nowe typy rakiet... i nie tylko.
Remigiusz Wilk, dyrektor ds. komunikacji Grupy WB
Choć Grupa WB posiada wydatne doświadczenie w zawiązywaniu spółek celowych (ang. joint venture) za granicą, to polsko-koreańskie przedsięwzięcie jest pierwszym takim projektem ożarowskiej spółki tworzonym w Polsce. Dyrektor Wilk podkreślił, że stworzenie linii produkcyjnej, rekrutacja kadr oraz zamawianie podzespołów wymaga czasu. Na kwietniowej uroczystości podpisania listu intencyjnego ujawniono, że pierwsze sztuki amunicji mają zjechać z polskiej linii montażowej w 2029 r. Jak przekazał przedstawiciel Grupy WB, pierwsza umowa wykonawcza na koreańsko-polskie pociski jest spodziewana na przełomie bieżącego i przyszłego roku.
Czym jest Homar-K?
Homar-K to polska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet. Integratorem systemu jest Huta Stalowa Wola. Podwozie bazowe stanowi samochód ciężarowy Jelcz P882.57 z napędem 8x8 i opancerzoną kabiną. W przyszłości wyrzutnie będą osadzane na wozie nowej generacji o nazwie P883.57. Oba nośniki wyposażono w silnik wysokoprężny MTU o mocy 578 KM i automatyczną przekładnię ZF. Homar-K otrzymał cyfrowy system komunikacji Fonet oraz zintegrowany zestaw kierowania ogniem Topaz produkcji WB Electronics.
Moduł uzbrojenia to zmodyfikowany wariant południowokoreańskiej wyrzutni rakiet K239 Chunmoo produkowanej przez Hanwha Aerospace. Na potrzeby Wojsk Rakietowych i Artylerii zamówiono kilkanaście tysięcy pocisków rakietowych dwóch typów: kierowany CGR-080 kalibru 239 mm, który dysponuje zasięgiem 80 km, a także balistyczny krótkiego zasięgu CTM-290 zdolny do trafienia w cel oddalony o 290 km.

Autor. Sztab Generalny WP / X
W każdym z dwóch kontenerów transportowo-startowych na wyrzutni można umieścić do 6 pocisków CGR-080 lub 1 rakietę CTM-290. Ponadto, w Republice Korei prowadzone są prace badawczo-rozwojowe nad nowym pociskiem rakietowym o zasięgu 160 km o nazwie CTM-MR, który ma wejść do produkcji w 2027 r.
W październiku 2022 r. strony polska i koreańska zawiązały umowę ramową na dostawę 290 wyrzutni Homar-K do Sił Zbrojnych RP. Pierwszy kontrakt objął zakup 218 wyrzutni wraz z wyposażeniem, kilkunastu tysięcy pocisków rakietowych dwóch typów oraz pakietów: logistycznego i szkoleniowego. Podpisanie drugiej umowy wykonawczej oznacza, że wykorzystano możliwość zakupu wszystkich 290 wyrzutni przewidzianych umową ramową.
WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km